DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. január 7. szerda
Tereprali

Dakar: Mészárolt a Toyota, a Ford eltűnt

Ötös Toyota-sikert hozott a Dakar második szakasza, Al-Attiyah élre állt az összetettben, miközben a Fordok az első tízbe sem fértek be – a motorosoknál a címvédő vezeti a versenyt.

A Yanbu és AlUla közötti 504 kilométeres szakasszal folytatódott a 2026-os Dakar a második teljes értékű napon, a gyorsasági hossza kerek 400 kilométer volt. Az autósok között nagyon fordulatos versenyt ígér az, hogy a három eddigi szakaszt három különböző márka zárta az élen, a motorosok versenyét viszont egyelőre három versenyző uralta.

Ötös Toyota-siker az autósok között

A prológot megnyerő Ford és az első szakaszt élen záró Mini után három nap alatt a harmadik márka iratkozott fel a győztesek listájára, nem is akárhogy: a Toyota valósággal letarolta a Yanbu és AlUla közötti gyorsaságin a mezőnyt, hiszen az első öt helyet kisajátították a japán márka versenyzői – hárman a világbajnoki csapat, valamint egy-egy pilóta a dél-afrikai alakulat, illetve az Overdrive Racing színeiben.

quintero-dakar



Az első helyen a szakasz elejétől végéig az élen álló Seth Quinterót intették le, aki a T3-as kategóriában való remeklése után tavaly már az autósok között is szakaszokat nyert, most pedig megszerezte harmadik részsikerét. Mögé huszáros hajrával a szakasz elején időt veszítő Lategan ért oda, majd következett a tegnap borzalmas napot futó címvédő Al Rajhi, a kétszeres motoros győztes Toby Price és a korábban SSV-ben szakaszokat nyerő Joao Ferreira.

Féltávon túl egy hatodik Toyota is ott volt az élmezőnyben, Saood Variawa azonban végül visszaesett a tizedik helyre. A japánok ötöse mögött némi meglepetésre Simon Vitse futott be az MD-vel, majd jött a két erősebbik Dacia Loebbel és Al-Attiyah-val, míg az említett Variawát a két Goczal fogta közre a 9. és 11. helyen.

alattiyah-dakar

Mindez azt is jelenti, hogy a legjobb Ford-versenyző, Mattias Ekström csak a 13. helyre ért oda, majd következtek a többiek, Sainz, Roma, Dumas, Prokop és Guthrie, utóbbi már csak 23.-ként, de a két gyengébbik Dacia, Gutierrez és Moraes sem lehet elégedett a 19-20. hellyel.

A nagy szórás az eredményekben azt is jelenti, hogy mindössze hét másodperccel csak, de Nasser Al-Attiyah várhatja az élről folytatást Quinterót megelőzve, a ma a legjobb tízből kiszoruló De Mevius pedig így is a harmadik, megelőzve Lategant és Loeböt – a legjobb Ford-pilótaként Ekström a nyolcadik helyen áll.

ekström-dakar

Az autós összetett állása:

1. Al-Attiyah, Lurquin Dacia 7:12:16
2. Quintero, Short Toyota +0:07
3. De Mevius, Baumel Mini +1:09
4. Lategan, Cummings Toyota +1:28
5. Loeb, Boulanger Dacia +1:57


Sanders élre állt a motorosok között

A motorosok prológját és első szakaszát is megnyerő Edgar Canet ezúttal a második helyre szorult KTM-es márkatársa, a címvédő Daniel Sanders mögé, s ezzel az összetettben is kénytelen volt átadni az első helyet rutinos riválisának. A harmadik hely, ahogy az előző két napon is, az amerikai Ricky Brabecé lett, aki aligha meglepő módon összetettben is ezt a pozíciót foglalja el.

sanders-dakar

A csúcskategóriában roppant sikeres Honda mérföldkövet ért el: negyedik márkaként tudtak szakaszt nyeri Rally2-ben Martim Venturának köszönhetően. Gyenes Emánuel 10. lett, összetettben a 8. helyen áll a géposztályban – és magabiztosan vezeti az Original by Motul értékelést. A kétkerekűek között nagyon rosszul alakul a francia Sherco versenye, ugyanis a második teljes értékű szakasz után a háromból két motorjuktól is el kellett búcsúzniuk, mindkettőtől baleset miatt.

A motoros összetett állása:

1. Sanders KTM 7:42:24
2. Canet KTM +00:30
3. Brabec Honda +02:18
4. Schareina Honda +04:41
5. Branch Hero +07:46

Ami a többi géposztályt illeti: Challengerben, azaz T3-ban a chilei Del Rip nyerte a szakaszt, míg az összetettet az argentin Zille vezeti, SSV-ben Guerreiro megverte polarisos csapattársát, De Soultrait-t, az össztettben viszont az utóbbi vezet, míg a kamionosok még úton vannak e sorok írásakor, a legutóbbi ellenőrzőpontnál a litván Zala egy másodperccel vezetett a kétszeres bajnok Macik előtt.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: