Ma, hétfőn a mezőny hat, történelme és sikerei miatt kivételezett helyzetben lévő istállója, a Red Bull, a Ferrari, a McLaren, a Mercedes, a Lotus és a Williams egy ülésen vesz részt az FIA és a FOM tagjaival, amelyen számos a sport jövőjét érintő témáról tárgyalnak. Ezek egyike az F1-ben egyre gyakrabban előkerülő ügyfélautók kérdése, amely elfogadás esetén azt jelentené, hogy a jövőben a nagycsapatok teljes modelleket is eladhatnának a kisebbeknek, amelyek azok futtatásával megszűnnének a mai értelemben vett "konstruktőröknek" lenni.

A Force India helyettes csapatfőnöke, Bob Fernley attól tart, a szavazati jogtól megfosztott, és létszámban is alulmaradó kiscsapatok nem fognak tudni mit tenni a költségek növekedése ellen, így a fennmaradásuk érdekében előbb-utóbb az ügyfélautók jelentik majd számukra az egyetlen lehetőséget a túlélésre.
"Csak egyféle módon hozhatóak be az ügyfélautók: ha a kiscsapatokat a tevékenységük feladására kényszerítik. És a legjobb úton haladunk efelé" - idézi az Autosport a vészjósló Fernley-t, aki szerint azonban mégis elképzelhető, hogy ez a követendő irányvonal a sport jövője számára.
"Hogy ez helyes vagy helytelen lépés? Ebben nem vagyok biztos. Viszont egyértelmű jelei vannak azon törekvéseknek, hogy a csapatokat jogfosztottá tegyék és folyamatosan bizonyos költségekre kötelezzék őket. Azt feltételezhetnénk, hogy mindezzel az a céljuk, hogy ellehetetlenítsék őket, és ezzel behozhassák az ügyfélautókat."

Fernley rámutatott, a jövőre érkező új szabályokkal és a nevezési díjak emelkedésével már meg is kezdődött ez a folyamat.
"Egyetlen olyan kezdeményezés sem született az elmúlt 18 hónapban, amely nem növelte volna jelentősen a költségeket. A következő évben minden csapatnak 20 millió font költségnövekedéssel kell számolnia. És van négy olyan istálló, amelyeknek nem hogy rendelkezésére áll ez az összeg, hanem ezen felül is jelentős tartalékaik vannak" - mondta.