DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 26. péntek

F2: Vesti győzelmét még a piros zászló sem vehette el

Folytatódott a Formula-2 hétvégéje is Monacóban vasárnap. Szombaton Ayumu Iwasa szerezte meg harmadik győzelmét, a japán pedig ezzel a pontversenyben is átvette a vezetést, de mindösszesen kettő pont volt az előnye Theo Pourchaire előtt, valamint négy egység Frederik Vestivel szemben. Ebből a hármasból Vesti várhatta a legjobb helyről a lámpák kialvását, hiszen a pole-pozícióból indulhatott, mellőle Victor Martins várta a rajtot, Pourchaire a harmadikról startolt Jack Doohan mellől, míg a bajnoki éllovas a kilencedik pozíciót foglalhatta el.

A rajtnál gond nélkül eljött a mezőny, Vesti megtartotta a vezetést, Pourchaire pedig jól indult ugyan, de Martinst nem tudta megelőzni. Az elején nem volt túl sok izgalom, tíz kör után viszont megkezdődtek a kerékcserék, egyúttal folytatódott Arthur Leclerc balszerencséje. Charles Leclerc öccse az időmérőn összetörte az autóját, így kvázi az egész hétvégéjét tönkretette, hiszen szombaton sem tudott túl sokat javítani, ma pedig fékhiba miatt volt kénytelen kiállni. Bár nem sokkal később Enzo Fittipaldi elfüstölő autója miatt volt egy VSC-fázis a 20. körben, az igazi őrület majd három körrel később követezett. Az élmezőny tagjai még ekkor sem tudták le kötelező kiállásukat, Jack Doohan balesete után viszont jöhetett a biztonsági autó, mivel a versenygép rossz helyen állt meg, illetőleg kigyulladt. Ez jó esélyt kínált azoknak, akik még nem voltak kint friss abroncsokért, Pourchaire számára pedig ez volt a mázli, hiszen jelentős időt bukott volna azok után, hogy a kerékcseréje során leejtették az autóját.

Ezt követően a versenyirányítás a piros zászló mellett döntött, mivel a korlát is sérült, így elég sokáig állt a verseny, ami 15 körrel a leintés előtt folytatódhatott, ám végül ezt nem tudták lefutni, miután átlépte volna az időlimitet. Az újraindítás után mindenesetre Vesti elég hamar elnyúlt az üldözőktől megfogni pedig már nem tudták, így átvette a vezetést tabellán. Mögötte Pourchair zárt a második helyen, aki egy jó meccset vívhatott volna Martins ellen, erre azonban nem volt szükség. Csapattársa kapott egy áthajtásos büntetést, mivel jelentős sebességgel haladt el sportbírók mellett a dupla sárga alatt, ezáltal jó néhány pozíciót elbukva. A dobogóra még Zane Malonay fért fel, mögötte pedig Vesrschoor, Hauger, Maini, Stanek, Martint, Crawford és Iwasa zárt még a legjobb tízben.

 

Vettel 60 évesen is F1-es autókat akar vezetni

A manapság már F1-es szakkommentátorként dolgozó egykori versenyzőnek, Martin Brundle-nek különös "hobbija" van, hiszen F1-es vezetési élményeket gyűjt. Persze jelenlegi és múltbeli munkájának köszönheti, hogy időről időre lehetőséget kap valamelyik csapattól, hogy egy riportfilm készítésének céljából kipróbálhassa valamelyik korábbi modelljüket. Most a 2009-es Ferrari F60 került terítékre, amit Fioranóban vihetett el néhány körre a 60 éves Brundle, aki már nagyjából 60 különböző F1-es autót vezetett 1984-es debütálása óta.

Az eseményen jelen volt Sebastian Vettel is, aki élvezettel figyelte Brundle fittségét. "Ez milyen menő! Én is Formula-1-es autókat akarok vezetni 60 éves koromban!" - jegyezte meg.

Amikor a Jégembernek is hűtenie kell magát, akkor tudjuk, hogy egy forró verseny következik

A Szingapúri Nagydíj rendkívül párás levegőjére mindig extrém felkészüléssel a hátuk mögött érkeznek meg a versenyzők - ennek egy módját prezentálja most Kimi Raikkönen az alábbi képen. Az élsportolók által előszeretettel használt krioterápiás gépek néhány percig rendkívül hideg (a kijelző szerint ebben az esetben -131°C) száraz levegőt fújnak az emberi testre, ami jótékony hatást gyakorol az izmok és a szövetek működésére.

De persze az is egy lehetséges értelmezése ennek a képnek, hogy nem is a gép hűti Raikkönent, hanem Raikkönen a gépet...

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Getting low temperatures before Singapore. @cryotechnordic #xcryo #cryocabin #prorecovery

Kimi Räikkönen (@kimimatiasraikkonen) által megosztott bejegyzés,

Agag átadta a gyeplőt, új vezetője van a Formula-E-nek

A legfontosabb vezetőségi poszton jelentett be személycserét az ötéves Formula-E: az elektromos sorozat megálmodója, Alejandro Agag bemutatta az új vezérigazgatót a kanadai Jamie Reigle személyében. Agag valójában már télen pozíciót váltott, amikor a Formula-E elnökévé vált, és már akkor egyértelművé tette, hogy hamarosan valaki más fogja átvenni a sport napi szintű irányítását. Elnökként azonban az ő kötődései is megmaradnak, eddig kiépített kapcsolataival segíti majd Reigle munkáját, a pályákkal, újan jelentkező versenyhelyszínekkel pedig továbbra is ő tárgyal. Idejét azonban főként legújabb projektje, a 2021-ben induló Extreme-E körüli szervezési munkákra fogja fordítani.

A 41 éves Jamie Reigle komoly sportmenedzseri háttérrel száll be az autóversenyzésbe: tíz évig a Manchester United futballcsapat vezetőségi tagja volt, 2017-től mostanáig pedig a Los Angeles Rams amerikaifutball-csapat elnökhelyetteseként ténykedett.

A Formula-E hatodik szezonja november 22-én startol Szaúd-Arábiában minden eddiginél több, 12 csapat részvételével.

z-CEO

Négy kanyar eltűnhet a szingapúri pályából

Nagyszabású építkezés miatt rövidülhet a Marina Bay versenypálya vonalvezetése. A 16-19-es kanyarok közti szakasz egy óriási lelátót kerül meg, illetve alatta is áthalad. Ez a nézőtér állandó jellegű, és egy vízen lebegő, hatalmas alapterületű színpadra néz, melyet felvonulásokra, koncertekre és labdarúgó-mérkőzésekre is használnak. Ezt a területet átalakítják a jövőben: a The Straits Times beszámolója szerint a színpadot 2022. januárjában lebontják és egy új építménnyel helyettesítik, amely 2025-re készül el.

Az építkezés hatással lehet a Szingapúri Nagydíjra is: egy opció – habár csak feltételes módban –, hogy a 16-19-es kanyarok közti hurok megszűnik, és a 15-20 kanyarok közti szakasz egyenessé válik. Ebben az esetben a 17-es forduló is kikerül a pályából, ahol 2008-ban, az első szingapúri nagydíjon Nelson Piquet Jr. szándékosan balesetet szenvedett Renault-jával, Fernando Alonso győzelmét elősegítve.

Michelisz kétszer lökte ki Priaulx-t, mindkétszer vétlennek találták

A WTCR ningbói fordulójának vasárnapján nagyjából egy óra leforgása alatt kétszer is összeakadt a pályán Michelisz Norbert és Andy Priaulx. Előbb a második futamon, ahol az első hely cserélt gazdát, miután a Hyundai versenyzője hátulról meglökte az addig vezető Priaulx-t, így Michelisz a győzelmi trófea átvétele után sem lehetett még biztos abban, hogy megtarthatja azt. A nem sokkal később kezdődő harmadik futam elején aztán hátrébb csatázva Michelisz ismét nekiütközött a brit Lynk & Cójának, ezúttal viszont ez Hyundai számára zárult kieséssel.

A versenybíróknak a két vasárnapi futam rengeteg balesete után bőven volt dolguk, és beletelt pár órába, mire döntöttek a fenti két esetben, méghozzá úgy, hogy egyikért sem osztottak ki semmilyen szankciót. A második futamon történt incidensnél egyetértettek a bajnoki vezetést átvevő Michelisz álláspontjával, miszerint Priaulx váratlanul korán fékezett a kanyar előtt, így a közvetlenül mögötte érkező Hyundainak már nem volt esélye reagálni. A másik incidenst szintén versenybalesetnek titulálták, amit valójában Frederic Vervisch váltott ki, ő lökte bele Micheliszt Priaulx autójába. 

 

A 2. versenyen történt eset:

A 3. verseny balesete:

Módosítottak a Haas kinézetén a főszponzor távozása után

Az Olasz Nagydíjat követően a Haas és balhés névadó szponzora, a Rich Energy végleg különváltak. Ennek megfelelően a csapat a Szingapúri Nagydíjra eltünteti a VF-19-ről, továbbá a ruházatról az energiaital nevét és logóját. A fekete-arany alapszín, melyet szintén a támogatótól vettek, azonban marad.

Az autó új kinézetéről egy képet weboldalára töltött fel a csapat – ez még nem végleges verzió, de radikálisabb változásra aligha kell számítani.

Ilyen lesz majd az IndyCar-autók látványa a legendás Dugóhúzó kanyarban

Teszten már jártak ott még februárban, és az akkor készült képek is látványosak, hát még milyenek lesznek azok, amelyeket akkor készítenek, amikor jövő héten versenykörülmények között is visszatér ide a mezőny!

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

T H E C O R K S C R E W

NTT IndyCar Series (@indycar) által megosztott bejegyzés,

 

El tudod képzelni, hogy hangzik a csapatrádiózás az F1 hivatalos e-bajnokságában?

Mert hogy van ám itt is! Kicsit steril, kicsit 2019, nagyon más, mint a valós F1-ben, de van!

 

Testközelből, ahogy megőrül az olasz tömeg Leclerc győzelme láttán

Nyilván voltak kamerák, illetve kamerás mobilok a tömeg közepén is.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

One week ago... go right to the heart of the Monza madness, courtesy of the fans who were there . #F1 #Formula1 #ItalianGP #Tifosi #Fans #Monza

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés,

 

Bravúros volt Sergio Perez védekezése Max Verstappen ellen

Az F1 hivatalos twitterén is ezt a múlt heti olasz eseménysorozatot elevenítették fel nekünk.

 

Ez történt a tavalyi Szingapúri Nagydíjon

A mostani vasárnapot Formula-1 nélkül kell kihúznunk, jövő hétvégén következik a szezon éjszakai futama a Távol-Keleten. Vigaszként elhoztuk a tavalyi verseny összefoglalóját: a fülledt utcai pályán Verstappen megizzasztotta Hamiltont, de végül a brit megszerezte szezonja hetedik győzelmét.

(A videó a YouTube-ra átkattintás után indul.)

Két káoszfutam: A WTCR vasárnapi összefoglalói

Egészen akciódús futamokat produkált a túraautó-világkupa Ningbóban vasárnap. A második és harmadik verseny is megjósolhatatlanul alakult, hullottak a résztvevők, köztük a bajnokesélyesek, többeknél leszállt a vörös köd, Michelisz ütközött, majd törött autóval nyert.

Sosem tudhatod, mi vár rád, ha Ricciardóval ökölpacsizol

Nico Rosbergnek és Paul di Restának minden rendben ment, de a Sky Sports gyanútlan F1-es műsorvezetőjét, Simon Lazenbyt kellemetlen tréfa érte…

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Stay alert at all times

Falat ennél jobban kicentizni nem biztos, hogy lehet

Noah Gragson a NASCAR másodosztályában, az Xfinity Series Las Vegas-i időmérőjén játszott a tűzzel.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Rate the @noahgragson save from #XfinitySeries qualifying on a scale of 1-10. #NASCAR #LasVegas #Vegas

NASCAR (@nascar) által megosztott bejegyzés,

 

Láttál már 360 fokos kamera lencséjén keresztül szingapúri kört?

Tavaly Szingapúrban egy ilyet szereltek fel Lewis Hamilton autójára, amely a pole-kört is rögzítette.

 

Nagy titkok tudója lehet az a jegyzettömb

A monzai nyerő taktika lehetett oda leírva?

 

Nagy bukás részese volt Fernando Alonso

A kétszeres F1-es világbajnok spanyol egy dél-afrikai versenyen indult a bajnokságon kívül, itt szenvedték el ezt a bukást navigátorával, Marc Comával.alonso

alonso1

 

Elektromos betétsorozatot kap a ralikrossz-világbajnokság

Projekt X néven mutatták be azt az autót Rigában, a helyi motorsport-múzeumban, amely majd a ralikrossz-világbajnokság teljesen elektromos betétszériájában versenyez majd, már jövőre. Az autót az IMG Motorsports és az osztrák STARD nevű cég készítették, a teljesítménye 450 kW (613 LE), végsebessége pedig 240 km/óra körül lesz.

„Nagyon izgalmas időket élünk. Az új versenyhétvége-formátumnak köszönhetően a rajongóinknak arra is meglesz a lehetősége, hogy a klasszikus, belső égésű motorok hajtotta autókat nézzék 2020-tól, de betekintést adunk nekik a küszöbön álló jövőbe is” - fogalmazott Paul Bellamy, az IMG Motorsports elnök-helyettese. „Amiben ez a sorozat más lesz a többitől, hogy itt a résztvevők utcai elektromos motorokat is használhatnak.”

1968-ban valami mindörökre megváltozott a Formula-1-ben

Megjelentek az első szponzorfeliratok, erre emlékezik vissza az F1 Twittere animált, angol nyelvű videójában.

 

Nehéz az egyszeri autóversenyző élete

Az IndyCar-ban például James Hinchcliffe-et Conor Daly vitte fel a színpadra... a hátán.