2024. március 19. kedd

Első nekifutásra Bottas a leggyorsabb Portimaóban

A Portugál Nagydíj első, barátkozó szabadedzésén meggyűlt a versenyzők baja a tapadással. A hullámvasútszerű pályán a két Mercedes végzett az első két helyen, Verstappen nyolc tizeddel üldözte őket.

Először gurultak pályára Formula-1-es autók versenyhétvégén a dimbes-dombos Portimaóban, a 2020-as szezon egyik beugró helyszínén, ahol az 1996 óta első Portugál Nagydíjat tartják. A délben induló szabadedzésen Carlos Sainz kezdte leglelkesebben az ismerkedést: ő teljesítette a legtöbb kört, fokozatosan lefaragva az első időeredményt az 1:20-as régió közepéig. A felgumizás és tapadás hiánya – ami miatt Sainz a „Tokyo Drift” jelzővel illette a pályát – többeken kifogott, Max Verstappen és Charles Leclerc is megforgott.

Csaknem fél óra eltelt, mire Sainzot letaszították az első helyről: Charles Leclerc, majd pár pillanatra Pierre Gasly, végül Lewis Hamilton ugrott az eredménylista élére. Az edzés féltávján megszokott szünetben, mikor mindenki visszatért a bokszutcába kerékcserére, Hamilton jegyezte a leggyorsabb kört 1:19,526-tal Leclerc, Bottas, Sainz és Gasly négyese előtt.

Az első félidőben kivétel nélkül mindenki kemény abronccsal járt kint, a második háromnegyed órában viszont előkerültek a közepesek is. A javulás több mint egy másodperces volt, az élre ugró Valtteri Bottas 1:18,410-et teljesített, amely az első szabadedzés legjobb körének bizonyult.

Végül három tizedmásodperccel végzett Lewis Hamilton előtt. A korábban megforgó Max Verstappen lett a harmadik, már nyolc tized lemaradásban, ám ő kemény abronccsal autózott. Mögötte Leclerc és a Red Bull instabilitására panaszkodó Alexander Albon végzett. Az első fél óra főszereplője, Carlos Sainz egy másodperc lemaradásban hatodik lett, ő teljesítette a legtöbb kört, egyedül átlépve a 40-et. Sergio Perez, Daniel Ricciardo, Pierre Gasly és Sebastian Vettel egészítette ki az első tízet.

A mezőny második felében végző Kimi Raikkönen és Danyiil Kvjat mutatott még be egy-egy megforgást a barátkozó szabadedzés végén. Történt még egy más jellegű incidens a leintés pillanataiban, Esteban Ocon Renault-ja füstölögve gurult vissza a bokszba, csapata arra figyelmeztette a franciát, hogy ne váltson sebességet. A technikai hiba megmagyarázta, hogy Ocon szenvedett a szabadedzésen és csupán a 19. helyen zárta.