DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. január 13. hétfő
Retro

Retro – Nappal Hamilton, éjjel Vettel

Ezen a napon tartották 2009-ben az újdonságokkal teli Abu Dhabi Nagydíjat, amely ráadásként nem is volt rossz verseny: Hamilton kiesése, egy bokszutcai baki, egy szárnyaló újonc és az utolsó tankolás jellemezte.

A tendencia azt mutatja, manapság nem elég, ha adott egy FIA szabványainak megfelelő versenypálya és némi pénz, ami a rendezésre elegendő: a bajnoksághoz újonnan csatlakozó pályák mind valami olyat akarnak adni, ami addig nem volt, gondoljunk csak Szingapúrra, az első éjszakai versenyre, a Baku óvárosában kanyargó utcai pályára, vagy Mexikó grandiózus arénájára. Abu Dhabi talán még ezeknél is rendhagyóbbként érkezett a versenynaptárba.

Az Egyesült Arab Emírségek fővárosától, Abu Dhabitól 30 percre nem csupán egy versenypálya épült fel a sivatag homokjából: a Yas Island egy valódi „csodasziget” terve volt, egy komplex szórakoztatóközponté, amely ma is több millió embert vonz évente, és ennek csak apró hányada az a pár tízezer, aki a Formula-1-re kíváncsi. Jachtkikötő, strand, élményfürdő, koncertterem, bevásárlóközpont, Ferrari-vidámpark és luxusszállodák is a Yas Island részei, amely egyébként teljesen csak 2018-ban készül el. 2007-ben jelentették be, hogy két év múlva Formula-1-es pálya is felépül a szigeten.

A tervezést a tulajdonképpen elmúlt évtized összes új aszfaltcsíkjáért felelős Hermann Tilkére bízták, aki számos olyan újdonságot agyalt ki, ami példanélküli volt addig: a nyomvonal egy szálloda alatt megy át, egy bukótér a lelátó alá van rejtve, a bokszutca pedig egy alagúton át vezet ki a pályára. A helyszínt teleszerelték reflektorokkal, mivel azonban Szingapúr már elhappolta az első éjszakai nagydíj rangját, kitalálták, megrendezik a legelső versenyt, amely napfényben kezdődik, de sötétedés után ér véget. Szinte természetes, hogy mindez a szezonzáró helyére került a versenynaptárba: a szervezők abban bíztak, hogy a bajnoki címért vívott parázs csatának adhatnak otthont.

„Hihetetlen, amit itt megcsináltak” – ámult Bernie Ecclestone, mikor szemügyre vette a kész Yas Marina pályát. „Sosem gondoltam volna, hogy így fog kinézni a végén. Reméltem, hogy nem egy építési területen fogunk versenyezni, de ezt senki sem fogja tudni túlszárnyalni.”

Végül nem alakult minden terv szerint, Jenson Button ugyanis már Brazíliában bebiztosította a 2009-es egyéni világbajnoki címet. A második hely kérdése azonban még nyitott volt, mivel Sebastian Vettel csak két ponttal előzte meg Button csapattársát, Rubens Barrichellót.



Mégsem ők játszották a főszerepet, az első szabadedzésektől fogva a McLaren diktálta a tempót, Lewis Hamilton egyszer, Heikki Kovalainen kétszer bizonyult a leggyorsabbnak. Hamilton uralta az időmérőt, mindhárom felvonást megnyerve: az egész kvalifikáció során csak Vettel tudott rajta kívül 1:40 alá bemenni. A harmadik szakasz különlegessége az volt, hogy a versenyzők nem hajtottak ki kétszer a pályára, hanem csak egyszer, majd folyamatosan köröztek a végéig. Előbb Button és a Toyotával Trulli autózott ígéretes időket, majd Hamilton ugrott az élre – a Red Bull-lal azonban Vettel és Mark Webber is jobb időt teljesített nála. Hamilton utolsó köre viszont még hátravolt: a brit szinte állva hagyta az ellenfeleket, 7 tized előnnyel biztosította be a pole-pozíciót.

Hamilton tempója nem volt ennyire fölényes a november 1-jén tartott futamon, de jó esélyei lehettek volna a győzelemre. Vettel néhány másodperc lemaradással követte a nagydíj első szakaszában, a mclarenes azonban már ekkor elkezdett furcsa hibákat elkövetni – kétszer is elmérte a kanyarokat, így Vettel, aki három körrel később jött bokszba, kiállásával megelőzte a britet. Hamilton versenye ezután nem tartott sokáig, a jobb hátsó fékhibától szenvedő versenyző megpróbált kímélő üzemmódban autózni, de a McLaren a 20. körben a bokszba rendelte.

Sebastian Vettelnek így nem igazán kellett megizzadnia a győzelemért, a sötétben őt intette le a kockás zászló elsőnek, ami a bajnokság második pozícióját jelentette számára. Az utolsó köröket a második helyért zajló csata tette izgalmassá, Mark Webber és az őt utolérő Jenson Button párharca a legvégén csúcsosodott ki. A sikánban és hajtűkanyarban mind a ketten hibáztak, a hátsó egyenesben azonban Button támadt, így a következő kanyarba fej-fej mellett érkeztek meg. Webber azonban tartani tudta a védekező ívet, így ő lett a második, gondoskodva a Red Bull szezonjának negyedik kettős győzelméről. Button dobogón zárta a világbajnoki idényt, amelynek a második felében egészen látványtalan teljesítményt nyújtott.

Hamilton mellett egyedül Jaime Alguersuari esett ki, nem a szokványos módon: a versenyző a Toro Rosso boksza helyett a Red Bullnál állt meg. A hasonló ruha miatt összetévesztette őket, saját csapata ugyanis nem készült a fogadására, a Red Bullosok azonban Vettel miatt már kint álltak. A szerelők gyorsan továbbintették, a pályára visszatérő Alguersuari alatt pedig megállt az autó. Sokan rögtön arra gyanakodtak, hogy az üzemanyag fogyott ki, valójában azonban váltóhiba okozta a kiesést.

Nem lehet szó nélkül elmenni Kamui Kobayashi versenye mellett sem, aki mindössze másodszor szerepelt az F1-ben. A Toyota helyettese egykiállásos stratégiával próbálkozott, melynek köszönhetően harmadik helyen is állt a futam folyamán, Buttonnal csatározott, végül az előkelő hatodik pozícióval szerezte meg első pontjait. Pechére a Toyota év végén kiszállt a világbajnokságból.

Két további érdekesség az első Abu Dhabi Nagydíjról: ezen a versenyen láthattak utoljára a nézők futam közbeni tankolást, máig a legutolsót Jarno Trulli teljesítette a 42. körben. Szintén ez volt az utolsó nagydíj, amelyen az első nyolc helyezett szerzett pontot, a 2010-es szabályok alapján már a kilencedik és tizedik pozícióban végző versenyzőnek is járt néhány egység.

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: