DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. november 25. hétfő
F1

5 nevelési probléma, amit mindenki elkövet

Ugye, hogy sokszor hallottad, hogy kisgyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond? Idővel rájössz majd az igazságára, de fontos, hogy minden időben figyelemmel legyél a gyermeked iránt, mert a jövője a tét.

Túlságosan ragaszkodsz a kialakult szabályrendszerhez

A közkedvelt vélekedéssel ellentétben, szabályokra igenis nagy szükség van egy gyermek életében. Azt már a kisgyermekkor kezdetén érdemes eldönteni, hogy milyen irányt fogsz követni és ehhez tartani magad a későbbiekben. Ezzel kapcsolatban pedig nem szabad elfelejteni, hogy egy csecsemő-kisgyerek-kiskamasz-kamasz nem mind ugyanazokat a szabályokat fogja követni. Éppen ezért nagyon fontos, hogy minden élethelyzetben alkalmazkodjon a rendszer az aktuális igényekhez. 

 https-__famiily.hu_ - 2020 április - Cikk1



Biztosítsanak a szabályok egy keretet a mindennapi életben, de ne legyen kőbe vésve, hanem alkalmazkodjanak a család igényeihez. Oké, ha egyszer tilos a konnektorba beledugni valamit, az maradjon is tilos, de ha egyszer úgy alakul a program, hogy éppen a desszertet eszitek főételként, abban nyugodtan engedhetsz.

Mindig a hibákat keresed

Hallottál már arról, hogy a szavaknak teremtő ereje van? Hogy amit gyakran hallasz, azzal azonosulsz és beteljesíted? Akár igen, akár nem, a lényeg, hogy mindenképp a pozitívumot keresd meg a gyermekedben. Kerüld az olyan mondatokat, hogy “lusta vagy”, “béna, ügyetlen vagy”, vagy hogy “úgysem tudod megcsinálni”! Ezek rombomlják az önbizalmát, és ha elhiszi magáról, egyre több rossz dolog fog vele történni, belesodródik a negatív társaságba. 

Könyvekből nevelni

Gyakori hiba, hogy a saját ösztönök helyett a szülők a szakirodalmat követik. Ez addig a pontig megfelelő, míg a kettő kiegészíti egymást, így szinkronban vannak, de nem mások szabályrendszerét erőlteti a családra. Hiszen honnan tudhatná egy kívülálló, hogy mi a jó az adott gyermeknek, mi az, ami célravezető? Az egy teljesen általános dolog, hogy ha felmerül egy probléma, akkor arra az ember választ keres, de nem kell makacsul ragaszkodni a leírtakhoz.

Túlságosan szorosan fogni, döntési helyzet nélkül

Nem tetszik az új frizurája? Esetleg a ruha, amit meg szeretne venni? Ne rombold le az önbecsülését, hagyd, hogy kiválassza azt, ami tetszik neki. Ne mondj azonnal degradáló véleményt, ha nem is tetszik, akkor is finoman hívd fel a figyelmét a többi lehetőségre. Már óvodás korban érdemes bevonni a döntési helyzetekbe, persze mindezt csak egy egészséges fokig, mint például, hogy szeretne-e egy játékot vinni a játszótérre és ha igen, melyiket. Ettől nő az önbizalma, de mégsem adtad a kezébe a gyeplőt!

Legyen összhang és egyezés

Gyakori probléma, hogy a szülők nevelési elvei különböznek. Ilyenkor ne hagyjátok, hogy a gyerek ezt észrevegye és kihasználja. Mindig beszéljétek meg, hogy mi az, amit helyesnek vagy helytelennek tartotok és milyen következménnyel jár. Ez persze mind a büntetés, mind a jutalmazás témakörét érinti. Na hagyjátok, hogy kijátszon titeket egymás ellen, alkossatok egységet még akkor is, ha nem éltek együtt!

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: