2024. október 27. vasárnap

Sainz a pole-ban, Piastri és Perez már a Q1-ben elvérzett

Idei első, karrierje hatodik rajtelsőségét szerezte Carlos Sainz Mexikóban, aki mögül Verstappen, Norris és Leclerc indulhat majd.

Miután a harmadik szabadedzés Oscar Piastri elsőségével zárult, a második helyen pedig Lando Norris végzett, a McLaren várta a legjobb előjelekkel a Mexikóvárosi Nagydíj időmérő edzését.

A körülményekre nem lehetett panasz: 41%-os páratartalom mellett a levegő hőmérséklete 22, a pálya hőmérséklete pedig 44 Celsius-fokos volt az edzés kezdetekor.

Q1

Magyar idő szerint 23:00-kor zöldre váltott a bokszutca lámpája az Autódromo Hermanos Rodríguez versenypályán, és kezdetét vette a 2024-es szezon huszadik időmérő edzése.

Az első mért köröknél eltérés volt a gumistratégiában a McLaren, a Ferrari, a Mercedes és a többi csapat versenyzői között – míg az említett hármas a közepes keverékeken körözött, a többiek már az első próbálkozásoknál felrakták a lágy gumikat. A Q1 során körről-körre javult a pálya, ezért végül mindenki rákényszerült a lágy keverékű Pirellik használatára.

Az első szakasz vesztesei Piastri és a hazai hős Perez voltak – egyikük sem jutott tovább a Q2-be. Míg az FP3-on leggyorsabb Piastri egyik körét elvették pályahatárok be nem tartása miatt, Perez egyszerűen nem tudott elég gyors lenni, és a fékekre panaszkodott.

A kvalifikáció első szakaszából Colapinto, Piastri, Perez, Ocon és Zhou estek ki.

Q2

A szokásoknak megfelelően 15 perc állt a versenyzők rendelkezésére a Q2-ben, ahol elsőként Alex Albon gurult a pályára. Habár Verstappen nem volt lassú, továbbra is a tapadás hiányára panaszkodott az időmérő második fázisában.

Charles Leclerc első próbálkozásoknál futott gyorskörét elvették, így kiemelkedő fontossággal bírt a monacói számára, hogy jó kört rakjon össze a második nekifutásra. A Ferrari versenyzője nem hibázott, és könnyedén továbbjutást érő időt autózott.

Tíz másodperccel a Q2 vége előtt felvillant a piros zászló: Yuki Tsunoda a harmadik szektorban falba rakta a VCARB-ot. Ezzel idő előtt véget ért a kvalifikáció második szakasza, így az éppen körön lévő versenyzők számára elúszott a javítás lehetősége.

Az élen Norris zárt Verstappen és Sainz előtt, míg a balesetező Tsunoda mellett Lawson, Alonso, Stroll és Bottas kényszerült búcsúzni.

Q3

Tsunoda balesetét követően javításra szorult a TecPro fal, így némi csúszással vette kezdetét az időmérő utolsó szakasza, melyben a két Ferrari, a két Mercedes és a két Haas mellett Verstappen, Norris, Albon és Gasly vehettek részt.

A Q3 első felvonásában Carlos Sainz autózta a leggyorsabb időt, aki közel négy tizedet adott monacói csapattársának. Norris csak az ötödik helyre ért oda az első próbálkozásoknál, valamint ezúttal sem maradtunk törölt kör nélkül, most Max Verstappen járt pórul.

Az edzés végén tovább gyorsult Carlos Sainz, és 1:15.946-os idővel megszerezte a rajtelsőséget. Verstappen végül odaért a második helyre, míg a harmadik helyet Norris szerezte meg, így a két vb-aspiráns már a rajtnál megvívhat egymással.