DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. november 24. vasárnap
F1

A gyep őszi gondozásának lépései

Az őszi időszakban akad néhány kerti munka, melyekről nem szabad megfeledkezni. Ilyen többek közt a kerti csapok, a medence és az öntözőrendszer téliesítése, de ide sorolható a gyep őszi ápolása is. De hogyan kell ősszel gondozni a gyepet? Mutatjuk a legfontosabb lépéseket!

Lehullott levelek összeszedése

Ősszel a lombhullató fák megszabadulnak minden egyes levelüktől, melyek alaposan beborítják a fa környékén lévő gyepet. Ezért nem meglepő módon az őszi karbantartás első lépése a lehullott falevelek összegereblyézése. Sajnos ez nem olyan feladat, amit egyszerre letudhatunk, hiszen akkor végzünk jó munkát, ha legalább hetente egyszer összeszedjük a lehullott leveleket és az esetlegesen földre került gyümölcsöket is. Erre azért van szükség, hogy a fű az utolsó fűnyírásig nőni tudjon, ehhez viszont levegőre és napfényre van szüksége.

 https-__www.otthonokesmegoldasok.hu_ - 2020 november - Cikk2



Fűnyírás

A fű ősszel is nő, a kérdés pedig általában az, hogy meddig. Ugyanis amíg elég meleg van, és csapadék is bőven akad, addig a fű nőni fog, ezért leginkább az időjárástól tehetjük függővé, hogy mikor érdemes abbahagyni a fűnyírást. Általában akkor már nincs szükség erre a munkára, amikor leesik az első hó és a talajmenti fagyok is egyre gyakoribbá válnak.

Azonban arra szintén figyelni kell, hogy mégha nyáron ott is hagyjuk időnként a levágott fűszálakat a gyepen, ősszel gondosan gereblyézzük össze, hiszen a gyepen maradt zöldhulladék rohasztja a pázsitot.

Gyepszellőztetés

A gyepszellőztetés egyik lépése, hogy szabadítsuk meg a gyepet a felesleges mohától és a gaztól. Ehhez használhatunk fűszellőztetőt, amivel a moha könnyedén eltávolítható. Ha nincs ilyen gépünk, érdemes bérelni egyet, mert nagyobb terület esetén jelentősen megkönnyíti a munkát. A használat során mindössze csak arra kell figyelni, hogy a gép kései ne menjenek túlságosan mélyre a talajba, különben könnyen megsérthetik a fűszálak gyökereit.

Füvesítés

Miután megfelelően eltávolítottuk a gazt, és a gyepszellőztetésen is sikeresen túlestünk, lehetnek olyan részek a füves területen, melyek a munkálatok után üresen állnak. Hogy ezek a foltok jövő nyáron ne csúfítsák el az összefüggő gyepünket, érdemes újrafüvesíteni. Erre a legjobb módszer, ha eleve olyan magkeveréket vásárolunk, amelynél a magok speciális tápanyagbundával vannak bevonva, hiszen így minden szükséges tápanyag biztosítva van a megfelelő növekedéshez, és a madarak sem veszik észre a magokat, ráadásul a súlyuk miatt a szél sem fújja el őket egykönnyen.

Tápanyag pótlása

Utolsó lépésként érdemes figyelmet fordítani a tápanyag pótlására. Erre az ún. őszi trágya az ideális, mely nitrogénben és káliumban gazdag, ami azért szerencsés, mert az előbbi biztosítja a regenerálódást, míg az utóbbinak köszönhetően nő a fű ellenállóképessége, valamint szabályozza a fű növekedését.

Amennyiben további hasonló cikkeket szeretnél olvasni a témában, keresd fel az Otthonok & Megoldások oldalát!

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: