DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 22. szerda
Tereprali

Kína folytatja a Selyemút Ralit

Ha az oroszoknak nem kell, akkor Kína megpróbálja újraéleszteni a Selyemút Ralit és China Silk Road Rally néven megrendezik a maguk kéthetes tereprali versenyét. Hogy a szervezéssel ne legyen gond a Dakar egyik ikonjára bízták a futamot.

Komoly izgalmakat ígérnek a szervezők az újjáéledő Selyemút Rali kapcsán – az idei évben Kína ad otthont annak a tereprali futamnak, mely augusztus 30-án rajtol el Xian-ból, a távot túlélő versenyzők 13 nap múlva láthatják meg a célvonalat az ősi Dunhuang központjában.

selyemut rali_kina



A kínai szervezők a napokban hozták nyilvánosságra a terepralisok egyik legnagyobb megmérettetésének részleteit - a Selyemút Rali, hivatalos nevén China Silk Road Rally, idei kiadása augusztus 30-án veszi kezdetét és egészen szeptember 11-éig fog tartani, dunhuangi célba éréssel. Tavaly még csak 9 napos volt az akkor oroszoknál és kazahoknál futó esemény, idén pedig megtoldották még 4 nappal a szervezők e kihívást.

A futam hátterében történt egy kis változás, ugyanis egy új versenyigazgató került a Selyemút élére –a korábban a Dakar Ralit kilenc éven át szervező és egyben háromszoros Dakar győztes Hubert Auriol lett a verseny főrendezője, aki azzal írta be még magát a Dakar Rali történelem könyvébe, hogy ő volt az első versenyző, aki motoron majd autóval is nyerni tudott. Két keréken 1981-ben és 1983-ban, autósként pedig 1992-ben bizonyult utolérhetetlennek.

A tervezett 13 versenynapon 2 200 szelektív kilométerrel számolhatnak az indulók, összességében véve pedig 5 000 kilométert kell mindazoknak megtenniük, akik célba szeretnének érni. Az útvonal látványos, festői tájakon vezet keresztül – többek között Belső-Mongóliában is eltöltenek majd pár versenykilométert a bátor jelentkezők.

Auriol és korábbi francia navigátora, Gilles Picard három éve lelkesen dolgozik a versenykiíráson, egészen pontosan az útvonalon. Végül rengeteg egyeztetés és utánajárást követően, több kínai jegyzővel történt megegyezés után zöld utat kaptak e 13 nap kijelölt útvonalára. Természetesen Picard is bőven szerzett tapasztalatokat az évtizedek során versenyek tekintetében – olyan pilótáknak segített tájékozódni, mint Ari Vatanen, Jean-Pierre Fontenay, Luc Alphand vagy éppen Cyril Despres.

"Borzasztóan sok munka áll e tereprali mögött, rengeteg ember tette oda magát annak érdekében, hogy augusztus végén egy igazán emlékezetes esemény vehesse kezdetét." - kezdte mondandóját Auriol. "Órákat autóztunk Kínán keresztül oda-vissza annak érdekében, hogy a lehető legjobb útvonalat állítsuk össze a srácoknak. Próbáltunk minden követ megmozgatni annak érdekében, hogy látványos és izgalmas elemek is belekerüljenek a 2015-ös kiadásba. Gilles-en kívül a kínai szövetség embere, Song Jun rengeteget segített nekünk a helyi dolgokban és a logisztikában."

A versenyre már augusztus 26-án és 27-én hangolódnak a résztvevők egy gépátvétellel, majd 30-án egy 102 kilométeres résszel melegítenek be az elkövetkezendő több száz kilométeres versenynapokra.

 

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: