DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 26. péntek

Újoncok a pole-ban az F2 és az F3 időmérőin

Spielberg után Silverstone-ba is elkísérték az F1 mezőnyét a juniorkategóriák, amelyek már pénteken túlestek a sprintfutam és a főfutam rajtsorrendjét meghatározó időmérőn.

Nem indult jól az F3-as bajnoki összetett harmadik helyén álló Dino Beganovic hétvégéje, miután a Ferrari akadémistája egy technikai probléma miatt nem tudott értékelhető köridőt futni, így mindkét futamon a mezőny végéből kell majd rajtolnia. A Trident erős egykörös tempót mutatott: Leonardo Fornaroli első pole-pozícióját szerezte a szériában, csapattársa, Oliver Goethe pedig mellőle indulhat majd a főfutamon az első sorból. A harmadik Trident-pilóta, a bajnoki éllovas Gabriel Bortoleto ötödik lett. A Campos is elégedett lehet az eredménnyel, a bajnokság második helyezettje, Josep María „Pepe” Martí a harmadik, Christian Mansell pedig a negyedik rajtkockába sorakozhat majd fel vasárnap.

A Formula-3 időmérőjének végeredménye:

 

Hely   No.   Pilóta   Csapat   Idő   Hátrány 
L.Fornaroli Trident 1:45.520    
Oliver Goethe Trident 1:45.646 0.126  
23  Pepe Martí Campos Racing 1:45.874 0.354  
24  C.Mansell Campos Racing 1:45.909 0.389  
G.Bortoleto Trident 1:45.910 0.390  
Paul Aron Prema Racing 1:45.945 0.425  
15  Gabriele Mině Hitech Pulse-Eight 1:46.040 0.520  
16  Luke Browning Hitech Pulse-Eight 1:46.046 0.526  
10  Franco Colapinto MP Motorsport 1:46.064 0.544  
10  27  Taylor Barnard Jenzer Motorsport 1:46.155 0.635  
11  11  Mari Boya MP Motorsport 1:46.163 0.643  
12  12  Jonny Edgar MP Motorsport 1:46.169 0.649  
13  14  S.Montoya Hitech Pulse-Eight 1:46.249 0.729  
14  Grégoire Saucy ART Grand Prix 1:46.270 0.750  
15  25  Hugh Barter Campos Racing 1:46.277 0.757  
16  Zak O:Sullivan Prema Racing 1:46.332 0.812  
17  17  Caio Collet Van Amersfoort Racing 1:46.468 0.948  
18  Kaylen Frederick ART Grand Prix 1:46.620 1.100  
19  26  Nikita Bedrin Jenzer Motorsport 1:46.732 1.212  
20  31  M.Cresswell PHM Racing by Charouz 1:46.906 1.386  
21  18  R.Villagómez Van Amersfoort Racing 1:46.971 1.451  
22  19  Tom Smith Van Amersfoort Racing 1:47.037 1.517  
23  Nikola Tsolov ART Grand Prix 1:47.054 1.534  
24  21  Max Esterson Rodin Carlin 1:46.914 1.394  
25  20  Oliver Gray Rodin Carlin 1:47.270 1.750  
26  22  Ido Cohen Rodin Carlin 1:47.447 1.927  
27  28  Alejandro García Jenzer Motorsport 1:47.560 2.040  
28  29  Sophia Flörsch PHM Racing by Charouz 1:47.613 2.093  
29  30  Roberto Faria PHM Racing by Charouz 1:47.778 2.258  
30  Dino Beganovic Prema Racing 2:45.962 1:00.442  

 

 

A Formula-2-esek nem úszták meg piros zászló nélkül a kvalifikációt, miután Amaury Cordeel csúnyán összeörte a Virtuosit. Az időmérő megszakítása azt jelentette, hogy le kellett rövidíteni a rendelkezésre álló időt, mivel az edzés belelógott volna az F1 második szabadedzésébe, így az utolsó percekben mindenki fejvesztve próbálta összehozni legjobb idejét a kihűlt abroncsokon. Az utolsó körökben két sárga zászló is bezavart, Victor Martins azonban végül megtartotta pole-pozíciós helyét. Kush Maini hatalmas meglepetésre a második helyre hozta be a Campost, míg a bajnoki összetett élmezőnyéből Ayumu Iwasa és Oliver Bearman teljesítettek a legjobban harmadik és ötödik helyükkel. A bajnokságot vezető Frederik Vesti indulhat az élről a holnapi sprintfutamon.

A Formula-2 időmérőjének végeredménye:

 Hely   No.   Pilóta   Csapat   Idő   Hátrány 
Victor Martins ART Grand Prix 1:39.832    
24  Kush Maini Campos Racing 1:39.945 0.113  
11  Ayumu Iwasa DAMS 1:39.952 0.120  
14  Jack Doohan Invicta Virtuosi Racing 1:39.957 0.125  
Oliver Bearman Prema Racing 1:39.989 0.157  
Enzo Fittipaldi Rodin Carlin 1:39.991 0.159  
Zane Maloney Rodin Carlin 1:40.001 0.169  
Théo Pourchaire ART Grand Prix 1:40.019 0.187  
10  Isack Hadjar Hitech Pulse-Eight 1:40.026 0.194  
10  Frederik Vesti Prema Racing 1:40.052 0.220  
11  16  Roy Nissany PHM Racing by Charouz 1:40.135 0.303  
12  12  Arthur Leclerc DAMS 1:40.198 0.366  
13  Jehan Daruvala MP Motorsport 1:40.314 0.482  
14  Dennis Hauger MP Motorsport 1:40.368 0.536  
15  Jak Crawford Hitech Pulse-Eight 1:40.400 0.568  
16  20  Roman Staněk Trident 1:40.526 0.694  
17  22  R.Verschoor Van Amersfoort Racing 1:40.561 0.729  
18  25  Ralph Boschung Campos Racing 1:40.815 0.983  
19  17  Brad Benavides PHM Racing by Charouz 1:40.950 1.118  
20  21  Clément Novalak Trident 1:41.106 1.274  
21  15  Amaury Cordeel Invicta Virtuosi Racing 1:41.457 1.625  
22  23  J.M.Correa Van Amersfoort Racing 1:42.084 2.252  

Tizennégy F1-es versenyző szerződése jár le 2024-ben

Kizárólag a McLaren és a Mercedes pilótapárosa, valamint Max Verstappen és Lance Stroll lehet nyugodt azt illetően, hogy 2025-ben is ugyanannál a csapatnál fog-e versenyezni majd, ahol idén is. Ez azt jelenti, hogy 14 pilótának jár le 2024 végén a szerződése, szóval meglehetősen izgalmas silly season elé nézhetünk majd idén. A Ferrarinál mindkét pilóta kontraktusa aez év végéig szól, miközben többször is hallottunk olyan pletykákat, hogy Sainzt szívesen vinné a 2026-os beszállásra készülő Audi. Az Alpine párosának valószínűleg csak alá kell majd írnia a hosszabbítást, míg a Williamsnél Albon helye biztosnak tűnik, már ha ő is maradni akar, Sargeantnak viszont le kell tennie valamit idén az asztalra.

A Red Bull-os, AlphaTauri-s keringőre most nem is pazarolnánk az energiáinkat, itt tényleg csak Max Verstappen helye biztos, míg a Stake-nél Bottas és Zhou sorsa is kérdéses lehet, a már említett Audi-projekt miatt. A finn kezében legalább ott van az az ütőkártya, hogy lehet nála értékes információ, amit még mercedeses korszakában szerzett, de Zhou egyelőre semmi extrát nem nyújt. Kérdés még, hogy a Haas megtartja-e a Magnussen–Hülkenberg párost, míg Fernando Alonso maradása az Aston Martinnál biztosnak tűnik, csak aztán a spanyol meg ne lepjen mindenkit még egyszer! Egyszóval izgalmas év vár ránk!


Fotó: F1

Hamilton egy brazil Insta-modellel szilveszterezett

Az X-en kering több fotó és videó, melyen az látszik, hogy Lewis Hamilton Brazíliában, Trancosóban töltötte a szilveszter estét egy buliban, ahol egy brazil Instagram-modellel, Juliana Naluval mutatkozott együtt. Az élesebb szemű felhasználok azt is felfedezni vélték több helyen is, hogy a páros kézen fogva mutatkozott, s talán a hétszeres világbajnokra újra rátalálhatott a szerelem. A hölgyről itt találtok képeket.

 

A Ferrarival és Sainzcal is szakít az Estrella – Alonso miatt?

Carlos Sainz érkezésével személyes szponzorának, az Estrella Galiciának a logói is felkerültek a Ferrari 2021-ben, a Scuderia azonban még év vége előtt közölt, hogy 2023. december 31-ével véget ér együttműködésük. A Formula Passion úgy tudja, az állhat a háttérben, hogy a spanyol söróriás inkább FFernando Alonso csapatát, az Aston Martint szponzorálná, azonban némi bökkenőt jelenthet ebben a történetben, hogy a silverstone-i csapatnak már van egy sörös támogatója, méghozzá az olasz Peroni.

 

Tost: Két pilótának nincs helye az F1-ben

A Sky Sports kommentátora, David Croft állítja azt, hogy az AlphaTauri leköszönő csapatfőnöke, Franz Tost mondta ezt neki egy személyes beszélgetés közben.

"Az egyik versenyen volt egy öt-tíz perce, és elkezdtünk beszélgetni a versenyzőkről - csak négyszemközt. Azt mondta nekem, hogy minden egyes versenyző maximálisan megérdemli, hogy a mezőny tagja lehessen. Mindenki, kivéve két pilótát. Azt mondta, nem fogja megnevezni őket, de olyan dolgokat mondott, amikkel nem tudok nem egyetérteni."

Szerintetek kikre gondolhatott Franz Tost?


Fotó: Red Bull Content Pool

Stake: Felejthetetlen élményeket hozunk az F1-be

Újév napján bejelentette hivatalos nevét a Sauber Formula-1-es csapata, amelynek a Stake nemcsak a főszponzorává vált, de a kizárólagos névadó szponzorává is, így a csapat neve a következő két szezonban Stake F1 Team lesz. Az ipar- és fogadóóriás vezetői így üdvözölték a bejelentést:

"Izgatottak vagyunk, amiért egy vadonatúj identitást hozunk a Formula-1-be" - kezdte a Stake társalapítója, Edward Craven. "Miután bennünket is a sebesség szenvedélye, az innováció és a határok feszegetése hajt, készen állunk rá, hogy sosem látott magasságokba emeljük a csapatot. Óriási út lesz előttünk, amely tele lesz izgalmakkal és olyan észveszejtő tevékenységekkel, amelyek újraértelmezik az izgatottság fogalmát a pályán és azon kívül is. Készüljetek fel, mert a Stake F1 Team egy izgalmas jövő felé hajt!"

A cég vezető marketingigazgatója, Akhil Sarin ezekkel a szavakkal üdvözölte az első nagyobb 2024-es bejelentést: "Az előző szezon megalapozta azt a marketing- és médiaértéket, amelyet a Stake hozott az F1-es csapathoz és a partnerség első éve komoly növekedést hozott az ismeretségben minden részvényes számára. Mi a Stake-nél készen állunk rá, hogy a rajongói bázist és a csapatot magasabb szintre emeljük, emellett pedig felejthetetlen élményekkel szeretnénk gazdagítani mindenkit, ami az elhivatottságunk és odaadásunk jele lesz."

Az F1-es mezőny egyik tagja az év utolsó napján született

A második szezonjára készülő Logan Sargeantról van szó: az amerikai versenyző december 31-én látta meg a napvilágot, 2000-ben – kis kontextusba helyezve a dátumot: Fernando Alonso ekkor már Minardi-szerződéssel rendelkezett és F1-es debütálására készült.

Innen is kellemes dupla ünneplést kívánunk a ma 23 éves versenyzőnek!

Hornert parancsnokká, Ron Dennist lovaggá avatta a király

A hatodik konstruktőri világbajnoki címét megnyerő Red Bull csapatfőnöke, Christian Horner is szerepelt III. Károly újévi kitüntetési listáján. Horner megkapta a Brit Birodalom parancsnoka (CBE) rangot, az indoklás alapján a motorsportért tett szolgálataiért. A csapatfőnök a Red Bull első vb-szériája idején, 2013-ban már kapott királyi kitüntetést, az alacsonyabb tiszti (OBE) fokozatot.

