DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 26. péntek

NASCAR: Chastain újra eldobott egy dinnyét, Blaney ijesztő balesetet szenvedett

Egyetlen hétnyi pihenőt követően a Nashville Superspeedwayen folytatódott a NASCAR Cup Series alapszakasza, a szünetet pedig úgy tűnik, Ross Chastain használta ki a legjobban. Az 1-es autó pilótája az elmúlt hónapokban hatalmas hullámvölgybe került, mivel mostani sikere előtt utoljára tavaly áprilisban tudott futamot nyerni, ráadásul idén már volt egy komoly balhéja is, amiért a saját csapata, a Chevrolet, de néhányan még a riválisok közül is elmarasztalták. A dinnyés ember viszont most egyértelműen visszatért, mivel szombaton első pole-pozícióját is behúzta, a vasárnapi futam során pedig végig az élmezőnyben autózott.

Az első szakaszban Chastain mellett William Byron és Tyler Reddick tűntek a legesélyesebbnek a bónuszpontokra, amit végül utóbbi vitt el, de ennél több nem jutott a 45-ös autó versenyzőjének, mivel a második szakasz elején rosszul rögzítették a jobb hátsó kerekét, a nagy balesetet azonban sikerült elkerülnie. Nem volt viszont ilyen szerencsés Ryan Blaney, aki a 147. körben egy újraindítás során akadt össze Kyle Busch autójával, majd ezt követően frontálisan a belső betonfalnak ütközött. Az eset után csak segítséggel tudott kiszállni, de a legfrissebb jelentések szerint a pilóta nem szenvedett súlyos sérüléseket. A dologban az volt a legijesztőbb, hogy pont egy olyan résznek csapódott neki, ahol nem volt kiépítve az ütközések erejét jelentősen elnyelő SAFER-fal, ám a NASCAR pár órával később közleményben ígérte meg, hogy kivizsgálják az esetet a további fejlesztések érdekében.

Az ominózus etap folytatása végül Denny Hamlin sikerét hozta, akit szorosan követett Martin Truex Jr. és Chastin, a harmadik szakasz pedig szinte teljesen erről a trióról szólt. Chastain 71 körrel a leintés előtt vette át a vezetést, majd Hamlint a csapattársa, Truex Jr. is átlépte, aki folyamatosan közeledett az élen állóra, ám megelőzni már nem tudta. Sikere különösen édes lehetett Chastain számára, hiszen csapata hazai pályáján tudott győzedelmeskedni, amit szokásosan ismét egy dinnye eldobásával ünnepelt meg, elvégre egy nyolcadik generációs dinnyetermelőről van szó, amit továbbra is büszkén hirdet magáról.

Az utolsó pillanatban vált zárt kapussá az imolai F1-es futam

Korábban úgy tűnt, hogy az utóbbi hetek versenyeihez hasonlóan a 14 év után a Formula-1-es versenynaptárba visszatérő Imola is nézők előtt rendezheti meg az Emilia-Romagna-i Nagydíjat: múlt hónapban 13 ezer jegy értékesítésére és VIP-szekció üzemeltetésére kaptak engedélyt. Csakhogy ezen a héten az olasz miniszterelnök, Giuseppe Conte szigorításokat vezetett be a növekvő koronavírusos esetszámok okán, ezek közé pedig a tömegrendezvényeken való részvétel visszaszorítása is szerepelt.

Bár az utóbbi két napban az Emilia-Romagna-i tartomány vezetője személyesen egyeztetett a miniszterelnökkel és az egészségügyi miniszterrel, hogy az F1-es futam kivételt képezhessen ez alól, a tárgyalások nem jártak sikerrel, így végül Imola zárt kapuk mögött tér vissza a száguldó cirkuszba. „A kormány kitiltotta a rajongóinkat, és ezért roppant csalódottak vagyunk. Sajnáljuk a döntés miatti kényelmetlenségeket” – idézi az imolai főnök Uberto Selvatico Estense szavait a Motorsport.com szakoldal. Hozzátette: rengeteg pénzt költöttek arra, hogy az egészségügyi protokollokat betartva tudják fogadni a nézőket a hétvégi versenyen.

imola-nezok-dppi

Ha valamiért hálásak lehetünk a koronavírusnak, az az F1 Twitch-kvartettje

A tavaszi karanténidőszakot a Formula-1 szempontjából kétségkívül a Charles Leclerc, Lando Norris, Alexander Albon, George Russell vitte a hátán azzal, hogy folyamatosan streameltek a Twitchen – és nemcsak komoly szimulátorversenyeket, hanem kevésbé komoly tartalmakat is.

A négy versenyző köztudottan jóban van egymással, és erre húzta fel a Sky Sports is az alábbi kvízt, amelyben egymásról szóló kérdéseket kellett megválaszolniuk a pilótáknak. Az eredmény: móka, kacagás és csipkelődés egymással – összeszedni is nehéz lenne, hány poén hangzik el a részükről, de természetesen Russell nem kerülhette el a ponttalanságán való élcelődést (a williamses amúgy komoly önirónáról tett tanúbizonyságot), de szóba került Norris rovaroktól való félelme és megkapta a magáét Sebastian Vettel is…

 

A Portugál Nagydíj tíz legjobb onboardja: Az első nyilvánvaló, na de a többi?

Nem fér hozzá kétség, hogy Kimi Raikkönen tíz helyet nyerő első körének fedélzeti kamerás felvétele került a szokásos tízes lista elejére. De a McLarenek kezdése, Stroll ütközései és Giovinazzi rajtja is említést érdemelnek. (A videó a YouTube-ra átkattintás után indul el.)

Ilyen volt Schumacher 2006-os pole-köre Imolában - videó

Michael Schumacher 2006-ban ezzel a körrel állhatott pole-ba a Ferrarival Imolában - hangolódjunk a hétvégi futamra:

 

Karrierje talán leggyengébb hétvégéjét futotta Lance Stroll – mi történt itt?

Borzalmas teljesítményt nyújtott Portugáliában a Racing Point pilótája - ha megérdemli, akkor dicsérjük, most viszont dorgálást érdemel, erről is szót ejtettünk podcastünk legutóbbi adásában.

 

 

 

Naná, hogy Portugáliában is a Red Bullé volt a leggyorsabb kerékcsere

Idén már nem először mutattak be parádés bokszkiállást az energiaitalosok – más kérdés, hogy Alexander Albonon az 1,86 másodperces csere sem sokat segített… (A videó átkattintás után tekinthető meg!)

Sainz emeli kalapját a Jégember előtt

Carlos Sainz háláját és elismerését fejezte ki Kimi Raikkönen felé a Portugál Nagydíjat követően. A spanyol pilóta Twitteren az alábbi üzenetet posztolta egy felvétel mellé.

Nagyszerű csata a Jégember ellen. Mindig helyet hagy, és kemény, de sportszerű ellene versenyezni. Sokat tanultam tőle az F1-ben töltött hat évem során. Örülök, hogy az első néhány körben a ralis tudását is meg tudta villantani.

Szitkozódó és örömittas versenyzők – így szólt a rádió Portimaóban

Megérkezett a szokásos válogatás, amelynek készítői George Russell fülhallgatós problémáját igen érzékletes effektussal adták át (a videó átkattintás után nézhető!):

Russell helye egyre ingatagabb lehet – de akkora baj, ha esetleg kihagy egy évet?

Teljesítménye alapján semmi okot nem találunk rá, egyes híresztelések szerint George Russell helye mégsem biztos a Williamsnél. A pilóta hiába rendelkezik szerződéssel 2021-re, a csapat új tulajdonosai elgondolkodtak a brit lecserélésén, amit legutóbbi podcast-adásunkban mi is körbejártunk.

 

Az utolsó három futamra lecseréli doppingeltiltott versenyzőjének helyettesét az Aprilia

Váratlan bejelentést tett a MotoGP-ben szereplő Gresini Aprilia Racing Team: a szezon utolsó három versenyén, azaz a két valenciai és az idényzáró portimaói futamon nem Bradley Smith, hanem a noale-i márka másik tesztmotorosa, Lorenzo Savadori fog szerepelni náluk. Smith azok után kapott versenyzési lehetőséget, hogy Andrea Iannonét doppingvétség miatt eltiltották (az ő ügye a következő hetekben dőlhet el véglegesen), az eddigi nagydíjakon pedig összesen 12 pontot gyűjtött.

Az Aprilia a közleményben elsősorban azt emelték ki Savadori debütálási lehetősége kapcsán, hogy ez a jutalma az olasz CIV Superbike-ban nyert domináns bajnoki címéért. De az sem kizárt, hogy őt is szeretnék élesben kipróbálni arra az esetre, ha Iannonét nem mentik fel: ebben az esetben eddig elsősorban Cal Crutchlow-t, Andrea Doviziosót és Smitht emlegették Aleix Espargaro lehetséges csapattársaként (igaz, a Ducatitól távozó olasz kapcsán az utóbbi időben már más gyártóknál betöltött tesztversenyzői szerepkörről szóltak a híresztelések), de elképzelhető, hogy Savadori neve is bekerülhetett a kalapba.

savadori-aprilia-motogp

Norris bocsánatot kért tiszteletlenségéért – Rosszat mondott Hamiltonra

„Bocsánatkéréssel tartozom. Ostoba és tapintatlan voltam egyes szavaimmal, amelyeket mostanában a médiában és interjúk során mondtam. Nem mutattam ki azt a tiszteletet, amelyet tanúsítanom kellene egyes emberek iránt. Nem vagyok ilyen, ezért tudom, hogy bocsánatot kell kérnem tőlük, de mindenki mástól is, aki hallotta/olvasta őket. Sajnálom” – olvasható Lando Norris bűnbánó közösségi médiás posztjában.

A posztból nem derül ki, kik azok az „egyes emberek”, de a portugál hétvége történéseit ismerve sejthetők. A vasárnapi futamon nyomdafestéket nem tűrő szavakat használt a csapatrádión Lance Strollra, miután a kanadai hibájából ütköztek. Forrófejűségéért Norris egyszer már bocsánatot kért.

De volt egy másik eset is: Norris flegmán kommentálta, mikor Lewis Hamilton rekordot érő 92. győzelméről kérdezték véleményét. „Szimplán örülök neki, semmi több. Nem igazán jelent nekem semmit, őszintén. Egy olyan autóban ül, aminek lényegében minden versenyt meg kellene nyernie. Egy vagy két másik versenyzőt kell legyőznie és ennyi” – mondta Norris, és sejthető, hogy ezt a megszólalását többen kifogásolták, mint Stroll becsmérlését.

Koronavírusos lett a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség elnöke

Oláh Gyárfás nyilvános Facebook-oldalán közölte, hogy pozitív Covid-19-tesztet produkált. Az MNASZ első embere a hungaroringi WTCR-hétvégéjén még egészségesen vett részt, de a hétvégi gyorsasági versenyt már kihagyta elővigyázatosságból.

„Tájékoztatom a közvéleményt, hogy a múlt pénteken elvégzett koronavírus tesztem eredménye pozitív lett. A WTCR-en és a Kamion Eb-n még negatív teszteredménnyel vettem részt a legnagyobb odafigyelés mellet. A kontaktkutatás eredménye szerint szinte biztosra mondható, hogy családtagtól kaptam el a vírust, melynek egyelőre nálam légúti tünetei vannak. A szombati naptól kezdve a családommal együtt házi karanténban tartózkodom, és otthonról dolgozom. Noha a teszt eredményével még nem rendelkeztem, elővigyázatosságból nem vettem részt a hétvégén a Hungaroringen rendezett gyorsasági versenyen, lemondtam a szombat esti protokoll rendezvényeket a Horvát Autósport Szövetség képviselőivel, és itthonról követtem az eseményeket. Ezúton is köszönöm a szervezőknek a megértést!” – írta Oláh Gyárfás.

