2024. április 18. csütörtök
Tereprali

Véget ért a Dakar, megvannak a győztesek

Január 4-én Buenos Airesből indult útjára a világ leghíresebb terepraliversenyének harminchatodik felvonása, s most tizennégy nap elteltével oda is tért vissza a mezőny. Megvan a végeredmény.

Az utolsó versenyzők még a pályán vannak, de az élmenők már célba értek, így kialakult a 36. Dakar Rali végeredménye. A motorosoknál a KTM-es Marc Coma, az autósoknál a minis Nasser Al-Attiyah, a quadosok közt a yamahás Rafal Sonik, míg a kamionosok mezőnyében a kamazos Ajrat Margyejev végzett az élen.

alattiyah_nyert_1

A január 4-én elrajtolt 161 motorból 79 teljesítette sikeresen a Dakar Rali tizenhárom szakaszát. A mai zárásnak a négyszeres győztes Marc Coma úgy indulhatott neki, hogy ha nem követ el nagyon nagy hibát a 174 kilométeresre tervezett (ám később lerövidített) szelektíven, akkor övé lesz a győzelem, hiszen közel 18 perc előnye volt a néhány nappal ezelőtti motorblokkcseréje miatt visszaeső hondás Goncalvesszel szemben, aki az első hét közt egyedüliként képviselte a japán gyárt hat KTM mellett.

Coma biztonságit motorozott ma, az ötödik helyen ért be, de természetesen simán megőrizte az első helyét, így ötödször is a csúcsra ért, amivel beérte az örökranglista második helyén Neveu-t és Despres-t, s már csak Mr. Dakar, azaz Stephane Peterhansel áll előtte. Goncalves a második helyen zárta az összetettet, két 10. hely után ez magasan karrierje legjobb szereplése.

coma_dakar_win

A mai zárószakaszt biztonsági okokból a második ellenőrzőpontnál félbeszakították a heves esőzés miatt, ez is hozzájárult ahhoz, hogy kissé váratlanul kettős szlovák győzelem szülessen: Jakes nyert Svitko előtt, míg az ausztrál újonc Price egy harmadik hellyel biztosította be az összetett dobogó alsó fokát. A legjobb hölgyversenyző, Laia Sanz a 9. helyen zárt a második legjobb nem KTM-esként, míg az erdélyi Gyenes Emanuel ma a bravúros 13. helyet szerezte meg, s összetettben a 21. lett.

Az autósok még kevesebbet, mindössze 34 kilométert tettek meg a mért szakaszból, így nem meglepő, hogy náluk sem papírforma eredmény született. Robby Gordon újabb szakaszgyőzelmet aratott, de az összetettet így is csak a 18. helyen zárta korábbi gondjai miatt. Mögötte Poulter, Spataro, Terranova és de Villiers futott be, míg Nasser Al-Attiyah egy hatodik hellyel biztosította be pályafutása második elsőségét.

A 2011-ben még egy Volkswagennel Dakart nyerő katari versenyző és navigátora, a német Timo Gottschalk hibátlan versenyt teljesített, végig kontroll alatt tartotta a versenyt, s összességében nem is lehet vita tárgya, hogy megérdemelten nyerte meg a viadalt. Az összetett sorrendje e rövidke szakaszon nem változott, az első ötben négy Mini zárt, hiszen a második helyezett toyotás de Villiers mögött Holowczyc, van Loon és Vasziljev végzett.

A quadok versenye már napokkal ezelőtt, a címvédő Casale kiesésével tulajdonképpen eldőlt: Rafal Sonik szűk háromórás előnyét megőrizte a verseny végéig, s ma egy nyolcadik hellyel biztosította be az összetett sikert. 2010 óta csak dél-amerikai versenyző tudott nyerni a kategóriában, most ezt törte meg a lengyel, aki folytatni tudta a Yamaha sikersorozatát. Az időjárási körülmények a korábban induló, az összetettben hátrébb lévő versenyzőknek kedveztek, végül a dél-afrikai Saaijman nyerte a szakaszt Declerck és Domaszewski előtt. A 45 quadból mindössze 18 teljesítette sikerrel a viadalt.

A kamionok az autósokhoz hasonlóan szintén csak 34 kilométert teljesítettek ma, s e rövid szakasz újabb holland részsikert hozott: Hans Stacey a csőrös Ivecóval honfitársa, az MAN-nel induló van Vliet előtt nyerte az utolsó gyorsaságit, míg az összetett győztese, Ajrat Margyejev a harmadik helyen futott be. A Kamaz hármas győzelmet aratott, az élen záró 507-es kamion mögött Nyikolajev és a címvédő Karginov kormányozta célba saját monstrumát.