Egy másik F1-es vonatkozású személy is szerepel a kitüntetettek között, a 76 éves Ron Dennis személyében. Őt nem az autósport miatt, hanem az ipar és jótékonyság területén elért érdemeiért tüntették ki, a korábbi McLaren-vezér mostanság egy sportolást támogató alapítvány elnöke és alapítója, valamint egy csecsemőhalandóság ellen küzdő alapítvány védnöke. A parancsnoki fokozatot korábban ő is kiérdemelte a motorsportban végzett munkáért.

Fotó: Red Bull Content Pool

A 2023-as F1-es szezon legmegbízhatóbb és legkevésbé megbízható autói

Az Auto Motor und Sport gyűjtötte össze, hogy az egyes csapatok hányszor estek ki összesen 2023-ban, és ebből mennyi volt a konkrét technikai hiba miatti búcsú. Érdekes, hogy a Red Bull autói egyetlen egyszer sem álltak meg, és az AlphaTauri is ott van a vonatkozó lista második helyén egyetlen technikai hibás kieséssel. A legtöbbször az Alpine-ok álltak meg.

    Technikai hibák Összes kiesés
1. Red Bull 0 2
2. AlphaTauri 1 4
3. McLaren 2 4
4. Aston Martin 2 6
5. Alfa Romeo / Sauber 2 6
6. Mercedes 4 6
7. Haas 4 7
8. Ferrari 4 8
9. Williams 4 11
10. Alpine 5 10

f1-alpine-2023

Videón az eddigi összes Dakar-győztes autó a Range Rovertől a Toyotáig

1979-ben egy Range Rover V8 lett a Dakar Rali első autós győztese, az utóbbi két alkalommal a Toyota nyert, összességében pedig a Mitsubishi és a Pajero a legendás futam történetének legsikeresebb autója. Egy rövid videón az összes futam győztes autója.

Mik voltak 2023 legnagyobb sztorijai?

Pitwall című műsorunk évzáró epizódjában a 2023-as év legnagyobb horderejű történeteire tekintettünk vissza: főleg olyanokra, amelyek huzamosabb ideig, akár az egész idény során témát szolgáltattak.

Nézzétek meg a műsort és iratkozzatok fel a YouTube-csatornánkra, vagy hallgassátok meg podcast formátumban ezen a felületen!

„Akár a középmezőny elejébe is kerülhetünk jövőre” – Steiner

Az utolsó helyen végzett a 2023-as F1-es konstruktőri világbajnoki értékelésben a Haas, mindenekelőtt annak köszönhetően, hogy az alkalmankénti időmérős megvillanásokat csak ritkán tudták pontszerzésre váltani az autó borzalmas gumikezeléséből adódóan. Günther Steiner csapatfőnök ugyanakkor a Sky Sports F1 adásában arról elmélkedett, hogy 2024-ben ettől függetlenül nagyot ugorhatnak előre, annyira szoros és kiélezett ugyanis a versengés a topistállók mögött:

„Azzal, hogy érvényben van most a költséglimit, bármi lehetséges. Nézzük meg az AlphaTaurit a szezon végén, vagy a McLarent ahhoz képest, hogy nem kezdtek túl erősen, aztán később a második leggyorsabbak voltak, nem is egyszer. Minden lehetséges. A nagycsapatok lesznek mindig a nagycsapatok, a következő három-öt évben végig ők lesznek elöl, de a középmezőny… Nem hiszem, hogy van még olyan, hogy topcsapatok, középmezőny és sereghajtók. Véleményem szerint vannak az élcsapatok és vannak a többiek, mert mindenki jó helyzetben van anyagi, üzleti szempontból és technikailag egyaránt. Utolsóként végeztünk idén, de akár a középmezőny elejébe is kerülhetünk jövőre.”

f1-hulkenberg-haas

Kifutófiúnak hitték F1-es debütálása előtt Schumachert

Tíz évvel ezelőtt történt Michael Schumacher súlyos síbalesete, ennek kapcsán a német Bild több a hétszeres világbajnokot ismerő F1-es szereplőt megszólaltatott. Közéjük tartozik az Aston Martin jelenlegi sportigazgatója, Andy Stevenson, aki már akkor is a silverstone-i alakulatnál dolgozott, amikor az 1991-es Belga Nagydíjon az akkor még Jordan névre hallgató istálló színeiben bemutatkozott Schumacher a taxis incidense miatt börtönbe kerülő Bertrand Gachot helyén. Stevenson felidézte az első találkozást:

„Eddie odajött hozzánk és mondta, hogy Bertrand nem tud vezetni. Eddie mondta, hogy van ez a fiatal versenyző, Michael, aki Japánban versenyzett. Egyik este később bent kellett maradnunk az üléspróbája miatt. Úgyhogy sokáig bent voltunk, aztán hirtelen felbukkant egy kifutófiú. Aztán rájöttünk, hogy ő nem egy kifutófiú, hanem az új Formula-1-es versenyzőnk!”

Stevenson számára az is hamar kiderült, hogy nem akárkivel van dolguk Schumacher személyében: „Két-három kör után máris gyorsabb volt, mint bármi, amit korábban elértünk, egymás után javítgatta a köridőket. Világosan emlékszem, hogy a teszt után azt mondtam egy barátomnak, hogy egy jövőbeni világbajnokkal teszteltünk. Teljesen egyértelmű volt, hagyta, hogy az autó keresztültáncoljon a sikánokon” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a német profizmusa minden korábbi pilótájukét meghaladta, s egyből tudta, mit akar, amint autóba ült.

f1-schumacher-jordan-1991-2

„Mind primadonnák” – már nem érdekli az F1 a korábbi világbajnokot

Kemény kritikát fogalmazott a száguldó cirkusszal és annak szereplőivel kapcsolatban a Formula-1 1980-as világbajnoka, Alan Jones, aki állítása szerint már nem érdeklődik egykori sportága iránt: „Most a MotoGP érdekel nagyon. Imádom, óriási a versengés, az utolsó körig nem tudod, ki fogja nyerni az átkozott futamot. Színes és rendkívül profi… Elveszítettem az érdeklődésemet a Formula-1 iránt, mind nyavalyás primadonnák” – nyilatkozta az ausztrál exversenyző Nine.com.au portálnak.

Jones megjegyezte: az is a szabályok nevetségességét mutatja, hogy Verstappen több mint egy milliót kell majd jövőre fizetnie a szuperlicenszért. „A mi időnkben ez szimplán azt jelentette, hogy képes vagy F1-es autót vezetni, és nem kellett érte fizetned” – magyarázta Jones.

f1-mezony

Newey támogatja az aktív aerodinamika bevezetését az F1-ben

Többször is írtunk már a 2026-os új Formula-1-es technikai szabályzatról, amely még mindig csupán az erőforrások terén öntött végleges formát, a karosszéria és az aerodinamika terén még csak tervezetek láttak napvilágot. Ezekben viszont többször is előkerült az aktív aerodinamika lehetősége, amely egyfelől az elektromos komponens nagyobb szerepe miatti esetleges erőveszteséget kompenzálná, másrészt a jobb versenyezhetőséget és az előzések elősegítését is szolgálhatna. Az F1 legsikeresebb tervezője, Adrian Newey pedig egyáltalán nem ellenzi ezt az irányt:

„Nem aggaszt a dolog. Az aktív aerodinamika arra szolgál, hogy kompenzálja a hajtásláncot, amelyből hiányzik a motorerő. De nem gondolom egyáltalán, hogy ez rossz lenne” – nyilatkozta a Red Bull szakembere a Motorsport.com szakoldalnak. „Egyértelműen egy jó cél, hogy próbáljunk nagyobb aerodinamikai hatékonyságot elérni, és miért ne lehetne ennek része az aktív aero? Végső soron az utcai autóknak is a részévé vált. Rengeteg autót látni, amelyeken a spoilerek le-fel mozognak.”

