Ezért „fokozták le” és rejtik el a világ elől a barcelonai tesztet
https://formula.hu/parc-ferme/31382
A Formula-1 a múlt héten erősítette meg hivatalosan is, hogy a tesztszezon két háromnapos etapból fog állni: előbb Barcelonában köröz a mezőny február 23-tól 25-ig, majd Bahreinben március 10-től 12-ig (azaz alig egy héttel az ugyanott esedékes évadnyitót megelőzően). A közlemény azonban látványosan különbséget akart tenni a két esemény között: a barcelonaira csak amolyan „szezon előtti bemelegítésként” hivatkoztak, míg a bahreinit nevezték a hivatalos előszezoni tesztnek, ráadásul előbbiről sem élőképes közvetítés, sem élő időeredmény-követő szolgáltatás nem lesz, csupán nap végi eredménytáblázatok és rövid beszámolók, ami meglehetősen szokatlannak számít 2022-ben.
A Motorsport.com olasz kiadása szerint mindezek mögött az áll, hogy Bahrein minden áron meg akarta őrizni az idényindító státuszát, ráadásul ennek idén külön jelentősége lesz az új szabályok alapján épített autók miatt. A híresztelések szerint azt is megpróbálták elérni, hogy a csapatok Barcelonában még ne a végleges festésükkel guruljanak pályára, ám ezt az istállók a szoros menetrend miatt elvetették. Így az F1 vezetése állítólag ezzel a megkülönböztetéssel és a jóval kisebb tartalomszolgáltatással akarja elérni, hogy Bahrein továbbra is úgy érezze, hogy náluk lesz az új versenygépek „világpremierje”, éppen ezért a barcelonai alkalmat hivatalosan még tesztnek sem fogják hívni – csak hát ahogy a sprintek esetén, attól még, hogy valamit nem annak nevezünk, de ugyanúgy zajlik, mint egy teszt, akkor az bizony teszt…

fotó: DPPI
A biztonság kedvéért hógumikat is visz a Michelin a WRC-szezonzáróra
https://formula.hu/parc-ferme/27313
Általában nem szokás már decemberben WRC-futamot rendezni, főleg nem Európában, az idei felforgatott versenynaptár viszont azt hozta magával, hogy jövő hétvégén, Monzában avat világbajnokot a sorozat. A Michelin ennek fényében viszont úgy döntött, hogy a biztonság kedvéért az aszfaltgumik mellett hóra való, de szög nélküli abroncsokat is visz magával a helyszínre, hogy a csapatok esetleg tudjanak választani azokból is - a monzai F1-es pályán talán nem lesz rájuk szükség, de lesznek gyorsasági szakaszok a közeli hegyekben is, ott bármi elképzelhető...

fotó: dppi
Öt elfeledett pillanat a Bahreini Nagydíjak történetéből
https://formula.hu/parc-ferme/27312
Megérkezett a Formula-1 szokásos futamfelvezető összeállítása, most természetesen Bahreinnel a középpontban - a videó ezen a linken, vagy a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!
Felújítanák és újra versenyeket rendeznének a monzai oválon
https://formula.hu/parc-ferme/27311
A The-Race.com olasz forrásokból úgy értesült, hogy az Olasz Automobil Klub elnöke, Angelo Sticchi Damiani szeretne kormányzati támogatást kicsikarni, hogy felújíthassák az 1922-ben épült monzai pályát annak 100. évfordulójára. A munkálatok pedig az F1-es Olasz GP jövőjének biztossá tétele (jelenleg 2024-ig van szerződésük) mellett állítólag azt is céloznák, hogy helyreállítsák a legendás ovál pályát is.
A 30 fokos dőlésszögű, évtizedekkel ezelőtt használt pályarészt Sticchi Damiani szerint szívfájdító a jelenlegi állapotában látni, s eltökélt célja, hogy a felújítás révén újra versenyeket rendezhessenek az ikonikus szakaszon (amely egyébként a Monza Rali egyes etapjainak mai napig otthont ad) – igaz, nem Formula-1-eseket.

Minden szögből: Így centizte ki a Mercedesszel Gutierrez Goodwoodban
https://formula.hu/parc-ferme/27310
A legendás goodwoodi fesztivál idén elmaradt, helyette egy Goodwood Speedweek elnevezésű, nézők nélküli eseményt tartottak, melyen Esteban Gutierrez meghajtotta a 2017-es W08-at. Bár az eseményre októberben került sor, a Mercedes most megmutatott egy újabb, négy fedélzeti kamera képéből összevágott felvételt. A videó leglátványosabb pillanata 1:28-nál látható, amikor Gutierrez tényleg centiméterekre fordult a vonalvezetés utolsó sikánjának falától.
Russell nyakerősítő edzését még nézni is megterhelő
https://formula.hu/parc-ferme/27309
Igazából két legyet ütnek vele egy csapásra, hiszen George Russell nyaka és az edzője karja is egyaránt erősödik:
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Már most variálhatnak a MotoGP 2021-es menetrendjén
https://formula.hu/parc-ferme/27308
Az általában megbízható The-Race.com szakoldal úgy tudja, a koronavírus-járvány miatt valószínűleg némileg máris hozzá kell nyúlni a gyorsaságimotoros-vb nemrég bejelentett előzetes 2021-es versenynaptárához. Az első esemény, ami veszélyben lehet, a februári sepangi teszt, amely egyre kevésbé tűnik megvalósíthatónak a szigorítások miatt. A kieső gyakorlást így az évadnyitó helyszínén, Katarban pótolhatják, ahol amúgy is ugyancsak rendeznének egy háromnapos tesztet a MotoGP-mezőny számára.
Ezt követően pedig az áprilisi Amerikai Nagydíj lehet hasonló okokból veszélyben, hiszen az USA-t továbbra is keményen sújtja a pandémia. Márpedig ha az austini fordulót le kell fújni, valószínűleg az azt egy héttel megelőző Argentin GP is hasonló sorsra jut, mivel egyetlen futamért nem éri meg a csapatok komplett felszerelését átszállítani az amerikai kontinensre. Az esetleg kieső fordulók pótlására viszont két forgatókönyv is elképzelhető: egyfelől akár duplázhatnak Katarban, másfelől beugróként ismét lehetőséget kaphat a hétvégi évadnyitón mindenki tetszését elnyerő Portimao. Utóbbi áprilisi szereplése logisztikailag is logikus lenne, hiszen utána a spanyolországi Jerezbe utazna a mezőny.
Az európai állomásokat vélhetően probléma nélkül meg lehet majd tartani (hacsak nem súlyosbodik nagyon a járvány), ahogy remélhetőleg az őszi távol-keleti viadalok idejére már normalizálódik a helyzet. Így az egyetlen további kérdőjel Brno kapcsán van még, ahol a The-Race.com értesülései szerint komoly vita alakult ki arról, hogy a pálya, a verseny promótere vagy a helyi kormány állja az aszfalt felújításának költségeit. Márpedig a fejlesztéseket feltételként kötötték ki a versenyrendezéshez, így ha ez nem valósul meg, nem lesz jövőre Cseh Nagydíj – a helyére az oroszországi Igora Drive ugorhatna be, amely nincs is messze az azt megelőző versenynek otthont adó Kymi Ringtől.
Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

Először tartanak éjszakai versenyt a Formula-E-ben
https://formula.hu/parc-ferme/27307
A városi pályákon versenyző elektromos széria egészen hetedik szezonjáig várt első villanyfényes futamával. A 2020/21-es évad harmadik és negyedik fordulóját képező Diriyah ePrix lesz a mérföldkő a helyi idő szerint este 8 órakor startoló futamokkal. A szaúd-arábiai verseny 2018-ban tízéves szerződéssel csatlakozott a Formula-E-hez, és már korábban tervben volt, hogy először tartanak éjszakai futamot.
A Formula-E 2020/21-es versenynaptára – amelynek minden futamát 2021-ben rendezik – jelenleg alakulóban van. Csupán az első két helyszínt erősítették meg: január 16-17-én Chilében, Santiagóban, február 26-27-én pedig Szaúd-Arábiában, Rijádban tartanak két-két versenyt.

Hat éve már, hogy Maldonado felöklelte Gutierrezt - videó
https://formula.hu/parc-ferme/27306
A 2014-es Bahreini Nagydíjon borította tetőre Esteban Gutierrezt Pastor Maldonado - minden szögből megnézhető a meglehetősen látványosan, de szerencsére baj nélkül lezajló esemény. A videó ezen a linken, vagy a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!
A korábbi F1-es szerint az IndyCar nagyon feküdne Magnussennek
https://formula.hu/parc-ferme/27305
A Haasnál kitelt az ideje és jelen állás szerint 2021-ben nem fog a Formula-1-ben versenyezni Kevin Magnussen, de van, aki szerint nem kell aggódnia, mert az IndyCar tárt karokkal várja majd. Marcus Ericsson szintén kiszorult az F1-ből két évvel ezelőtt, azóta pedig Amerikában versenyez - ő beszélt Magnussen helyzetéről a dán BT-nek.
"Kevin hasonló helyzetben van, mint én voltam az F1-es karrierem végén: nehéz megmutatni, hogy mit tudunk, ha a csapat egyáltalán nem jó. Az IndyCarban többet jelent a pilóta, nyilván itt is vannak gazdagabb csapatok, de több múlik a versenyzőn, ez engem nagyon motivált. Ami Kevint illeti: korábban is érdeklődött egyéb szériák iránt és olyan agresszíven vezet, amivel szerintem feküdne neki az IndyCar."

fotó: dppi
A Mercedes már most talált megoldást az FIA egyik jövő évi szabályára
https://formula.hu/parc-ferme/27304
A következő szezonra módosítani kell a Formula-1-es autók diffúzorait annak érdekében, hogy az FIA szerint nagyjából tíz százalékkal csökkenjen a leszorítóerő. Az olasz Motorsport viszont úgy tudja, hogy James Allison vezetésével a Mercedes már most ki is küszöbölte ezt a problémát és ezt a tíz százalékot tulajdonképpen eltüntette a jövő évi autó tervezésekor. A portál szerint az új alkatrészek parádés eredményeket hoztak a szélcsatornában és ezek alapján ugyanolyan leszorítóerővel kezdhetik meg a 2021-es idényt, mint amilyennel most rendelkeznek - nem jó hír ez a riválisok számára...

fotó: dppi
Magyar versenyző is kipróbálta az elektromos ralikrosszt
https://formula.hu/parc-ferme/27303
A hazánkban jól ismert német Volland Racing is csatlakozik az elektromos ralikrosszhoz, ennek jegyében pedig a csapat két versenyzője, Jurij Belevszkij és Marton Gergely Greinbachban kipróbálta a STARD által fejlesztett, Projekt E-ben szereplő Ford Fiesta ERX-et.
„Arra számítottam, hogy sokkal nehezebb lesz a vezethetőség a tömege miatt, de a súlyt szinte csak fékezés közben lehet érezni. Nagyon könnyű vezetni, az azonnali erő pedig őrület” – jellemezte a magyar versenyző az autót. Marton Gergely etapjáról egy fedélzeti kamerás felvételt is közzétettek.

A DAS-nak nem így kellene működnie
https://formula.hu/parc-ferme/27302
Hajmeresztő pillanatokat élt át a múlt hétvégi Makaói Nagydíj túraautós kategóriájában Cheang Kin Sang, aki az időmérő edzés alatt nagy sebességgel haladva arra lett figyelmes, hogy a Mini Cooper S kormánya egyszerűen a kezében maradt. A makaói nemzetiségű pilóta nem pánikolt be, a gázt óvatosan elvéve a kiálló csonkkal kormányozta tovább az autót, amíg egy hosszabb egyenes szakaszhoz nem ért. A versenyzőt a másnapi futamon egy kör hátránnyal a 12. pozícióban értékelték.
Előretört a KTM, mélyben a Honda – így zárult a csapatok és a gyártók versenye a MotoGP-ben
https://formula.hu/parc-ferme/27301
A MotoGP-ben az egyéni vb-cím mellett két titulust osztanak még ki: a csapatokét és a gyártókat. Előbbiben a versenyzők összes eredménye számít, így nem meglepő, hogy Joan Mir és Alex Rins révén a motorosok között első és harmadik helyen végző Suzuki zárt az élen (először), megelőzve az egyúttal legjobb privát Petronas SRT Yamahát. Szembetűnő a KTM fejlődése, a gyári csapatuk a harmadik helyen végzett, miközben a címvédő Repsol Honda mindössze a két sereghajtót tudta felülmúlni Marc Marquez nélkül.
A csapatok világbajnokságának végeredménye:
| 1. | Team Suzuki Ecstar | 310 p. |
| 2. | Petronas Yamaha SRT | 248 p. |
| 3. | Red Bull KTM Factory Racing | 222 p. |
| 4. | Ducati Team | 213 p. |
| 5. | Pramac Racing | 183 p. |
| 6. | Monster Energy Yamaha | 178 p. |
| 7. | Red Bull KTM Tech3 | 152 p. |
| 8. | LCR Honda | 148 p. |
| 9. | Repsol Honda | 101 p. |
| 10. | Esponsorama Ducati | 87 p. |
| 11. | Aprilia Racing Team Gresini | 54 p. |

A gyártók között csak az adott márka legjobb motorosának eredménye számít minden nagydíjon. Kellett ugyan a Yamahától a szelepügy miatt levont 50 pont is, de a Ducati 2007 után tudta újfent elhódítani az első helyet ebben az értékelésben. A hangvillások így is másodikak lettek, de nagyon szoros volt a versenyfutás a Suzukival és a KTM-mel, miközben a Honda messze lemaradva tőlük ötödik lett, mindössze az Apriliát megelőzve.
A gyártók világbajnokságának végeredménye:
| 1. | Ducati | 221 p. |
| 2. | Yamaha | 204 p. |
| 3. | Suzuki | 202 p. |
| 4. | KTM | 200 p. |
| 5. | Honda | 144 p. |
| 6. | Aprilia | 51 p. |

Idilli karácsonyi reklámban szerepel a Raikkönen család
https://formula.hu/parc-ferme/27300
Kimi Raikkönen kisfia levelet ír a Mikulásnak, kislánya és felesége ajándékot csomagol, aztán elmennek együtt szánkózni – a Jégember és családja a főszereplője a Gugguu divatcég (akivel Minttu Raikkönen már korábban is működött együtt) ünnepi reklámklipjének:
Hamilton az apjával teniszezve ünnepelte hetedik vb-címét
https://formula.hu/parc-ferme/27299
„Apám és én nem vagyunk túl jók teniszben, de igyekszünk javulni” – írta az alábbi poszthoz Lewis Hamilton. „Mindig nyeséssel szoktam őt legyőzni, és mindig bedőlt neki, de mostanra megtanulta, és ma végre legyőzött… Mindig kérdezik tőlem, hogyan fogok ünnepelni. Van egy életünk, amit ünnepelhetünk, és úgy ünneplek, hogy a családommal töltöm az időt.”
A videót elnézve azért aligha lesz Federerék kihívója a Hamilton-família – bár Roscoe-nak még lehetnek vonalbírói ambíciói…
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Videó: Marquez sérülésétől Mir vb-címéig – ez volt a MotoGP 2020-as szezonja
https://formula.hu/parc-ferme/27298
Sokáig emlékezetes idényt láthattunk idén a gyorsaságimotoros-vb királykategóriájában, amelynek már meg is érkezett a hivatalos összefoglaló klipje:
Goodwoodban egy helyre gyűlt egy rajtrácsnyi izgalmas McLaren
https://formula.hu/parc-ferme/27297
F1-es, utcai és Can-Ames McLaren is pályára gördült a Goodwood SpeedWeek névre keresztelt eseményen, amit idén először rendeztek Nagy-Britanniában, az európai autóversenyzés őshazájában. Szebbnél szebb példányok mozgásban.
Alonso továbbra is két végén égeti a gyertyát
https://formula.hu/parc-ferme/27296
A Renault elkötelezett jövőbeli pilótájaként, és segítőjeként Fernando Alonso egy elfoglalt embernek számít, de nem róla lenne szó, ha nem vállalna be még egy-két mellékprojektet a főállása mellé. Most például egy új gokartcsapat elindítását vállalta magára, ami jövő hétvégén az Adriára látogat.
All set and ready for the new Alonso Kart Racing Team . First race this weekend in Adria.
— Fernando Alonso (@alo_oficial) November 22, 2020
2021...we go for you #AlonsoKart #karting #newproject
pic.twitter.com/sZuchzI0sj
Videó: ez volt a 67. Makaói Nagydíj
https://formula.hu/parc-ferme/27295
A koronavírus-világjárvány miatt a megszokottól jelentősen eltérő képet mutattak az idei Makaói Nagydíj különböző kategóriái. Formula-4-ben a nemzetközi mezőny helyett kizárólag makaói, kínai és hongkongi versenyzők neveztek a viadalra, akik közül Charles Leong Hon Chio nyerte a 12 körös futamot.
Ez a pilótanő is home office-ba költözött a járvány elől
https://formula.hu/parc-ferme/27294
Kijárási korlátozások, társas érintkezés kerülése... az emberiség nagy része a világjárvány miatt bevezetett korlátozásokat nyögi. Közéjük tartozik Louise Cook brit raliversenyző is, aki jobb híján a szimulátorát kihasználva most a saját otthonában rendez versenyeket. Íme ezek közül az egyik a Dirt Rally 2.0-ban.