DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. május 6. szerda

IndyCar: O’Ward és Palou győzött az iowai oválon

Dupla fordulóval folytatódott az IndyCar 2025-ös idénye az iowai oválpályán. Szombaton az Arrow McLarent erősítő Pato O’Ward aratta idei első győzelmét, miután a bokszkiállások utolsó köre során átugrották az addig a futamot nagyjából uraló Josef Newgardent, akit aztán maga mögött is tudott tartani a mexikói. A dobogót egy másik Penske-pilóta, Will Power tette teljessé, megelőzve harmadik társukat, a mezőny végéről felzárkózó Scott McLaughlint és a bajnokságot domináló Alex Palout.

 

Palou aztán vasárnap a pole-ból indulva megnyerte a második versenyt: ez volt idei hetedik sikere, ebből a második oválon az Indy 500 után. Hiába előzte meg ugyanis kétszer is a spanyolt Newgarden, az amerikai számára rosszul jöttek ki a sárga zászlók, így az egyébként jobban is spóroló címvédő diadalmaskodott. Newgarden ráadásul csupán tizedik lett, a dobogót végül Scott Dixon és Marcus Armstrong tette teljessé. A tabellán Palou 129 ponttal vezet a vasárnap ötödik O’Ward előtt, aki kissé leszakította magáról Dixont és a gyenge hétvégét produkáló Kyle Kirkwoodot.

 

A szombati futam végeredménye:

1. Patricio O'Ward Arrow McLaren  
2. Josef Newgarden Team Penske 0.2352
3. Will Power Team Penske 1.2128
4. Scott McLaughlin Team Penske 2.3576
5. Alex Palou Chip Ganassi Racing 3.0020
6. Christian Rasmussen Ed Carpenter Racing 3.6218
7. Conor Daly Juncos Hollinger Racing 3.7720
8. Santino Ferrucci A.J. Foyt Enterprises 4.0938
9. Marcus Armstrong Meyer Shank Racing 4.9885
10. Scott Dixon Chip Ganassi Racing 5.5263
11. Graham Rahal Rahal Letterman Lanigan Racing 6.1942
12. David Malukas A.J. Foyt Enterprises 6.3619
13. Colton Herta Andretti Global 7.2357
14. Louis Foster Rahal Letterman Lanigan Racing 7.9742
15. Marcus Ericsson Andretti Global 8.2510
16. Rinus VeeKay Dale Coyne Racing 1 kör /9.5249
17. Felix Rosenqvist Meyer Shank Racing 1 kör /9.8674
18. Kyffin Simpson Chip Ganassi Racing 1 kör /10.2390
19. Devlin Defrancesco Rahal Letterman Lanigan Racing 1 kör /10.8018
20. Robert Shwartzman Prema Racing 1 kör /11.7636
21. Christian Lundgaard Arrow McLaren 1 kör /12.5108
22. Sting Ray Robb Juncos Hollinger Racing 1 kör /12.8566
23. Callum Ilott Prema Racing Kiesett
24. Nolan Siegel Arrow McLaren Kiesett
25. Alexander Rossi Ed Carpenter Racing Kiesett
26. Kyle Kirkwood Andretti Global Kiesett
27. Jacob Abel Dale Coyne Racing Kiesett

 

A vasárnapi futam végeredménye:

1. Alex Palou Chip Ganassi Racing  
2. Scott Dixon Chip Ganassi Racing 0.5280
3. Marcus Armstrong Meyer Shank Racing 2.7436
4. David Malukas A.J. Foyt Interprises 4.0007
5. Patricio O'Ward Arrow McLaren 4.8250
6. Christian Lundgaard Arrow McLaren 6.4378
7. Felix Rosenqvist Meyer Shank Racing 6.9021
8. Christian Rasmussen Ed Carpenter Racing 7.8354
9. Robert Shwartzman Prema Racing 9.0457
10. Josef Newgarden Team Penske 10.1300
11. Jacob Abel Dale Coyne Racing 11.8122
12. Rinus VeeKay Dale Coyne Racing 11.8317
13. Kyffin Simpson Chip Ganassi Racing 13.4066
14. Louis Foster Rahal Letterman Lanigan Racing 14.5475
15. Santino Ferrucci A.J. Foyt Interprises 1 kör /12.2954
16. Conor Daly Juncos Hollinger Racing 1 kör /12.7896
17. Alexander Rossi Ed Carpenter Racing 1 kör /15.0914
18. Kyle Kirkwood Andretti Global 1 kör /15.5878
19. Graham Rahal Rahal Letterman Lanigan Racing 3 kör /1.5617
20. Colton Herta Andretti Global Kiesett
21. Callum Ilott Prema Racing Kiesett
22. Marcus Ericsson Andretti Global Kiesett
23. Sting Ray Robb Juncos Hollinger Racing Kiesett
24. Will Power Team Penske Kiesett
25. Devlin Defrancesco Rahal Letterman Lanigan Racing Kiesett
26. Scott McLaughlin Team Penske Kiesett
27. Nolan Siegel Arrow McLaren Nem indult

indycar-oward-iowa

Azt a bizonyos kaotikus spái futamot ismétli ma az F1

Ma estére egy igazán kaotikus esőfutamot ásott elő az archívumból az F1. 20:00-kor a sorozat talán legőrültebb versenye rajtol el Spában, ahol a mezőny elképesztő lemorzsolódására és egy meglepetés-győztesre számíthatunk.

Az adás szokás szerint az F1 hivatalos Facebook- és Youtube-oldalán lesz látható.

spa-1998-ism

Ricciardo fizetése a felére csökken a McLarennél

Pénzügyi szempontból egy nagyobb visszalépés előtt áll Daniel Ricciardo. Az ausztrál pilótát 2018-ban a Renault a középmezőny szintjén jelentős, sajtóinformációk alapján évi 20 millió eurós fizetéssel nyerte meg magának. Jövőre azonban a McLarenhez igazol, ahol a hírek szerint 10 millió eurót kap majd. Ezt az összeget a különböző bónuszok teszik kecsegtetőbbé: minden pontszerzésért 400 ezer eurót, futamgyőzelemért pedig 1 millió eurót kap az ausztrál. 

ricciardo-portre-1

Fotó: DPPI

Lejárt a kötelező tavaszi szünet, újranyitott a Williams gyára

A koronavírus miatt a kéthetes nyári leállást tavaszra helyezték át a Formula-1 döntéshozói, és több lépésben végül kilenc hétre hosszabbították meg. A csapatok különböző időpontokban zártak be, lassan azonban mindenkinél kezd véget érni a periódus.

A Williams közölte, hogy náluk ma ért véget a hivatalos bezárás, a személyzet korlátozott része pedig visszatérhetett dolgozni. A grove-i gyárban a megszokotthoz képest kissé eltérő mederben zajlik az élet, szigorúan figyelnek a közösségi távolságtartásra.

Verstappen és Norris csapattársak lesznek a virtuális Le Mans-i 24 óráson

Egész napos szimulátorversenyre vállalkozott a két Formula-1-es pilóta: a virtuális Le Mans-i 24 óráson indulnak, melyet a szeptember 19-20-ra elhalasztott verseny eredeti időpontjában, június 13-14-én tartanak. Az rFactor 2 alapú viadalon az LMP2-es csúcskategóriában a Team Redline Oreca 07 versenygépét Max Verstappen, Lando Norris, Atze Kerkhof és Greger Huttu négyese vezeti felváltva, utóbbiak jól ismert szimulátorosok.

A virtuális egynaposra 50 egység nevezését adták le, a szimulátoros csapatok mellett a WEC valódi istállói is indulnak, a Porsche csatasorba állítja korábbi Le Mans-nyerteseit, Andre Lotterert és Neel Janit. Három korábbi F1-es futamgyőztes is indul, Felipe Massa és Giancarlo Fisichella a Charlene monacói hercegné nevével fémjelzett ferraris csapatban, Olivier Panis a saját nevét viselő alakulatban fiával közösen.

Aki ismeri Marenello minden rezdülését: Jean Alesi a Ferrariról mesél nektek

A Formula.hu podcastjének legújabb adásában Jean Alesi vendégszerepelt, aki kisebb-nagyobb megszakításokkal harminc éve kapcsolatban áll a Scuderiával. Ezt figyelembe véve nem hagyhattuk ki a lehetőséget, hogy a csapatról faggassuk. Az adás vonatkozó része itt meghallgatható:

A Formula.hu podcastje az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

yt

buzz3

google-pc

rp 

deezer

sc

Kiakadtak Abt versenyzőtársai az Audi döntésére

Az év eddigi legnagyobb autósportos botránya van kibontakozóban a Formula-E-ben versenyző Daniel Abt és csapata, az Audi körül, miután kiderült, a sorozat virtuális bajnokságában a pilóta maga helyett egy profi szimulátorversenyzőt indított. Erről tudomást szerezve a pilóta munkaadója azonnali hatállyal felfüggesztette őt, amire Abt több versenyzőtársa döbbenettel reagált.

"Végül is ez egy játék, amit komolyan kellene venni, de csak egy játékról beszélünk. Mi van azokkal a pilótákkal, akik szándékosan ütköznek, és a valóságban bevonnák a licenszüket? Szinte minden versenyemről sportszerűtlenség miatt estem ki" - idézte a Racefans az FE kétszeres bajnokát, Jean-Eric Vergne-t. 

A világszintű karantén miatt számos pilóta online közvetíti a versenyeit, de a hír hallatán többen is úgy döntöttek, ennek azonnal véget vetnek. "Sajnálom srácok, nincs több streamelés" - posztolta James Calado. "Azt hiszem én is végeztem a stremeléssel" - reagált Antonio Felix da Costa.

Az eseménysorozat jól jelzi, mennyire különbözően állnak a szimulátorozáshoz a csapatok és a pilóták. Míg előbbiek itt is a marketingértéket, az imidzset és hasonló szempontokat helyezik előtérbe, addig sok versenyző következmény nélküli szórakozásként tekint rá, ami ehhez hasonló botrányokhoz vezet.

abt-fe

Fotó: DPPI

 

Leclerc-nek nem a monacói első sikán lesz a kedvenc kanyarja

A Ferrari pilótája múlt hétvége óta elmondhatja magáról, hogy immár a való életben és a szimulátorban is balesettel "rendelkezik" az alagútból kijövet.

Ez egyébként minimum a második ilyen pálya Leclerc életében, Bakuról hasonló élményei vannak.

 

Könnyeit visszafojtva nyilatkozott az Audi felfüggesztett versenyzője: "Egy tréfa volt az egész"

Kedden késő délután kamera elé állt a Formula-E-ben kirobbant botrány főszereplője, és elárulta, miért indított valaki mást maga helyett a sorozat virtuális bajnokságában. Daniel Abt körül vasárnap alakult ki botrány, amikor kiderült, a Formula-E legutóbbi virtuális fordulóján egy profi e-sportoló versenyzett helyette. Hamar fény derült a csalásra, ami után a sorozat pénzbüntetést szabott ki rá, a csapata pedig felfüggesztette őt. Erre reagálva Abt Twitteren tett közzé egy videót, amiben elmagyarázta a történteket.

Elmondása szerint egy pillanatra sem a haszonszerzés járt a fejében, a cserét egyszerűen azért szervezték meg, hogy megtréfálják a mezőnyt és a nézőket. Előbb-utóbb saját magukat leplezték volna le, ezért sem rejtették el a beugró versenyző IP-címét. Kihangsúlyozta, a virtuális bajnokság célja adománygyűjtés az UNICEF számára, és a nézők szórakoztatása - a pilóták önkéntes alapon indulnak a versenyeken, így semmilyen pénzdíjazásban nem részesülnek. Végül beismerte meggondolatlanságát, elnézést kért többek között a hozzátartozóitól, az Auditól és a Formula-E-től is, majd könnyekkel küszködve azzal zárta, hogy most mélypontra került, de biztos benne, hogy képes lesz összeszedni magát.

A videó németül, angol felirattal itt megtekinthető:

Ezek voltak a legcsúfabb F1-es autók, melyek futamot nyertek?

Az Autosport szaklap állított össze egy tízes listát a Formula-1 legcsúnyább futamgyőztes konstrukcióiról. Döntetlennel két első helyezettet is kihoztak, mindkettőt a 2012-es szezonból: a Fernando Alonso kezei között három versenyt nyerő Ferrari F2012-t, valamint a Pastor Maldonado barcelonai meglepetésgyőzelmét lehetővé tevő Williams FW34-et. A 2012-es szezon nem a szép autókról szólt, de emelt, lépcsős orrkúpjával a Ferrari és Williams ezek közül is kitűnt a szerzők szerint.

A dobogó harmadik fokára az 1966-os Cooper T81 fért fel a karosszériából otrombán kiemelkedő motorral. A tízes sorrend többi tagja: Mercedes W196 (nyitott kerekű verzió), Benetton B192, Cooper T43, Ferrari F310 (magas orrú verzió), Williams FW09, Tyrrell 011B és Ferrari 625.

Így takargatta az arcát a maga helyett szimulátorost nevező pilóta

Mi is beszámoltunk a Formula-E legutóbbi virtuális versenye után kirobbant botrányról, miszerint Daniel Abt helyett egy profi e-sportoló vett részt a berlini viadalon. A felvételek alapján nem csoda, hogy kiderült a kizárással „jutalmazott” turpisság, ugyanis az FE online futamain rendre megmutatják a pilóták kameraképét is, ezen azonban verseny közben látványosan kitakarták Abt – vagyis a szimulátoros – arcát, aztán később a harmadik hely megszerzése után a versenyt követő interjúknál is eltűnt:

Frissítés: Azóta maga a pilóta is megszólalt a botrány kapcsán, és elárulta, mindössze egy tréfát szerettek volna elsütni a nézőkkel.

 

Ha a valóságban nem szabadkártyázhat, hát megteszi virtuálisan Jorge Lorenzo

A koronavírus-járvány miatti létszámkorlátozások okán idén nem lesznek szabadkártyás indulók a MotoGP-ben (emiatt volt is kisebb szóváltás), a spanyolt azonban ez sem akadályozza meg a „visszatérésben”: ő is indul a most vasárnapi Virtuális Nagydíjon. A Silverstone-ban sorra kerülő viadal mezőnyének ő lesz amúgy a legnagyobb sztárja, mivel többek között a Marquez testvérek és Maverick Vinales sem indul: Lorenzón kívül Fabio Quartararo, Francesco Bagnaia, Joan Mir, Takaaki Nakagami, Tito Rabat, Michele Pirro és Lorenzo Savadori vesz még részt a buliban. Az esemény vasárnap 15 órakor kezdődik, s ezúttal a Moto2-esek és a Moto3-asok is lehetőséget kapnak a virtuális bizonyításra.

motogp-virtual-silv-1

Kirúgta csapata a szimulátorversenyen csaló Formula-E-pilótát

A valóságban vont maga után súlyos következményt Daniel Abt virtuális botránya. A német pilóta, a Formula-E kétszeres futamgyőztese azzal bukott le, hogy a bajnokság szimulátoros sorozatában – melyen a mezőnyből mindenki részt vesz – nem ő maga, hanem egy profi e-sportoló indult. Abtot kizárták és 10 ezer euróra büntették, amely összeget egy általa választott jótékonysági szervezetnek kell adományoznia, és a szimulátorost, Lorenz Hoerzinget is eltiltották a Formula-E e-sportolóknak szóló kategóriájából.

Drákói büntetéssel élt Abt munkaadója, az Audi is, amely rövid közleményt adott ki arról, hogy bár a versenyző bocsánatot kért, tette nem összeegyeztethető a márka alapelveivel, ezért azonnali hatállyal felfüggesztik.

A The Race hírportál szerint a felfüggesztés egyet jelent a Formula-E-ben a sorozat indulása, 2014 óta folyamatosan versenyző Abt kirúgásával, annak ellenére, hogy istállója, az Audi Sport Abt vezetője édesapja, Hans-Jürgen Abt. Az oldal információi szerint Abt szerződését 12 havonta hosszabbították meg, a jelenlegi periódus júliusban fog lejárni. Ez egybeesett volna a Formula-E-szezon befejezésével, a koronavírus miatt azonban az évad később ér véget, Abt nélkül.

Norris üzenetben kért bocsánatot Leclerc öccsétől

Őrült ütközéseket hozott a Virtuális Monacói Nagydíj: az egyik leglátványosabbat Lando Norris követte el, amikor felkente a falra Arthur Leclerc-t. A brit már a saját élő közvetítésében is sajnálkozott az incidens miatt, de később aztán – mint az Charles Leclerc adásából kiderült – üzenetben is elnézést kért. A videó nagy kérdése viszont, hogy miért hívhatta vasárnap este pilótáját Mattia Binotto?

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Missed call: Mattia Binotto (

Verstappen nyakerősítő gyakorlatát még nézni is kényelmetlen

Bár a kommentelők között van olyan, aki saját elmondása szerint ilyen pózban szokott próbálni aludni gazdaságtanórán… 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

No days off

Max Verstappen (@maxverstappen1) által megosztott bejegyzés,

 

Azért a Red Bull hollandja a haladó emberek számára hagyományosabb edzéseket is végez az F1-es szezonra készülve:

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Ready....steady...go #mondaymood

Max Verstappen (@maxverstappen1) által megosztott bejegyzés,

 

Ricciardo és Norris a Bathurst 1000-en indulhat

A Bathurst 1000 az ausztrál Supercars bajnokság kiemelkedő eseménye a legendás Mount Panorama versenypályán, és úgy tűnik, nem kizárt, hogy a közeljövőben akár Formula-1-es pilótákat láthatunk majd ott indulni. Zak Brown, a McLaren ügyvezetője ugyanis elhintette, hogy ő nem gördítene akadályt pilótái, Lando Norris és Daniel Ricciardo szabadkártyázása elé:

„Szerintem mindketten szeretnének ott indulni” – fogalmazott Brawn a Supercars Sidetrackednek. „És szerintem az emberek tudják, hogy kicsit más vagyok, mint a legtöbb F1-es csapatfőnök, mivel szívesen látnám a versenyzőinket Daytonában vagy Le Mans-ban, vagy bármi ilyesmi versenyen. Úgy vélem, ez csak a menetrendektől függ. Bathurst általában egybeesik a Japán Nagydíjjal, ezért van az, hogy néha ott vagyok, néha nem” – fogalmazott a vezető, aki egyébként Walkinshaw Andretti United Supercars alakulatának is résztulajdonosa.

Tény, hogy Brown nem zárkózik el attól, hogy F1-esei máshol is kipróbálják magukat: 2017-ben Fernando Alonsónak még azt is megengedte, hogy a Monacói Nagydíjat kihagyva induljon az Indy 500-on. Ahogy az is tény, hogy Norris miután nemrég virtuális már kipróbálta a Supercars-sorozatot, elmondta, hogy élőben is beülne egy olyan autóba, Ricciardo pedig ausztrálként valószínűleg eleve vonzódik a sorozathoz.

supercars-rb

Ezek a döbbenetesen jó felvételek is Monacóban készültek, majdnem 60 éve

Annak apropóján, hogy múlt hétvégén tartották volna a Monacói Nagydíjat, előbányásszuk egyik kedvencünket a Formula-1-es felvételek archívumából. Néhány éve került elő hét percnyi anyag az 1962-es monte-carlói versenyről. 70 mm-es filmre vették, ezért minősége nagyságrendekkel jobb, mint a korból fennmaradt felvételek döntő többségének: hátborzongatóan élethűen elevenednek meg az 58 évvel ezelőtti pillanatok.

Az igazi kérdés ez: Alonso jön vagy a Renault megy?

 Így látják a spanyol visszatéréséről és a franciák távozásáról szóló pletykákat kollégáink. Hallgassatok a Formula Podcast legutóbbi adásába! 

A Formula.hu podcastje az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

yt

buzz3

google-pc

rp 

deezer

sc

A legjobb pilóták, akik sosem álltak dobogón

Többnyire visszavonult versenyzőket vonultat fel az alábbi 50-es toplista, ami azokat rangsorolja megszerzett pontok alapján (a 2019-es rendszer szerint), akik sosem végeztek az első háromban.

Az első nap a Ferrarinál, a Williams-szerződés története és az ütközés Raikkönennel – ti kérdeztetek, Alesi válaszolt!

A Formula.hu podcastjének legújabb adásában Jean Alesi volt a vendég, akinek az általatok megfogalmazott kérdéseket is feltettük. A beszélgetés vonatkozó részét (meg persze az adást) az alábbiakban hallgathatjátok meg:

 

 

A Formula.hu podcastje az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

yt

buzz3

google-pc

rp 

deezer

sc

Hat éve ezen a napon: Bianchi csodát tesz a Marussiával Monacóban

Bár a 2014-es Monacói Nagydíjat Nico Rosberg nyerte, a május 25-én futott viadal hőse nem a Mercedes németje volt, hanem a néhány hónappal később Suzukában halálosnak bizonyuló balesetet szenvedő Jules Bianchi. A Marussia franciája ugyanis kilencedik lett a hercegség utcáin – sőt, a pályán nyolcadikként intették le, csak egy öt másodperces büntetés miatt hátrébb sorolták –, ami két pontot jelentett a kiscsapat számára: ez volt a Virgin és Manor néven is futott istálló legjobb eredménye. Bianchi kisebbfajta csodatettét az akkori versenyen készült onboard felvétellel idézzük fel: