2024. április 18. csütörtök

Leclerc dominálta az időmérőt Spában

A második szabadedzés óta a Ferrari monacóija minden felvonásban leggyorsabb volt a Belga Nagydíjon: nem sokon múlt, de a csapaté lett az első sor. Hamilton autója a Q1 alatt készült el, majdnem ütközött Bottasszal, forgalom is hátráltatta, de végül csak megszerezte a harmadik rajthelyet.

A Mercedesre – csapatként és motorszállítóként – szegeződött a figyelem a Belga Nagydíj időmérő edzésének első perceiben: miközben a gyári csapat Lewis Hamilton autójának helyreállításán dolgozott a címvédő harmadik edzésen elszenvedett balesete következtében, Robert Kubica Williamsében nagy füsttel és lángnyelvekkel tönkrement a fejlesztett Mercedes-motor. Az új erőforrás másodszor hibásodott meg a hétvégén, pénteken Sergio Perez Racing Pointjában adta meg magát.

A tízperces piros zászlós fázis kapóra jött Hamiltonnak, aki helyrehozott versenygépével a sorral együtt gurult ki a pályára, mikor újra zöldre váltott a bokszutcai lámpa. A Mercedes-pilóta végül ötödik helyen zárta a Q1-et, igaz, 1,6 másodperccel lassabb köridővel a háromból kettő szabadedzésen is leggyorsabb Charles Leclerc mögött. A monacói a hétvége legjobbját, teljesítette, 1:43,587-et, őt Vettel, Verstappen – futólagos motorgonddal – és Bottas követte az első etap végén.

Az új fejlesztésű erőforrások problémásan működtek Spában: a Q1 végén Antonio Giovinazzi Ferrari-hajtása adta meg magát. A piros zászló következtében a még pályán levő versenyzők nem fejezhették be gyorskörüket. Gasly, Sainz, Kvjat, Russell és Kubica nem jutottak tovább a Q2-be, amely szintén kisebb csúszással kezdődött az Alfa Romeo eltávolítása miatt.

Leclerc élen maradt és tovább gyorsult a Q2-es szakaszban: előbb 1:43,3-as kört repesztett, majd második nekifutásra 1:42,938-ra faragta a hétvégi csúcsot. Vettel egyetlen tizedre maradt el tőle, Hamilton harmadik helyre zárkózott, az ő hátránya 0,6 másodpercre csökkent. A két Ferrari és két Mercedes mellett a két Renault, Verstappen, Raikkönen, Perez és Magnussen jutottak be a Q3-ba. Kiesett Grosjean, Norris, Stroll, Albon és Giovinazzi. A Red Bull új szerzeménye rajtbüntetése tudatában a Q2-ben már nem hajtott, az olasz pedig motorhibája után természetesen nem tudott részt venni a középső etapban.

Hatalmas volt a forgalom a Q3 felvezető körében, aminek a Mercedesek itták meg a levét: Hamilton csaknem felöklelte az előtte lassító Bottast. Első nekifutásra újra Leclerc futotta a legjobb kört, 1:42,644-et, mögötte a forgalom miatt gyenge első szektort teljesítő Hamilton következett a második helyen, aki a hibázó Vettelt meg tudta előzni.

Az utolsó etap még hátra volt – a két piros zászló miatt az időmérő negyedórás csúszással fejeződött be –, és a felvezető kör újra tartogatott néhány figyelemreméltó pillanatot: Leclerc, Hamilton és Vettel ebben a sorrendben haladtak a pályán. Vettel meg akarta előzni a Mercedest, hogy csapattársa szélárnyékát használhassa a gyorskörben, de Hamilton nem hagyta magát.

A sort vezető, tiszta pályán autózó Leclerc másfél tizedet javított korábbi körén, 1:42,519-es idejével szerezte meg pályafutása harmadik rajtelsőségét. Vettel lila első szektora után végül hozta a kötelezőt, és bár jelentős, 0,748 másodperces hátránnyal, de megszerezte a második rajtkockát a Ferrarinak, amely a hétvége eddigi minden felvonását első-második helyen zárta.

Vettel és a harmadik Hamilton között mindössze 0,015 másodperc döntött, a brit kihozta a maximumot problémás kvalifikációjából, Bottasnak a negyedik hellyel kellett beérnie. Már egy másodperc feletti különbséggel Verstappen légüres térben ötödik lett. A negyedik erőt a Renault képviselte – motorcsere miatt azonban elveszti a hatodik-hetedik rajthelyet –, a nyolcadik helyen Kimi Raikkönen, a kilencediken Sergio Perez zárta az időmérőt, amelynek történései részletesebben az élő közvetítésben olvashatók vissza.