DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 27. szombat

Monacói FE: Rowland elhúzott, Buemi közel hat év után nyert újra

A hétvégén Monacóban versenyzett a Formula-E mezőnye, méghozzá ezúttal két versenyt is rendeztek a hercegség legendás utcáin. A szombati versenyen a bajnokságot is vezető Oliver Rowland taktikázott a legjobban, így a Nissan pilótája idei harmadik győzelmét aratta, míg mögötte két korábbi világbajnok, Nyck de Vries és Jake Dennis futott be a dobogós helyeken.

A vasárnapi viadalra vizes pályán került sor, ahol Rowland akár duplázhatott is volna, de végül Sebastien Buemi diadalmaskodott: az Envision Jaguar versenyzője a 2019-es New York-i évadzáró óta először, azaz csaknem hat év után nyert ismét futamot a Formula-E-ben, 14. sikerével ráadásul ismét egyedüli rekorder az elektromos szériában. Rowland lett a második, Nick Cassidy a harmadik, előbbi pedig ezzel tetemes, 48 pontos előnybe került a vb-összetettben a szombaton kieső, vasárnap negyedik Antonio Felix da Costával szemben, aki egyetlen ponttal előzi porschés csapattársát, a Monacóban hatodik és hetedik helyezéseket gyűjtő Pascal Wehrleint.

fe-buemi-monaco

A szombati futam végeredménye:

1. Oliver Rowland Nissan  
2. Nyck de Vries Mahindra 2.116
3. Jake Dennis Andretti 7.523
4. Edoardo Mortara Mahindra 11.375
5. Nico Mueller Andretti 11.531
6. Pascal Wehrlein Porsche 11.887
7. Dan Ticktum Cupra Kiro 12.731
8. Robin Frijns Envision 14.848
9. Stoffel Vandoorne Maserati 16.306
10. Max Günther DS Penske 16.340
11. Sam Bird McLaren 16.683
12. Jean-Éric Vergne DS Penske 17.579
13. Lucas di Grassi Lola 18.105
14. Norman Nato Nissan 18.129
15. Taylor Barnard McLaren 20.913
16. Jake Hughes Maserati 26.274
17. David Beckmann Cupra Kiro 53.761
18. Nick Cassidy Jaguar 57.435
19. Sébastien Buemi Envision 1'06.542
20. Mitch Evans Jaguar 1'07.087
21. Zane Maloney Lola 1'14.218
  Antonio Felix da Costa Porsche Kiesett

 

A vasárnapi futam végeredménye:

1. Sébastien Buemi Envision  
2. Oliver Rowland Nissan 4.169
3. Nick Cassidy Jaguar 6.342
4. Antonio Felix da Costa Porsche 6.561
5. Nyck de Vries Mahindra 10.978
6. Jean-Éric Vergne DS Penske 16.537
7. Pascal Wehrlein Porsche 16.764
8. Max Günther DS Penske 17.545
9. Jake Dennis Andretti 17.882
10. Stoffel Vandoorne Maserati 18.780
11. Robin Frijns Envision 20.337
12. Edoardo Mortara Mahindra 21.811
13. Norman Nato Nissan 23.592
14. Zane Maloney Lola 26.190
15. Dan Ticktum Cupra Kiro 37.787
16. Taylor Barnard McLaren 49.001
17. Jake Hughes Maserati 50.783
18. Mitch Evans Jaguar 1'13.103
19. David Beckmann Cupra Kiro 1'23.354
20. Sam Bird McLaren 1'39.021
  Nico Mueller Andretti Kiesett
  Lucas di Grassi Lola Kiesett

Egy 3,5 tonnás dízel szörnyeteggel driftelt Ken Block

Mert mi az, amivel a Ken Block ne tudna driftelni? 

Sajtó: Zöld utat kapott a Brit Nagydíj

A BBC értesülései szerint a kormány az ország szigorú járványügyi intézkedései ellenére utat enged a nyári Brit Nagydíjnak. A lap Silverstone illetékeseire hivatkozva írta meg, hogy többhétnyi egyeztetés után az F1-nek és a helyi kormánynak sikerült megegyeznie a verseny megrendezéséről. Ennek megfelelően zárt kapuk mögött, szigorú intézkedések mellett megvalósulhat a dupla silverstone-i versenyhétvége. A kivétel az F1 mellett többek között a labdarúgásra és a teniszre is érvényes lesz, így a profi sport lassan visszatérheta  tévéképernyőkre.

A brit kormány várhatóan a következő hetekben megszavazza az indítványozást.

f1-britnagydij-nezok

Ilyen tömeggel idén ne számoljunk

Overallokat, sisakokat, meg egy teljes F1-es autót ajánlottak fel az FIA jótékonysági árverésére

Aukciót kezdeményezett a Nemzetközi Automobil Szövetség, hogy a befolyt összeget a koronavírus-világjárvány elleni küzdelemre, a Vöröskeresztnek és más szervezeteknek adományozza. Az RM Sotheby’s aukciós házat bízták meg, hogy bonyolítsa le az árverést, amelyhez az autósport számos csapata és versenyzője rendelkezésre bocsátott értékes relikviákat.

A Ferrari futamgyőztes overallokat ajánlott fel: azokat a tűzállókat, melyeket Charles Leclerc Spában, Sebastian Vettel Szingapúrban viselt a tavalyi szezon folyamán, emellett egynapos vezetési lehetőséget a maranellói szimulátorban. A Mercedes Lewis Hamilton és Valtteri Bottas által aláírt versenyruházatot, kesztyűket és cipőket küldött. Jelentkezett a világbajnok Damon Hill is az 1995-ös szezonban használt sisakjával és overalljával.

A legkülönlegesebb darabot azonban a Toyota ajánlotta fel: a márka utolsó, 2009-es F1-es modelljének egyik példányát, a TF109-01 számú karosszériát, melyet a teszteken használt Jarno Trulli és Timo Glock. A példány később a Pirelli tesztautójává vált, többek között Nick Heidfeld és Romain Grosjean is vezette. Ennélfogva a Toyota-színek helyett a gumicég fekete fényezését viseli, viszont fel van szerelve motorral és sebességváltóval.

Az első magyar autóverseny a korona után: Kipipálva

Hétvégén Kecskeméten megtartotta szezonnyitóját a Gokart Országos Bajnokság 76 versenyzővel nyolc kategóriában, akik nemcsak a magyar bajnoki címre hajtottak, hanem öt kategóriában a világbajnokságon való részvételre is. Eredmények itt böngészhetők.

A Magyar Gokart Szövetség Facebook-posztja alapján a nap hőse egyértelműen Körmöczi Ákos (Micromax #44), aki egy hatalmas esés után ült vissza a gokartjába, miután csapata, a ProKart Team Hungary mindössze néhány perc alatt tette újra működőképessé a versenygépét.

 

Fotó: MNASZ / KartFans.Hu

Így játszik Leclerc a Warzone-nal

Charles Leclerc szemszögéből egy online játék, méghozzá Lando Norrisszal:

Most a Williamsszel trollkodik a Haas botrányszponzora

Az elmúlt évek legbalhésabb Formula-1-es támogatója, a Rich Energy, amely állítólag még mindig jelentős összeggel tartozik a Haasnak, ismét előbukkant, és a Williamst vette célkeresztbe, reagálva a friss hírre, hogy a befektetőket vagy akár új tulajdonost kereső istálló azonnali hatállyal szakított eddigi főszponzorával, a ROKiT-tal.

A brit energiaital hivatalos Twitter-oldalára posztoltak egy képet, melyen a Williams látható, a cég logóival teletűzdelve. „A tervezett Rich Energy Williams Racing versenygépe a Williams főhadiszállásán. Kiváló csapat megfelelő irányítással és tőkével, amely visszatérhet az F1-es pódiumra” – olvasható a kép mellett a Williams formáját ismerve rosszmájú kommentár.

A fotóról is leszűrhető, hogy nem egy komolyan vehető festéstervezet, hanem egy Photoshop-ujjgyakorlat: a csapat 2019-es autójáról készült képen lecserélték a ROKiT logóit, de rajta maradt a Rexona, amely épp idén szüntette be a támogatást.

Vajon Ocon felismeri bekötött szemmel, hogy mit adtak a kezébe?

A Renault F1-es pilótájának egy alkatrészt kellett felismernie tapintás alapján:

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

#GuessThePart Another week, another part! Can Esteban guess this one? Cover @amyshorephotography • #RSspirit #Renault #F1 #Formula1 #EstebanOcon

Renault F1 Team (@renaultf1team) által megosztott bejegyzés,

Egy legendás F1-es motor: felismeritek egyetlen képről?

Egy fotó egy legendás motorról - tudjátok, hogy melyik?

pf1_18

 

Városi futammal indulhat a DTM szezonja

A DTM továbbra is a Norisringre tervezi a 2020-as szezonnyitóját, dacára annak, hogy a koronavírus miatt a városi helyszínek nem éppen ideálisak. Az Autosport azonban úgy tudja, hogy ennek ellenére továbbra is ez a terv: júniusban egy közös teszt a Nürburgringen, július 11-12-én pedig szezonrajt a Norisringen. A hírek szerint a csapatok úgy vélik, hogy ha futballmeccseket rendezhetnek a városban, akkor egy zártkapus, nézők nélküli autóversenyt is meg kell tudni oldani.

A tervek szerint ezúttal valóban Németországban rendezhetik az alapvetően német sorozat versenyeit, de végérvényesen még nem zárják ki a külföldi helyszíneket, Zoldert, Assent, vagy Monzát sem.

rast-norisring

Ha borul az F1 naptárterve, Európában pótolja a versenyeket

A Formula-1-es csapatok, Liberty Media és FIA legutóbbi találkozóján – melynek egyik fő témája a fordított rajtrácsos sprintfutam volt – a napirendi pontok között szerepelt a versenynaptár is. Opció, hogy Ausztriához és Nagy-Britanniához hasonlóan a szezon végén, Bahreinben is két fordulót tartanak (ami szerepelt a kiszivárgott versenynaptárban), de vészforgatókönyv az is, hogy a szezon későbbi szakaszában egyes európai helyszínek másodszor vagy harmadszor szerepet kapnak, ha nem sikerül a kontinensen kívüli nagydíjakat megtartani.

Az Autosport szerint hétfőn a Formula-1 hivatalos versenynaptárt ad ki, ebben azonban csak az európai helyszínek fognak szerepelni, szeptember 6-tal, az Olasz Nagydíjjal bezárólag.

A kihalt monacói kikötőben edz Valtteri Bottas

Formula-1-es nagydíjat idén sajnos nem láttunk és nem is fogunk látni Monacóban, mégis szembejött velünk egy kép az ismerős pazar környezetről: a városállamban élő Valtteri Bottas trénere, Antti Vierula társaságában így edzett a néptelen kikötőben, az egy hónap múlva kezdődő szezonra készülve.

A régi szép idők: 20 éve csak öt pilóta vezetett nagydíjat egész szezonban

A mozgó infografika a 2000-es szezon alakulását mutatja az első helyen befejezett köröket tekintve. Mindössze öten álltak az élen nagydíjon ebben a szezonban, közülük is kiemelkedik Michael Schumacher (548 kör az első helyen), valamint Mika Hakkinen (352) párosa. Rajtuk kívül David Coulthard (107) és Rubens Barrichello (58) – a két másik futamgyőztes –, valamint egy kakukktojás, a jordanes Heinz-Harald Frentzen (9) vezetett futamon, senki más.

Videó: MotoGP-sek népesítették be a barcelonai pályát

Miközben a KTM gyári csapata Spielbergben tesztelt, több spanyol motoros a Circuit de Catalunya felé vette az irányt. A királykategória szereplői közül Aleix Espargaro és Alex Rins körözött az edzőmotorjával, de néhány Moto2-es és Moto3-as menő is feltűnik és meg is szólal az alábbi videóban:

 

Ha lemaradtál a 2019-es Brazil Nagydíj ismétléséről, itt visszanézheted!

Szombaton a tavalyi utolsó előtti futamot tűzte műsorára az F1 hivatalos YouTube-csatornája, benne Max Verstappen parádéjával, a Ferrarik ütközésével és egészen őrületes utolsó körökkel. A videó átkattintás után indul:

 

A felejthető F1-eseket felidéző adásunkba jutott egy felejthetetlen is: a japán, aki japánul se nagyon tudott

Egy igazi különlegességel készültünk a Formula.hu podcastjének legújabb adásában, hiszen sorra vettük a 2000-es évek legelfeledettebb pilótáit, akik közé bekerült az a szóban forgó japán versenyző, akinek az FIA még a szuperlicencét is visszavonta, annyira borzalmasan teljesített. A róla szóló részt (meg persze a teljes adást) meghallgathatjátok az alábbi videóban:

 

 

A Formula.hu podcastje az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

yt

buzz3

google-pc

rp 

deezer

sc

Leclerc a ralikrosszba is belekóstol – még ha csak virtuálisan is

Úgy tűnik, igazi mindenevővé vált a karanténidőszak során Charles Leclerc, aki az elmúlt két hónapban főként F1-es virtuális versenyeken indult, de például nevezett a Le Mans-i 24 órás szimulátorversenyre is. Ám még utóbbi előtt, egész konkrétan most vasárnap részt vesz a Ralikrossz-világbajnokság által szervezett online viadalon is, amelyet a Yas Marina versenypályán futnak majd.

leclerc-wrx-virt-1

Újabb reménykeltő hírt kapott az F1-es Brit Nagydíj

Hetek óta tart a huzavona a brit kormány intézkedései miatt a silverstone-i F1-es futam(ok) kapcsán: az eddigi legfrissebb hírek szerint noha a június 8-án életbe lépő karanténszabályok alól nem kaptak mentességet a profi sportrendezvények szereplői, maga Boris Johnson miniszterelnök kérte arra a minisztereit, hogy tegyék lehetővé a Formula-1-es dupla nagydíj megrendezését, amely a kiszivárgott naptártervezet szerint a biztonság kedvéért átkerült augusztus elejére (várhatóan a jövő hét elején jelentik be mindezt hivatalosan).

Bár hivatalos kommunikáció továbbra sincs, újabb pozitív jel, hogy ma bejelentették, hogy már hétfőtől, azaz június 1-jétől újraindult a profi sport az Egyesült Királyságban – természetesen zárt kapuk mögött. Oliver Dowden kulturális miniszter úgy fogalmazott: minden sportág maga döntheti el, mikor indul újra, de azt csak a kiadott biztonsági és egészségügyi előírások betartásával tehetik meg. „A futball, a tenisz, a lóverseny, a Formula-1, a krikett, a golf, a rögbi, a snooker és az összes többi sport rövidesen visszatér a képernyőkre” – mondta el Dowden. Némileg érdekes amúgy, hogy ezt csak ma közölték, hiszen a snookerben például már egy hete tudni lehet, hogy 1-jétől rendeznek egy zárt kapus tornát, ahogy a Premier League 17-i újraindulását is bejelentették már.

brit-f1-dppi

Miért kellett törölni a silverstone-i MotoGP-t, ha F1-et viszont duplán is rendezni akarnak?

Sokakban felmerülhetett a kérdés a MotoGP pénteki bejelentése kapcsán, hogy miért kellett törölni a Brit Nagydíjat, miközben a Formula-1-ben ugyanaz a silverstone-i pálya továbbra is küzd azért, hogy nem is egy, hanem két futamot rendezzen – a legfrissebb hírek szerint sikerrel. A magyarázatot a The-Race szaklap megkeresésére Stuart Pringle, a silverstone-i pálya vezetője adta meg, aki rámutatott, hogy ami az F1 esetében a brit pálya előnyét jelentette, az a MotoGP szempontjából épp nehezítő tényezőnek számított: nevezetesen az, hogy míg az F1-es csapatok közül hétnek is a szigetországban van a székhelye, addig a motoros istállók nagy része olasz- vagy spanyolországi székhelyű.

Márpedig ez sokkal bonyolultabbá teszi az utazással kapcsolatos ügyeket, főként a június 8-tól bevezetendő 14 napos karanténszabály miatt (bár az érvelés enyhén sántít amiatt, hogy mindkét sorozat szereplői külföldről érkeznének a silverstone-i fordulóra), a Dorna pedig nem várhat arra, hogy vajon a brit kormány a MotoGP irányába is olyan lépésekre lesz-e hajlandó, mint a hírek szerint az F1 ügyében. Pringle hozzátette: a Dornával el sem jutottak a versenyrendezéssel kapcsolatos anyagiakról való tárgyalásig, ugyanis már logisztikailag lehetetlen volt az esemény megszervezése.

A silverstone-i forduló kiesésével viszont egyre nagyobb az esélye, hogy a MotoGP szezonjának – vagy legalábbis annak európai fázisának – nagyjából fele Spanyolországban zajlik majd. A kiszivárgott tervek szerint a négy ottani pályán kívül csupán Brno, Spielberg és Misano, illetve esetleg Le Mans kaphat helyet a várhatóan rövidesen bejelentendő új naptárban.

motogp-silverstone

Az olasz tésztagyárostól a világbajnok zenészen át a majdnem elnökig – a legőrültebb F1 utáni karrierek

A Formula-1 YouTube-csatornájának legújabb válogatásában találhatunk aranybányászt, DJ-t – valamint a borász Jarno Trullit is, aki nemrég erről is mesélt nekünk podcastadásunkban, ahogy a zenésznek álló Jacques Villeneuve-vel is beszélgettünk korábban. A videó átkattintás után indul:

 

Ki vezette a legtöbb kört a 2010-es években?

A Racing Statistics újabb látványos videografikájában versenyről versenyre, sőt körről körre követhetjük végig az előző évtizedben élen megtett körök számának változását: