DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 22. hétfő

Újoncok a pole-ban az F2 és az F3 időmérőin

Spielberg után Silverstone-ba is elkísérték az F1 mezőnyét a juniorkategóriák, amelyek már pénteken túlestek a sprintfutam és a főfutam rajtsorrendjét meghatározó időmérőn.

Nem indult jól az F3-as bajnoki összetett harmadik helyén álló Dino Beganovic hétvégéje, miután a Ferrari akadémistája egy technikai probléma miatt nem tudott értékelhető köridőt futni, így mindkét futamon a mezőny végéből kell majd rajtolnia. A Trident erős egykörös tempót mutatott: Leonardo Fornaroli első pole-pozícióját szerezte a szériában, csapattársa, Oliver Goethe pedig mellőle indulhat majd a főfutamon az első sorból. A harmadik Trident-pilóta, a bajnoki éllovas Gabriel Bortoleto ötödik lett. A Campos is elégedett lehet az eredménnyel, a bajnokság második helyezettje, Josep María „Pepe” Martí a harmadik, Christian Mansell pedig a negyedik rajtkockába sorakozhat majd fel vasárnap.

A Formula-3 időmérőjének végeredménye:

 

Hely   No.   Pilóta   Csapat   Idő   Hátrány 
L.Fornaroli Trident 1:45.520    
Oliver Goethe Trident 1:45.646 0.126  
23  Pepe Martí Campos Racing 1:45.874 0.354  
24  C.Mansell Campos Racing 1:45.909 0.389  
G.Bortoleto Trident 1:45.910 0.390  
Paul Aron Prema Racing 1:45.945 0.425  
15  Gabriele Mině Hitech Pulse-Eight 1:46.040 0.520  
16  Luke Browning Hitech Pulse-Eight 1:46.046 0.526  
10  Franco Colapinto MP Motorsport 1:46.064 0.544  
10  27  Taylor Barnard Jenzer Motorsport 1:46.155 0.635  
11  11  Mari Boya MP Motorsport 1:46.163 0.643  
12  12  Jonny Edgar MP Motorsport 1:46.169 0.649  
13  14  S.Montoya Hitech Pulse-Eight 1:46.249 0.729  
14  Grégoire Saucy ART Grand Prix 1:46.270 0.750  
15  25  Hugh Barter Campos Racing 1:46.277 0.757  
16  Zak O:Sullivan Prema Racing 1:46.332 0.812  
17  17  Caio Collet Van Amersfoort Racing 1:46.468 0.948  
18  Kaylen Frederick ART Grand Prix 1:46.620 1.100  
19  26  Nikita Bedrin Jenzer Motorsport 1:46.732 1.212  
20  31  M.Cresswell PHM Racing by Charouz 1:46.906 1.386  
21  18  R.Villagómez Van Amersfoort Racing 1:46.971 1.451  
22  19  Tom Smith Van Amersfoort Racing 1:47.037 1.517  
23  Nikola Tsolov ART Grand Prix 1:47.054 1.534  
24  21  Max Esterson Rodin Carlin 1:46.914 1.394  
25  20  Oliver Gray Rodin Carlin 1:47.270 1.750  
26  22  Ido Cohen Rodin Carlin 1:47.447 1.927  
27  28  Alejandro García Jenzer Motorsport 1:47.560 2.040  
28  29  Sophia Flörsch PHM Racing by Charouz 1:47.613 2.093  
29  30  Roberto Faria PHM Racing by Charouz 1:47.778 2.258  
30  Dino Beganovic Prema Racing 2:45.962 1:00.442  

 

 

A Formula-2-esek nem úszták meg piros zászló nélkül a kvalifikációt, miután Amaury Cordeel csúnyán összeörte a Virtuosit. Az időmérő megszakítása azt jelentette, hogy le kellett rövidíteni a rendelkezésre álló időt, mivel az edzés belelógott volna az F1 második szabadedzésébe, így az utolsó percekben mindenki fejvesztve próbálta összehozni legjobb idejét a kihűlt abroncsokon. Az utolsó körökben két sárga zászló is bezavart, Victor Martins azonban végül megtartotta pole-pozíciós helyét. Kush Maini hatalmas meglepetésre a második helyre hozta be a Campost, míg a bajnoki összetett élmezőnyéből Ayumu Iwasa és Oliver Bearman teljesítettek a legjobban harmadik és ötödik helyükkel. A bajnokságot vezető Frederik Vesti indulhat az élről a holnapi sprintfutamon.

A Formula-2 időmérőjének végeredménye:

 Hely   No.   Pilóta   Csapat   Idő   Hátrány 
Victor Martins ART Grand Prix 1:39.832    
24  Kush Maini Campos Racing 1:39.945 0.113  
11  Ayumu Iwasa DAMS 1:39.952 0.120  
14  Jack Doohan Invicta Virtuosi Racing 1:39.957 0.125  
Oliver Bearman Prema Racing 1:39.989 0.157  
Enzo Fittipaldi Rodin Carlin 1:39.991 0.159  
Zane Maloney Rodin Carlin 1:40.001 0.169  
Théo Pourchaire ART Grand Prix 1:40.019 0.187  
10  Isack Hadjar Hitech Pulse-Eight 1:40.026 0.194  
10  Frederik Vesti Prema Racing 1:40.052 0.220  
11  16  Roy Nissany PHM Racing by Charouz 1:40.135 0.303  
12  12  Arthur Leclerc DAMS 1:40.198 0.366  
13  Jehan Daruvala MP Motorsport 1:40.314 0.482  
14  Dennis Hauger MP Motorsport 1:40.368 0.536  
15  Jak Crawford Hitech Pulse-Eight 1:40.400 0.568  
16  20  Roman Staněk Trident 1:40.526 0.694  
17  22  R.Verschoor Van Amersfoort Racing 1:40.561 0.729  
18  25  Ralph Boschung Campos Racing 1:40.815 0.983  
19  17  Brad Benavides PHM Racing by Charouz 1:40.950 1.118  
20  21  Clément Novalak Trident 1:41.106 1.274  
21  15  Amaury Cordeel Invicta Virtuosi Racing 1:41.457 1.625  
22  23  J.M.Correa Van Amersfoort Racing 1:42.084 2.252  

Carlos Sainz teljesítménye kivételes volt az idén

A 2021-es szezon volt az első a spanyol pilóta karrierjében, melyet a Ferrarinál töltött, az olaszoktól kapott bizalmat pedig nagyszerű eredményekkel hálálta meg. Az F1 összegyűjtött pár érdekes statisztikát, melyből többek között az is kiderült, hogy Sainz idén minden versenyen célba ért, ennek köszönhetően ő teljesítette a legtöbb kört idén, tovább mindössze kétszer zárt a legjobb tízen kívül és zsinórban 15 versenyen szerzett pontot. Minden egyéb érdekességért érdemes átböngészni az alábbi posztot.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

Alonso kedvenc idei pillanata Ocon futamgyőzelme

Az Alpine közösségi médiás felületére került ki egy rövid videó, amelyben Fernando Alonso beszélt szezonja három legjobb pillanatáról. A spanyol vérbeli csapatjátékosként nem saját dobogós helyezését említette első helyen, hanem a Magyar Nagydíjat, melyet Esteban Ocon nyert meg. A három emlékezetes pillanat:

1. Esteban Ocon győzelme. „Tudom, hogy nem én nyertem, de így is csodálatos pillanat volt a csapat számára. Mindenki nagyon örült, én pedig mindenkire rettentő büszke voltam.”

2. A dobogó Katarban. „Nagyon sokat vártam erre a dobogós helyre.”

3. Bahrein. „Az első futam nagyon érzelmes volt számomra, itt tértem vissza a sportba és ehhez a csapathoz.”

Egy Ferrarival ünnepelt Nico Rosberg

Nem akármilyen módját választott az ünneplésnek a 2016-os világbajnok. A németek korábbi F1-es pilótája továbbra is előszeretettel készít videókat Youtube-csatornájára, mely nemrég elérte az egymillió feliratkozót. Ennek örömére Rosberg egy igazán különleges projektet hozott össze, kölcsönkérte szomszédja autóját, egy Ferrari F40-est. A jármű vezetése már régóta fent volt a bakancslistáján, így nem aprózta el a dolgokat, a Földközi-tenger partján található szűk utakon hajtotta meg. A videó gyakorlatilag magáért beszél.

Rajongóival ünnepel a Ferrari

A tavalyi év után jelentőset fejlődött a Ferrari, miután idén a konstruktőri pontverseny harmadik helyén zártak. A maranellói istállónak rengeteg rajongója van, ezért úgy döntöttek, szeretnék velük együtt lezárni a 2021-es esztendőt. Az olaszok a Twitterre töltöttek fel egy felhívást, melyben fotókat várnak a szurkolóiktól a számukra legszebb pillanatok kapcsán, a legjobbakat pedig megosztják a későbbiek folyamán.

Bemutatkoznak az Aston Martin munkatársai

Különleges feladatra vállalkozott az Aston Martin.  Az istálló ugyanis december közepe óta naponta tölt fel fotókat azokról a munkatársairól, akiket eddig nem ismerhettek a rajongók, hiszen többnyire a háttérben dolgoznak. A képek alatt minden egyes embertől származik egy gondolat, melyek általában a munkájukhoz kapcsolódnak. A mai napon például a csapat vezető médiareferense, Joanne Revillt mutatták be, aki a poszthoz, az alábbit fűzte hozzá: „Nagyon szerencsés voltam, és sok lehetőséget kaptam az évek során, hogy eljussak oda, ahol most vagyok.”

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Aston Martin Cognizant F1 Team (@astonmartinf1) által megosztott bejegyzés

Meglepő, melyik volt Raikkönen kedvenc motorja

A Formula-1-ben 2001 óta 19 szezont eltöltő finn versenyzett a 3 literes V10-esek, a 2,4 literes V8-asok és végül az 1,6 literes V6-os hibridek korszakában is. Arra a kérdésre, melyik motorformula volt a kedvence, talán a többséget meglepő választ adott:

„Az igazat megvallva szerettem a hibridet. Amikor bevezették, a Ferrari nem azon a szinten volt, ahol kellett volna lennie, emiatt a kezdetekkor a vezethetősége nem volt olyan jó, mint amihez hozzászoktunk. De mondjuk úgy, hogy a második évtől nagyon sokat fejlődött” – mondta a Beyond The Grid podcastban Raikkönen. „Őszinte leszek, szeretem őket, mert nem olyan hangosak: például egy teszten nincs az az őrült zaj, ezért halljuk egymást. Az elején kicsit furcsa volt, de az igazat megvallva jó vezetni őket” – beszélt a V6-os motorról Raikkönen, aki kedvenc versenyét és autóját is megnevezte.

„Ha eddig nem szeretted az F2-t, most fogod!” – avagy a nevelőszéria legjobb rádiózásai

A királykategóriát idén is hűséges társként végigkísérte többek között a Formula-2, amely nemcsak a pályán hozott emlékezetes jeleneteket, de a csapatrádión is. Ezeket szedte össze nekünk az F1 YouTube-csatornája.

A videó a képre kattintva indul.

Jótékonysági szervezethez csatlakozott Mazepin

Bár Nyikita Mazepinnek idén volt egy-két balhés ügye, az orosz újonc igyekezett bebizonyítani, hogy félreismerik őt. Hazai nagydíján például cerebrális parézisben szenvedő gyermekeknek indított gyűjtést. A Haas-pilóta jótékonykodása azonban nem korlátozódott az orosz hétvége idejére: Mazepin karácsonykor bejelentette, egy olyan, oroszországi jótékonysági szervezet igazgatótanácsának lett a tagja, amely beteg gyermekeket és családjaikat segíti. Ahogy a fiatal orosz fogalmazott, „az ünnepi időszak az, amikor az álmok valóra válnak. Én hiszek abban, hogy csodáknak nem csak évente egyszer kell történniük.”

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

NIKITA (@nikita_mazepin) által megosztott bejegyzés

Mosolygósan telt az idei év a McLaren csapatánál

Az utóbbi néhány év szenvedése után, nagyszerűen alakult a 2021-es szezon a McLaren számára. A wokingi istálló több dobogót is ünnepelhetett idén, valamint az Olasz Nagydíjon egy kettős győzelmet, amire már régóta vártak. A pilótáik általában igazán jó kedvűek, Daniel Ricciardo és Lando Norris is sok mosolygós szelfit készített ebben az esztendőben, amiből most egy összeállítást készítettek az alakulatnál.  

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

McLaren (@mclaren) által megosztott bejegyzés

Bottas nagyon élvezi a téli időszakot

Valtteri Bottas eddig is rengeteg képet megosztott azokról a pillanatokról, amikor a kikapcsolódásé volt a főszerep, ezt a jó szokását, pedig továbbra is megtartotta. Az Alfa Romeo finn versenyzője ezúttal a párjával együtt döntött úgy, hogy kihasználják az évszak nagyszerű adottságait, mégpedig egy-egy hómobillal.

Új szponzorral gazdagodott a Ferrari

Úgy látszik, a maranellói istálló komolyan gondolja a virtuális versenyeken való szerepvállalását, miután szerződést kötöttek a svájci Velas Network technológiai céggel, hogy digitális tartalmakat hozzon létre rajongók számára. A vállalat az esport-csapatukat fogja támogatni, legalábbis ez áll a Ferrari közleményében.

„Örömmel kezdjük meg ezt az együttműködést a Velas Network AG-vel, egy olyan vállalattal, amely az innovációt és a teljesítményt teszi a technológiailag fejlett termékek és szolgáltatások védjegyévé. Ezek mind olyan értékek, amelyek összekötnek minket, és amelyek miatt a Velas prémium partnerünkké vált” – mondta a Ferrari csapatfőnöke, Mattia Binotto.

A megállapodással kapcsolatban Farhad Shagulyamov, a Velas Network AG társalapító vezérigazgatója is megszólalt: „Miután felépítettünk egy új generációs blokkláncot, amely a fenntarthatóságra és a teljesítményre egyaránt hangsúlyt fektet, természetes volt, hogy a kiválóság egy másik ikonjával, a Ferrarival társuljunk. A Velas az úttörő technológiák innovatív változatát vezette be a blokkláncba és a kapcsolódó termékekbe, amelyek most a motorsport csúcsán kerülnek bemutatásra” – mondta.

Videó: Ezek voltak az F1-es szezon leghumorosabb pillanatai

A Formula-1 YouTube-csatornája összeállítást készített a legviccesebb jelenetekből, benne sok-sok rádiózással, egy-két hibával és Vettel faviccével – a videó IDE vagy a képre kattintva indul:

f1-vicces-video

Az Indy 500 győztese is rajthoz áll a Bajnokok Tornáján

Újabb nagyágyú részvétele vált nemrég biztossá a február elején Svédországban, az ígéretek szerint havas-jeges pályán rendezendő Race of Championsön: az Indy 500-at négyszer megnyerő – a negyedik sikerét idén arató – Helio Castroneves is tiszteletét teszi a megmérettetésen. A brazil negyedszer fog szerepelni a Bajnokok Tornáján, amelynek csapatversenyében, a Nemzetek Kupájában az egyéniben címvédő mexikói ralis, Benito Guerra Jr. lesz a társa.

Eddig igencsak veretes névsor gyűlt össze a RoC-ra: korábban olyan nevek indulását jelentették már be többek között, mint a négyszeres Formula-1-es világbajnok Sebastian Vettel, a szintén aktív F1-es Valtteri Bottas és Mick Schumacher, a visszavonult kétszeres vb-győztes Mika Hakkinen, a kilencszeres Le Mans-első Tom Kristensen, a regnáló ralikrossz-világbajnok Johan Kristoffersson, a kilencszeres rali-világbajnok Sebastien Loeb, a hétszeres NASCAR-győztes Jimmie Johnson, valamint Mattias Ekström, Petter és Oliver Solberg.

castroneves-indy500

Két WTCR-en kívüli márkával is egyeztet a Zengő Motorsport

A Zengő Motorsport neve az utóbbi években egybeforrt a Cuprával, a nemrég véget ért szezonban is velük ért el a csapat futamgyőzelmeket a Túraautó-világkupában, valamint velük nyerték meg a Pure ETCR első kiírását. A spanyol márka ugyanakkor bár mérnökök szintjén támogatja a projektet, a pénzügyi részét Zengő Zoltánék állják, így felmerülhet a kérdés, hogy akár egy erősebb autóval – például Lynk & Cóval vagy Hyundaijal – is rajthoz állhatnának a WTCR-ben – erre a felvetésre így reagált a csapatvezető az Eurosport Hungarynek adott interjúban:

„Sokaknak egyértelműnek tűnhet, milyen autóval megyünk jövőre, de nekem már nem. Pár napon belül sok minden eldőlhet, le kell ülnünk és át kell gondolnunk, hogy mit szeretnénk. Nagyon nagy köszönettel tartozom a Cuprának, mert mindent megtettek, de idén majdnem belerokkantunk ebbe, és nem szeretnénk még egy ilyen évet, mert Zengő Zoltán kevés ahhoz, hogy egy magyar autósportot és egy Cuprát vigyen a vállán világszínvonalú projektekben. Nyitott szemmel járunk a világban, fogalmazzunk így. Vannak megkereséseink, amelyekre érdeklődéssel figyelünk. Egy dolgot nyugodtan kijelenthetek a teljes Zengő Motorsport nevében: mi nyerni akarunk. Nem azért mentünk oda, hogy töltelékek legyünk és elautózgassunk, hanem azért, hogy győzzünk” – fogalmazott Zengő Zoltán, aki később azt is megerősítette, hogy két olyan márkával is zajlanak egyeztetések, amelyek idén nem szerepeltek a WTCR-ben – igaz, azt is hangsúlyozta, hogy a tárgyalások egyelőre az ismerkedési fázisban tartanak.

A teljes beszélgetés a Zengő Motorsport csapatfőnökével, amelyben mások mellett a 2021-es szezonról is szó esik, ide kattintva hallgatható meg.

zengo-cupra-wtcr

„Két világbajnok karácsonyra, Kelly Piquet névre rendel”

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kíván mindenkinek Kelly Piquet – két világbajnokkal az oldalán, az ünnepi asztalnál. Mondhatjuk úgy is: miért elégedj meg egy világbajnokkal, ha kettőt is „fogyaszthatsz”? 

A viccet félre téve, az újdonsült világbajnok, Max Verstappen és kedvese az ünnepekre Brazíliába utazott, hogy azt Kelly családjával, köztük a háromszoros F1-es világbajnokkal, Nelson Piquet-vel töltsék. Erről egy nagyon menő fotót is posztoltak.

Irigykedünk? 

Elképesztő évet zárt Max Verstappen

Max Verstappen pályafutása első világbajnoki címet ünnepelhette, egy nagyon hosszú szezon végén, ezzel pedig arra is megkapta a lehetőséget, hogy az 1-es rajtszámot használja a 2022-es szezonban. Bár a konstruktőri cím nem jött össze a Red Bullnak, az energiaitalosok így is boldogok lehetnek, hiszen 2013-ban nyertek utoljára vb-címet egyéniben, akkor még Sebastian Vettel révén. Az osztrák istálló továbbra is ünnepel, ezúttal azt az F1 által megosztott látványos klipet töltötték fel a Twitterre, mely a holland pilóta nagyságát igyekszik megmutatni. 

Különleges képeslappal készült a Formula-1

Szinte mindenki készült valamilyen meglepetéssel a szurkolók számára és így tett az F1 is. Az alábbi képeslapot karácsony alkalmából készítették el, melyen a mezőny tagjai láthatóak valamilyen jellegzetes ünnepi, vagy éppen téli elfoglaltság közben, Kimi Raikkönent például a családjával ábrázolták.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

Le Mans-ban is nagyon várták a karácsonyt

Karácsonyfát ugyan nem állítottak a Le Mans-i 24 órás helyszínén, más módon azonban a legendás sarthe-i pályán is készültek az ünnepekre. Az aszfaltcsík ikonikus pontjának számító Dunlop-híd ugyanis egyedi díszkivilágítást kapott, az erről készült fotót pedig a verseny hivatalos Instagram oldalán, büszkén osztottak meg a rajongókkal.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

24 Heures du Mans (@24heuresdumans) által megosztott bejegyzés

A Mercedes legyártotta az F1-es hógömböt

Az ünnepek alkalmával a legtöbb csapat kedveskedett a rajongóknak valamilyen karácsonyi kompozícióval, így a Mercedes alakulata sem maradhatott ki a sorból. A német márka hivatalos Instagram oldalára egy nagyszerű fotót töltöttek fel, melyen egy olyan hógömb látható, amiben Lewis Hamilton, Valtteri Bottas, valamint az idei konstruktőri világbajnoki címet besöprő versenygép is látható az ilyenkor elmaradhatatlan téli táj mellett.   

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team (@mercedesamgf1) által megosztott bejegyzés

Ennyi minden fér bele nyolc konstruktőri címbe

2021-ben ugyan az egyéni bajnoki cím kicsúszott a kezükből, de a konstruktőrit sikerült újra megszereznie a Mercedesnek. Már ez is nagy eredmény, de hogy még megfoghatatlanabb (vagy épp megfoghatóbb) legyen, a csapat egy infografikán összeszedte, hogyan is jutottak el idáig. Győztesek statisztikája.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team (@mercedesamgf1) által megosztott bejegyzés