DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. május 2. szombat

Bolgár Red Bull-junior nyerte az F3-asok bahreini sprintfutamát

Nikola Tsolov győzelmével ért véget a Formula-3-asok szombati sprintversenye Bahreinben. A fordított rajtrácsos pole-ból még Joshua Dufek indulhatott, de az első körök az abszolút újonc, az AIX Racingnél Nikita Bedrint váltó Freddie Slaterről szóltak, aki a harmadik pozícióból startolva hamar levadászta az előtte haladókat és átvette a vezetést.

Egy korai biztonsági autós fázis után azonban Tsolov kelt életre, és nagyjából a 19 körös táv felénél a Campos Racing bolgárja el is ment Slater mellett. Bár a hajrában épp Dufek leállása miatt másodszor is érkezett a safety car, és az újraindítást követően Slater keményen támadta, Tsolovot már nem tudták megfogni: a Red Bull-junior nyerte a szombati viadalt a brit előtt, míg a dobogót a Ferrari-növendék Tuukka Taponen tette teljessé. A bajnokságot a melbourne-i évadnyitó után vezető Rafael Camara ugyan lefulladt a rajtnál, de végül a 12. helyen futott be.

Az F3-as sprintfutam végeredménye:

1. Nikola Tsolov Campos Racing
2. Freddie Slater AIX Racing
3. Tuukka Taponen ART Grand Prix
4. Callum Voisin Rodin Motorsport
5. M.K.Stenshorne Hitech TGR
6. Tim Tramnitz MP Motorsport
7. A.Giusti MP Motorsport
8. Christian Ho DAMS Lucas Oil
9. Charlie Wurz Trident
10. Noah Strømsted Trident
11. Noel León Prema Racing
12. Rafael Câmara Trident
13. James Wharton ART Grand Prix
14. Louis Sharp Rodin Motorsport
15. Mari Boya Campos Racing
16. L.Van Hoepen ART Grand Prix
17. Matías Zagazeta DAMS Lucas Oil
18. T.Inthraphuvasak Campos Racing
19. B.del Pino MP Motorsport
20. Roman Bilinski Rodin Motorsport
21. Gerrard Xie Hitech TGR
22. Brando Badoer Prema Racing
23. F.J.Sagrera AIX Racing
Kiesett:  
  Josh Dufek Hitech TGR
  Ivan Domingues Van Amersfoort Racing
  Santiago Ramos Van Amersfoort Racing
  Nicola Lacorte DAMS Lucas Oil
  Théophile Naël Van Amersfoort Racing
  Ugo Ugochukwu Prema Racing
  N.Marinangeli AIX Racing

f3-tsolov-bahrein

Bajnokavatást hozott a pénteki verseny az F3-ban

Az Orosz Nagydíjon a Formula-1 mellett az F2 és az F3 is versenyzik, utóbbinak pedig nem a megszokott módon alakult a menetrendje. Mivel szombat reggelre erősebb esőzést jósolnak, így a versenyigazgatás úgy döntött, előrehozzák a Formula-3 első versenyét.

Egy délelőtti szabadedzés és egy szokásos félórás időmérő után – melyet az egyik bajnokesélyes, Jack Doohan nyert meg – a nap utolsó programpontjaként elrajtolt a széria szezonzárójának első felvonása. A bajnoki tabellát vezető Red Bull-juniornak, Dennis Haugernek már ezen a futamon esélye volt arra, hogy bebiztosítsa a címet, ő pedig mindent meg is tett azért, hogy ez a lehető legszebben sikerüljön is neki. A fordított rajtrácsos versenyen a piros lámpák kialvása után Logan Sargeant állt az élre, bár Victor Martins próbálta ezt megakadályozni. A bajnoki esélyes Doohan eközben rossz első kört teljesített, jócskán a legjobb tízen kívülre zuhant vissza, és nem is tudott a húsz kör alatt sokkal előrébb kapaszkodni. Hauger viszont úgy versenyzett, mint eddig egész évben; óvatos volt, de nem hagyta magát, versenytársról versenytársra haladva felkapaszkodottt a dobogóra, és a végén még Sargeantet is megkergette.  Bár a győzelem végül az amerikaié lett, Hauger akkora pontelőnyt gyűjtött össze, hogy két sprintfutammal a vége előtt, már ma a kategória bajnokává koronázták.

Az F2-ben eddig hasonló módon a bajnoki éllovasnak van szerencséje: az időmérő edzésen Oscar Piastri szerezte meg a pole-pozíciót Jehan Daruvala és Theo Pourchaire előtt. Ez négy extra pontot is jelentett neki, de ő nem dőlhet még annyira hátra, mint norvég F3-as kollégája, hiszen az ő szezonjuk két további hétvégével folytatódik Oroszország után.

 

Jófiú lett Nyikita Mazepinből hazai versenyén

A balhés előéletű orosz egy eddig kevésbé ismert oldalát a mutatja az Orosz Nagydíjon, ahol bejelentették 2022-es maradását a Haas istállónál. Mazepin csütörtökön ajándékokat osztogatott a versenypályára érkező újságíróknak és fotósoknak: Szocsiban tartózkodó tudósítónk, Mészáros Sándor is kapott egy teaválogatást.

Egyúttal egy jótékonysági akcióval is bekerült a hírekbe: egy alapítvánnyal összefogva a celebrális parézisben, azaz agyi bénulásban szenvedő gyerekek számára indított gyűjtést. A szeptember 30-ig tartó akció végén Mazepin megduplázza a beérkezett adományok összegét.

Nem tartott sokáig a szakítás: jövőre újra együtt versenyez az F2 és az F3

A Formula-1 két fő utánpótlás-sorozata az idei évtől kezdődően külön nagydíjakra kísérte el a száguldó cirkuszt (a kivétel épp a most hétvégi Orosz GP, amely Austin helyett került be utólag az F3-asok naptárába szezonzáróként). Nemrég azonban bejelentették, hogy 2022-ben újra egyesül a Formula-2 és a Formula-3, azaz újra azonos hétvégéken szerepel majd a két bajnokság. Mindez azzal is jár, hogy újra három helyett csak két versenyt rendeznek kategóriánként. Az azonban eltér a korábbi lebonyolítástól, hogy az első, szombati futam lesz a sprintverseny, amelyen a pénteki időmérő első tíz helyezettjét megfordítják a rajtsorrendet, míg a vasárnapi viadalt rendezik meg főversenyként.

2022-f2-format

Az Extreme-E 2022-es versenynaptárában több a kérdés, mint a válasz

A különleges helyszíneken, elektromos versenygépekkel és sztárpilótákkal zajló Extreme-E sorozat első, 2021-es szezonjának menetrendjében bőven volt változás: Szaúd-Arábiában, Szenegálban és Grönlandon sor került a versenyekre, de a nepáli, a brazil, valamint a nepálit pótló argentin fordulót törölték. Helyettesítőként októberben Szardíniára megy a sorozat, a decemberi szezonzáró helyszíne pedig még nem dőlt el.

A széria most előállt a 2022-es előzetes versenynaptárral, amely azonban még tele van bizonytalansággal. Az öt időpont februártól novemberig már megvan, de a helyszínek közül csak kettő fixált: Szaúd-Arábia az elején, valamint Chile a végén. A maradék három verseny viszont tíz lehetséges helyszín közül fog kiderülni. A májusi fordulót Afrikában tartják, de azt még nem tudni, Szenegálban, Egyiptomban vagy Tanzániában. A sarkköri versenyre Grönlandon vagy Izlandon kerül sor júliusban, a szeptemberi időpontra pedig öt ország is van a kalapban, nem mind egy régióban: Brazília, Argentína, Uruguay, Olaszország vagy Costa Rica lesz a helyszín.

Imola állandó helyet kaphat az F1-es naptárban, Kyalami is érdeklődik

Néhány napja mi is beszámoltunk arról a 2022-es Formula-1-es versenynaptár-tervezetről, amelyet a RaceFans.net és több más szakportál is megszellőztetett. Már abban is látható volt, hogy az egyik júliusi időpontnál vagylagosan szerepelt Le Castellet és Imola, azaz felmerült, hogy a tavaly és idén is beugró olasz helyszín veheti át a Francia Nagydíj helyét.

Nos, nem tudni, hogy valóban a Paul Ricard helyére kerülhet-e a menetrendben (bár ez lehet a legvalószínűbb forgatókönyv a pletykák szerint), mindenesetre Emilia-Romagna tartomány elnöke, Stefano Bonaccini csütörtökön, hogy valóban ajánlatott tettek az F1-nek, hogy állandó részét képezzék a naptárnak, sőt Marco Panieri, Imola polgármestere a formulapassion.it lapnak úgy fogalmazott, hogy már meg is született az egyezség – és nem is csak a következő szezonra: „A megállapodás már biztos, és szombaton válik hivatalossá. A megállapodás 2022-re érvényes, amely jövő év végén automatikusan meghosszabbodik 2025-ig.”

A 2022-es versenynaptárról biztosat egyelőre csak annyi tudunk, hogy mikor lesz a debütáló Miami Nagydíj és azt, hogy háromnapossá szűkül a monacói hétvége is, viszont Stefano Domenicali F1-vezér már a következő évek kapcsán is elárult egy dolgot. Jelesül azt, hogy valóban van esély arra, hogy rövidesen újra Afrikába is ellátogasson a mezőny: a korábban több Dél-afrikai Nagydíjnak is otthont adó Kyalami ugyanis érdeklődik. „Természetesen egyeztettünk velük, hogy lássuk, készen állnak-e technikai és pénzügyi szempontból is arra, hogy bekerüljenek a naptárba, szóval zajlanak a tárgyalások. De kaptunk megkereséseket más afrikai országoktól is… de pillanatnyilag ezeket bizalmasan kell kezelnem” – nyilatkozta Domenicali a CNN-nek.

imola-start-dppi

Két éve majdnem szögre akasztotta a sisakot, most vezeti a magyar bajnokságot

Benyó Máté volt az Autósport és Formula Magazin Motorsporthíradó stúdióvendége: a SuperCars kategória legfiatalabb tagja mögött különleges pályafutás áll, két évvel ezelőtt az MX5 Kupában versenyzett, a szezon végén azonban az is felmerült benne, hogy befejezi a versenyzést, mert úgy tűnt, nincs előrelépési lehetőség.

Helyette azonban jött egy ajánlat a SuperCars kategóriából, ahol bő másfél év alatt már három különböző autót vezetett: a Mitsubishi és Skoda után jött a Ford Focus RX, a váltásokkal együtt pedig az egyre jobb eredmények, köztük Greinbachban az első futamgyőzelem. 

Az éveken át pályaversenyeken szereplő Benyó Máté eredetileg kényszerpályaként tekintetett a ralikrosszra, de azóta abszolút elsődlegessé vált számára a szakág: annak tudatában harcol a magyar bajnoki címért, hogy a talán nem is olyan távoli jövőben eljusson az Európa- és világbajnokságra.

Sainz és Leclerc bármixernek állt

A Ferrari fiatal pilótapárosa minden őrültségre kapható, ezt pedig videós tartalmak formájában rendre meg is mutatják nekünk. A fiúk ezúttal bartendernek álltak a Ferrari innovációs  partnere, a Shell jóvoltából, de még mielőtt bárki a földre öntené a koktélját ijedtében, mindenkit megnyugtatunk: egyszeri alkalomról volt szó, mindössze néhány ital készült, és azt is ők itták meg. A párosnak egy profi mixológus segített, akinek célja az volt, hogy megértesse a fiúkkal, mit rejt magában pontosan a mixológia tudománya… A „tanfolyam” során természetesen chilis koktél is készült.

Visszatérhet-e valaha a gumiháború az F1-be?

A Formula Podcast legújabb adásában, melyben hallgatói kérdésekre válaszoltunk, többek között az is felmerült, hogy valaha lehet-e még több gumigyártó az F1-ben? Az adás e szakasza 56:52-től hallható.

 

A Formula Podcast az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

castbox

buzz3

google-pc

rp 

deezer

addict

Indul az Orosz Nagydíj hétvégéje, íme a pénteki program

Kezdődik az Orosz Nagydíj hétvégéje, péntek reggel már pályára gördül a Formula-3-as mezőny, 10:30-tól pedig érkeznek az F1-esek is - mutatjuk, hogy mit, mikor és hol lehet majd követni ezen a napon.

Péntek (szeptember 24.) 

07:55 - 08:40 Formula-3, Szabadedzés 

09:05 - 09:50 Formula-2, Szabadedzés 

10:30 - 11:30 Formula-1, 1. szabadedzés (tv: M4 Sport, élő)

12:00 - 12:30 Formula-3, Időmérő (tv: M4 Sport, élő)

14:00 - 15:00 Formula-1, 2. szabadedzés (tv: M4 Sport, élő)

15:20 - 15:50 Formula-2, Időmérő (tv: M4 Sport, élő)

16:25 Formula-3, 1. sprintfutam (tv: M4 Sport, élő)

A hétvége teljes programja ezen a linken elérhető!

sochi

fotó: dppi

 

A McLarennél izgatottan, a lehetőségre várva figyelik a Verstappen-Hamilton csatát

Az Olasz Nagydíjon a McLaren volt a legnagyobb haszonélvezője Max Verstappen és Lewis Hamilton összeütközésének, bár Daniel Ricciardo akár enélkül is nyerhetett volna - a csapatnál viszont nem véletlenül bíznak abban, hogy a két vb-esélyes pattanásig feszült küzdelme során "hullik nekik még néhány morzsa..."

"Én is ugyanúgy szurkolóként, izgalommal követem az idei világbajnoki harcot. És talán mi is tudunk még előnyt kovácsolni egy-két ilyen ütközésből..." - mondta erről a német RTL-nek Andreas Seidl, a McLaren csapatfőnöke.

00121030_249

fotó: dppi

Nem győztük dicsérni a misanói meglepetésdobogós újonc teljesítményét

Enea Bastianini első évét futja a MotoGP-ben, az utóbbi két versenyen azonban parádézott, a San Marinó-i Nagydíjon ráadásul a dobogóra is felfért a 2019-es Ducatival. Az olaszról a Formula Motocast legfrissebb adásában is beszéltünk – a vonatkozó részt 24:28-tól hallgathatjátok:

 

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Újabb bejelentés érkezett a Miami Nagydíjról

Megerősítést nyert az, ami a korábban kiszivárgott naptártervezetben is megjelent, vagyis a Miamiban rendezett verseny időpontja, melyet a sajtóértesülések alapján május 6-8 közé lehetett várni, most pedig szervezők bejelentették ezt.

"Semmi kétségem afelől, hogy az F1-es közösség és a sportág rajongótábora világszerte el lesz ámulva attól, amit jövő májusban láthat. A pálya építése a várakozásoknak megfelelően halad és most, hogy a Formula-1-el megerősítettük az időpontot, gyorsan követhetjük a pálya melletti élmény részleteinek feltárását, ami igazán kiemelkedővé teszi majd a versenynaptárban. Ez a helyszín már jól ismert arról, hogy felejthetetlen élményeket nyújt olyan események számára, mint a Super Bowl és a Miami Open. Alig várjuk, hogy egy teljesen új globális sporteseményt ölelhessünk fel” ─ idézte a Motorsport, Richard Cregan, a nagydíj vezérigazgatójának szavait.  

 

Így még sosem hallhattad az F1 intróját

A többszörös díjnyertes MayTree nevű a cappella együttes elkészítette a Formula-1 intróját sajátos stílusban, a végeredmény pedig valami fantasztikus lett, különösen a motorhangok. A 2000-ben alakult dél-koreai társulat többször feltűnt már a televízióban, rádióműsorokban és koncerteket is adnak, emellett pedig YouTube-csatornájukon megtalálhatóak a leghíresebb intrók és egyéb hangeffektek a cappella változatai is, mint például az UEFA Bajnokok Ligája himnusza, a PlayStation menüzenéje, a Jóbarátok intrója vagy éppen a Windows XP effektusai.

A szabálykönyv átírását szorgalmazzák – mert hímneműként utal a versenyzőkre

Modernizálnák a Formula-1 szabályzatát, de ezúttal nem valamilyen sportszakmai vagy műszaki előírást akarnak megváltoztatni, hanem a szövegezést. A The Race bukkant rá a problémára, amely az angol nyelv sajátosságából fakad: a szöveg a „he” névmással utal a versenyzőkre, ami hímnemű személyt takar.

A szerző megszámolta: a sportszabályzatban 61 alkalommal szerepelt a „he” szócska, míg a technikai szabályzatban csak négy alkalommal. Az újonnan hozzáadott pénzügyi szabályzatot is megvizsgálták, itt ötször forduló elő a „he”, de kétszer a „he or she” szókapcsolatban, ami a nőneműeket is magába foglalja.

Ez a szóhasználat persze nem zárja ki, hogy nő kerüljön a Formula-1-be – ahogyan utoljára Susie Wolff szerepelt szabadedzésen –, de a mai idők szellemében új személyes névmásra van szükség a szerző szerint. A „he or she” kiegészítés sem helytálló, ő helyette a nemsemleges „they” névmást javasolja.  

Mazepin ajándékkal várta a helyszínre érkező újságírókat és fotósokat - természetesen minket is

Az Orosz Nagydíj hétvégéje gyakorlatilag azzal indult csütörtök délelőtt, hogy a Haas csapata bejelentette 2022-es pilótafelállását - vagyis hogy Mick Schumacher és Nikita Mazepin is marad az istállónál. Az első hazai F1-es futamára készülő orosz pedig ajándékkal várt minden, a helyszínre érkező újságírót és fotóst: tradicionális, orosz teaválogatással köszönte meg, hogy mindenki ellátogatott Szocsiba és egyúttal ezzel kívánt remek hétvégét mindenkinek. 

Minket is az alábbi posztban látható ajándék, illetve üzenet várt - emberemlékezet óta először fordul elő, hogy egy versenyző ilyen kedves gesztust tesz felénk. Köszönjük!

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Mészáros Sándor (@mesandor) által megosztott bejegyzés

Hazai autósport és egy kis F1 a szeptemberi Motorsporthíradóban

Tartalom: 

- Világbajnok győzött a Vértes Ralin.

- A stúdióban a hazai ralikrossz ifjú titánja, Benyó Máté.

- Így támogatja a Mercedes a központból a versenycsapatot.

Itt még többet találsz a Formula tematikus tartalmaiból

Formula.hu 145 ezer kedvelővel rendelkező Facebook-oldalát már sokan ismerik olvasóink közül, aki viszont a közösségi oldalon járva-kelve sohasem akar lemaradni az aktualitásokról, annak ajánljuk figyelmébe a Formula alá tartozó tematikus csoportjainkat is, ahol családiasabb körben beszélhetjük ki a témákat, és akár a tagok is megoszthatnak újabb tartalmakat.

Formula Aréna - Egy helyen csak a nap legfontosabb Formula-1-es és autósportos hírei, amiket biztosan nem fog elrejteni a titokzatos algoritmus.

Formula Podcast - A már lassan másfél éve futó podcastadásunk Facebook-csoportja, még több háttérinformációval és exkluzív tartalommal.

Formula MotoGP - A motorversenyzés igazi szerelmeseinek a weboldal tartalmánál is mélyebb részletességgel. 

Formula Retro - Évfordulók, visszaemlékezések a Formula-1 több mint 70 és az autóversenyzés több mint 100 éves történelméből.

Formula Girls - A csinos járművek és a csintalan hölgyek kéz a kézben járnak - ez ideális szemlegeltető terep mindkettőhöz!

Formula Instagram - A legjobb képek a motorsport világából, exkluzív tartalmakkal!

 - A legjobb képek a motorsport világából, exkluzív tartalmakkal!

Verstappen bajban lenne a Red Bullon kívül?

A Formula Podcast legújabb adásában, melyben hallgatói kérdésekre válaszoltunk, azt a kérdést is nekünk szegezték, hogy vajon mire menne Max Verstappen, ha egyszer elhagyná a Red Bull-családot? Az adás e szakasza 03:05-től hallható.

 

A Formula Podcast az alábbi felületeken érhető el – iratkozz fel, kövess minket!

spotify

rss-logo

applepod2

stitcher

castbox

buzz3

google-pc

rp 

deezer

addict

Egy éve ezzel nőtt az F1-es mezőny fölé Hamilton Szocsiban - videó

2020-ban Lewis Hamilton szerezte meg a pole-pozíciót az Orosz Nagydíjon, méghozzá óriási fölénnyel: több mint fél másodpercet adott a második helyezett Max Verstappennek és hat tizedet Valtteri Bottasnak. A parádés körrel hangolódjunk a hétvégi futamra - a belsőkamerás felvétel ezen a linken, vagy a képre kattintva megtekinthető!

pf1_14

Történelmi változás a Monacói Nagydíjon

Stefano Domenicali, a Formula-1 vezérigazgatója erősítette meg a CNN kérdésére, hogy megváltoztatják a Monacói Nagydíj legendás formátumát. A hercegség futama volt eddig az egyetlen, amely a hagyományoktól eltérően csütörtök-szombat-vasárnap ritmusban zajlott, vagyis a szabadedzéseket csütörtökön rendezték, majd pénteken szünnap következett - korábban elsősorban azért, hogy mindenki ellátogathasson a helyi kaszinókba. Nos, ezt most átalakítják és Monaco sem lesz különb (ebben) más helyszínektől: 2022-től péntekenként rendezik majd a szabadedzéseket.

A monacóiak ugyanakkor azt tették ehhez hozzá, hogy az ő nagydíjhétvégéjük ettől még ugyanúgy négy napig tart majd, csütörtökön egyéb rendezvényeket kínálnak az érdeklődőknek.

pf2_8

fotó: dppi