Az utolsó parti mód: Hamiltoné a pole, a Ferrarik a Q2-ig jutottak

Belgiumban használhatták a csapatok utoljára az időmérős „parti módot”: a Mercedesé az első sor, Verstappen Ricciardót megelőzve harmadik, a Ferrarik megharcoltak a Q3-as kiesés elkerüléséért.

A Belga Nagydíj Q1-es szakaszának nagy kérdése az volt, hogy a szabadedzéseken pocsékul teljesítő Ferrari eljut-e idei mélypontjára, és kiesik-e egyik vagy mindkettő autó már az időmérő első fázisában. A második gyorskört Sebastian Vettel kieső pozícióban, a 18. helyen, Charles Leclerc a veszélyzónában, a 14. helyen kezdte még meg: miután azonban a négyszeres világbajnok a 13. pozícióba javított, fiatal csapattársának volt több félnivalója. Leclerc végül az utolsó továbbjutó, 15. helyen lépett fel a Q2-be, köszönhetően annak, hogy a mögötte célba érők közül senki nem javított: Raikkönen, Grosjean, Giovinazzi, Latifi és az utolsó próbálkozásán kavicságyba csúszó Magnussen – négy Ferrari-motoros autó – esett ki a Q3-ban.

Akiknek garantáltan nem kellett izgulniuk, azok a Mercedesek voltak: egyetlen kifutással Hamilton végzett az első helyen a hétvége legjobb körével 1:42,323-mal, Bottas a másodikon két tizeddel mögötte. Verstappen, Gasly, Stroll és Kvjat alkották a Q1-es élmezőnyt.

A bajnokság éllovasa további három tizedmásodpercet faragott le, és 1:42,014-gyel a Q2-t is bezsákolta: a brit, Bottas és Verstappen is közepes abroncson teljesítette továbbjutó körét. A gumielőny reményében ezzel a keverékkel próbálkozott első etapján a két Racing Point is, de mivel nem sikerült továbbjutó időt futniuk, lágyra váltottak a második kifutáson, ezzel garantálták a top 10-es rajtpozíciót.

A két Mercedes mögött az utolsó körével harmadik helyre ugró Albon, továbbá Verstappen, Sainz, Ricciardo, Stroll, Ocon, Perez és Norris végeztek a harmadik-tizedik, azaz továbbjutást érő helyeken. Meglepetést okozott a Q1-ben erősen szereplő két Alpha Tauri, Kvjat és Gasly kiesése a 11-12. helyen, annál kevésbé a két Ferrari, Leclerc és Vettel elvérzése a 13. és 14. pozícióban, akik csak Russell Williamsénél voltak gyorsabbak.

A Q3-ban öt csapat szerepelt mindkét autóval: Mercedes, Red Bull, McLaren, Renault, Racing Point. Utoljára tekerte fel a W11 motorját – az időmérős fokozatot az Olasz Nagydíjtól beiltják – Hamilton, aki mindjárt 1,41,541-es pályacsúcsot futott, és több mint fél másodpercet adott mindenkinek, beleértve csapattársát, Bottast. A két Red Bullt megelőzve első gyorsköre után Daniel Ricciardo állt a harmadik helyen, bizonyítva, hogy a szabadedzéseknek megfelelően valóban számolni kell a Renault-val ezen a hétvégén.

Az utolsó nekifutás során Hamilton tovább javított, 1:41,252-re, így megszerezte a spái rajtelsőségét, a fölényes brit 0,511 másodpercet adott saját csapattársának. Ricciardót visszaelőzve Verstappené lett a harmadik hely, Bottashoz is rendkívül közel. A harmadik sort is egy Red Bull és egy Renault, Albon és Ocon alkotja, a Q3 hátsó traktusában a két McLaren közrefogta a két Racing Pointot Sainz vezetésével.