Motor

Lorenzo nem hivatalos körrekorddal zárta az élen a tesztet

A rekkenő forróság ellenére is kiváló idők születtek a malajziai kollektív gyakorlás utolsó napján, amely során a Ducati spanyolja a valaha volt legjobb sepangi kört is megfutotta. A címvédő Marc Marquez ismét hetedik lett, míg a gyári yamahások közül csak Valentino Rossi fért be a top10-be.

Az előző két nappal ellentétben ezúttal nem kellett arra várniuk a versenyzőknek, hogy a korábbi esőzések után felszáradjon az aszfalt Malajziában, így egyből kihajthattak a pályára. A kiváló körülmények a rekkenő hőség ellenére a köridőkben is megmutatkoztak: előbb Dani Pedrosa futott egy 1:59,0-s időt, amely a teszt addigi legjobbja volt, dél előtt nem sokkal aztán Jorge Lorenzo robbantott, s a spanyol 1:58,830-nál állította meg a stoppert, amely a valaha volt legjobb eredmény, amelyet motoron elértek a maláj pályán – Marc Marquez 2015-ös nem hivatalos csúcsát adta át ezzel a múltnak.

lorenzo-sepang-teszt-2018

A Ducati kiválóan muzsikált a forróságban, hiszen Lorenzo csapattársa, Andrea Dovizioso pedig a negyedik helyen végzett – ráadásul Davide Tardozzi csapatmenedzser szerint mindketten belehibáztak a leggyorsabb körükbe, így akár 1:58,5-re is képes lehetett volna a Desmosedici GP18. Lorenzo emellett egy kisebb esést is begyűjtött az utolsó kanyarban, nem sokkal a gyorskörét megelőzően. A korábbi verziójú Ducatik is elég jól mentek kedden, különösen a Pramac új igazolása, Jack Miller, aki ötödik helyével ismét megmutatta, hogy gyorsan ráérzett a számára ismeretlen versenygépre.

pedrosa-sepang-teszt-2018

Pedrosa kiváló formát mutatott az első 2018-as teszten

Persze nemcsak a bolognai márkánál van ok az örömre, hanem például a Hondánál is: a vasárnapot behúzó Pedrosa második, az LCR színeit képviselő Cal Crutchlow pedig a harmadik legjobb idővel zárt. Mindeközben úgy tűnik, Marc Marquez megkedvelte a hetedik pozíciót, hiszen az első két napot követően ma ismét ezt a helyezést mondhatta magáénak. A két repsolos egyébként nem feltétlenül a köridők hajszolását tűzte ki célul maga elé erre a napra, ugyanis mind Pedrosa, mind Marquez ment egy-egy 17 körös hosszabb etapot – mások is próbálkoztak versenyszimulációval, de a hondások kiemelkedtek a körszámot illetően.

A hétfőn kettős sikert ünneplő Yamahák ezúttal nem villogtak – olyannyira nem, hogy csak a negyedik legjobb gyártó lettek, köszönhetően Alex Rins és a Suzuki előkelő hatodik helyezésének. Valentino Rossi és Maverick Vinales szinte végig a top10-en kívül tartózkodott, a „Doktor” végül az utolsó percekben előretört a nyolcadik helyre, így a legjobb yamahásként zárta a keddet, megelőzve a 2017-es géppel köröző Johann Zarcót, míg spanyol kollégáját csupán a 18. helyen intették le. Az első tízbe egyébként még a Pramac Ducatival szintén a fináléban javító Danilo Petrucci verekedte be magát.

rins-sepang-teszt-2018

Rins az előkelő hatodik helyen végzett a Suzukival

A többiek közül ki kell emelni Tito Rabat teljesítményét is: a 11. helyen végző spanyol szemlátomást jobban érzi magát az Avintia Ducatin, mint korábban a Hondán. Őt Andrea Iannone követte a sorban, majd jött az Aprilia húzóembere, Aleix Espargaro. A KTM ezúttal utolsó lett a gyártók rangsorában, ám ebben az is szerepet játszhatott, hogy nélkülözniük kellett a hétfőn hatalmas bukást elszenvedő Pol Espargarót: a spanyol saját bevallása szerint 250 km/h-s tempónál találta el a falat a hátsó egyenesben, s bár nem tört el semmije, fájdalmai így is voltak, így ma nem ült motorra.

Ami az újoncokat illeti: Takaaki Nakagami vitte a prímet a 14. hellyel, míg a regnáló Moto2-es világbajnok Franco Morbidelli a 17. lett. Xavier Simeon a 20. helyen zárt, a néhány napja debütáló Thomas Lüthi pedig első MotoGP-s esését is begyűjtve a 24. pozíciót foglalta el – a Yamaha tesztversenyzőit leszámítva csak a Tech3-nél Jonas Folgert helyettesítő Yonny Hernandez végzett mögötte. A sepangi gyakorlás ezzel véget ért, folytatás bő két hét múlva a mindenki számára ismeretlen thaiföldi pályán.