Hozzátette, hogy a fertőzés miatt nem tud részt venni a második Rally Hungary sajtótájékoztatóján, reményei szerint azonban jövő hétvégén már ott lesz Nyíregyházán, az Európa-bajnokság magyar fordulóján.

Elsőre nem ment? Megy másodszorra

A hétvégéről hétvégére kiváló teljesítményt nyújtó Pierre Gasly látványos előzést mutatott be Sergio Perez ellen a Portugál Nagydíjon. Az utolsó előtti körben a mexikói becsukta az egyes kanyar belső ívje felé vezető ajtót, ezért az Alpha Tauri pilótája az utolsó körben kívülről próbálkozott, és ment el a Racing Pointnak.

A francia teljesítményéről sokat elárul, hogy a Red Bullnál helyére ültetett Alex Albon mindössze egyetlen ponttal áll előtte a bajnoki tabellán.

Őrület a köbön: az IndyCar szezonzáróján kifogyott az üzemanyag a biztonsági autóból

Mi mással lehetne jobban szemléltetni egy elképesztően fordulatos és drámai versenyt, ha nem az alábbi képsorokkal? Az IndyCar múlt hétvégén rendezett, mindent eldöntő szezonzáróján olyan sokszor volt szükség biztonsági autóra, hogy abból egyszerűen kifogyott az üzemanyag. A Honda így a bokszba hajtott, a mezőnyt pedig az élen álló Josef Newgarden vezette fel.

A futam összefoglalója itt olvasható.

Alonsónak is volt egy zseniális nyitóköre pályafutása során

Kimi Raikkönen 10 helyezést javított a Portugál Nagydíj első körében, ráérezve a pálya tapadására a szemerkélő esőben. Fernando Alonsónak 14 évvel korábban, a Magyar Nagydíjon kilenc pozíciót sikerült nyernie egyetlen körben, esős körülmények között: a spanyol a 15. rajthelyről a hatodik pozícióban kötött ki, miután mindenkit, aki útjába került, játszi könnyedséggel előzött meg.

Vigyázat, ez egy hosszú videó: Lewis Hamilton 92 F1-es győzelme

Az 1-es számútól – 2007, Kanadai Nagydíj – a 92-esig Lewis Hamilton minden futamgyőzelméből kiválasztott néhány másodpercet a Formula-1 hivatalos YouTube-csatornája. Az eredmény: közel 18 perces videó az új rekorder eddigi sikereiről. (A videó a YouTube-ra átkattintva indul el.)

Így szólt a 2007-es Ferrari Imolában - videó

A korábbi F1-es pilóta, Marc Gené posztolt egy videót az imolai pályáról - a 2007-es Ferrarival autózott rajta, ő így hangolódik az Emilia Romagna-i Nagydíjra:

 

Oké, Raikkönen első köre óriási volt, de Sainzé sem maradt el tőle sokkal

És ebben a videóban az már benne sincs, ahogy átvette a vezetést - vajon mitől tapadt ilyen jól a McLaren és mennyit hozott neki az, hogy kétszer is kiszélesítette a pályát?

Farinától Hamiltonig: az F1 győzelmi rekordjának története

A Formula-1 készített egy videót arról, hogy hogyan is alakult az a bizonyos győzelmi rekord, amit most Lewis Hamilton 92 sikerrel megdöntött - az első győztes Nino Farinától kezdve többen is birtokolták az aktuális rekordot.

Ha lemaradtál az IndyCar szenzációs szezonzárójáról, itt pótolhatod a legfontosabb pillanatokat!

Will Power vesszőfutása, Alexander Rossi hibája az élről, James Hinchcliffe ostoba megmozdulása, Josef Newgarden dupla előzése és Scott Dixon hatodik bajnoki címe – mindez megtörtént a vasárnapi finálén St. Petersburgben: