Formula-E: Első Vandoorne-pole az esős Hong Kong-i időmérőn
https://formula.hu/parc-ferme/21368
A McLaren ex-F1-es pilótája csapata, a HWA és saját első pole-pozícióját kaparintotta meg - de a Mercedesnek jövőre helyet készítő gárda másik pilótája sem panaszkodhatott, Gary Paffett negyedik helyről várhatja a rajtot. Közéjük Oliver Rowland (Nissan), valamint Andr Lotterer (Techeetah) ékelődött be, a legjobb hatost a mexikói győztes Lucas di Grassi (Audi Abt) és Edoardo Mortara (Venturi) egészítette ki.
Az olasz egyébként harmadik helyre lőtte be autóját, ám időbüntetést kapott piros zászló alatti gyorshajtásért. A kényszerszünetet a címvédő Jean-Eric Vergne (Techeetah) okozta, aki ugyan bejutott a top 6-ba, ám elvették legjobb körét az incdens miatt, így csak a 18. pozícióból kezdheti meg a Hong Kong ePrix-t.
A listavezetők számára nem jött össze a kvalifikáció: az éllovas Jerome d'Ambrosio csapattársával, Pascal Wehrleinnal (Mahindra) utolsó pár, előre fusst lesz kénytelen játszani a mezőny végéről, de Antonio Felix da Costa (Andretti BMW) legjobbja is csak a 20. helyre volt elég.
Az időmérő edzés végeredménye:
| 1 | 5 |
|
|
1'11.580 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2 | 22 |
|
|
1'11.903 | 0.323 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 3 | 36 |
|
|
1'12.868 | 1.288 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 4 | 17 |
|
|
1'13.033 | 1.453 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 5 | 11 |
|
Óriáslépés: 3,5 másodpercet javult tavalyhoz képest a McLarenhttps://formula.hu/parc-ferme/22384
2018-ban Fernando Alonso és Stoffel Vandoorne a Q1-ben kiesett, 2019-ben Lando Norris és Carlos Sainz megszerezték a harmadik rajtsort a Francia GP időmérőjén. Az újraaszfaltozott Paul Ricard pályán a RaceFans adatai szerint a McLaren legjobb körideje 3,558 másodpercet javult előző évhez képest! Ehhez képest a második legeredményesebb csapat, a Renault „csak” 2,098 másodpercet gyorsult, míg a Toro Rosso 1,986, a Mercedes 1,710 másodpercet talált. Még a hétvégén nem túl meggyőző Ferrari is fejlődött 1,435 szekundumot. Minden csapat gyorsult 2018-hoz képest, bár a Haas csak 0,306 másodpercet, kevesebbet, mint a Williams (0,847 s).
Vergne-i csoda a berni időmérőn, nagy csapás di Grassi reményeinekhttps://formula.hu/parc-ferme/22383
1955 óta másodszor rendeznek olyan autóversenyt Svájcban, ami nem hegyi menet. Ezúttal is a Formula-E keze van a dologban, a helyszín azonban máris változott: míg tavaly Zürich, úgy most már Bern fogadja a mezőnyt egy festői környezetben kialakított pályán. Az időmérő immár kiszámíthatóan hozta a kiszámíthatatlanságot: az elsőként pályára hajtani kénytelen bajnoki élmezőny szerencséje ezúttal is változó volt, bár azért most a többségnek sikerült tisztességes, a rajtrács első feléhez elegendő köridőt futni. Ezúttal Antonio Felix da Costa és Lucas di Grassi nem voltak képesek erre, gyenge idővel a rajtrács végére kerültek, ami főleg utóbbi számára jelent nagy csapást, hiszen a brazil a bajnoki tabella második helyén áll Jean-Eric Vergne legfőbb kihívójaként. Ráadásul az élmezőny tagjai közül éppen a DS Techeetah franciája vette a legjobban az időmérőt, bekerülve a superpole-ba jutó hat pilóta közé a leggyorsabb Mitch Evans, valamint Pascal Wehrlein, Sebastien Buemi, Maximilian Günther és Sam Bird társaságában – utóbbi hosszú idő után először tudott erős időmérőt abszolválni, most, amikor a bajnoki tabellán már esélytelen mélységbe zuhant vissza. Vergne aztán a mindent eldöntő szakaszban a maga javára fordította az állást: olyan erős kört futott, amivel senki nem tudta tartani a lépést, így megszerezte a pole-t a Bern ePrix-n. Evans bejött másodiknak, hazai közönsége előtt Buemi lett a harmadik, akit négy ezredes lemaradásban követ Wehrlein. Vergne a pole-ért járó három ponttal kilenc egységre növelte előnyét a bajnoki tabella élén azzal a di Grassival szemben, aki most csak a 19. helyre kvalifikált, vagyis a 18 órakor kezdődő futamon akár jóval nagyobbra is nyithatja az ollót a francia. A bajnoki címet azonban Bernben még nem nyerheti meg, mivel a szezonzáró New York-i hétvégén két futamot rendeznek majd.
Az időmérő végeredménye:
Valtteri Bottas egyszerre kávézik és rágózikhttps://formula.hu/parc-ferme/22382
Az alábbi felvételek az azt megelőző pillanatokban készültek, hogy Valtteri Bottas autójába ült, majd kihajtott a szabadedzésen. Megfigyelhető rajta a finn egy érdekes szokása: egyszerre iszik kávét és csócsál rágógumit.
Gigászi csata zajlott a győztes Michelisz mögötthttps://formula.hu/parc-ferme/22381
A Nürburgring-Nordschleifén harmadik helyért vívott harcban előbb Frederic Vervisch és Nestor Girolami ért össze többször a Döttinger Höhében, végsebességhez közeli tempónál. A páros csatáját és a kettős szélárnyékot kihasználva a lesipuskás Rob Huff átvette a pozíciót: a következő körben ő csörtézett az argentinnal. A stewardoktól mind a három érintett megrovást kapott a kontaktokért. A jövő versenyautója két hét alatt 10 másodpercet gyorsulthttps://formula.hu/parc-ferme/22380
Két héttel ezelőtt a Roborace önvezető versenyautója már nekiveselkedett a híres brit hegyimenetnek, most pedig visszatértek, hogy megjavítsák korábbi eredményüket a Shelsley Walshon. Rögtön 10,83 másodpercet sikerült gyorsulniuk a 914 méteres szakaszon, amely különbség az alábbi összehasonlító-videóban szemlélhető meg. Most 40 másodpeces időnél tartanak, de tegyük hozzá, hogy az ember által vezetett versenyautóval elért rekord 22,58 másodperc.
Vettel visszavonulással „fenyeget” az ítélet utánhttps://formula.hu/parc-ferme/22379
Miután az FIA elutasította a Ferrari felülvizsgálati kérelmét a montreali büntetéssel kapcsolatban, a Paul Ricard-i paddockban megkapta a kérdést, hogy tud-e még valamit tenni igazának érvényre juttatása érdekében. "Visszavonulok. Akkor legalább többé már nem fogok bajba kerülni" - mondta, majd gyorsan hozzátette: "Ez egy vicc volt."
