2024. április 23. kedd

Hamilton elsőségével indult a hétvége

Lewis Hamilton nyerte az első szaúd-arábiai szabadedzést az Formula-1 történetében. Bár a gyakorlás nagy része Max Verstappen fölényét hozta, végül a Mercedes örülhetett.

Történelmi pillanatnak lehettek szemtanúi a nézők helyi idő szerint 16:30-kor Szaúd-Arábiában, ekkor ugyanis kezdetét vette az első szabadedzés a vadonatúj dzsiddai versenypályán. Korábban még soha nem látogatott el erre a helyszínre a Formula-1 mezőnye, a pálya pedig ahogyan azt előre tudni lehetett, még elég nyers volt, ezért már az első tíz percben pályára hajtott a pilóták többsége.

Mindenki igyekezett a lehető legtöbb információt begyűjteni, az aszfalt viszont sok helyen még elég poros volt, ami pedig az időjárást illeti, a kezdéskor 28 fokos volt a levegő, és 35 fok a pálya hőmérséklete. Elég meleg volt tehát és bár a hétvége fő eseményei villanyfényben zajlanak majd, itt még naplementében folyhatott a munka.

Természetesen a pálya tisztulásával szinte folyamatosan javultak a köridők és a versenyzők is egyre bátrabbá váltak, a gumikat tekintve azonban elég vegyes volt a kép. A Red Bull inkább a kemény abroncsokat próbálgatta az edzés első felében, a Mercedes pedig a lágyak teljesítményére volt kíváncsi.

A gyakorlás felénél nagyjából helyre állt a világ rendje az élmezőnyt nézve, ekkor Verstappen állt az élen igaz jókora előnnyel, több mint hat tizeddel Hamilton előtt, mögöttük Bottas, Norris, Leclerc és Gasly következett. Igazán meglepetést csak Sergio Perez okozott, aki ugyan a körszámot tekintve nem volt elmaradva a többiektől, mindössze a 17. helyen tartózkodott és később sem került a legjobbak közé.

20 perccel a leintés előtt aztán többen is úgy érezték, hogy javítani kellene az egykörös tempón, ami a korábbi sorrendet is megváltoztatta, rövid időre Bottas került az élre, nem sokkal később viszont Hamilton is összerakott egy jó kört, így átvette a vezetést finn csapattársától, Verstappen pedig a harmadik helyre esett vissza, Az edzés utolsó szakaszában tehát a német márka versenyzői is magukra találtak.

Az első háromban végül annyi változás történt, hogy Verstappen a második helyre ugrott fel, mögöttük Gasly, az Alfa Romeóval meglepetésre a legjobb öt között záró Giovinazzi, Sainz, Leclerc, Ricciardo, Alonso és Vettel volt a sorrend az első tízben.

Folytatás 18:00-kor a második szabadedzéssel.