DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 25. csütörtök

Le Mans: Cadillac-vezetés és Toyota-kiesés az első időmérőn

Alex Lynn 3:22,847-es köre révén a #12-es Cadillac volt a leggyorsabb a Le Mans-i 24 órás első, szerdai időmérőjén, amelyen a Hypercar-kategóriában a legjobb tizenöt egység közé kerülés volt a cél. És bizony volt nagynevű búcsúzó már az első nap során is, meglepetésre ugyanis csupán a 17. helyen végzett a #7-es Toyota legénysége (Nyck de Vries, Mike Conway és Kamui Kobayashi). Rajtuk kívül a #99-es Proton Porsche, valamint a két-két Peugeot és Aston Martin esett el a csütörtöki folytatástól. Az élen egyébként változatos a kép, hiszen a leggyorsabb Cadillac mögött a #15-ös BMW (Dries Vanthoor), az #51-es Ferrari (Antonio Giovinazzi) és a #6-os Porsche (Kevin Estre sorakozott).

Az LMP2-es géposztályban – amely csak Le Mans-ban csatlakozik a WEC mezőnyéhez – az AO by TF #199-es egysége zárta az élen az első kvalifikációt, míg a legnagyobb nevű kieső az André Lotterert és Jamie Chadwicket is a soraiban tudó #18-as IDEC Sport volt. Az LMGT3-ban a Valentino Rossi nevével fémjelzett #46-os Team WRT BMW húzta be az első időmérőt Ahmad Al Harthy körével, érdekességképp pedig meg lehet jegyezni, hogy kiesett viszont a női egység, azaz az Iron Dames – ahol Michelle Gatting már a tesztnap során megsérült.

Folytatás csütörtökön 20 órától a további két szakaszból álló Hyperpole-edzésekkel (illetve előtte ma este és holnap délután még két szabadedzéssel). A verseny maga szombaton 16 órakor startol, és szokásainknak megfelelően folyamatos élő szöveges közvetítés formájában tudósítunk majd róla!

A Hypercar kategória első időmérőjének sorrendje:

1. 12 Cadillac Hertz Team Jota A. Lynn, N. Nato, W. Stevens
2. 15 BMW M Team WRT D. Vanthoor, K. Magnussen, R. Marciello
3. 51 Ferrari AF Corse A. Pier Guidi, J. Calado, A. Giovinazzi
4. 6 Porsche Penske L. Vanthoor, K. Estre, M. Campbell
5. 38 Cadillac Hertz Team Jota E. Bamber, S. Bourdais, J. Button
6. 50 Ferrari AF Corse A. Fuoco, M. Molina, N. Nielsen
7. 5 Porsche Penske J. Andlauer, M. Christensen, M. Jaminet
8. 20 BMW M Team WRT R. Rast, R. Frijns, S. Van der Linde
9. 311 Cadillac Whelan J. Aitken, F. Drugovich, F. Vesti
10. 36 Alpine Endurance Team J. Gounon, F. Makowiecki, M. Schumacher
11. 8 Toyota Gazoo Racing S. Buemi, B. Hartley, R. Hirakawa
12. 83 AF Corse Y. Ye, P. Hanson, R. Kubica
13. 101 Cadillac Wayne Taylor Racing J. Taylor, R. Taylor, F. Albuquerque
14. 4 Porsche Penske F. Nasr, N. Tandy, P. Wehrlein
15. 35 Alpine Endurance Team P. Chatin, F. Habsburg, C. Milesi
Nem jutott be a Hyperpole 1-be:  
16. 009 Aston Martin Thor Team A. Riberas, M. Sorensen, R. De Angelis
17. 7 Toyota Gazoo Racing M. Conway, N. De Vries, K. Kobayashi
18. 94 Peugeot Totalenergies S. Vandoorne, M. Jakobsen, L. Duval
19. 93 Peugeot Totalenergies J. Vergne, P. Di Resta, M. Jensen
20. 99 Proton Competition N. Jani, N. Pino, N. Varrone
21. 007 Aston Martin Thor Team H. Tincknell, T. Gamble, R. Gunn

wec-lynn-cadillac-lemans-1

fotó: DPPI/WEC Media

Verstappen számára Marko a második apja

A Servus TV kérdezte arról Max Verstappent, hogy miért látni kevesebbet a futamokon édesapját, Jost, aki eleinte mindenhol ott volt körülötte. "Most is minden nap beszélek vele a versenyhétvégék során, a WhatsAppon sok mindent el tudok neki magyarázni és otthon is megvannak az információi" - mondta a Red Bull pilótája, aki bevallotta, hogy az apaszerepet számára dr. Helmut Marko is megtestesíti.

"Nagyon jól kijövök vele, nagyon őszinte és valószínűleg ő a második apa számomra. Mióta a Formula-1-ben vagyok, édesapám kicsit eltűnt a háttérben és Helmut veszi át ezt a szerepet" - tette hozzá a holland.

00118021_456

fotó: dppi

Egy harapás Lewisnak, egy harapás Roscoe-nak – ugyanabból a süteményből

A kommentelők nagy része nem igazán lelkesedik ezért a videóért - Lewis Hamilton arról posztolt, hogy kutyájával, Roscoe-val közösen ugyanazt a süteményt fogyasztják el:

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Roscoe & Coco Hamilton (@roscoelovescoco) által megosztott bejegyzés

Toto Wolff, a Mercedes vezető cheerleadere

A világbajnok Mercedes YouTube-on futó sorozatában, amelyben 60 másodpercben mutatják be a csapat dolgozóit és azok munkakörét, most Toto Wolff került sorra, aki a poszt címében leírt módon mutatta be magát. A csapatvezető röviden elmondta, hogy egyfelől az irodában, másfelől a pályán dolgozik, és mindkettőt élvezi, hiszen bár az autó körüli mérnöki munkákhoz nem ért, emberekkel dolgozhat, az istálló sikereinek pedig az egyik fő kulcsa, hogy személyes kapcsolatok és bajtársiasság alakult ki a csapattagok között.

A gyilkos szalagkorlátok sötét F1-es története

Szerencsére rengeteget fejlődött a versenypályákat övező szalagkorlátok biztonsága a 70-es évekbeli bevezetésüktől Romain Grosjean bahreini balesetéig. Az Autósport és Formula Magazin legújabb számában azokat a szomorú eseteket idézzük fel az F1 történetéből, amikor a korlátok védelmező szerepük helyett halálos akadályoknak bizonyultak.

l4pfej6gw97sijachci1_lg

Az asztronauta, a bokszoló és a romantikus gitáros egy személyben

Ha valakitől ennyire búcsúznak, akkor tényleg távozik, kivéve, ha Felipe Massának hívják. De Danyiil Kvjatot nem úgy hívják, így valószínűleg nyomós okkal készített az F1 pályaakciós videója után az Alpha Tauri egy pályán kívüli válogatást is az orosz versenyző fénypontjaiból.

Hány vírusteszten esett át egy közönséges F1-es versenyző?

Nem nagyon történhetett idén semmi az F1-ben a szigorú vírusvédelmi intézkedések betartása nélkül. A szezonját júliusban megkezdő sport ugyanis a járvány terjedésének lassítása érdekében csak negatív PCR-teszttel rendelkezőket engedett be a paddockba, elrendelve, hogy legalább ötnaponként mindenkinek alá kell vetnie magát a kellemetlen procedúrának. Az F1 állandó utazó személyzetének tagjai, köztük a versenyzők számára így muszájból már rutinszerűvé vált a folyamat. Hogy az év során hányszor kellett pálcika alá feküdniük, arról Sebastian Vettel is csak közelítő sejtést tudott megfogalmazni a Blick kérdésére. 

"A júliusi szezonkezdet óta nagyjából minden harmadik napon. Ha ezzel számolunk, akkor körülbelül 60 teszt jön ki. Szerencsére mind negatív volt" - mondta Vettel.

A tesztelés folyamatáról néhány versenyző képet is megosztott a szezon elején, ám ezek azóta eltűntek közösségi oldalaikról.

Ec0wK_XWkAA_ODb

 

Olasz sajtóhírek szerint Zanardi kézmozdulatokkal reagál a külvilágra

A Formula-1-et is megjárt expilóta, a csaknem két évtizede egy balesetben mindkét lábát elveszítő Alex Zanardi még nyár elején szenvedett súlyos koponya- és arcsérüléseket egy kézzel hajtott kerékpárversenyen. Az azóta már többször is megoperált paralimpiai bajnokot jelenleg is a padovai kórház neurológiai osztályán kezelik, a Corriere della Sera olasz lap viszont biztató fejleményekről számolt be.

Az említett lap ugyanis úgy tudja, hogy Zanardi reagál a külvilágra: állítólag a kezével és a hüvelykujjával reagál hangokra az olasz legenda, aki kezet is tudott rázni a doktorokkal. Úgy hírlik, Zanardi a feleségét, Danielát is felismeri. Beszélni ugyanakkor nem tud, mivel az orvosok elővigyázatosságból nyitva hagytak egy lyukat a torkán.

zanardi-dppi_3

Térdműtétje után kórházban lábadozik Jackie Stewart

A RaceFans.net szakoldal számolt be róla, hogy a hónap korábbi részében egy tervezett térdműtétet hajtottak végre Sir Jackie Stewarton. A Formula-1 háromszoros világbajnoka jelenleg is egy kórházban gyógyul, a várakozások szerint teljesen fel fog épülni. A legendás exversenyző vasárnap a BBC Év sportszemélyisége díjkiosztón – amelyen Lewis Hamilton eredményeit ismerték el – is a kórházi ágyáról jelentkezett be.

jackie-stewart-f1-dppi

Ezt már vártuk: az idei F1-es rádiózások – alternatív értelmezésben animálva!

Néhány éve már hagyomány a Formula-1 YouTube-csatornáján, hogy a szezon legjobb csapatrádiózásait új kontextusba helyezik egy animált videó keretében. Az idei kiadás is fenomenálisra sikerült, kezdve a születésnapi meglepetésnek szánt Raikkönentől a székbe ragadó Verstappennen át a szülést levezénylő Gaslyiig – minden másodperce arany az alábbi videóban (ami átkattintás után nézhető meg):

Latifi zokon vette, hogy Russell csak kis üveg Nutellával szúrta ki a szemét

"Öt kilós kiszerelést is gyártanak belőle, de a szándék a fontos, azt hiszem..."

A Williams két pilótája karácsonyi ajándékkal lepte meg egymást a közel-keleti forróságban. A tarisznyákból több érdekesség is előkerült, nem hiányozhatott a Williams által idén kabalaállattá tett fekete kacsa sem, Russell pedig pizzára fókuszáló szakácskönyvet is kapott, aminek a csapattársától kapott korábbi kritika az előzménye.

Privát Superbike-világbajnoki Ducatin talált menedéket a MotoGP-ből kiszoruló világbajnok

Tito Rabat 2006 óta volt a gyorsaságimotoros-vb paddockjának állandó tagja, legnagyobb sikereit pedig a Moto2-es géposztályban érte el, ahol 2014-ben világbajnok lett. A MotoGP-ben 2016 óta versenyzett, öt év alatt viszont csak elvétve fért be az első tízbe, a legjobb eredménye pedig egy hetedik helyezés volt – igaz, teljesítménye főleg 2018-as silverstone-i súlyos lábtörése óta igen harmatos.

Noha az Esponsorama/Avintia Racinggel 2021-re is érvényes szerződése volt, Enea Bastianini és Luca Marini érkezése miatt – utóbbi a VR46-os támogatást is hozza magával – nem volt maradása a ducatis csapatnál, s így a MotoGP-ben sem.

Hetek óta valószínűsíteni lehetett, hogy a Superbike-világbajnokságon fog kikötni, méghozzá egy privát Ducati nyergében, s ezt hétfőn hivatalosan be is jelentették, azaz Rabat jövőre a Barni Racing versenyzője lesz a WSBK-ban. „Tudom, hogy nagyszerű csapat és motor áll majd a rendelkezésemre, köszönöm a lehetőséget a Barni Racing Teamnek és a Ducatinak” – mondta el a spanyol, aki természetesen már várja az első teszteket a V4-es Panigaléval. A Barni Racing privát alakulat létére valóban nem kutyaütő csapat, hiszen néhány éve több dobogós helyezést is szereztek Xavi Foresszel.

Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

rabat-barni-ducati-wsbk

Hamilton négy kilót fogyott a koronavírus-fertőzése során

Lewis Hamiltonnál a Bahreini Nagydíjat követően diagnosztizálták a betegséget, amely miatt kénytelen volt kihagyni a Szahíri GP-t, a szezonzáró futamon viszont már negatív teszteredményeinek hála rajthoz tudott állni Abu Dhabiban. Pedig a hétszeres világbajnok saját bevallása szerint sem érezte tökéletesen magát, elmondása szerint főként úgy érezte, hogy nincs meg a megfelelő energiája. Most Instagram-sztoriban egy edzőtermi fotóhoz mellékelve azt is elárulta, hogy komoly súlyt is veszített a betegség miatt:

„Hat kilót fogytam az elmúlt két hónapban, ebből négyet akkor, amikor koronavírusos voltam. Rengeteg izmot veszítettem. Az erőmet illetően mélypontról indulok most, ami nem mókás, de eltökélt vagyok, hogy visszanyerjem az erőmet és újra százszázalékos legyek. Fájdalom nincs siker” – írta Hamilton.

hamilton-koronavirus-fogyas-teljes

A Red Bull úgy kérkedik az eredményeivel, ahogy a Porsche tette az 1983-as Le Mans-i 24 órás után

Bármi kapcsán is nézzük, tízből kilenc alkalom lehengerlőnek számít. A Porsche kategóriáján belül ilyen top 10-es végeredményt produkált az 1983-as Le Mans-i 24 óráson, a Red Bull pedig ugyanezt hozta az F1 leggyorsabb idei kerékcseréi között. Anno a német márka erre egy reklámot is felhúzott, vajon az energiaitalosok is ugyanezt fogják tenni?

Image

A Porsche reklámja:

OT] 1983 Porsche Le Mans Ad (x-post: r/funny) : formula1

Vettel és Hamilton kapcsolata a kölcsönös tisztelet mintapéldája

Végtelen elszántság, kíméletlen küzdőszellem, kifinomult technikai érzék - többek között ezek a jelzők juthatnak eszünkbe, ha egy F1-es világbajnokot jellemzünk. De mi az, ami a számokkal jól leírható sportteljesítmény mellett egy igazi klasszist jellemez? Hát nem a kölcsönös tisztelet az, ami az egyébként önérdekű versenyzést másik szintre emeli? Vagy ha úgy tetszik, mélyíti.

Ennek tökéletes példája Sebastian Vettel és Lewis Hamilton kapcsolata. Ők az utóbbi évtized két legmeghatározóbb alakja, a pályán voltak is összezördüléseik, azon kívül azonban mindig is a végtelen tisztelet sugárzott belőlük egymás felé. De beszéljen inkább ez a rövid montázs, amit az F1 készített róluk.

Akármeddig is versenyeznek az F1-ben, erre a párosra sokáig emlékezni fogunk.

Videón az F2 legjobb előzései 2020-ból

Három és fél percbe sűrítve láthatjuk a Formula-2 idei tz legjobb előzését. A videó átkattintás után indul el.

Ma lenne 85 éves Lorenzo Bandini

Lorenzo Bandini 1935. december 21-én született, ennek apropójából pedig elhoztunk nektek egy videót, amely bemutatja a tragikus sorsú olasz versenyző F1-es pályafutását. Aki nem ért angolul, ezen a linken el is olvashatja múltidéző rovatunk róla szóló cikkét.

Ki töltötte a legtöbb kört az élen?

A válasz nem túl meglepő: a hetedik világbajnoki címét szerző Lewis Hamilton. Összesen kilenc versenyző mondhatja el magáról, hogy legalább egy körön keresztül vezette valamelyik futamot a 2020-as szezonban, érdekesség, hogy a Mercedesszel egyetlen versenyt teljesítő George Russell a negyedik ezen a listán.

MiniDrivers: Mennyire mélyen volt idén a Haas? Ennyire!

A MiniDrivers nevű motorsportot karikaturizáló csoport tagjai elkészítették a Formula-1-es szezonzáró összefoglalóját is. Nézzétek csak:

Videó: A 2020-as F1-es szezon montázsa

Az F1 feltöltötte a 2020-as Formula-1-es szezon minden drámáját, örömét, felemelő és letaglózó pillanatát egyetlen négy és fél perces videóban. Számotokra mi marad meg leginkább 2020-ból?

Videó: Az elmúlt évek legnagyobb végsebességei

A YouTube-on találtunk egy gyűjtést, mely az elmúlt években elért legnagyobb végsebességű száguldásokat és előzéseket mutatja be a Formula-1-ben. Valtteri Bottas a  2015-ös Olasz Nagydíjon 363 km/órával száguldott egy előzés közben a célegyenesben.