Az F1 mellett jön a Formula-E napja, lesznek WTCR-futamok, Superbike, IndyCar - mutatjuk a szombati programothttps://formula.hu/parc-ferme/22373
Reggeltől estig tele leszünk autósporttal szombaton, mutatjuk, hogy mikor mire kell figyelni: 8:55-9:40 Formula-E, első szabadedzés
fotó: dppi Chandhok benyújtaná a számlát a Ferrarinak, amiért őt is bizonyítékként használtákhttps://formula.hu/parc-ferme/22378
Ő maga sem tudott róla, de Karun Chandhok most jót élcelődik azon, hogy a Ferrari az ő tévés elemzését is bizonyítékként mutatta be a versenybírók felé, Sebastian Vettel montreali 5 másodperces büntetésének felülvizsgálatát kérve. A 2010-ben és 2011-ben a HRT-nél és a Lotusnál összesen 11 F1-es nagydíjon rajthoz álló indiai pár éve már felhagyott a versenyzéssel és szakértőnek állt, idén a Sky Sports Formula-1-es közvetítéseiben tűnik fel elemzőként. A Kanadai Nagydíjat követően is a közvetítésben, videón analizálta Sebastian Vettel és Lewis Hamilton incidensét, és a többséghez hasonlóan ő is arra az álláspontra jutott, hogy a német nem érdemelt volna büntetést. Végül az indiai tudta nélkül a Ferrari ezt a videós elemzést is mellékelte az FIA-nak átnyújtott hét, általuk új bizonyítéknak gondolt elem egyikeként - noha a versenybírók megállapították, hogy ebből öt nem is új, a másik kettő pedig nem releváns. Chandhok az alábbi Twitter-üzenettel szúrt oda egy kicsit a célját el nem érő csapatnak: "Szóval Ferrari, küldhetem nektek a számlát? Az ügyvédek is mindig számláznak, függetlenül attól, hogy nyert vagy vesztett-e az ügy....!"
Előbb egy traktor, aztán Ogier vitte Gaslyt a Paul Ricardrahttps://formula.hu/parc-ferme/22377
A Red Bull Francia Nagydíj előtti kisfilmjében Pierre Gasly játssza a főszerepet: a szolgálati Aston Martint feltartotta egy kecskenyáj, ezért traktorra pattant, hogy eljusson a hazai versenyre. A jármű azonban finoman szólva nem volt elég gyors: szerencsére épp a közelben volt a hatszoros ralivilágbajnok Sebastien Ogier. Egy fogadást, vagy a telefonját vesztette el Carlos Sainz?https://formula.hu/parc-ferme/22372
"Csak szeretném tudatni veletek, hogy Lando a Főnök a FIFÁ-ban és mióta ismerem őt, bálványozom. És szeretem az FC Barcelonát" - írta közösségi oldalán Carlos Sainz Jr. A spanyol (az édesapjához hasonlóan) óriási Real Madrid-szurkoló és egyébként is furcsának tartanánk egy ilyen üzenetet "csak úgy" - főleg, hogy Lando Norris nem sokkal később meg is osztotta ezt a posztot a saját közösségi oldalán. Vajon fogadást vesztett Sainz, vagy Norris kezébe került a telefonja?
— Lando Norris (@LandoNorris) 2019. június 20. Valószínűleg ő itt Lando Norris legfanatikusabb drukkerehttps://formula.hu/parc-ferme/22374
Legalábbis a LANDO és NORRIS felirattal ellátott, rajzolt kormányt is "tartalmazó" dobozban F1-es játszó fiatalúrról ez jut eszünkbe. Norris pedig megosztotta a videót azzal, hogy "nekem is kell egy!"...
Jót derült a sajtószoba Nico Hülkenberg poénjánhttps://formula.hu/parc-ferme/22371
Mivel még mindig mindenki a Vettel-Hamilton afférral és a német büntetésével van elfoglalva, a Renault versenyzője, Nico Hülkenberg úgy gondolta, kicsit oldja az amúgy kifejezetten kényes témával kapcsolatban a hangulatot. Amikor arról kérdezték, mit gondol honfitársa büntetéséről, Hülkenberg a legártatlanabb arckifejezéssel tudta megkérdezni: volt valamilyen büntetés? Neki fel sem tűnt...
A McLaren rendelkezésére bocsátotta tartalékpilótáját a Renaulthttps://formula.hu/parc-ferme/22376
Ilyen hírt sem sűrűn hallunk a Formula-1 háza tájáról: Szergej Szirotkin, a Renault tartalékpilótája mostantól a motorpartner McLaren számára is elérhető lesz tartalékosként arra az esetre, ha Carlos Sainz vagy Lando Norris valamilyen okból kifolyólag nem lenne képes versenyezni. Szirotkin minden nagydíjon jelen lesz, beugrásra készen a két csapat valamelyikénél. „Ez egy célszerű megoldás a McLaren számára 2019-ben” – kommentálta a hírt Andreas Seidl csapatfőnök, dicsérve a Formula-1-ben 2018-ban, Williams színeiben versenyző oroszt. „Szergej kvalitásai ismertek, rendelkezik a szükséges szuperlicenszpontokkal, és hivatalosan is motorszállítónk, a Renault kötelékébe tartozik, így ő a nyilvánvaló jelölt a posztra.” A McLaren oldalán megjelent hír nem tér ki a csapat eddigi tartalékpilótája, Sergio Sette Camara sorsára, de Seidl megszólalásából a „rendelkezik a szükséges szuperlicenszpontokkal” rész beszédes: az elmúlt három évben elért eredményei alapján a brazilnak nincs meg a szükséges 40 pontja, így hiába a hivatalos tartalékos státusz, nem versenyezhetne szükség esetén. Éppen ezért korábban még az is felmerült pletykaszinten, hogy ha beugróra lenne igény, Fernando Alonsót hívhatná a csapat.
Mégsem adja az M4 a második F1-es szabadedzésthttps://formula.hu/parc-ferme/22375
"A Belgrádban zajló vízilabda világliga nyolcas döntőjében a magyar válogatott ma legyőzte Japánt, így holnap délután háromkor Ausztráliával játszik. Az a döntés született, hogy az M4 Sport ezt a mérkőzést közvetíti élőben, így a második szabadedzés nem kerül képernyőre. A változásért elnézést kérünk, és így majd az első szabadedzés alatt várjuk kérdéseiteket!" - posztolta csütörtök este a Boxutca Facebook-oldala. Érdemes követni a Formula.hu élő szöveges tudósítását az edzésről!
fotó: dppi Jókorát csattant Michelisz versenytársa a Nordschleifénhttps://formula.hu/parc-ferme/22369
A Zöld Pokol még szárazon sem egy leányálom, hát még csuromvizesen... Ezt a WTCR német hétvégéjén Fred Vervisch is megtapasztalta az első időmérőn, akinek az autója egyszer csak lecsúszott az ideális ívről, majd menthetetlenül megindult a szalagkorlát felé, és óriási erővel bele is vágódott.
Valami egészen újszerű Romain Grosjean sisakdizájnjahttps://formula.hu/parc-ferme/22368
Grosjean számára közeledik a hazai verseny, így a Haas versenyzője beújított egy új sisakfestéssel. Ahogy a francia a csütörtöki sajtótájékoztatóján fogalmazott, csak annyit kért barátjától, Richard Orlinskitől, hogy tervezzen neki valami igazán egyedit, ez pedig annyira jól sikerült, hogy ő azonnal beleszeretett.
Uralta Michelisz a Nordschleife változó körülményeit az időmérőnhttps://formula.hu/parc-ferme/22370
Hozta a formáját az Eiffel-hegység, és igencsak szórakozott a WTCR Nordschleiféra látogató mezőnyével a csütörtöki időmérőn, ahol kétszer negyven perc döntött az első és a harmadik futam rajtsorrendjéről. Az elsőn eleinte méretes zivatar zúdult a pályára, majd miután a mezőny azt hitte, hogy felszárította már a pályát, még egyszer elázott a komplett aszfaltcsík - ezek között a változó (és a pálya tulajdonságait tekintve még a szokásosnál is veszélyesebb) körülmények között a mezőny magyar élmenője, Michelisz a kiváló második rajthelyet szerezte meg az első futamra az összetettben vezető Esteban Guerrieri mögött, viszont összes többi bajnoki riválisa előtt. Az első időmérő végeredménye:
Az időmérő második szakaszára, amely a harmadik futam rajtrácsát volt hivatott eldönteni (a másodikon fordított rajtrács szerint indul majd a mezőny), már valamivel barátságosabbá váltak a körülmények, ennek megfelelően javultak is jócskán a köridők. Itt a messze legjobb helyismerettel rendelkező hazai versenyző, Benjamin Leuchter szerezte meg az első helyet és így a pole-t, és bár a különbségek jóval kisebbé váltak, még így is másfél másodpercet adott a másodikként záró Rob Huffnak. A további sorrend az élmezőnyben: Esteban Guerrieri, Michelisz Norbert, Gabriele Tarquini. A mezőny másik magyarja, Tassi Attila egy 21. és egy kiváló 8. helyet szerzett a két időmérőn. A második időmérő végeredménye:
Szó szerint hamvaiból éledt újjá a MotoE, lezajlott a próbaverseny, jöhet a debütálás!https://formula.hu/parc-ferme/22364
Már az idei év tavaszán nagy erőkkel a kezdésre készült a MotoGP legújabb betéteseménye, az elektromos járműveket felvonultató MotoE, ám rémálomszerű katasztrófába torkollott a márciusi tesztjük Jerezben, ahol az éjszaka során egy tűzben leégett a sorozat összes versenymotorja és a felszerelés nagy része. A Dorna és a motorokat gyártó Energica azonban nem húzták fel a fehér zászlót, újrakezdték a munkát, ismét előálltak a versenygépekkel a 18 fős mezőny számára, és némi naptármódosítással idén mégis elkezdhetik a versenyzést: július 7-én a Sachsenringen jön a MotoE első futama! A főpróbát ezen a héten egy valenciai teszt keretében tartották, ahol a teljeskörű felkészülés keretében egy időmérőt és egy versenyt is futottak a hivatalos lebonyolítás szerint. A kvalifikációs szimulációt Hector Garzo, a hétkörös versenyt egy a hajrában ellene történt előzéssel pedig Eric Granado nyerte. Az esemény nem is volt tétnélküli, hiszen Granado a nem hivatalos győzelméért egy utcai elektromos motort vihetett haza. A MotoE mezőnyének olyan versenyzők is a tagjai, mint a korábban a MotoGP-ben is megfordult Alex de Angelis, Mike di Meglio, Randy de Puniet, vagy Valentino Rossi korábbi nagy riválisa, Sete Gibernau. Lesz egy női versenyző is a Moto3-ban három szezont lehúzó Maria Herrera személyében.
Ericsson szerint Grosjeannak is az IndyCarra van szüksége, csak még nem tud rólahttps://formula.hu/parc-ferme/22363
Erre a megállapításra azt követően jutott a svéd, hogy elolvasta azt a cikket, amelyben Grosjean még a gokartozást is fárasztóbbnak titulálta az F1-es autók vezetésénél. Marcus Ericsson idén vágott bele az IndyCar-kalandba, miután nem jutott neki hely az F1-es rajtrácson, és jobban is élvezi az amerikai versenyzési körülményeket, már dobogót is szerzett. Ezt ajánlja kollégájának is, ha egy kis pezsgésre vágyik: "Úgy hangzik, hogy Romain pontosan olyan dolgokat kér, amikkel az IndyCar rendelkezik jelenleg. Folyamatosan a határon való autózás, minden bokszkiállásnál tankolás. És igen, állítom, hogy a versenyek végére fizikálisan és mentálisan is elfáradunk."
A Bianchi Alapítványért fociztak az F1-esekhttps://formula.hu/parc-ferme/22360
A Francia Nagydíjat megelőző szerdán jótékonysági futballmérkőzést rendeztek a Paul Ricard versenypályához közeli Bandolban. Noha a mezőnyben jelentős számban képviselték magukat az autóversenyzők, mégsem a hivatalos pilótaválogatott, a Nazionale Piloti eseménye volt ez. A találkozót a Jules Bianchi családja által létrehozott alapítvány szervezte, bevételei pedig az agyi sérülésekkel foglalkozó nizzai kórházhoz kerülnek, amelyben a francia pilótát is kezelték 2015-ös haláláig. Míg az egyik csapatot francia hírességek alkották, a másikat nyugodtan nevezhetjük pilótaválogatottnak, hiszen Charles Leclerc, Pierre Gasly, Daniel Ricciardo, Felipe Massa, Giuliano Alesi és Sebastien Loeb navigátora, Daniel Elena is játszott benne, de pályára lépett a piros mezesek között Bianchi testvére, Tom, valamint a legendás francia kapus és későbbi autóversenyző, Fabien Barthez is.
|













