DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. július 5. vasárnap

Le Mans: Cadillac-vezetés és Toyota-kiesés az első időmérőn

Alex Lynn 3:22,847-es köre révén a #12-es Cadillac volt a leggyorsabb a Le Mans-i 24 órás első, szerdai időmérőjén, amelyen a Hypercar-kategóriában a legjobb tizenöt egység közé kerülés volt a cél. És bizony volt nagynevű búcsúzó már az első nap során is, meglepetésre ugyanis csupán a 17. helyen végzett a #7-es Toyota legénysége (Nyck de Vries, Mike Conway és Kamui Kobayashi). Rajtuk kívül a #99-es Proton Porsche, valamint a két-két Peugeot és Aston Martin esett el a csütörtöki folytatástól. Az élen egyébként változatos a kép, hiszen a leggyorsabb Cadillac mögött a #15-ös BMW (Dries Vanthoor), az #51-es Ferrari (Antonio Giovinazzi) és a #6-os Porsche (Kevin Estre sorakozott).

Az LMP2-es géposztályban – amely csak Le Mans-ban csatlakozik a WEC mezőnyéhez – az AO by TF #199-es egysége zárta az élen az első kvalifikációt, míg a legnagyobb nevű kieső az André Lotterert és Jamie Chadwicket is a soraiban tudó #18-as IDEC Sport volt. Az LMGT3-ban a Valentino Rossi nevével fémjelzett #46-os Team WRT BMW húzta be az első időmérőt Ahmad Al Harthy körével, érdekességképp pedig meg lehet jegyezni, hogy kiesett viszont a női egység, azaz az Iron Dames – ahol Michelle Gatting már a tesztnap során megsérült.

Folytatás csütörtökön 20 órától a további két szakaszból álló Hyperpole-edzésekkel (illetve előtte ma este és holnap délután még két szabadedzéssel). A verseny maga szombaton 16 órakor startol, és szokásainknak megfelelően folyamatos élő szöveges közvetítés formájában tudósítunk majd róla!

A Hypercar kategória első időmérőjének sorrendje:

1. 12 Cadillac Hertz Team Jota A. Lynn, N. Nato, W. Stevens
2. 15 BMW M Team WRT D. Vanthoor, K. Magnussen, R. Marciello
3. 51 Ferrari AF Corse A. Pier Guidi, J. Calado, A. Giovinazzi
4. 6 Porsche Penske L. Vanthoor, K. Estre, M. Campbell
5. 38 Cadillac Hertz Team Jota E. Bamber, S. Bourdais, J. Button
6. 50 Ferrari AF Corse A. Fuoco, M. Molina, N. Nielsen
7. 5 Porsche Penske J. Andlauer, M. Christensen, M. Jaminet
8. 20 BMW M Team WRT R. Rast, R. Frijns, S. Van der Linde
9. 311 Cadillac Whelan J. Aitken, F. Drugovich, F. Vesti
10. 36 Alpine Endurance Team J. Gounon, F. Makowiecki, M. Schumacher
11. 8 Toyota Gazoo Racing S. Buemi, B. Hartley, R. Hirakawa
12. 83 AF Corse Y. Ye, P. Hanson, R. Kubica
13. 101 Cadillac Wayne Taylor Racing J. Taylor, R. Taylor, F. Albuquerque
14. 4 Porsche Penske F. Nasr, N. Tandy, P. Wehrlein
15. 35 Alpine Endurance Team P. Chatin, F. Habsburg, C. Milesi
Nem jutott be a Hyperpole 1-be:  
16. 009 Aston Martin Thor Team A. Riberas, M. Sorensen, R. De Angelis
17. 7 Toyota Gazoo Racing M. Conway, N. De Vries, K. Kobayashi
18. 94 Peugeot Totalenergies S. Vandoorne, M. Jakobsen, L. Duval
19. 93 Peugeot Totalenergies J. Vergne, P. Di Resta, M. Jensen
20. 99 Proton Competition N. Jani, N. Pino, N. Varrone
21. 007 Aston Martin Thor Team H. Tincknell, T. Gamble, R. Gunn

wec-lynn-cadillac-lemans-1

fotó: DPPI/WEC Media

Hol hallgathatom a Formula podcastjét?

A Formula.hu podcastje az alábbi felületeken érhető el – íratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

yt

buzz3

google-pc

rp 

deezer

sc

Hemzsegnek a magyarok a virtuális WTCR hungaroringi élmezőnyében

Több szériához hasonlóan a Túraautó-világkupa is online versenyekkel igyekszik elütni a koronavírus-járvány végéig tartó hónapokat, náluk ráadásul bárki összemérheti tudását a WTCR valódi pilótáival. Az első, hungaroringi állomásra történő kvalifikáció ma, kedd estig tart, és jelenleg az eredménytáblázat első tíz helyezettje között négy magyart is találunk: Nagy Dávid a második, Báldi Gergő a harmadik, Csuti Zoltán a kilencedik (ők hárman a M1RA e-sportolói), míg Pinczés Ádám a tizedik.

Ami a WTCR-es versenyzőket illeti: közülük Michelisz Norbert pillanatnyilag a legjobb, a hyundaios címvédő bő héttizedes hátránnyal a 45. helyen áll az időlistán. Van még az első százban további két igazi magyar autóversenyző: az idén a TCR Europe-ban szereplő Nagy Dániel a 71., míg a korábban szimulátor-világbajnokságot is nyerő, jelenleg pedig az F1-es futamok kommentátoraként ismert Wéber Gábor nagy visszatérőként a 99. pozíciót foglalja el. Zárás tehát ma este, az eredménylista IDE KATTINTVA érhető el, a multiplayer versenyre pedig hétfőn kerül sor.

wtcr-virtual-m1ra

Borulnak a Pirelli tervei, három évig maradhatnak ugyanazok az abroncsok

A 2021-re időzített szabályváltozás egy évvel történt elhalasztása természetesen a gumikat is érinti: az abroncsszállító Pirelli már régóta készül a 18 colos kerekek bevezetésére, de 2022-ig várnia kell. A cég a The Race-nek megerősítette, hogy ennél az oknál fogva törölte teljes felkészülési programját: tíz tesztet terveztek 2020-ban az új abroncsokkal, az összes csapat részvételével, melyek közül még csak egy zajlott le.

2021-ben tehát maradnak a jól ismert 13 colos kerekek, ám kérdéses, mi lesz azok specifikációjával. Mint ismert, a Pirelli (mint korábban minden évben) új verziót fejlesztett 2020-ra, amellyel a csapatok elégedetlenek voltak, így úgy döntöttek, a 2019-es specifikációt vigyék tovább 2020-ra.

Ha ezen a konstrukción változtatni akarnak 2021-re, az újabb pályateszteket igényelne az idei év folyamán. Ugyanakkor a versenynaptárral kapcsolatban teljes a bizonytalanság: ennélfogva a tesztek szervezését sem tudja megkezdeni a Pirelli. A megoldás az lehet, hogy a jelenlegi – 2019-es – specifikáció marad egy harmadik szezonban is.

Kézenfekvő megoldásnak tűnik, de valójában problémákat okozhat a Formula-1 évről évre történő gyorsulása és a 2019-es sebességszinthez igazított abroncsok miatt. 2021-ben több komponens fejlesztése tilos lesz, de az aerodinamikát tovább tökéletesíthetik az istállók.

Ideiglenes karanténná alakítják a korábbi F1-es pályát

A Buddh International Circuit 2011 és 2013 között adott otthont a Formula-1-es Indiai Nagydíjnak, most azonban teljesen más funkciót fog betölteni a versenypálya. A koronavírus-járvány ugyanis az utóbbi napokban Indiára is lecsapott, a helyi kormány pedig úgy döntött, 21 napig lezárja az országot. Emiatt azonban rengeteg munkás hagyta el a fővárost, Delhit, hogy hazatérjen, viszont a hatóságok meg akarják akadályozni, hogy ők esetleg még tovább terjesszék a járványt.

Éppen ezért az egykori F1-es pályát is magába foglaló Jaypee Sports City nevű létesítmény ideiglenes szállásként fog működni a munkások számára, amíg április 14-ig fel nem oldják a lezárást. A helyi lapok értesülései szerint az illetékesek biztosak benne, hogy akár 5000 munkást is el tudnak szállásolni erre a három hétre, a létesítményt pedig kordonokkal fogják lezárni, karanténná alakítva a pályát és a környékét.

india-f1-dppi

Norris magától megforgott a játékban, majd lecsapta a magas labdát

Vasárnap este bárki kihívhatta a McLaren Formula-1-es pilótáját, aki a Suzukában teljesített verseny során egy kigyorsításon magától megforgott és a falnak ütközött. Az F1 – Daniel Ricciardo melletti – ügyeletes mókamesterévé avanzsált brit pedig el is sütötte Romain Grosjean mérnökének azóta mémmé vált bakui mondását: „Ericsson nekem jött!”.

 

Kisgyerek, kutyaugatás, panaszkodás – így készültek a MotoGP-sek a virtuális futamra

Megszokhattuk a MotoGP közösségi oldalainak kezelőitől, hogy a versenyek után rendre bepillanthatunk a kulisszák mögé. Nincs ez másként a virtuális mugellói viadal után sem: ezúttal azt nézhetjük meg, hogyan zajlottak az élő bejelentkezés előtti utolsó pillanatok. Volt, aki a gyerekével, más a kutyájával volt elfoglalva, a legtöbben pedig az időmérő meghosszabbításáért könyörögtek – sikertelenül.

 

Ötrészes dokumentumfilm-sorozat készül Alonsóról

Illetve egész pontosan a spanyol pilóta 2019-es idényéről, így az egyszerűen csak Fernando címre hallgató produkció végigkíséri a sikertelen Indy 500-as kvalifikációját, második Le Mans-i győzelmét, valamint az első Dakarjára való felkészülését és ottani debütálását is. Az Amazon Prime-on az év későbbi részében megjelenő alkotás készítők szerint egészen új megvilágításba helyezik majd Alonsót, akinek esetleges F1-es visszatérése is szóba kerül az öt epizód során.

alonso-toyota

Mentőautót adományozott a Ferrari a modenai kórháznak

Olaszország a koronavírus által egyik legsúlyosabban érintett terület, ahol most minden segítségre óriási szükség van. A Ferrari is kivette a részét a tehervállalásból, és az alábbi mentőautót adományozta Modena kórházának. Eközben a többi csapat sem ül tétlenül, Nagy-Britanniában lélegeztetőgépeket fognak gyártani a súlyos betegek ellátása érdekében.

Érthetetlen: Megrongálták egy F1-es pilóta sírkövét

Egy svéd napilap számolt be a szomorú és felfoghatatlan hírről, miszerint Örebro városában vandálok kárt tettek három sírkőben, amelyek közül az egyik Ronnie Peterson tízszeres F1-es futamgyőztes nyughelye. Az Aftonbladet beszámolója szerint az eset vasárnap virradóra történhetett, amikor az ismeretlen tettesek a három síremlék fejkövét leborították. A temető gondnoka szerint valószínűleg nem véletlen, hogy pont ezt a három sírt választottak, de az nem derült ki, hogy mi lehetett a motivációjuk.

Peterson_at_1978_Dutch_Grand_Prix

Melyik versenyzőnek lesz a legzordabb külseje a járvány végére?

Kevés fogalmunk van arról, mennyi idő alatt cseng le az egész világot lázban tartó koronavírus-járvány, ami elől emberek százmilliói zárkóztak otthonukba. Ha felmerült benned a kérdés, vajon ennek következtében hogyan fognak kinézni az F1-es pilóták néhány hónap múlva, akkor itt a válasz. A képet összeállító rajongó még arra is kitért, hogy Lando Norrist kopaszként ábrázolja, miután a brit megígérte a követőinek, hogy leborotválja a haját, ha 10 000 dollárt jótékonykodnak a járvány ellen.

oj0iu51gasp41

A Williams tesztpilótája elzongorázta nekünk az F1 főcímzenéjét

Tévében úgysem mostanában fogjuk újra hallani, úgyhogy íme a szerzeményt Roy Nissany előadásában:

Emlékezetes estéje volt Leclerc-nek egy évvel ezelőtt

Mindössze második futamán a Ferrarival az ifjú monacói megnyerte a villanyfényes Bahreini Nagydíj időmérő edzését.

„Pontosan egy évvel ezelőtt első Formula-1-es pole-pozíciómat szereztem. Hiányzik az érzés, hogy F1-es autót vezethessek, és őszintén remélem, a helyzet hamarosan javulni fog. Vigyázzatok magatokra, én pedig bízom abban, hogy hamarosan ehhez hasonló pillanatokban osztozhatunk!” – posztolta a rajtelsőséget érő kör felvételét Leclerc.

Mennyit tudsz az F1 halálos áldozatairól?

A királykategória története nemcsak benzinnel és gumival, hanem vérrel is íródott - mennyit tudsz azokról a férfiakról, akik életüket áldozták álmuk beteljesítéséért? Tedd próbára tudásod vonatkozó kvízünkkel IDE vagy a képre kattintva!

f1-halalos-kviz

Ezen a videón megmutatják, hogy milyen is az 1000 km/h-s tempó egy F1-es autóhoz képest

A bloodhoundnál igyekeznek megdönteni a sebességrekordot és bár ezzel a futással éppen nem sikerült, de így is 1000 km/h fölé jutottak - majd csináltak egy összehasonlító videót arról, hogy ez mit is jelent az általunk ismert sebességtartományokhoz képest. A zöld vonal egy F1-es autót, a kék egy Bugatti Chiront, a sárga pedig egy átlagos utcai autót jelez.

Günther Steiner volt a Formula Podcast vendége - hallgasd meg, hogy mit mondott nekünk a Haas szókimondásról ismert csapatfőnöke

Unatkozik-e vagy sem egy Formula-1-es főnök a koronavírus-kényszerszünetben? A Formula Podcast felhívta a Haas vezérét, a legnépszerűbb csapatvezetőt, Günther Steinert, aki észak-karolinai családi otthonából felelt a kérdésre, ráadásul sok egyéb érdekességet is elárult a jelenlegi helyzetről.

Videó: A Formula-E-szezon eddigi legnagyobb előzései

Bár nem tudni, mikor versenyezhet újra a koronavírus miatt az elektromos sorozat, a mezőny még a járvány kitörése előtt teljesített már néhány futamot a 2019/2020-as idényből – eddig ezek voltak a legszebb manőverek:

 

Nézd itt, ahogy szurkolók hívják ki Lando Norrist az F1 2019-ben!

A McLaren gyakran szimulátorozó fiatal pilótája vállalta a kihívást, hogy rajongókkal mérkőzzön meg élőben az F1 2019-es játékban – itt követheted élőben a múlt hétvégi virtuális versenyen is a show-t ellopó brit adását (ha a saját Twitch-közvetítésére vagy kíváncsi, KATTINTS IDE):

 

Nem száll le a nosztalgiavonatról az F1: a legjobb felvételek a 2014-es bahreini futamról

Azok után, hogy szombaton teljes hosszában megismételték a „Sivatagi csataként” is elhíresült, Lewis Hamilton és Nico Rosberg ádáz küzdelme miatt emlékezetes viadalt, az F1 hivatalos YouTube-csatornája egy rövid összefoglalóval és a legjobb onboard felvételekkel is előállt (a videók a YouTube-ra átkattintva indulnak!):

 

 

Videó: Így alakult a drámai finálét hozó 2008-as szezon

A Racing Statistics a Lewis Hamilton és Felipe Massa párharcát és a felejthetetlen interlagosi zárást hozó 2008-as Formula-1-es idényt is feldolgozta infografikás formában:

 

Button kisfia már a szimulátorban indítja a napot

Nagyon úgy tűnik, hogy a kis Hendrix is világbajnok apja nyomdokaiba léphet majd…

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

I’m already getting simulator lessons from daddy

Hendrix Jonathan Button (@hendrixbutton) által megosztott bejegyzés,