DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. december 23. hétfő
Egyéb

Böde Dániel nyerte az Arany Pedál-díjat

Tarthatja magát valaki bármilyen rutinos sofőrnek, vehet be bármennyi kanyart a tökéletes íven fordulva, és lovagolhat meg számtalan zöldhullámot, egyénileg jól vezetni és tudatosan, a többi emberre odafigyelve közlekedni két teljesen különböző dolog – ez a 2015-ös Arany Pedál közlekedésbiztonsági verseny legfőbb tanulsága. A kezdeményezés hat hete alatt még a rutinos autóversenyzők is sokat tanulhattak magukról és a közlekedésben betöltött szerepükről.

Véget ért az Arany Pedál-díjért folyó második közlekedésbiztonsági megmérettetés, amelyet a járműflotta követéssel és kezeléssel foglalkozó i-Cell a Groupama Tanpályával közösen, az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság szakmai támogatásával, a Groupama Biztosítóval és az Opel Magyarországgal együttműködésben szervezett.

A 2015. szeptember 17. és október 28. között zajló esemény során a résztvevők számára biztosított járműbe szerelt flottakövető fedélzeti egység és kamerás passzív közlekedésbiztonsági eszköz egyfajta „harmadik szemként” folyamatosan figyelte és analizálta a jármű előtt zajló történéseket, közlekedési helyzeteket; hang- és fényjelzéssel pedig azonnal a sofőr tudtára adta, ha hibázott.

A „Nagy Testvér” visszajelzései alapján reflektorfénybe kerültek azok az apróságok, amelyekre a városi közlekedés felgyorsult tempója miatt szinte már oda sem figyelünk. A zsúfolt metropoliszban egy helyesen megválasztott követési távolsággal, vagy egy gondosan betartott sebességhatárral a közúti ökoszisztéma szabálykövető és a városi közösségre nézve hasznos tagjai lehetünk.    

aranypedal1



A 2015-ös Arany Pedál-díj végeredménye:

  • Böde Dániel (magyar válogatott labdarúgó, a Ferencvárosi Torna Club csatára) – 938 pont
  • Hoffer Zsolt (rendőr őrnagy, a Hungarian Police Rallye Team pilótája) – 875 pont
  • Vitányi Judit (a TV2 Tények műsorvezetője) – 870 pont
  • Répa Kata (sportújságíró, autóversenyző) – 719 pont
  • Big Daddy Laca (rapper, Ganxsta Zolee és a Kartel) – 646 pont
  • Laklóth Aladár (színművész, tereprali navigátor) – 602 pont

Farkas Károly, a főszervező i-Cell operatív igazgatója az 5. Autó+Motor+Sport Expón tartott záró sajtóeseményen elmondta: „Izgalmas volt figyelni, hogy az integrált közlekedésbiztonsági eszköz napról napra jobb teljesítményre ösztökéli a versenyzőinket. A rendszer visszajelzéseinek köszönhetően, csupán egy hét alatt mindannyian tudatosabb és figyelmesebb sofőrökké váltak, és ez a pontszámok alakulásán is megmutatkozott. Mindez azt támasztja alá, hogy egy kis odafigyeléssel megelőzhetőek lennének kisebb, és olykor nagyobb közúti konfliktusok is. Az Arany Pedál-díjnak épp ezért a tudatos közlekedésre való figyelemfelhívás az elsődleges célja. Ezúton is gratulálunk Böde Dánielnek, aki fegyelmezett teljesítményének köszönhetően tudott az élre kerülni.”

Hogyan zajlott a pontozás?

A járműbe épített integrált rendszer az első ütközésveszély, az irányjelzés nélküli sávelhagyás, a követési távolság, a gyalogos, kerékpáros és motorkerékpáros veszélyhelyzet, valamint a sebességkorlátozások túllépésének felismerésére képes. Heti 1000 pontot kaphatott az a versenyző, aki egyetlen ilyen közlekedési konfliktusba sem került.

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a heti 1000 pontot a legfigyelmesebb és legprofibb vezető is csak zárt úton, tesztkörülmények között érhetné el. Idén, technikai újításként a járműbe helyezett kameráknak köszönhetően azonnal láthattuk és elemezhettük az adott közúti konfliktust, a pontozás során kiküszöbölve a városi közlekedésben óhatatlanul előforduló, a sofőr önhibáján kívül eső történéseket” – emelte ki Kovács Attila, a Groupama Tanpálya instruktora, aki kollégájával a résztvevők napi és heti összesített értékelését végezte.

aranypedal2_bode

 „A való életben nem pontlevonás jár egy szabálytalan sávváltásért, és egy-egy gyalogossal vagy kerékpárossal szemben elkövetett szabályszegés sem pusztán ikonként jelenik meg a kijelzőn. A sietség, a kapkodás és a figyelmetlenség valós kockázatokat rejt, különösen a városi közlekedés során. Reméljük, hogy sokan megfogadják az Arany Pedál-díj tanulságait” – fogalmazott Berzai Zsolt rendőr alezredes, az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság munkatársa.

 „A Groupama Biztosító kiemelt figyelmet fordít a balesetek megelőzésére, a közlekedésbiztonság javítására és fejlesztésére. Tökéletes járművezető nem létezik, teljesítményünket alapvetően befolyásolja a forgalom többi résztvevője, de váratlan helyzetekre kiváló felkészülési lehetőséget biztosít fejlődni vágyó sofőrök részére a Groupama Tanpálya. Ugyanakkor a közlekedésben a technikai felkészültség mellett legalább olyan fontos szerepe van a bizalomnak. Egymásra vagyunk utalva az utakon, ezért rendkívüli fontosságú, hogy a bizalomnak eleget téve betartsuk a közlekedési szabályokat, amelyeket magunk is elvárunk másoktól. Így lesz a bizalomból biztonság. Külön megköszönöm a biztosító által támogatott Ferencváros labdarúgójának, Böde Dánielnek és a többi résztvevőnek, hogy nyilvánosság előtt teljesítették ezt a feladatot, amivel hozzájárultak a vezetési kultúra fejlődéséhez” – tette hozzá Csonka István, a Groupama Biztosító marketing és értékesítési vezérigazgató-helyettese.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: