Bagnaia fél tizeddel az elcsúszó Martin előtt, a Yamahák a top 10-ben
https://formula.hu/parc-ferme/38623
A második távol-keleti tripla forduló utolsó állomásaként Malajziában versenyez a hétvégén a MotoGP, amely számára két edzés volt a pénteki menü. A délelőtti gyakorláson Francesco Bagnaia nagy fölénnyel végzett az élen, a lényeg azonban a délutáni egyórás tréning volt, amelynek végén eldőlt, hogy melyik tíz motoros jut be automatikusan a szombati időmérő második szakaszába.
Itt pedig már sokkal szorosabb volt a két vb-esélyes csatája: Bagnaia 1:57,679-es körével fél tizeddel előzte csupán az éllovas Jorge Martint – aki az utolsó percekben egy elcsúszást is bemutatott. Enea Bastianini végzett a harmadik helyen, mögötte Maverick Vinales törte meg a Ducatik uralmát az Apriliával. A két Marquez és Morbidelli jutott még be a bolognaiak versenyzői közül a Q2-be, de ennél nagyobb szenzációt keltett, hogy a két Yamaha is így tett: Fabio Quartararo a hatodik, Alex Rins a nyolcadik lett. A top 10-be még Jack Miller fért be, kiszorult viszont onnan például Pedro Acosta. A Fabio di Giannantonio helyetteseként a MotoGP-be öt év után visszatérő Andrea Iannone 21. lett.
A péntek délutáni edzés eredménye (a top 10 bejutott a Q2-be):
| 1. | Francesco Bagnaia | Ducati | 1'57.679 | |
| 2. | Jorge Martín | Pramac Ducati | 1'57.729 | 0.050 |
| 3. | Enea Bastianini | Ducati | 1'57.877 | 0.198 |
| 4. | Maverick Viñales | Aprilia | 1'58.141 | 0.462 |
| 5. | Álex Márquez | Gresini Ducati | 1'58.296 | 0.617 |
| 6. | Fabio Quartararo | Yamaha | 1'58.303 | 0.624 |
| 7. | Franco Morbidelli | Pramac Ducati | 1'58.310 | 0.631 |
| 8. | Alex Rins | Yamaha | 1'58.336 | 0.657 |
| 9. | Jack Miller | KTM | 1'58.360 | 0.681 |
| 10. | Marc Márquez | Gresini Ducati | 1'58.362 | 0.683 |
| 11. | Pedro Acosta | Gas Gas Tech3 | 1'58.438 | 0.759 |
| 12. | Marco Bezzecchi | VR46 Ducati | 1'58.460 | 0.781 |
| 13. | Johann Zarco | LCR Honda | 1'58.625 | 0.946 |
| 14. | Brad Binder | KTM | 1'58.649 | 0.970 |
| 15. | Takaaki Nakagami | LCR Honda | 1'59.000 | 1.321 |
| 16. | Raúl Fernández | Trackhouse Aprilia | 1'59.107 | 1.428 |
| 17. | Aleix Espargaró | Aprilia | 1'59.188 | 1.509 |
| 18. | Luca Marini | Repsol Honda | 1'59.375 | 1.696 |
| 19. | Augusto Fernández | Gas Gas Tech3 | 1'59.402 | 1.723 |
| 20. | Joan Mir | Repsol Honda | 1'59.535 | 1.856 |
| 21. | Andrea Iannone | VR46 Ducati | 1'59.618 | 1.939 |
| 22. | Lorenzo Savadori | Trackhouse Aprilia | 2'00.108 | 2.429 |

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!
Lefújták a dél-afrikaiak Nagy Futamát is, melynek Bottas lett volna a sztárja
https://formula.hu/parc-ferme/24808
A Formula-1 az idei évre is rajongói fesztiválokat tervezett a világ nagyvárosaiba, köztük Johannesburgba, ahol március 29-én bemutatózott volna három csapat, a Mercedes, a Red Bull és a Renault. Húzónévként Valtteri Bottast és David Coulthardot ígérték a közösségnek.
Annak fényében, hogy Formula-1-es futamot legkorábban májusban rendeznek a koronavírus terjedése miatt, nem váratlan fejlemény, hogy erre az eseményre sem kerül sor. A szervezők egy későbbi időpontban meg akarják tartani az F1 Joburg Festivalt.

Ezt az őrült szerkezetet egy korábbi F1-es pilóta tervezte
https://formula.hu/parc-ferme/24806
Egy elképesztő felvételre bukkantunk az internet bugyraiban: a több szempontból is életveszélyesnek tűnő, tudományos fantasztikumba illő járgányról listázhatnánk a különböző jelzőket, de az alábbi videó mindennél többet elmond róla. A gép tervezője az a Tarso Marques, aki 1996 és 2001 között 26 F1-es futamon vett részt, és utolsó aktív évében Fernando Alonso csapattársa volt a Minardinál.
Tíz éve ezen a napon Alonso beült a Ferrariba és megnyerte a futamot
https://formula.hu/parc-ferme/24805
Fernando Alonso 2010. március 14-én állt először rajthoz a vörösökkel, ami egy emlékezetes nap lett mindkét fél számára. Erre mondhatná, hogy jött, látott és győzött.
#F1 #OnThisDay 2010@alo_oficial conquista la vittoria nel Gran Premio del Bahrain, gara inaugurale della stagione. Lo spagnolo è il quinto pilota dopo Fangio, Andretti, Mansell e Raikkonen a salire sul gradino più alto del podio alla prima gara con la @ScuderiaFerrari. pic.twitter.com/bvmQtuoxGg
— Piero Ladisa (@PieroLadisa) March 14, 2020
Nem hiszed el, melyik cég támogatja a hétvége egyik talpon maradt sorozatát
https://formula.hu/parc-ferme/24799
Tudjuk, hogy a Corona sörgyárnak semmi köze a világot lázban tartó koronavírushoz, de a neve miatt érdekes információ, hogy a sok más szériával ellentétben kitartóan versenyző WRC aktuális fordulójának épp ez a cég az egyik támogatója.

Egy éve hunyt el Charlie Whiting
https://formula.hu/parc-ferme/24804
2019. március 14-én ébredt arra a Formula-1-es paddock: Charlie Whiting tüdőembóliában veszítette életét a szezonnyitó Ausztrál Nagydíjra készülve, Melbourne-ben. Whiting a Hesketh csapatánál kezdett dolgozni az F1-ben, leginkább azonban a Brabhamnél eltöltött évei alatt ismerték meg a sportág követői. A főszerelői pozícióig jutó brit tevékeny szerepet játszott Nelson Piquet 1981-es és 1983-as bajnoki címében, és egészen addig a csapatnál maradt, amíg Bernie Ecclestone túl nem adott a Brabhamen 1988-ban.A Forma-1 egykori első embere közbenjárásával Whiting a Nemzetközi Automobil Szövetség egyik technikai ellenőre lett, 1997-től pedig az FIA versenyigazgatójaként, valamint biztonságért felelős szakembereként folytatta munkáját. Ebben a minőségében ő felelt a pályák és az autók biztonságáért, a versenyhétvégék szabályoknak megfelelő lebonyolításááért.
Whiting kiemelt szerepet játszott az F1 biztonságosabbá tételében az elmúlt több mint húsz év során, és ő volt az, aki a kezdetektől fogva kiállt a 2018-ban kötelezővé tett halo mellett. A szakember a történtek után kiemelte: hosszú évek kutatása és fejlesztése után váltak olyan biztonságossá az F1-es autók, mint manapság. Visszanézhetjük Sebastian Vettel tavaly mondott beszédét - egyúttal Isten nyugosztalja Charlie Whitingot!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Falmászással üti el az időt Hamilton
https://formula.hu/parc-ferme/24803
A hatszoros világbajnok Melbourne-ben maradt és az F1-es időmérő helyett talált magának más elfoglaltságot:


Michelisz: Sajnálom, de nem lehet kérdés
https://formula.hu/parc-ferme/24802
"Törölték a WTCR szezonnyitóját a Hungaroringen a koronavírus-járvány miatt, ami azt jelenti, hogy idén nem lesz verseny Magyarországon. Sajnálom, mert mindig az a legkülönlegesebb, amikor hazai közönség előtt versenyezhetek, de nem lehet kérdés, hogy az emberek egészsége a legfontosabb. Vigyázzatok magatokra, és remélem, minél hamarabb találkozunk!" - írta közösségi oldalán Michelisz Norbert.
A McLaren csapatvezetője szolidaritásból ott maradt Ausztráliában
https://formula.hu/parc-ferme/24800
Bár a száguldó cirkusz java már maga mögött hagyta a szezonnyitó helyszínét, a McLarennek több mint egy tucat alkalmazottja nem utazhatott el Melbourne-ből. Mivel a csapat egyik tagja bizonyítottan megfertőződött a koronavírussal, a hatóságok mindenkit karanténba zártak, aki érintkezett a szóban forgó személlyel. A McLarennek így további 14 embere vár a vizsgálat eredményére, akik nem maradtak támogatás nélkül - szolidaritásból velük van Andreas Seidl, a csapatvezető is. A német szakember a sajtónak elárulta, ő volt az, aki az istálló visszalépéséről döntött, miután a teszteredmény pozitív lett, és most ő az, aki kizárólag az embereivel együtt utazik majd haza Európába.

Fotó: DPPI
Videó: Porig égett a Ford WRC-autója Mexikóban
https://formula.hu/parc-ferme/24801
Futam közben kapott lángra Esapekka Lappi autója és már nem sikerült megmenteni.
Edzésötletek Daniel Ricciardótól, ha csak egy kerítés van kéznél
https://formula.hu/parc-ferme/24795
Good morning to Daniel and his brick wall only. pic.twitter.com/28w1I6Fr41
— Ky (@FiftyBucksss) March 8, 2020
Törölte a hétvégi és következő három versenyét az IndyCar
https://formula.hu/parc-ferme/24798
Tegnap még úgy tűnt, hogy az Egyesült Államok együléses szériája, az IndyCar megússza a koronavírus miatti versenylemondási trendet: csütörtökön a szervezők úgy döntöttek, megtartják a St. Petersburg-i évnyitó futamot most hétvégén, ám nézők nélkül, zárt kapuk mögött.
Pénteken azonban új közlemény érkezett az IndyCartól: elmarad nemcsak a március 14-15-i szezonnyitó, de a következő három forduló is Birminghamben, Long Beachen és Austinban. (A Long Beach-i futam törlését a promóter már csütörtökön közölte.). A lemondások értelmében május 9-én, az Indianapolis GP-vel kezdődik a szezon, majd következik az Indy 500.
A NASCAR ugyancsak lefújt két versenyt: a hétvégi atlantai és jövő hétvégi homesteadi viadalra nem kerül sor. A bajnokságból négy forduló már lement, a szezon jelen állás szerint március 29-én Fort Worthben folytatódik.

Barcelona: WRX halasztva, már keresik az F1 új időpontját
https://formula.hu/parc-ferme/24797
Közleményt adott ki a barcelonai pálya, amelyben a katalán kormányzat friss döntéseire hivatkozva törölte soron következő versenyeit. Az Ultimate Cup (március 21-22.), ELMS (április 4-5.) és WRX (április 17-19.) fordulóit halasztották el, a promóterekkel egyeztetnek a folytatásról. Április 5-ig a pálya minden foglalását törölték más tevékenységekkel egyetemben.
A Formula-1-es Spanyol Nagydíj május 8-10-i időpontja egyelőre változatlan, de a közlemény úgy fogalmaz, „már elemezzük a különböző elérhető opciókat a Formula-1-gyel”. Ez egybevág azokkal a hírekkel, melyek szerint a május végi Monacói vagy június eleji Azerbajdzsáni Nagydíjjal kezdődhet az idény.
Szó esett a MotoGP Katalán Nagydíjáról is, amelynek június 5-7-i időpontját nem érintik a jelenlegi intézkedések.

A WRC argentin fordulóját is elhalasztották
https://formula.hu/parc-ferme/24796
Bár a rali-vb mezőnye ezen a hétvégén Mexikóban zavartalanul versenyez, az áprilisi dél-amerikai fordulóra ez az állítás nem lesz érvényes. A szervezők a WRC promótereivel és az FIA képviselőivel közösen úgy döntöttek, a hónap utolsó hétvégéjére kiírt Argentin Ralit a világot eluraló járványra való tekintettel elhalasztják.
Az országban jelenleg 31 fertőzött alanyról tudnak, és természetesen azon dolgoznak, ez a szám minél lassabban emelkedjen. A szervezők most azon vannak, hogy egy új időpontot találjanak a viadalnak, ám ehhez az is kell, hogy a fertőzésveszély jelentősen csökkenjen.

Fotó: DPPI
Ismét extravagáns sisakfestést villantott Ricciardo
https://formula.hu/parc-ferme/24789
Hirtelen nem is tudjuk eldönteni, hogy M-re vagy W-re hasonlít inkább a 3-as rajtszám rajta:



Hamilton úgy beszél, mint aki életében először nyitotta meg a Google Mapst
https://formula.hu/parc-ferme/24792
Lehet, hogy tényleg így van? A Mercedes brit pilótája ugyanis a következőt írta az alábbi Instagram-posztjához:
"Wow, ez a kék pont mutatja, hogy hol vagyok a világban."

Két hónapra teljesen leáll a Formula-E a koronavírus miatt
https://formula.hu/parc-ferme/24794
Az elektromos sorozat már eddig is élen járt a versenyhalasztásokkal a járvány kitörése óta: elsőként lépték meg ezt a Sanya ePrix (Kína) kapcsán, majd ugyanerre a sorsra jutott a római és az indonéz forduló is. Most pedig hivatalosan is bejelentették, amit már egy ideje sejteni lehetett: két hónapra teljes egészében felfüggesztik – vagy befagyasztják, ahogy tetszik – a 2019/2020-as szezont. A közlemény szerint a COVID-19 gyors terjedése megakadályozza, hogy biztonságosan rendezzenek versenyeket nagyvárosokban. Az még nem dőlt el, mikor folytatódhat az idény, de a Formula-E szervezői értelemszerűen folyamatosan figyelik a helyzet alakulását.

Az MNASZ elnöke beszélt a magyar autósport helyzetéről
https://formula.hu/parc-ferme/24793
A koronavírus miatt hazánkban is töröltek futamokat, Oláh Gyárfás, az MNASZ elnöke a Sporthíradó vendége volt és beszélt a helyzetről.
Mennyit tudsz a 2000-es évek Formula-1-éről?
https://formula.hu/parc-ferme/24778
Tudásodat tesztelheted vonatkozó kvízjátékunkkal IDE vagy a képre kattintva!
Hiánypótló: koronavírus-fertőzések az F1-et fogadó országokban
https://formula.hu/parc-ferme/24790
Ezek március 12. reggeli adatok, amelyek már az elkövetkező napokban is nagyot fognak változni, de attól még érdekes állapotjelentés ettől a holland F1-es újságírótól: az adott pillanatban ennyi regisztrált koronavírus-fertőzött volt abban a 21 országban, amelyek a 2020-as Formula-1-es versenynaptárat alkotják (Kína nélkül). Magyarország a maga 16-jával kifejezetten jól áll.
Cases of #Coronavirus per #F1 GP country:
— Floris Visman (@FlorisVisman) March 12, 2020
156
195
39
503
2964
1
11
118
2281
302
460
16
399
12462
178
28
643
1339
12
69
85
Ebben a sorozatban folytatja a WTCR-ből 15 év után kimaradt Rob Huff
https://formula.hu/parc-ferme/24785
A túraautó-világkupa nagy távozója 2020-ban kétségtelenül Rob Huff, aki a 2005-ös indulástól jelen volt a WTCC/WTCR mezőnyében: 15 szezon során 350 futamon állt rajthoz, ebből 31 győzelmet szerzett, valamint 2012-ben megnyerte a világbajnoki címet. A 40 éves Huff csapata, a Sebastien Loeb Racing kiszállt, ő pedig nem kapott ajánlatot más istállótól.
Némileg meglepő, hol folytatja a brit versenyző: a TCR Scandinavia (más néven STCC) mezőnyében szerepel idén – szinte kizárólag svéd ellenfelek között. A szériába visszatérő Lestrup Racing pilótája lesz, egy Volkswagen Golf GTI TCR-rel, azzal a típussal, melyet az előző három évben alaposan kiismert.