„Szóval miért ne jelenhetne meg ez a versenyzésben? Az aktív aerodinamika csak akkor tett szert rossz hírnévre, amikor a szárnyak leestek az autókról a 60-as években. De ezen már jócskán túl vagyunk” – fogalmazott Newey, hozzátéve, hogy a gyártók mindig szeretik, ha van kapocs az utcai autók és az F1 között, és mivel szerinte az aktív aero jelenti előbbi jövőjét, szerinte jó, ha az megjelenik a versenyzés csúcskategóriójában is.

f1-newey-redbull_2

„Verstappen olyan, mint egy szivacs” – Horner

Minden idők (egyik) legdominánsabb idényét futotta az F1-ben Max Verstappen, aki azonban többször is utalást tett rá, hogy – részben a sportág által vett irány, részben az egyéb szakágak iránti érdeklődése okán – nem tervez olyan hosszú pályafutást, mint például a 40 éves korhoz közelítő Lewis Hamilton vagy az azt már jócskán el is hagyó Fernando Alonso. Red Bull-os főnöke szerint kiszámíthatatlan, meddig marad a holland a Formula-1-ben:

„Ki tudja? Úgy értem, 26 évesen még van benne néhány év, de addig fogja folytatni, ameddig akarja és ameddig megvan benne a motiváció” – nyilatkozta Christian Horner a RaceFans.net szakportálnak. „Nem hiszem, hogy 42 évesen még az F1-ben fog versenyezni. De addig még van 16 év mostantól. Szóval egyesével fogja kezelni a szezonokat.”

Hornert a versenyzése mellett elsősorban Verstappen folyamatos fejlődése nyűgözi le: „Szerintem mindenki folyamatosan tanul, és vele is ugyanez a helyzet. Olyan, mint egy szivacs: csak felszívja a tudást, és aztán átülteti a gyakorlatba. És egyszerűen éhezi az információt: akarja azt a tudást, majd alkalmazza.”

f1-verstappen-redbull_7

Steiner elárulta, kit igazolna le, ha egyetlen embert választhatna az F1-ben

Érdekes kérdést kapott a The Athletic lap által készített szurkolói kérdezz-felelek során a Haas Formula-1-es alakulatát irányító Günther Steiner: az egyik olvasó arra volt kíváncsi, kit szerződtetne, ha bármilyen szerepkörben egy embert megszerezhetne ingyen az F1-ben. Steiner pedig nem egy világbajnok versenyzőt, hanem a nemrég 65. születésnapját ünneplő Red Bull-os tervezőzsenit, Adrian Newey-t választotta:

„Adrian Newey-t választanám, mert biztos vagyok benne, hogy képes lenne győzelemre alkalmas autót építeni. Elég nyilvánvaló a válasz. Még ha Max Verstappent is ültetnénk az autónkba, ő sem tudna nyerni vele. Úgy gondolom, ha egy Red Bullunk lenne, Nico is tudna futamokat nyerni, ahogy Kevin is” – fogalmazott Steiner.

f1-steiner-haas_5

Egyszer betegséget színlelt Hamilton, hogy megússzon egy tesztet

Köztudott, hogy Lewis Hamilton nem lelkesedik az F1-es tesztelésért, de azt eddig nem tudtuk, meddig hajlandó elmenni, hogy kivonja magát belőle – a múltban legalább egyszer beteget jelentett, csak hogy ne kelljen tesztelnie.

A vallomás a Mercedes szezon végi, Brackley-ben tartott évzáró eseményén hangzott el: ezen csak Lewis Hamilton és a tartalék Mick Schumacher vett részt, George Russell betegség miatt hiányzott. „Tényleg beteg, nem csak színleli” – viccelődött Toto Wolff. Ez váltotta ki Lewis Hamiltonból, hogy színt valljon:

„Elmerengtem, mert a múltban én csináltam már ilyet, hogy kihagyjak tesztnapot, mert nem nagyon szeretek tesztelni. Szóval mikor tegnap hallottam, hogy beteg, rögtön azt gondoltam, hogy felülmúlt engem” – mondta a komplett Mercedes-csapat előtt a brit.

Mivel Hamilton az elmúlt tizenegy évet a Mercedesnél töltötte, gyanítható, hogy jelenlegi csapatát is átverte ezzel a trükkel. Ha visszamegyünk az időben, megtaláljuk a 2015-ös barcelonai tesztet, amelyen a csapat indoklása szerint betegség miatt hagyott ki egy napot – Pascal Wehrlein ugrott be helyette akkor.

Három új márka is csatlakozhat a DTM-hez

A 2024-es szezonban hat helyett kilenc gyártó képviseltetheti magát a német túraautós szériában: az Aston Martin, a McLaren és a Honda GT3-as autói színesíthetik a mezőnyt a Motorsport-Total információi szerint. Az Aston a túraautózásból jól ismert Comtoyou csapat partnereként érkezhet, a McLareneket az eddig BMW-s Projekt 1 futtathatja, Hondákkal pedig a frissen életre hívott Euroteam Performance formáció versenyezhet, a JAS támogatásával. A három projekt még formálódik, ezért nem jelentette be a nevezési listát tervei alapján karácsony előtt a promóter ADAC.

Az összlétszám várhatóan 24-28 autó között lesz az új szezonban, szemben az idei 27-tel. Az érkezőkkel együtt ez azt jelenti, hogy a meglevő márkák csökkentik jelenlétüket: a Mercedes várhatóan hat autóról négyre, a Porsche hatról talán mindössze kettőre, és szinte biztosan fogyatkozik a gyári támogatást kivonó Audi létszáma a tavalyi ötről. A hírek szerint legfeljebb 20 nevezést regisztráltak eddig 2024-re a DTM-ben: ezek közül hivatalosan a címvédő Manthey két Porschéja, az Abt két Audija, valamint az SSR és Grasser kettő plusz egy Lamborghinije ismert.

Egy lájk miatt került bajba a McLaren pilótanője

A wokingiak nemrég leigazolt juniorpilótája, a 2024-ben nőknek kiírt F1 Academyben induló Bianca Bustamente közösségi médiás tevékenysége miatt került tűz alá. A követők kiszúrták, hogy a filippínó versenyző az X-en (Twitter) kedvelt egy saját magáról szóló posztot: ennek szerzője azzal érvelt, nem lehet Bustamentét túlértékeltnek nevezni, amíg olyanok, mint „az autista Stroll” csak „apuci pénze” miatt vannak az F1-ben.

Néhány órával később a posztot letörölték, de a közösségi médiában eddigre már elszaporodtak a kritikus és gúnyolódó reakciók. A versenyzőnőnek bocsánatkérő üzenetet kellett megfogalmaznia, melyben állította, véletlenül bökött a lájk gombra: „Őszintén, mélységesen bocsánatot kérek. Elismerem, hibát követtem el azzal, hogy kedveltem egy helytelen tweetet. El sem tudom hinni, mennyi embert bántottam meg ezzel. Görgetés közben véletlenül lájkoltam a posztot. Amint ezt észrevettem, azonnal visszavontam a kedvelést.”

„Őszinte bocsánatot kérek Lance Strolltól és bárkitől, akit ez az eset megbántott” – írta Bustamente, hozzátéve azt is, sosem támogatná a fogyatékkal élőkkel szembeni előítéletet, hiszen egyetlen testvére autizmussal él. A McLaren-juniorversenyző ezután egy videót is közzétett, amelyen autista testvérével látható.

Figyelmeztetés nélkül tenne gyárlátogatásokat az FIA

Az FIA felügyelőinek már régóta hatáskörében áll, hogy ellenőrizze a csapatok gyárát, főhadiszállását, azonban mindezt egy jó előre elküldött figyelmeztetést követően teszik meg, ami nyilvánvalóan nem a legjobb módja az esetleges szabálytalanságok kiszűrésének. Nikolas Tombazis, együléses versenyautókért felelős FIA-vezető most a Motorsport.com-nak mondta el, hogy szeretnének ezen változtatni.

"Le szeretnénk menni arra a szintre, hogy gyakorlatilag előzetes értesítés nélkül teszünk egy terepszemlét. Nyilvánvalóan itt most nem arra gondolok, hogy bekopogtatunk azzal a címszóval, hogy >>hello, megjöttünk<<, de egy telefonhívás 10-15 perccel az érkezésünk előtt megfelelő módszer lehet, így valaki már a bejáratnál várhatja a csapat képviseletében a felügyelőket, akik ott már mondhatnák, hogy a szélcsatornát vagy mi mást szeretnének megnézni."

Az FIA fel is vett embereket egyébként ebből a célból, így a jövőben minden bizonnyal számíthatnak ehhez hasonló esetekre a csapatok.