DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. július 14. kedd
F1

Mi a gond a McLarennél és a Red Bullnál?

A Mercedes és a Ferrari probléma nélkül halad előre, utóbbi csökkenti a hátrányát, a McLaren és a Red Bull viszont megoldandó problémákkal küzd: Paolo Filisetti technikai szakértő összegzése a topcsapatokról.

A szezon 10. F1-es nagydíjhétvégéje előtt továbbra is a Mercedes az egyértelműen vezető erő – összegezte az élmezőny helyzetét Paolo Filisetti, a Racingnews365.com technikai elemzője.

„Világos versenyelőnyei vannak a W17-esnek, kérdés nélkül a többiek előtt járnak továbbra is, miközben a Ferrari erősségei is egyre növekednek – viszont a McLaren és a Red Bull teljesítménye sokkal instabilabb, főleg pályáról pályára” – fogalmazott Filisetti, az F1-es paddock egyik legnagyobb technikai szaktekintélye.

Filisetti összeszedte, hogy szerinte a top négy nagycsapat esetében mire kell figyelni a szezon feléhez közeledve a teljesítményt tekintve.

„A Mercedes és a Ferrari esetében semmi különleges változtatásra nincs szükség, ehelyett egyszerűen a meglévő dinamikai és aerodinamikai tulajdonságok mellett a fejlesztésekkel növelni kell az autó teljesítményét.”

„A Ferrari aerodinamikai fejlesztése nagyon hatékonynak bizonyult eddig, ezt most össze kell hangolni a fejlesztett erőforrással, az érkező második ADUO-fejlesztéssel, amit jelenleg a nyári szünet utánra várhatunk. Ez fogja megmutatni, hogy valójában mennyire vannak lemaradva a Mercedes mögött, és mennyit tudtak ledolgozni a hátrányukból a szezon kezdete óta” – magyarázta.

„Közben a Mercedes kevésbé látványos fejlesztéseket hozott a szezon első felében, egyetlen csomagot hoztak, hogy megtartsák az előnyüket a Ferrarival szemben, ami részben azért így is elpárolgott” – tette hozzá, kihangsúlyozva: a Mercedes lassabban fejlesztett, de van még benne tartalék, és továbbra is a W17-es a leggyorsabb csomag a mezőnyben, és nincs semmi olyan egyértelmű gyengesége, amire célzottan lőni kellene a fejlesztéseknél. 

 

A McLaren és a Red Bull oldalán pattog a labda

A szakíró szerint a két topcsapat után a tavalyi vb-címért versengő két istálló jelentősebb problémákkal küzd, és nekik vannak megoldandó feladataik a közeljövőre nézve is.

„A McLaren elhalasztotta a macarena szárny használatát, nem csak azért, hogy biztosítsa a hatékonyságát és a megbízhatóságát, hanem azért is, mert tagadhatatlan, hogy az MCL40-es eddig nehezebben fejleszthető autónak bizonyult. Sokkal rövidebb tengelytávot alkalmaztak a rivális autókhoz képest, ami összetett következményekkel járt a különböző pályákon mutatott stabil teljesítménnyel kapcsolatban” – fogalmazott Filisetti.

„A mérnökök még mindig nem értik tökéletesen az autó működését, pedig ez kellene az igazán célzott és hatékony fejlesztéshez. Ezért a McLarennél most az a fő prioritás, hogy ezeket a hibákat kijavítsák, de jegyezzük meg, hogy a fejlesztések nem feltétlenül változtatják meg egy autó DNS-ét, szóval nem várható drámai áttörés tőlük” – vont következtetést a szakember.

rbmcl_1



„A Red Bull a szezon kezdete óta kétszer is radikálisan átalakította az RB22-est, ami jelentős aerodinamikai fejlődésen ment keresztül. Először a macarena hátsó szárny érkezett meg, de pontosan ez az, amit most ki kell vizsgálniuk, mert Max Verstappen kétszer is balesetet szenvedett amiatt, hogy az egyenesmód után nem tökéletesen záródott vissza a helyére. Ennek megoldásán túl viszont nincs további egyértelmű lehetőség arra, hogy radikálisan megváltoztassák az RB22-es viselkedését” – mondta Filisetti.

„A motor a csomag erős része, és az autó dinamikus mozgása is erősnek bizonyult néhány alkalommal, de az aerodinamika instabilnak tűnik. A megfelelő egyensúly és a dinamikus stabilitás megtalálása a cél, és az, hogy hétvégéről hétvégére stabil legyen a teljesítmény, mert ez nem sikerült az első kilenc nagydíjon.”

 

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: