Formula-E: Első Vandoorne-pole az esős Hong Kong-i időmérőn
https://formula.hu/parc-ferme/21368
A McLaren ex-F1-es pilótája csapata, a HWA és saját első pole-pozícióját kaparintotta meg - de a Mercedesnek jövőre helyet készítő gárda másik pilótája sem panaszkodhatott, Gary Paffett negyedik helyről várhatja a rajtot. Közéjük Oliver Rowland (Nissan), valamint Andr Lotterer (Techeetah) ékelődött be, a legjobb hatost a mexikói győztes Lucas di Grassi (Audi Abt) és Edoardo Mortara (Venturi) egészítette ki.
Az olasz egyébként harmadik helyre lőtte be autóját, ám időbüntetést kapott piros zászló alatti gyorshajtásért. A kényszerszünetet a címvédő Jean-Eric Vergne (Techeetah) okozta, aki ugyan bejutott a top 6-ba, ám elvették legjobb körét az incdens miatt, így csak a 18. pozícióból kezdheti meg a Hong Kong ePrix-t.
A listavezetők számára nem jött össze a kvalifikáció: az éllovas Jerome d'Ambrosio csapattársával, Pascal Wehrleinnal (Mahindra) utolsó pár, előre fusst lesz kénytelen játszani a mezőny végéről, de Antonio Felix da Costa (Andretti BMW) legjobbja is csak a 20. helyre volt elég.
Az időmérő edzés végeredménye:
| 1 | 5 |
|
|
1'11.580 | |||
| 2 | 22 |
|
|
1'11.903 | 0.323 | ||
| 3 | 36 |
|
|
1'12.868 | 1.288 | ||
| 4 | 17 |
|
|
1'13.033 | 1.453 | ||
| 5 | 11 |
|
Moziba illő összefoglaló a DTM 2016-os szezonjárólhttps://formula.hu/parc-ferme/11857
Nem véletlenül az a címe az alábbi tízperces videónak, hogy "A film". A válogatás nem is annyira a versenyek összefoglalóit tartalmazza, inkább a DTM hangulatát igyekszik megragadni - igencsak jól! "Azt akarod, hogy tolassak a bokszutcában?" - Raikkönenék tanácstalan rádiózásahttps://formula.hu/parc-ferme/11856
Nyilvánosságra került a Kimi Raikkönen és versenymérnöke, Dave Greenwood közötti rádióbeszélgetés a Ferrari austini bokszutcai hibáját követő pillanatokról. Greenwood: Sajnáljuk Kimi, de úgy hisszük, hogy a hátsó kereket rosszul rögzítettük.
A feltüzelt Ricciardo durva káromkodással illette Rosberget a versenyenhttps://formula.hu/parc-ferme/11855
Daniel Ricciardo jól hallhatóan nem volt boldog, amikor a virtuális biztonsági autó miatt a Mercedesek egy "ingyen kiállást" nyertek, ezzel Nico Rosberg át tudta őt ugrani a második helyért. Az ausztrál dühös hangulatban beszélgetett mérnökével, egy alkalommal pedig ki is kellett sípolni a rádiós üzenetét. "Tudasd velem Rosberg köridőit. El akarom kapni ezt a..." - és itt inkább nem fordítanánk le, hogy a "mofo" mit jelent.
Rosberg nem néz ki úgy, mint Bon Jovi, viszont nem is énekel úgyhttps://formula.hu/parc-ferme/11854
"Még dolgoznom kell a rocksztár-képességeimen" - ezen mondata alapján szerencsére a német maga is tisztában van a címben tett kijelentéssel. Viszont ez a hiányosság nem akadályozta meg abban, hogy torkaszakadtából énekelje a Livin' on a Prayer című klasszikust Austinban vasárnap este, amikor a Mercedes bulit tartott a harmadik konstruktőri cím megünneplésére.
Kancsár Ferencet akarja legyőzni a DTM-sztárhttps://formula.hu/parc-ferme/11853
Bár sokan úgy gondolják, a gokartozás a feltörekvő fiatalok sportja, ez nem feltétlenül igaz: a Mercedes kanadai DTM-pilótája, Robert Wickens tavaly harmadik lett a US Open of Las Vegas verseny DD2-es kategóriájában, és idén is ott lesz: célja, hogy győzzön. „Tavaly megvolt a tempóm ahhoz, hogy nyerjek Vegasban, de végül kikaptam a magyar Kancsár Ferenctől, aki pár héttel később a Rotax világdöntőt is megnyerte. Most jobban ki fog jönni a lépés!” – beszélt a november 1. és 5. között sorra kerülő versenyről Wickens. Nem tudjuk, a hír azóta eljutott-e Wickenshez: Kancsár hétvégén címet védett a Rotax világdöntőn… FRISSÍTVE: Wickensnek nem lesz lehetősége a visszavágásra, hiszen Kancsár Ferenc nem lesz ott Las Vegasban - hétfőn viszont stúdiónkba érkezik, ahol beszámol a világdöntőn bemutatott címvédésről.
Üzenetet hagyott Ricciardo cipőjén a megitatott Gerard Butlerhttps://formula.hu/parc-ferme/11852
Daniel Ricciardo rávette a dobogós interjúkat készítő színészt, hogy Red Bullt igyon a cipőjéből (a dolog azért is történelmi jelentőségű, mert minden bizonnyal ez volt az első alkoholmentes ’shoey’), aki vonakodva, de elfogadta a kihívást. A dobogós ceremónia után egy kép készült a legjobb háromról és a színészről: a szemfüles rajongók felfigyeltek arra, hogy Ricciardo kézben tartott cipőjén egy felirat áll, melyet alighanem Gerard Butler firkantott oda. „***** ***” – hangzik magyarul a felirat.
Kicsit közelebbről...
A Rush csodálatosan bemutatta, de hogy történt valójában? Ma 40 éve szerezte meg a világbajnoki címet James Hunthttps://formula.hu/parc-ferme/11847
Az 1976-os esős Japán Nagydíj tíz percben, eredeti kommentárral: Senki nem teljesített tökéletesen Austinban?https://formula.hu/parc-ferme/11850
A brit Autosport szakírója, Ben Anderson jó szokása szerint közölte a pilóták hétvégi produkciójának értékelését, de ezúttal senki sem kapta meg tőle a maximális 10-est, míg 9-esre Hamilton, Ricciardo, Hülkenberg, Sainz és Ericsson teljesítményét értékelte. Te mit gondolsz erről?
Az egyik leghíresebb F1-es pofon évfordulójahttps://formula.hu/parc-ferme/11846
Aki adta: Ayrton Senna Kimi Raikkönen különös pillanatai - nagyszerű válogatásra bukkantunk, meg is mutatjuk nektek!https://formula.hu/parc-ferme/11848
Rosberg már a hétvégén bajnok lehet, Hamilton viszont csak a szezonzárónhttps://formula.hu/parc-ferme/11851
Miután Nico Rosberg három futammal a szezon vége előtt 26 pontos előnnyel rendelkezik Lewis Hamiltonnal szemben, már a hétvégi Mexikói Nagydíjon sor kerülhet a bajnokavatásra abban az esetben, ha a német nyer, Hamilton pedig legfeljebb egy pontot szerez. A brit viszont ezzel szemben csak a szezonzárón biztosíthatja be a bajnoki címét, hiszen ha a következő két versenyt megnyeri, Rosberg pedig mindkettőn nullázik, akkor is csak 24 pontos lesz az előnye Abu Dhabi előtt, azaz Rosberg egy 25-0-val (vagy 25-1-gyel) még ebben az esetben is megfordíthatja a küzdelmet.
Érdemes lesz nézni a futamot: újabb meglepő név a Makaói Nagydíj rajtlistájánhttps://formula.hu/parc-ferme/11849
A legendás F3-as futam négy évvel ezelőtti győztese, Antonio Felix da Costa is csatlakozik Daniel Juncadellához és Felix Rosenqvisthez a makaói rajtlistán, így a DTM idei mezőny (legalább) három versenyzővel képviselteti magát a novemberi eseményen. A mezőnyben egyébként többek között Habsburg Ferdinánd, Nick Cassidy, Jann Mardenborough, Callum Ilott, Alex Sims és Pedro Piquet is ott lesz.
Nagy egyetértés a Renault pilótáinál: A frusztráló a legjobb szó versenyükrehttps://formula.hu/parc-ferme/11845
A jövőjéért küzdő, pályán több alkalommal is összecsapó két versenyző Twitteren értékelte követőinek USA Nagydíját. Bármilyen rövidek is voltak, egy közös pontot találunk a beszámolókban. Palmer (13. hely): „Frusztráló verseny volt. Bocsánat azért, hogy ki kellett bírnotok a panaszkodásom a rádióban, de úgy éreztem, sokkal jobb eredmény érhető el. Jöjjön a következő!”
Magnussen (12. hely): „Egész szezonban most éreztem a legjobban magam az autóban, keményen meg tudtam hajtani. A büntetés frusztráló volt, de a versenyzés néha ilyen.”
Amikor Ron Dennis még legény volt - Fontos évfordulóra emlékezik a McLarenhttps://formula.hu/parc-ferme/11844
Csak az USA Nagydíj leintését követően tette közzé a McLaren azt a rövid bejegyzést, amelyben a csapat felfedi, hogy a cég vezérigazgatója, Ron Dennis a hétvégén F1-es karrierje kezdeténen 50. évfordulóját ünnepelte, az 1966. október 23-ai hétvégén rendezett Mexikói Nagydíjon kapta meg ugyanis első munkáját a sportban. A Coopernél az utolsó pillanatban derült ki, hogy a hazai hős, Moises Solana számára egy ötödik autót is rajthoz állítanak, és az akkor 19 éves szerelőt, Dennist kérték fel arra, hogy legyen az autó felelőse. Solana végül már a 9. körben kiesett műszaki hiba miatt, de a Cooper így is nyert John Surtees révén. Ron Dennis pedig azóta is folyamatosan kapcsolatban állt a versenyzéssel, és az évek során az egyik leghíresebb F1-es csapat élére küzdötte fel magát. Az alábbi kép nem az ominózus debütálófutamon készült, hanem pár évvel később, amikor a fiatal szerelő már a Brabhamnél dolgozott, de bizonyára ennél régebbi képet már a McLarennél sem találtak vezetőjükről.
Egyre kevesebb értelme van megválasztani a verseny legjobbjáthttps://formula.hu/parc-ferme/11843
Ahogy telik a szezon, az emberek nemhogy megbarátkoztak volna az idei évadra kitalált Driver of the Day szavazással, hanem csak egyre több kritika éri a rendszert, amely minden futam végén megszavaztatja a nézőket a verseny legjobb pilótájának kiléte felől. Illetve egy ideje már nem is a futam végén, hanem már féltáv körül megnyitják a szavazást, hogy aztán nem sokkal a leintés után győztest is hirdethessen az F1 hivatalos weboldala. Ez viszont torz eredményeket szülhet, hiszen a nézők még úgy szavaznak, hogy nem is ismerik a futam végkimenetelét. Most is emiatt lett vitatható az eredmény: Max Verstappen kapta ugyanis a legtöbb szavazatot, aki pedig utólagosan magára vállalta a felelősséget amiatt, hogy a bokszba hajtott, miközben csapata nem is várta őt - később pedig műszaki hiba miatt ki is esett. Eközben az austini sajtóközpontban a többség inkább a remek versenyt futó Carlos Sainznak adta volna az elismerést, aki a 6. helyen végzett. Verstappen egyébként már zsinórban harmadszor, a szezon során pedig összességében hetedszer lett a nap versenyzője, így már biztos, hogy neki lesz a legtöbb ilyen titulusa a szezon végén. Sergio Perezt és Romain Grosjeant két-két alkalommal választották meg, a többieket ennyiszer sem.
