DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. július 15. szerda

IndyCar: Lundgaard zseniális előzéssel nyert a McLarennel Indianapolisban

Christian Lundgaard sikerét hozta az IndyCar Indy 500 előtti utolsó versenye az indianapolisi épített pályán: a dán karrierje során másodszor, az Arrow McLaren színeiben pedig először győzött. Tette mindezt egy kiváló manőverrel: 18 körrel a vége előtt külső ívről indulva előzte meg David Malukast. Kettejük mellé Graham Rahal állhatott még fel a dobogóra, megelőzve Josef Newgardent, a pole-ból indulva ezúttal csak ötödik – de a bajnokságot így is vezető – Alex Palout, valamint Scott Dixont.

A futam egyébként több balesetet is hozott, például rögtön a start után többen is koccantak, beleértve a második helyről induló Pato O’Wardot, akinek Felix Rosenqvist ment neki hátulról, de sérült Dixon autója is. Rosenqvist a másik nagyobb incidensben is benne volt, amikor a 28. körben Sting Ray Robb ütközött egy McLarennel, a svéd pedig az őket elkerülni igyekvő Kyffin Simpsonnak koccant neki, amitől az autója egy pillanatra a levegőbe is emelkedett.

Alább mutatjuk a verseny bővebb videós összefoglalóját, a jövő héten pedig már az Indy 500 edzéseivel folytatódik a szezon.

A futam videós összefoglalója:

A futam végeredménye:

1. Christian Lundgaard Arrow McLaren  
2. David Malukas Team Penske 4.6713
3. Graham Rahal Rahal Letterman Lanigan Racing 7.9142
4. Josef Newgarden Team Penske 10.0292
5. Alex Palou Chip Ganassi Racing 14.3630
6. Scott Dixon Chip Ganassi Racing 26.8420
7. Louis Foster Rahal Letterman Lanigan Racing 28.1269
8. Dennis Hauger Dale Coyne Racing 31.9325
9. Kyle Kirkwood Andretti Global 34.1938
10. Nolan Siegel Arrow McLaren 38.8437
11. Marcus Armstrong Meyer Shank Racing 46.4710
12. Kyffin Simpson Chip Ganassi Racing 50.1899
13. Will Power Andretti Global 52.0287
14. Santino Ferrucci A. J. Foyt Enterprises 56.3708
15. Rinus VeeKay Juncos Hollinger Racing 59.5853
16. Scott McLaughlin Team Penske 59.8703
17. Sting Ray Robb Juncos Hollinger Racing 1'00.1665
18. Patricio O'Ward Arrow McLaren 1'06.2857
19. Caio Collet A. J. Foyt Enterprises 1'07.6701
20. Mick Schumacher Rahal Letterman Lanigan Racing 1'14.1292
21. Romain Grosjean Dale Coyne Racing 1 kör /56.4644
22. Marcus Ericsson Andretti Global Kiesett
23. Felix Rosenqvist Meyer Shank Racing Kiesett
24. Christian Rasmussen Ed Carpenter Racing Kiesett
25. Alexander Rossi Ed Carpenter Racing Kiesett

Tíz évvel ezelőtt ezen a napon a fiatal Méhészborz rajthoz állt az F1-ben

Bármilyen meglepő, de immár egy kerek évtizede, hogy Daniel Ricciardo teljesítette élete első F1-es futamát. Az akkor 22 éves ausztrál maga is meglepődött azon, hogy a Red Bull jóvoltából év közben kapott lehetőséget a HRT istállójánál, ahol a Brit Nagydíjtól kezdődően Narain Karthikeyant helyettesítette. Az F1 ennek alkalmából előásott egy rövid részletet a pilóta ezzel kapcsolatos nyilatkozatából. Úgy fogalmazott, lesokkolta őt a helyzet, de biztos benne, hogy a hétvégre végére sikerül felfognia, hogy épp élete álma valósul meg.

F1-es autót vezethetett a Red Bull új csillaga

Liam Lawson jelenleg Red Bull-juniorként vitézkedik az F2-ben, és újoncként remekül kezdte a szezont. Noha a csapat lehetséges pilótái között (sem a kis-, sem a nagycsapatban) egyelőre nem szerepel, máris az a megtiszteltetés érte, hogy F1-es autót vezethetett. A hétvégén rendezett Goodwoodi Sebességfesztiválon az új-zélandi versenyző Sebastian Vettel 2011-es világbajnok gépét vihette pályára. Lawson „extrém izgalmasnak" nevezte a lehetőséget, és ígéretéhez híven igyekezett igazi showt csinálni a közönségnek.

 

Ricciardót kimeríti a küzdelem, de nem adja fel

Karrierje egyik legnehezebb szezonját teljesíti Daniel Ricciardo, aki a McLarenhez csatlakozva a vártnál jóval nagyobb kihívásokkal néz szembe. Nehezen találja az összhangot az autóval, ami az eredményei mellett rajta is meglátszik. Elismerte, hogy az alkalmazkodási folyamat fárasztó számára, de nem fogja feladni.

"Van néhány válaszom. Bár némileg előreléptem, ez még mindig nagy energiákat von el tőlem. Talán ez tart vissza abban, hogy megtaláljam az autó erősségeit. Meglátjuk, mi mást tehetünk még, hogyan változtathatunk a beállításokon, hogyan fejlődhetünk. Meg kell próbálnom erre pozitívan tekinteni, és élvezni" - idézte őt a Racefans.

Anthony Davidson F1-es szakértő szerint az ausztrál pilóta idei teljesítménye az év legnagyobb (negatív) meglepetése, de megérti, a pilóta miért került ilyen helyzetbe.

Ewh11cLWUAApfwH

 

A korábbi F1-es szerint az emberek lassan rájönnek, hogy miért ilyen sokszoros bajnok Hamilton

Nick Heidfeld az F1-Insidernek adott interjújában több dolgot is mondott Lewis Hamiltonról, többek között kitért arra is, hogy a brit a tehetsége mellett a kőkemény munkájának is köszönheti kiemelkedő sikereit.

"Amikor megérkezett a Formula-1-be, azt beszélték, hogy a McLaren és Ron Dennis egy robotot teremtett. Sportpszichológusokkal dolgozott, erőnléti edzést csinált egész nap. Később már azt mondták, hogy csak a tehetségére támaszkodik, amúgy pedig csak a zenével, a divattal és Amerikával foglalkozik. Lassan, de biztosan azért most már mindenki rájön, hogy nem lehet úgy világbajnok valaki ennyire sokszor, ha nem él teljességgel a sportjának. Nem csak vezetni kell, de minden nap motiválni a csapatot is arra, hogy egyre jobb legyen" - mondta Heidfeld.

00121017_217

fotó: dppi

WTCR és Formula-E, itt a mai program

DÉlután és este pörög fel a szombati menetrend.

Szombat (július 10.)

9:45-10:30 WTCR, első szabadedzés

12:45-13:15 WTCR, második szabadedzés

14:00-14:45 Formula-E, első szabadedzés

16:15-16:45 Formula-E, második szabadedzés

16:30-17:25 WTCR, időmérő (Sport 1)

18:30-19:27 Formula-E, első időmérő

22:30-23:20 Formula-E, első futam (Eurosport 1)

03721002_308

fotó: dppi

Számháború – elvesznek-e a rajtszámok között a versenyzők?

Itt az F1-es kvízsorozat, a Grill The Grid legújabb része, melyben a pilótáknak ezúttal az idei rajtszámokat és a hozzájuk tartozó kollégát kellett megnevezniük. Azt gondolhatnánk, hogy látják egymás autóit épp eleget ahhoz, hogy ez ne fogjon ki rajtuk, és a többség valóban egész jól helytáltt; ez a forduló négyes holtversenyt hozott. Ricciardo aki újfent talán a legegyedibb stílusban teljesítette a kihívást – például el is ismerte, hogy valóban jó a számmemóriája. Voltak viszont, akiket teljesen hidegen hagyott ez a feladat... Megnyugtatásképp, egy pontot azért mindenkinek sikerült szereznie.

A videó erre a linkre, vagy a képre kattintva megtekinthető!

maxresdefault

A legemlékezetesebbek Verstappen 50 dobogós helye közül

Mi is megemlékeztünk róla, hogy Max Verstappen Osztrák Nagydíjon szerzett győzelme statisztikai különlegesség volt: a holland az eddigi legfiatalabb F1-esként ért el 50 dobogót pályafutása során, két évvel megelőzve a korábbi rekordert, Sebastian Vettelt.

A történet 2016-ban indult, mikor a Spanyol Nagydíjon a holland ifjonc első Red Bull-os futamán a pódium legtetejére állt. Különleges többek között az ötödik, a hetedik, a huszonhatodik vagy a harmincharmadik dobogó is. Ezeket az F1 hivatalos YouTube-csatornája válogatta ki – szerzői jogok miatt a videó a képre kattintva érhető el.

Majdnem fél órás összefoglalóba fértek bele az AlphaTauri-pilóták ausztriai kalandjai

Az osztrák földön töltött két hetet – az anyacég Red Bull hazai terepéről lévén szó – a két versenyen kívül számos más program is töltötte ki az AlphaTauri pilótapárosa, Pierre Gasly és Yuki Tsunoda számára. Részt vettek a Max Verstappennel és Sergio Perezzel megmérkőzve az epikus off-road versenyen, overallba öltözve futottak le 100 méteres sprintet és sisakban fociztak – az Ausztriában nem sokat unatkozó két fiatal pilóta kalandjait 27 perces videóba sűrítették bele.

Az Osztrák Nagydíj legjobb pillanatai – Legóból!

Minden egyes alkalommal elképedünk rajta, a The Moving Bricks nevű Youtube-csatorna készítője mekkora elhivatottsággal alkotja újra az F1-es futamokat Lego-figurákkal. A múlt hétvégi Osztrák Nagydíj összefoglalója is elkészült, és ugyanolyan zseniális alkotás lett, mint az azt megelőzőek.

Animáció: Így kapott ki Ricciardo Norristól az osztrák időmérőn

Igazán szemléletes módon ábrázolta egy rajongó Daniel Ricciardo és Lando Norris Osztrák Nagydíjon produkált legjobb időmérős körét. Az ausztrál pilóta autóján utazva pontosan láthatjuk, Norris mely kanyarokban volt erősebb az kvalifikáción. Norris a Q3-ban futott 1:03.768-as körével a második rajtpozíciót szerezte meg, ehhez képest Ricciardo 1:04.719-et futva már a Q2-ben kiesett, és a 13. pozícióból rajtolt.

A készítőnek nem ez az első ilyen jellegű összehasonlító videója, a többi ezen a linken érhető el.

anim-mcl-aus

Fennállása leghosszabb szezonjára készül a Formula-E

A Motorsport Világtanács csütörtökön jóváhagyta az elektromos széria 2022-es naptártervezetét. Bár néhány részlete még nincs tisztázva, a menetrend hossza már biztos: jövőre 16 versenyhétvégére készülhet a mezőny, ezek közül négy duplázó helyszín.

   dátum  rendező ország  pálya 
1. január 28. Szaúd-Arábia Diriyah
2.  január 29. Szaúd-Arábia  Diriyah 
3. február 12. Mexikó Autodromo Hermanos Rodriguez
4.  február 26.  Dél-Afrika Cape Town
5.  március 19. Kína bejelentésre vár
6.  április 9. Olaszország  Róma
7.  április 30.  Monte-Carlo  Monaco 
8.  május 14.  Németország Berlin 
9.  június 4.  bejelentésre vár bejelentésre vár
10.  június 22.  Kanada Vancouver
11.  július 16. Egyesült Államok  New York 
12.  július 17.  Egyesült Államok  New York 
13.  július 30.  Nagy-Britannia  London 
14.  július 31.  Nagy-Britannia  London 
15.  augusztus 13.  Dél-Korea  Szöul 
16.  augusztus 14.  Dél-Korea  Szöul 

 fe-santiago-eprix-1

Fotó: DPPI

A hőségre való tekintettel vízbe gázoló Kamazról posztolt videót a Red Bull

Motorral kicsit körülményesebb a mutatvány, mint a kamionnal. Már a Kamaznak is melege van...

A videó ezen a linken, vagy a képre kattintva megtekinthető!

pf1_9

Videón Arthur Leclerc parádés ausztriai felzárkózása

Óriási futamot produkált Charles Leclerc öccse a Formula-3 múlt hétvégi osztrák fordulóján. Arthur Leclerc a Red Bull Ring-i második versenyt egy korábbi kiesés miatt a 27. pozícióból várta, de saját magát is meglepte azzal, hogy a 24 körös futam végén a 6. helyen ért célba. Saját bevallása szerint pontszerzésre sem számított, ehhez képest úgy kerülgette ellenfeleit, mintha az F1-es játékban teljesen lehúzta volna a gépi játékosok erősségét.

A videó a képre kattintva elérhető.

f3-leclerc-felzarkozas

Hivatalos: Szabad a pálya a Pirelli új F1-es abroncsai előtt

Jóváhagyta a Pirelli év közbeni módosításait a Motorsport Világtanács, így az olasz gyártó a Formula-1 soron következő Brit Nagydíjára már a megerősített oldalfalú hátsó abroncsokkal látja el a csapatokat. A szervezet csütörtöki ülésén született döntés a kérdésről, ami az Azerbajdzsáni Nagydíjon történt defektek miatt merült fel. A szóban forgó versenyen ugyanazon a néhány százméteres szakaszon kapott bal hátsó defektet Max Verstappen és Lance Stroll, amire reagálva a Pirelli nyomozásba, majd fejlesztésbe kezdett. 

Az új hátsó abroncsokat a csapatok múlt héten Ausztriában próbálhatták ki. Mivel elégedettek voltak a fejlesztéssel, így a Motorsport Világtanács formális döntésén múlt az új típus alkalmazása.

alfa-pirelli-f11

Fotó: DPPI

Hamilton a párizsi divathétre ment kikapcsolódni Ausztriából

A hétszeres világbajnok Spielbergből Párizsba vette az irányt, hogy az F1-es triple header után másik szenvedélyének, a divatnak hódoljon. Készült is egy videó róla, valamint Bella Hadid modellről, de látható volt Kanye West, Lil Baby, vagy James Harden mellett is.

Így örült Russell az angolok továbbjutásának

A 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság a végéhez közeledik, Anglia pedig szerda este Dániát legyőzve jutott be a döntőbe. A győztes gólt a hosszabbításban Harry Kane szerezte, a Williams pilótája, George Russell pedig a Twitteren posztolt egy képet arról, hogyan is élte meg ezt a jelentős pillanatot.

Az angolok elég kényelmes helyzetben vannak mostanában, hiszen ezen a héten Londonban rendezték az Eb két elődöntőjét és a finálénak is a Wembley stadion ad majd otthont, egy hét múlva pedig Silverstone fogadja az F1 mezőnyét. Bár a brit pilóta a válogatotthoz hasonlóan kiváló formában van, mégis aggódva várja a hazai versenyét, melyen a sprintkvalifikáció is bemutatkozik.

Paddock-pletyka: eldőlt, ki ül Hamilton mellé jövőre

Többek között azért is nagy lehetőség egy újságíró számára, ha a helyszínről követhet végig egy F1-es hétvégét, mert olyan információkhoz is hozzájuthat, amelyek más forrásból csak hetek-hónapok múlva látnak nyilvánosságot. Mészáros Sándor kollégánk az Osztrák Nagydíjon nem kisebb dolgot hallott a paddockban, mint hogy eldőlt, ki lesz Lewis Hamilton csapattársa 2022-ben. Meghallgathatod a Formula Podcast legújabb kiadásában, melynek idevágó része 43:40-től kezdődik.

 

 

A Formula Podcast az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

castbox

buzz3

google-pc

rp 

deezer

addict

 

Az M-Sport a Pumából csinálja a Ford teljesen új csúcskategóriás raliautóját - videó

Bemutatta 2022-es Rally1-es autóját az M-Sport, ezzel pedig az is kiderült, hogy az új "WRC" már nem a tíz éve használt Ford Fiestából, hanem a Ford Pumából készül. Az alábbi videót tették közzé a hibrid fenevadról:

Lesz egy erőssége a szentpétervári F1-es pályának

Az Orosz Nagydíjat 2023-tól fogadó, Szentpétervár közelében található Igora Drive-on járt a Formula-1 versenyigazgatója, Michael Masi, valamint a sportigazgató Steve Nielsen. Masi a pálya egyik sajátosságára mutatott rá: a domborzati viszonyokra, amely más helyszíneket – gondoljunk Spára vagy Portimaóra – is különlegessé tesz.

„Több változáson dolgozunk együttesen a pályával. Már készül a nyomvonal hosszabbítása, amely előrehaladott fázisban van. Viszont van egy jellegzetesség, amely talán nem kap elegendő elismerést, ez pedig a topográfia. Az igazat megvallva lenyűgöző a domborzat, amely az alaprajzokon nem jön át” – idézi a RaceFans.net Masit. A szakember hozzátette, a pályán további garázsok épülnek, hogy megfeleljen az F1-es követelményeknek, ezentúl a bukóterekben és rázóköveken történnek megszokottnak nevezhető átalakítások.

Amikor fejmosás helyett fejmasszázst kapsz a főnöktől

Aki valaha érzett már késztetést arra, hogy összekócolja egy hosszú hajú ember tincseit, az pontosan tudja, mi vitte Frederic Vasseurt arra, hogy (ismét) terrorizálja pilótáját, Antonio Giovinazzit. Aki pedig a szenvedő fél szerepében volt már, az az olasz elégedetlenkedését érezheti át. Giovinazzi hajkoronájával többször vált már mémek főszereplőjévé, főnök és versenyző között pedig szinte folyamatos az adok-kapok, 2019-ben például az olasz néhány tincse bánta a pontszerzést. Most megúszta egy masszázzsal, amit Vasseur láthatóan jobban élvezett, mint ő maga.

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Alfa Romeo Racing ORLEN (@alfaromeoracingorlen) által megosztott bejegyzés