DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 24. szerda

Megfellebbeztek egy biztonsági autós kihágást, hónapokkal a szezonzáró után módosult a bajnokok kiléte a GT Openben

Már néhány széria a 2024-es idényének nekivágott, az International GT Openben azonban még csak most hirdethették ki hivatalosan a 2023-as bajnokokat. Történt ugyanis, hogy még a szeptember elején rendezett spielbergi forduló második futamát követően óvott az egyik csapat, a Team Motopark, mivel a második biztonsági autós fázist követően rossz sorrendben indították újra a mezőnyt. A versenyfelügyelők akkor elutasították az istálló óvását, ám ezt a döntést megfellebbezték a Spanyol Nemzeti Fellebbviteli Bíróságon, amely helyt is adott a Motopark kérelmének október elején, aminek értelmében törölték a második osztrák verseny végeredményét.

Az idényzárót ezt követően rendezték Barcelonában, ahol még három egység volt esélyes a bajnoki címre, s úgy tűnt, végül az Eastalent Racing duója, Christopher Haase és Simon Reicher győz. Csakhogy ezután egy másik csapat, az Optimum Motorsport pedig az FIA Fellebbviteli Bíróságához nyújtott fellebbezték az említett versenytörlés kapcsán. A Nemzetközi Automobil Szövetség most, néhány napja tartotta az ügyben a meghallgatást, s az ítéletük értelmében visszavonták a Spanyol Bíróság döntését, így visszaállították a második Red Bull Ring-i futam eredményét. Ez pedig azt eredményezte, hogy mégsem Haase és Reicher, hanem az Optimumot erősítő Sam De Haan és Charlie Fagg az International GT Open 2023-as bajnoka – igaz, pontazonossággal, a több győzelmüknek köszönhetően. A páros jövő héten Madridban veheti át a 2023-as trófeáját, amelyet tehát 2024 első napjaiban, a zöld asztalnál szereztek meg…

Az ügy néhány részletében emlékeztet egyébként a 2021-es F1-es szezonzáró Abu Dhabi Nagydíj végjátékában történtekre, ahol Michael Masi versenyigazgató nem a szabályoknak megfelelően vezényelte le a safety car-fázist követő újraindítást, ami hozzájárult Lewis Hamilton világbajnoki vereségéhez Max Verstappennel szemben. Akkor a Mercedes végül néhány nap után letett az óvásról, és mint a GT Open esete is bizonyítja, valószínűleg amúgy sem jártak volna sikerrel, hiszen végül itt is visszaállították a verseny eredeti végeredményét.

gt-open

Ekkor versenyzett utoljára Verstappen és Albon - videó

A Red Bull osztotta meg ezt a felvételt azzal, hogy igen, jó ideje hiányoljuk már a versenyzést...

 

Bátor, szép, veszélyes – mire asszociálnak a pilóták?

Folytatódott az asszociációs játék az F1-es versenyzőkkel: annak kapcsán nagy volt az egyetértés, ki is a leginkább viccelődő közülük…

 

Perez ezzel a videóval üzente, felkészült a szezonra

A Racing Point mexikói pilótája szemmel láthatóan felvette a versenyzéshez szükséges tempót.

Idén nincs variálás, így néz ki az F1-es gumikínálat

Ahogy arról pár napja mi is beszámoltunk, a Formula-1 2020-ban költségcsökkentési és logisztikai okokból elvette a csapatok gumikkal kapcsolatos választási jogát, és a Pirellinek adta azt. A gyártó pedig úgy határozott, idén a versenyzőknek minden versenyen az alábbi felhozatalból kell gazdálkodniuk:

Ami nem változott, hogy a gumiszállító a pályákhoz alkalmazkodva hétvégéről hétvégére más-más keverékekkel készül. Ezek megnevezésére továbbra is a C1-C5-ös skálát használják.

A nap, amikor Schumacher először ünnepelt az F1-es Mercedesszel

2012. június 24-én a német márka Michael Schumacher harmadik helyezésének köszönhetően visszatérése első dobogós helyezését szerezte meg. A siker csak ízelítő volt a Mercedes későbbi eredményeihez.

110 éves az Alfa Romeo, még Raikkönen és Kubica és kicsípte magát az alkalomra

Tatiana Calderon a sminkkészletet vette elő, Antonio Giovinazzi pedig egy túlméretezett virággal készül kezdeni valamit. De ez még csak a kezdet ahhoz, hogy meglássuk, milyen ünneplést tervez az Alfa Romeo Racing Orlen, a legendás olasz gyártó nevét viselő Formula-1-es csapat. Szokatlan, hogy egy csapat egy éven belül kétszer örüljön saját fennállása két különböző kerek évfordulójának, ám a hinwili istállónál, amely az Alfa Romeo matricája alatt működő korábbi Sauber, idén ez történt: májusban az 1970-ben létrejött Sauber Motorsport 50. születésnapját, most pedig az 1910 óta létező Alfa Romeo 110. évfordulóját ünneplik.

Az Alfa Romeo az első éveiben még csak A.L.F.A. néven létezett, ami a gyár eredeti nevének kezdőbetűiből állt össze: Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, ami magyarul annyit tesz, mint Névtelen Lombardiai Autógyár, de akkoriban bevett szokás volt az "anonymus" szó használata a cégnevekben, amikor nem akarták megnevezni a befektetőket. Az első világháború után Nicola Romeo lett a cég tulajdonosa, s végül az ő neve adta az Alfa Romeo megnevezés második tagját.

EbQ0PzSWAAApKT_

Tegyük végre tisztába a dolgokat! Tények és tévhitek Baumgartner F1-es szerepléséről

Legutóbbi podcastadásunk sztárvendége nem más volt, mint Eddie Jordan ex-F1-es csapatfőnök, akit természetesen a nála debütáló Baumgartner Zsoltról is kérdeztünk. Ennek apropóján pedig mi is megtárgyaltuk az eddigi egyetlen magyar Formula-1-es pilótáról kialakult tévhiteket, így többek között szó esett arról is, hogy az állam pénzén versenyzett-e, hogy mi az a Mandela-effektus (és mi köze Zsolthoz), és hogy volt-e keresnivalója az F1-ben. Hallgassátok meg a vonatkozó részt (meg persze a teljes adást is!):

 

 

A Formula.hu podcastje az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

yt

buzz3

google-pc

rp 

deezer

sc

 

 

Nagyüzembe kapcsolt a MotoGP: négy gyártó is Misanóban tesztel a napokban

Bár néhány csapat és versenyző már korábban visszamerészkedett a versenypályákra, ezen a héten a királykategória hat gyártójából négy is a szeptemberben két futamnak is otthont adó misanói pálya felé vette az irányt. A KTM és az Aprilia ráadásul a kedvezményeik révén a „rendes” versenyzőivel (előbbi a Pol Espargaro, Brad Binder, Miguel Oliveira, Iker Lecuona négyessel, míg utóbbi Aleix Espargaróval és az Andrea Iannone helyét átvevő Bradley Smithszel) vesz részt a privát teszten, míg a Ducati és a Suzuki a tesztmotorosait (Michele Pirro és Sylvain Guintoli) veti be.

A nem hivatalos eredmények szerint kedden Pol Espargaro volt a leggyorsabb a KTM-mel, míg a gyakorlás talán az Aprilia számára a legfontosabb, hiszen ők vadonatúj motorral készülnek a néhány hét múlva rajtoló idényre, amely a téli teszteken ugyan jobbnak tűnt az elődjénél, de megbízhatósági problémái azért bőven akadtak még.

motogp-misano-teszt-1

motogp-misano-teszt-2

motogp-misano-teszt-3

„Robogós fiatalok” okozhattak tüzet a zandvoorti pályán

Több kilométerről is lehetett látni kedd este azt a füstoszlopot, amely az idei F1-es visszatéréséről már biztosan lemondott zandvoorti pályán keletkezett. A hírek szerint néhány gumibála kapott lángra, méghozzá Robert van Overdijk pályaigazgató szerint „robogós fiatalok” jóvoltából. A lángokat még tegnap este megfékezték a tűzoltók, a rendőrség pedig megkezdte a nyomozást.

 

 

Együtt gokartozott Raikkönen és a fia – és utóbbi tűnt a gyorsabbnak!

Az nem újdonság, hogy az 5 éves Robin Raikkönen rajong a gokartokért: a minap F1-es világbajnok édesapjával együtt gurult pályára, és mint az a finn pilóta felesége, Minttu által feltöltött videón látszik, az ifjúság már most gyorsabbnak tűnik a rutinos rókánál… 

 

Megérkezett az F1 rajongói kvízének harmadik kiadása

Újabb, könnyebb és nehezebb kérdéseket is felvonultató kvízt állított össze a rajongóknak az F1 YouTube-csatornája: papírt és tollat kézbe venni, teszteld tudásod! (A videó átkattintás után indul.)

 

Az FBI kiderítette: mégsem rasszista fenyegetés volt a NASCAR-pilóta garázsában talált kötél

Mi is beszámoltunk róla, hogy óriási felháborodást keltett, hogy a NASCAR hétvégi, talladegai fordulóján az akasztásoknál használt kötélhez hasonlót találtak a mezőny egyetlen fekete pilótájának, Bubba Wallace-nak a garázsában. Az amerikai sorozat természetesen azonnal vizsgálatot indított az ügyben, amelybe még az FBI-t is bevonták.

Nos, kiderült, hogy az egész ügy egy félreértésből származott: az FBI ugyanis korábbi videofelvételeket kielemezve megállapította, hogy a szóban forgó „akasztófahurok” nem más volt, mint a garázsajtó becsukását és kinyitását szolgáló kötél – amelyet ráadásul már tavaly októberben elhelyeztek ott, mielőtt még bárki tudhatta volna, hogy Wallace-é lesz az a boksz…

nascar-kotel-1

Virtuális rajongókat mutat közvetítéseiben az F1 – te is bekerülhetsz!

Mivel a koronavírus-járvány miatt az első futamokat biztosan zárt kapuk mögött rendezik meg, a Formula-1 vezetése kitalálta, hogy a korábban általában szponzorok vagy speciális üzenetek kiírása szolgált virtuális technikával varázsolnak nézőket a pályákra – legalábbis a televíziós közvetítésekbe. Ahova pedig így te is bekerülhetsz: nincs más dolgot, mint feltölteni egy rövid videót arról, ahogy szurkolsz a kedvenc pilótádnak vagy csapatodnak (lehetőleg minél látványosabb módon). Részletek IDE vagy a képre kattintva:

f1-fans-dppi

Itt a lehetőség: vásárolj meg egy négyzetet a kockás zászlóból!

A Formula-1 által minap elindított #WeRaceAsOne (Egyként versenyzünk) kampány részeként bejelentették, hogy mostantól a versenyek végét jelző kockás zászló egy-egy négyzetét rajongók vásárolhatják meg, a befolyt összeget pedig jótékony célokra fordítják. A szurkolók 56 négyzetet vehetnek meg minden futamon, a maradék 24-et pedig a nagydíjak promóterei értékesíthetik hasonlóképp.

A szezonnyitó Osztrák Nagydíjra 199,99 angol fontért lehet megvásárolni egy négyzetet, ezért cserébe a rajongó neve belekerül az egyik négyzetbe, amelyet a leintés után bekeretezve meg is kap, mellékelve egy fotóval a leintés pillanatáról. Ha valaki érdeklődik a lehetőség iránt, IDE KATTINTVA tudhat meg többet a kezdeményezésről.

f1-flag-dppi

Idén már másodszor esemény, hogy beindítják a motort a csapatok

Vannak dolgok az F1-ben, amelyek minden szezonban csak egyszer történnek meg, de a koronavírus-járvány jótékony (?) hatására idén némelyeket kétszer is átélhetjük. Kétszer jelentik be a versenynaptárat, a csapatok már másodszor tartanak szezon előtti bejáratást, és másodszor aposztrofálják jeles eseményként, amikor a gyárban beindítják a motort. Ez utóbbival igyekszik izgalomba hozni most minket az Alpha Tauri - de vajon másodszor is ugyanolyan izgalmas?

A faenzai alakulat egyébként szerdán tartja filmforgatási bejáratását Imolában Danyiil Kvjattal, Pierre Gaslyvel és a Honda-motoros AT01-gyel.

Videó: Őrületes befutó a NASCAR hétfői futamán

A járvány szempontjából hiába nehezebb a helyzete, az USA-ban már javában zajlik a autósportélet. A vihar miatt hétfőre halasztott GEICO 500-as NASCAR-viadalt Ryan Blaney elképesztő befutóval nyerte meg.

Látjátok azt a fekete pöttyöt? Az ott Vettel, éppen tesztel!

A Ferrari Mugellóban tartja hivatalos belerázódását a 2020-as szezonkezdetbe, hiszen a március elején véget ért tesztek óta, vagyis három és fél hónapja nem vezethette versenytempóban autóját Sebastian Vettel és Charles Leclerc. Most mindketten ott vannak az olasz helyszínen - ahol akár nagydíjat is rendezhetnek idén -, ahol a csapat 2018-as autóját vezetik. A teszt természetesen zárt kapuk mögül zajlik, így egyelőre csak rajongói felvételekből lehet hallani és látni, hogy mi is zajlik a pályán - mondjuk hogy látni mennyire lehet, az véleményes, mindenesetre, az alábbi videón éppen Vettel van munkában.

 

Ő pedig Leclerc, ha ránézésre nem ismertétek volna fel.

Zanardi kómában marad ezen a héten, súlyos az állapota

Amint arról beszámoltunk, péntek délután súlyos balesetet szenvedett Alex Zanardi, az F1 egykori versenyzője, kétszeres CART-bajnok. Helyi hírek szerint Zanardi egy mozgássérülteknek speciálisan átalakított biciklivel versenyzett a hazájában, Olaszországban megrendezett Obiettivo Tricolore megmérettetésen, ahol a 146-os főúton egy teherautónak ütközött. Zanardit kórházba szállították és azóta kómában van - az orvosok mai közleménye szerint arra nincs esély, hogy ez a héten megváltozzon, a következő napokban biztos, hogy kómában tartják. Az állapota stabil, de továbbra is súlyos, ezen a téren nincs változás nála.

zanard-portre-1

Egy emberként tolták a rajtrácsra a megfenyegetett fekete pilóta autóját

"Egy család vagyunk" - hirdeti a NASCAR Twitteren, miután múlt hétvégén a mezőny egyetlen fekete pilótájának garázsában valaki félreérthetetlen üzenetet, egy akasztásra használt hurkot hagyott. A sértett, Bubba Wallace az utóbbi hetekben került a figyelem központjába, miután Lewis Hamiltonhoz hasonlóan kivette részét a Black Lives Matter mozgalomban. A NASCAR az alábbi gesztussal jelezte a pilóta felé támogatását.

Az ügyben az FBI nyomoz.

Új túraautót fejleszt a Hyundai

A Hyundai Motorsport új túraautót épít az Elantrából a TCR szabályainak megfelelően  - tájékoztatták az Eurosport Hungary-t. A dél-koreai márka az egyetlen, amely egyszerre több TCR típussal rendelkezik: a sorozatot az i30 N-nel kezdték, majd jött az elsősorban amerikai piacra szánt Veloster N, most pedig az Elantra. Céljuk a paletta bővítése mellett az utcai autók eladásának segítése.

 Az Eurosport kérdésére a Hyundai elárulta, mivel a típus minden ügyfelük számára elérhető lesz, így az akár a Túraautó-világkupán is feltűnhet. A tesztelés alat álló gépet múlt héten kapták lencsevégre.

hyundai2