Ijesztő pillanatok után Kyle Busch szinte üzemanyag nélkül nyert Talladegán
https://formula.hu/parc-ferme/35372
A tekintélyes múltra visszatekintő Talladega Superspeeswayen folytatódott a NASCAR Cup Series, ahol Denny Hamlin és Aric Almirola várták az első sorból a zöld jelzést. Az aszfaltcsík elég híres arról, hogy egy apróbb hiba után is óriásit lehet bukni, a nagyobb balesetek pedig most sem maradtak el, ugyanakkor a mezőny sokáig tiszta versenyt futott. A verseny első felében alig volt szükség a sárga zászlóra, igaz amikor Chase Briscoe csúszott be keresztbe a pitroad irányába, az sokaknak esélyt adott. Ennek a sárgának köszönhetően tört előre például a Hendrick Motorsports gárdája a mezőny hátsó részéből, így az első szakaszt végül a 29. helyről induló Chase Elliott nyerte meg, aki a második etapot is elvihette volna, ám ott a leintésnél Almirola az utolsó pillanatokban előzte meg őt.
A végjátékhoz közeledve aztán a 23XI Racing és a Joe Gibbs Racing Toyotái tűntek az egyik legnagyobb esélyesnek, mellettük pedig a Forddal versenyzők különítménye alkotott egy hosszú sort Harrison Burton vezetésével, aki első győzelméért hajtott. Burton álmai aztán a mögötte autózó Noah Gragson lökése miatt törtek össze, ezt a balesetet viszont még további három követte a folytatásban. Öt kör volt még hátra, amikor Joey Logano és Corey LaJoie összeütköztek, így a hosszabbítás következhetett, ami a lehető legrosszabb hír volt az élmezőny jelentős részének. Sokan már ekkor is nagyon kevés üzemanyaggal rendelkeztek, így a például a versenyt ekkor vezető Ryan Blaney, vagy a 17. helyről induló Kyle Busch is kockáztatott azzal, hogy nem jöttek ki tankolni a legvégén, főként úgy, hogy kétszeri hosszabbításra volt szükség, de mégis nekik lett igazuk.
Az első próbálkozásánál ugyanis egy rémisztő baleset borzolta a kedélyeket. Ross Chastain merészen tört volna előre, amikor bement két autó közé, így viszont csak Gragson és a mögöttük érkező Kyle Larson versenyét tette tönkre. Utóbbi ráadásul hálát mondhat az égieknek, hogy megúszta az esetet, mivel visszasodródott a pályára, Ryan Preece pedig akkora erővel csapódott bele, hogy a bukókeret is meghajlott az 5-ös számú versenygépben. Ezek után következhetett a második hosszabbítás, ahol ismét jött egy baleset Bubba Wallace hibája után, ez viszont már a fehér zászló után történt, vagyis a verseny végét, egyúttal Busch győzelmét is jelentette. Mögötte Blaney lett a második, a 10. pozícióból induló Chris Buescher a harmadik, Chase Briscoe pedig a korábbi bakija ellenére is negyedik helyen zárt.
Hamilton négy kilót fogyott a koronavírus-fertőzése során
https://formula.hu/parc-ferme/27592
Lewis Hamiltonnál a Bahreini Nagydíjat követően diagnosztizálták a betegséget, amely miatt kénytelen volt kihagyni a Szahíri GP-t, a szezonzáró futamon viszont már negatív teszteredményeinek hála rajthoz tudott állni Abu Dhabiban. Pedig a hétszeres világbajnok saját bevallása szerint sem érezte tökéletesen magát, elmondása szerint főként úgy érezte, hogy nincs meg a megfelelő energiája. Most Instagram-sztoriban egy edzőtermi fotóhoz mellékelve azt is elárulta, hogy komoly súlyt is veszített a betegség miatt:
„Hat kilót fogytam az elmúlt két hónapban, ebből négyet akkor, amikor koronavírusos voltam. Rengeteg izmot veszítettem. Az erőmet illetően mélypontról indulok most, ami nem mókás, de eltökélt vagyok, hogy visszanyerjem az erőmet és újra százszázalékos legyek. Fájdalom nincs siker” – írta Hamilton.

A Red Bull úgy kérkedik az eredményeivel, ahogy a Porsche tette az 1983-as Le Mans-i 24 órás után
https://formula.hu/parc-ferme/27588
Bármi kapcsán is nézzük, tízből kilenc alkalom lehengerlőnek számít. A Porsche kategóriáján belül ilyen top 10-es végeredményt produkált az 1983-as Le Mans-i 24 óráson, a Red Bull pedig ugyanezt hozta az F1 leggyorsabb idei kerékcseréi között. Anno a német márka erre egy reklámot is felhúzott, vajon az energiaitalosok is ugyanezt fogják tenni?
A Porsche reklámja:
![OT] 1983 Porsche Le Mans Ad (x-post: r/funny) : formula1](https://external-preview.redd.it/yIbXfvrZcv_xSVdwEFsi4MNZNfnB-ElETmcSiiGl3Nw.jpg?auto=webp&s=08e8e6adb79bb7d0842a4c81fb4e949a767b3512)
Vettel és Hamilton kapcsolata a kölcsönös tisztelet mintapéldája
https://formula.hu/parc-ferme/27587
Végtelen elszántság, kíméletlen küzdőszellem, kifinomult technikai érzék - többek között ezek a jelzők juthatnak eszünkbe, ha egy F1-es világbajnokot jellemzünk. De mi az, ami a számokkal jól leírható sportteljesítmény mellett egy igazi klasszist jellemez? Hát nem a kölcsönös tisztelet az, ami az egyébként önérdekű versenyzést másik szintre emeli? Vagy ha úgy tetszik, mélyíti.
Ennek tökéletes példája Sebastian Vettel és Lewis Hamilton kapcsolata. Ők az utóbbi évtized két legmeghatározóbb alakja, a pályán voltak is összezördüléseik, azon kívül azonban mindig is a végtelen tisztelet sugárzott belőlük egymás felé. De beszéljen inkább ez a rövid montázs, amit az F1 készített róluk.
These two though... #F1 @LewisHamilton @ScuderiaFerrari @MercedesAMGF1 pic.twitter.com/lpdP9optie
— Formula 1 (@F1) December 20, 2020
Akármeddig is versenyeznek az F1-ben, erre a párosra sokáig emlékezni fogunk.
Videón az F2 legjobb előzései 2020-ból
https://formula.hu/parc-ferme/27586
Három és fél percbe sűrítve láthatjuk a Formula-2 idei tz legjobb előzését. A videó átkattintás után indul el.
Ma lenne 85 éves Lorenzo Bandini
https://formula.hu/parc-ferme/27585
Lorenzo Bandini 1935. december 21-én született, ennek apropójából pedig elhoztunk nektek egy videót, amely bemutatja a tragikus sorsú olasz versenyző F1-es pályafutását. Aki nem ért angolul, ezen a linken el is olvashatja múltidéző rovatunk róla szóló cikkét.
Ki töltötte a legtöbb kört az élen?
https://formula.hu/parc-ferme/27584
A válasz nem túl meglepő: a hetedik világbajnoki címét szerző Lewis Hamilton. Összesen kilenc versenyző mondhatja el magáról, hogy legalább egy körön keresztül vezette valamelyik futamot a 2020-as szezonban, érdekesség, hogy a Mercedesszel egyetlen versenyt teljesítő George Russell a negyedik ezen a listán.

MiniDrivers: Mennyire mélyen volt idén a Haas? Ennyire!
https://formula.hu/parc-ferme/27583
A MiniDrivers nevű motorsportot karikaturizáló csoport tagjai elkészítették a Formula-1-es szezonzáró összefoglalóját is. Nézzétek csak:
Videó: A 2020-as F1-es szezon montázsa
https://formula.hu/parc-ferme/27582
Az F1 feltöltötte a 2020-as Formula-1-es szezon minden drámáját, örömét, felemelő és letaglózó pillanatát egyetlen négy és fél perces videóban. Számotokra mi marad meg leginkább 2020-ból?
Videó: Az elmúlt évek legnagyobb végsebességei
https://formula.hu/parc-ferme/27581
A YouTube-on találtunk egy gyűjtést, mely az elmúlt években elért legnagyobb végsebességű száguldásokat és előzéseket mutatja be a Formula-1-ben. Valtteri Bottas a 2015-ös Olasz Nagydíjon 363 km/órával száguldott egy előzés közben a célegyenesben.
Videó: Mick Schumacher útja az F2-es bajnoki címig
https://formula.hu/parc-ferme/27580
A Fomrula-1 YouTube-csatornájára került fel egy videó nemrég, mely a Formula-2-ben bajnoki ímig, ezáltal pedig az F1-ben a Haas üléséig jutó Mick Schumacher szezonját foglalja össze:
Hülkenberg B terve elég...érdekes
https://formula.hu/parc-ferme/27579
Mivel már kizárólag Lewis Hamilton ülésének sorsa nem hivatalos, Nico Hülkenberg számára aligha jut hely a 2021-es rajtrácson, azonban az idény közben három futamra is beugró német pilóta az Instagramon nyugtatott meg mindenkit, hogy bár a Red Bull ülését nem ő kapta meg, volt B terve.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Hoppá! Pereznek volt egy kis protekciója a Red Bullnál?
https://formula.hu/parc-ferme/27578
A mexikói pilóta egy Twitter-bejegyzésben árulta el, hogy korábban már dolgozott együtt Christian Hornerrel, a Red Bull jelenlegi csapatfőnökével, így talán volt némi segítsége Horner részéről, hogy megszerezze az energiaitalosok ülését 2021-ben. Sergio Perez ugyanis még 2009-ben versenyzett az Arden GP2-es csapatával, melynek tulajdonosa épp jelenlegi csapatfőnöke. Ugyan a dobogóra mindössze két alkalommal állhatott fel, de így is megelőzte csapattársát az összetettben, Edoardo Mortarát.
"Majdnem 12 év után újra együtt dolgozhatunk, haver. Köszönöm Christian Hornernek ezt a nagyszerű lehetőséget és Helmut Markónak is a belém vetett bizalmat. Azon leszek, hogy még egyszer bajnoki címhez juttassuk ezt a csapatot" - tweetelte Perez.
After nearly 12 years we will work together again, mate. Thank You Christian Horner for this great opportunity.
— Sergio Pérez (@SChecoPerez) December 19, 2020
Helmut Marko, I’m very happy and thankful for the confidence placed in me, I’m going to work very hard to help this team to bring one more Championship pic.twitter.com/j2cJarBLon
A verekedős gokartos vagy az Ausztrál Nagydíj törlése volt a nagyobb autósportbotrány?
https://formula.hu/parc-ferme/27576
Igen, itt van, megérkezett! Az Autósport és Formula Magazin legújabb számában az idei év végén sem maradhatott ki hagyományos szezonértékelőnk, amelyben az év legjobb versenyzőit, csapatait, futamait, legemlékezetesebb pillanatait és legnagyobb balhéit szavaztuk meg és állítottuk rangsorba. Hisszük azt, hogy ezek azok a teljesítmények és emlékek, amelyeket a leginkább érdemes lesz elraktározni 2020-ból. Lapozzatok belénk!

Így mond köszönetet a Red Bull Mr. Külső Ívnek
https://formula.hu/parc-ferme/27575
Alexander Albont nevezi így a csapat, aki bár sokak szemében kegyvesztett versenyzőként lép vissza jövőre a Red Bull harmadik számú versenyzőjévé, az energiaitalosok az alábbi videóval emlékeztetnek rá, hogy micsoda megmozdulásokra is volt képes a thai akció közben.
Mr Round The Outside himself Looking forward to continuing working with you, @Alex_Albon pic.twitter.com/AA2sS2urm6
— Aston Martin Red Bull Racing (@redbullracing) December 19, 2020
Hamilton hozza el az F1-es hibrid technológiát az utakra (?)
https://formula.hu/parc-ferme/27574
Ezt sugallja legalábbis az alábbi reklámvideó. Miután Lewis Hamilton befejezte a versenyhétvégét és leadta utolsó interjúját, elköszön a csapattól, majd beül a Mercedes-AMG Project ONE névre keresztelt plug-in hibridautóba és visszakanyarodik vele a pályára. Kell ennél jobb reklámfilm a csillagos márka új sportautójához? (Lehetséges.)
Ismerkedj meg a Formula-E idei színkavalkádjával!
https://formula.hu/parc-ferme/27577
A teszek lezárultak, a hetedik szezon január 16-án kezdődik Santiagóban. Addig van még közel egy hónap memorizálni a csapatok festéseit - amiben szerencsére nincs sok változás az előző szezonhoz képest. Mindenesetre nézegessetek kecsesen mozgó FE-autókat galaktikus zenére közel 5 percig!
Raikkönen Abu Dhabiban nyújtott produkcióját díjazzák a finn tűzoltók
https://formula.hu/parc-ferme/27573
A szezonzáró F1-es hétvége második szabadedzésén Kimi Raikkönen alatt kigyulladt az Alfa Romeo, amit követően a finn haláli nyugalommal kapta ki az egyik pályabíró kezéből a tűzoltókészüléket, hogy bemutassa számára, hogyan kell szakszerűen elvégezni az oltást. A mutatvány megihlette szakavatott honfitársait is, hiszen az alábbi videót küldték a világbajnoknak.
„Szevasz, Kimi! Itt Finnországban, a Helsinki Tűzoltóságon izgatottan követtük a tévében az Abu Dhabi Nagydíj edzését. A teljesítményed, miután kigyulladt az autód, példaértékű volt. Ezért szeretnénk neked ajándékozni egy teli tűzoltókészüléket és egy eredeti sisakot a Helsinki Tűzoltóságról, amik megvédenek majd a következő versenyeiden.”
Finland is in good hands now pic.twitter.com/rapt5ofI5A
— Alfa Romeo Racing ORLEN (@alfaromeoracing) December 18, 2020
Így érkezett meg az FIA-díjátadóra Max Verstappen
https://formula.hu/parc-ferme/27572
A nagy év végi összautósportos gála idén az online térben zajlott, de ez nem jelenti azt, hogy minden résztvevő a konyhából jelentkezett be. Max Verstappen a Monacói Autóklub székházában nézte végig a ceremóniát. Stílusosan, Honda NSX-szel, szmokingban érkezett, és kézhez vette a bajnokság harmadik helyéért járó trófeát.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A legjobb rádiózások az egész 2020-as évből
https://formula.hu/parc-ferme/27570
Egy tízes lista túl rövid lett volna, ezért a szezon húsz legjobb rádióüzenetét válogatta össze a Formula-1 YouTube-csatornájának stábja. Nem akarjuk lelőni a poént, csak annyit mondunk, hogy önostorozás, a csapat leteremtése és fiatal pilóták őszinte örömködése szerepel az első helyeken. (A videó a YouTube-ra átkattintás után indítható el.)
Az este, amikor Vettel bemutatta az olaszoknak a Jägermeistert
https://formula.hu/parc-ferme/27566
Ferraris búcsúhétvégéjén az F1 hivatalos csatornája összeült Sebastian Vettellel, hogy közösen idézzék fel a német vörösben töltött hat évének legemlékezetesebb pillanatait. Amik között voltak kellemes és kellemetlen emlékek is: az első közös győzelem a 2015-ös Malajziai Nagydíjon, komoly fegyverténynek számító siker 2018-ban Spában, a máig utolsó diadal tavaly Szingapúrban, vagy éppen a Hamiltonnal való szándékos koccanás a 2017-es Azerbajdzsáni Nagydíjon, illetve a hirhedt táblacserélés másfél éve Montrealban. A német mindegyik történetet kiegészítette némi háttérinformációval, s ebből kiderült, hogy a legnagyobb bulit alighanem az első győzelem éjszakáján csapták.
"Nagyon érzelmes volt, amikor első alkalommal hallottam a német és az olasz himnuszt együtt a dobogón – rengeteg gyerekkori emléket hozott elő bennem. Ezt követően pedig fantasztikus esténk volt, szó szerint az összes italt elpusztítottuk a hotelben. Igen, az egy nagyon durva este volt, megismertettem az olaszokat a Jägermeisterrel" - fedte fel a cseppfolyós részleteket Vettel.
A videó a YouTube-ra való átkattintás után indul.