2024. április 28. vasárnap

Barcelona, 3. nap: Bottas és Vettel nagy lépéssel a többiek előtt

Valtteri Bottas és Sebastian Vettel a tesztek harmadik napján már jobb időeredménnyel zártak a tabella élén, mint ami a barcelonai pálya leggyorsabb hivatalos körideje. A Red Bull szinte az egész délutánt kihagyta.

Az alaphelyzet a szerdai tesztnapon sem változott, azaz továbbra is a Mercedes és a Ferrari autója nyújtja a legösszeszedettebb teljesítményt a nyúlfarknyi előszezoni gyakorlás során, amelynek holnap már féltávjához érkezünk.

A Mercedes ezúttal is elosztotta a délelőtti és délutáni programot két pilótája között, ám most hasonlóan tett rajtuk kívül a Toro Rosso és a Renault is - a taktika mögött a csütörtökre tervezett vizes pályás teszt állhat, ahol több istálló is majd mindkét versenyzőjének tervez lehetőséget adni, így a mai osztott programokkal a pályán töltött időt próbálják egyenlően elosztani.

bottas2

A nap leggyorsabb körét ezúttal Valtteri Bottas jegyezte, aki a délelőtti szakaszban futott egy 1:19,705-öt, amivel meg is döntötte volna a 2007 óta létező vonalvezetés körrekordját, ha ezt egy versenyhétvége keretén éri el. Ez a legjobb idő Rubens Barrichello nevéhez fűződik, aki a 2009-es időmérő Q2-jében futott 1:19,954-et, amely időt a mai nap későbbi szakaszában két ezreddel még Sebastian Vettelnek is sikerült fölülmúlnia.

Érdemes megjegyezni, hogy legjobb idejét Bottas a leggyorsabb, ultralágy gumikeverékek használatával, míg Vettel a lágyakkal érte el. A Mercedest délután vezető Lewis Hamilton ma nem szólt bele a legjobb idők sorsába, hiszen ezúttal rá jutott a versenyszimulációs program, így négy óra alatt 95 kört tett bele a W08-asba, amely a nap során összesen 170 alkalommal ment körbe.

Bár négy pilóta is okozott piros zászlós leállást, a figyelem egyértelműen a Williams újoncára, Lance Strollra irányult. Palmer délelőtti és Sainz délutáni kicsúszása, valamint Vettel napvégi leállása a célegyenesben csak kisebb fennakadásoknak tűntek, ellenben Stroll egyik bokszból kivezető köre után veszítette el irányítását az autója felett és csapódott a falnak - ráadásul a kanadainak 13 óra tájékán, a délelőtti szakasz leintésekor is volt egy hibája. A Williams a délutáni balesetet követően már nem tudott visszatérni a pályára, de pilótájukkal így is 100 kör közelébe jutottak, így a megtett kilométerek miatt nem kell, hogy fájjon a szívük.

Annál inkább problémás napja volt a Red Bullnak, mert Daniel Ricciardo hiába zárt a harmadik legjobb idővel, az ebédszünet után már alig láthattuk az energiaitalosok autóját. A csapat körbe is zárta a kémkedő szemek elől a garázsát, ahol egy kipufogóhibát próbáltak orvosolni.

A nap negyedik és ötödik ideje a feladatokat megosztó két Renault-pilótáé, Palmeré és Hülkenbergé lett, akik viszont együttesen is csak 93 körig jutottak. Nem volt túl termékemény a 63 kört számláló Toro Rosso sem, a McLarentől viszont a nem túl jól sikerült nyitány után még pozitívan is értékelhető Alonso mai 72 köre.

Csütörtökön véget is érnek a tesztek erre a hétre, méghozzá igencsak különleges módon. A korábbi megegyezés értelmében - ha nem lesz eső - mesterségesen locsolni fogják a pályát egész nap, hogy a csapatok a Pirelli eső- és intermediate abroncsait is kipróbálhassák.