Az ötajtós (Hatchback) és kombi (Touring Sports) kivitelhez ugyanis az 1,8 literes 122 lóerős, és vadonatúj 2,0 literes, 180 lóerős hibrid hajtáslánc is elérhető, jóllehet bennmaradt a kínálatban egy 1,2 literes, 116 lóerős benzines turbómotor is. A legendás szedán kivitelhez most először érhető el hibrid hajtás: a modell az 1,8 literes öntöltő hibrid változatot kapta meg, de rendelhető a továbbfejlesztett 1,6 literes, 132 lóerős benzinmotorral is. Az új, kétfajta hibrid elektromos modell révén a modell kétségkívül felkavarja majd az állóvizet a dízelektől drasztikusan elforduló európai flottapiacon, de a magánvásárlók körében is minden korábbinál népszerűbbé teheti a modellt. Kérdés azonban, melyik öntöltő hibrid elektromos hajtást érdemes választani a kettő közül.
Azzal, hogy a világ legnépszerűbb autója az, amely a világ legfejlettebb, legújabb generációs, a városi forgalomban akár 50-70%-ban tisztán elektromos közlekedést lehetővé tevő öntöltő hibrid elektromos hajtásából mindjárt két változatot kínál, óriási áttörés jöhet az európai flottapiacon és a magánvásárlók között egyaránt. Az, hogy az európai autóvásárlók (vállalati és magánügyfelek szintúgy) egyre fogékonyabbak a zöld technológiákra, és ezek közül is a valóban praktikusan, kompromisszumok nélkül használható környezetbarát hibrid elektromos hajtásra, ma már nem újdonság. A vadonatúj Toyota Corolla bemutatása azonban egészen új helyzetet, és korábban nem létező dilemmát teremt: eddig csupán az volt a kérdés, hagyományos hajtást vagy fejlett és zöld hibridet válasszunk, most azonban még akkor is felmerül egy kérdés, ha letettük a voksunkat a környezetbarát hibrid hajtás mellett, ez pedig az, hogy melyiket. Az új Toyota Corolla szedán esetében egyszerű a dolgunk, ott ugyanis csak az 1,8 literes, 122 lóerős hibridet választhatjuk, az ötajtós és kombi változatok esetében ugyanakkor bejön a képbe a 2,0 literes, 180 lóerős hibrid is. Mindkét esetben a világ legfejlettebb, negyedik generációs hibrid elektromos hajtásáról van szó, e tekintetben tehát nincs különbség a két hajtás között, így a döntést alapvetően vezetési stílusunk és preferenciáink alapján érdemes meghoznunk. Városi forgalomban mindkét hajtáslánc esetén akár 50-70%-os tisztán elektromos, károsanyagkibocsátás és fogyasztásmentes közlekedésre számíthatunk, a különbség inkább a városon kívül jön elő. Amennyiben amellett, hogy környezetbarát autót vezetünk, szeretjük a kifejezetten dinamikus, sportos autózást, érdemes a nagyobb teljesítményű, 2,0 literes változatot választanunk, míg ha a lehetséges minimumra szorítanánk a fogyasztást és károsanyagkibocsátást, akkor az 1,8 literes változat a mi optimális választásunk. A kérdés műszaki hátterét ugyanakkor kicsit jobban megvilágítja Hyroyuki Tsukashima, a vadonatúj Toyota Corolla hibrid szakértője.
Miben különböznek egymástól az 1,8 és 2,0 literes hibrid rendszerek? Csupán a belső égésű motor lökettérfogatáról van szó?
„Az 1,8 literes hajtásláncot elsősorban a takarékos üzemeltetést előnyben részesítő ügyfelek számára fejlesztettük ki. A 2,0 literes egység ezzel szemben nagyobb teljesítményt, dinamikusabb vezethetőséget kínál. A két hajtáslánc közötti különbség azonban túlmutat a benzinmotorok lökettérfogatán: az utóbbi egy minden részletében új öntöltő hibrid rendszer, amely rendkívül takarékos és lelkesítő vezetési élményt nyújt.”
Az 1,8 literes hibrid hajtáslánc megegyezik azzal, amivel a Prius és a C-HR fedélzetén találkozhatunk, vagy módosították a rendszert?
„Az 1,8 literes hibrid alapvetően ugyanaz, mint amit a Prius és a C-HR is használ. Ugyanakkor néhány ponton kisebb mértékben áthangoltuk a rendszert, hogy még kifinomultabb működést, még intenzívebb vezetési élményt kapjunk.”
Az új 2,0 literes hibrid rendszer fejlesztése során mi jelentette a legnagyobb kihívást?
„Az új 2,0 literes hibrid hajtáslánc nem csupán jobb gyorsulást kínál, de a gyorsulási érzetet is intenzívebbé teszi. Elinduláskor korlátoztuk a belső égésű motor fordulatszámának emelkedését, ehelyett nagyobb mértékben támaszkodunk az akkumulátorra és a villanymotorra. Így a jármű sebességének növekedése lineárisabban követi a fordulatszám emelkedését gyorsítás során.”
A fékenergia visszanyerése, az akkumulátor töltése terén mutat különbséget a két hibrid hajtáslánc?
„Mivel a 2,0 literes egység akkumulátora több cellából áll, mint az 1,8 literesé, nagyobb teljesítményre képes, és több regeneratív energiát képes tárolni.”
Miben tér el a 2,0 literes egység sebességváltója az 1,8 literesétől? Miért kapott az előbbi kormányra szerelt váltófüleket?
„Pontosítanék: a hibrid hajtásláncban nincs sebességváltó, csupán erőátviteli egység. Az 1,8-as és a 2,0-as rendszerek erőátvitelei eltérő méretű villanymotort és fogaskerekeket alkalmaznak. A 2,0 literes hibrid hajtáslánc azért kapott kormányra szerelt váltófüleket, mert így a vezető pontosabban szabályozhatja a teljesítménykifejtést, így élvezetesebb vezetési élményben részesülhet. Az 1,8 literes hajtásláncot elsősorban a takarékos üzemeltetést előnyben részesítő ügyfelek számára fejlesztettük ki. A 2,0 literes egység ezzel szemben nagyobb teljesítményt, dinamikusabb vezethetőséget kínál.”