Elkapta a fotós a célba érkezés pillanatát – 0,031 másodperc döntötthttps://formula.hu/parc-ferme/11839
Az argentin túraautós széria, az STC2000 futamán három századmásodperc döntött az idén WTCC-ben is feltűnt Esteban Guerrieri és Facundo Chapur között. Egy fotós pedig jó helyen állt, jókor kattintott, és az alábbi remek kép lett az eredménye.
Büntetést osztottak Raikkönen elrontott bokszkiállásáérthttps://formula.hu/parc-ferme/11842
Kimi Raikkönen fellélegezhet, amiért nem csőstül érkezett a baj a fejére az austini futamon. Egy bokszutcai hiba miatt ugyan fel kellett adnia a versenyt, de legalább rajtbüntetést nem kapott a következő hétvégére. A versenybírók a pár évvel ezelőtti gyakorlathoz képest mostanság már viszonylag kegyesek ezekben az esetekben, így csak 5000 eurós pénzbírságot szabtak ki a Ferrarira, amiért rosszul rögzített kerekekkel engedték útjára a világbajnokot. Raikkönen a pályára való kihajtása után azonnal megállította az autót, majd pedig visszagurult a bokszutcába. A bokszban tilos a tolatás, de a finn nem is vétett ez a szabály ellen, hiszen nem kapcsolta hátramenetbe a Ferrarit, hanem csak hagyta, hogy autója legördüljön a lejtőn - így ezt az esetet nem is kellett vizsgálni. Az igazságszolgáltatás Danyiil Kvjatot is elérte, aki 2 büntetőpontot kapott Sergio Perez kiforgatásáért a versenyen letöltött 10 másodperces időbüntetés mellett – az orosz 7 pontnál jár, 12-nél eltiltás következik. A versenyfelügyelők Alonsót és Massát is vizsgálták, miután a futam hajrájában a spanyol kikényszerítette a pályáról riválisát. Itt arra jutottak, az érintettek egyike sem felelős teljes mértékben vagy nagyrészt a történtekért, ezért nem róttak ki büntetést.
Mi volt ez a pillantás a bokszba visszabaktató Raikkönentől? Csoda, hogy nem hőkölt vissza a kamerás…https://formula.hu/parc-ferme/11841
Már megint baj van Hamilton motorjávalhttps://formula.hu/parc-ferme/11840
Lewis Hamilton valamivel hátrányosabb helyzeten lesz kénytelen teljesíteni az USA Nagydíjat csapattársához, Nico Rosberghez képest - a brit a Sky Sports által az időmérő után készített, de csak egy órával a vasárnapi futam előtt lejátszott interjúban elárulta, hogy ismét egy kisebb rendellenességet fedeztek fel motorjában a Mercedes mérnökei. "Jelenleg nem gondolok rá túlságosan, csak az előttem álló versenyre. Az a helyzet, hogy megint gondom van a motorral. Az időmérőn jött elő, és a fejemben jár a probléma, de a csapat azt mondja, hogy nem lesz vele baj a versenyen, viszont némi teljesítményvesztéssel jár majd" - mondta Hamilton még szombaton, hozzátéve, hogy másnapra igyekszik kizárni a fejéből ezt a tényezőt, és esetleg megoldást találni mérnökeivel.
Böszme nagy kamionnal vitték körbe a pályán a mezőny tagjaithttps://formula.hu/parc-ferme/11838
Képek a versenyzői parádéról.
|














