Sokáig tartotta magát a négyévszakos gumikkal szemben támasztott előítélet, miszerint ez a típus leginkább a kacsákhoz hasonlítható. A kacsa ugyanis valamennyire tud úszni, repülni és gyalogolni is; de a kormorán jobban úszik, a sas magasabbra repül, a strucc pedig gyorsabban fut. Bár „all season” abroncsokat választva apróbb kompromisszumokra továbbra is szükség van, alkalmazhatóságuk szempontjából sokkal árnyaltabb a kép, mint azt sokan gondolnák.
Ezt támasztják alá a magyarországi eladási számok is. A tavalyi értékesítések minden területen növekedést mutatnak, ám egyik szegmensben sem olyan látványos a változás, mint a négyévszakos szettek esetében. Míg nyári és téli gumikból másfél, illetve tizenkét százalékkal, addig négyévszakosokból 48%-kal adtak el többet, mint 2017-ben. Arányaiban vizsgálva ez utóbbi még mindig nem a legnépszerűbb választás az autósok körében, de a tendencia jól mutatja, mennyire átalakulóban vannak a vásárlói szokások.
„Mítosznak tekinthető az az elgondolás, hogy a négyévszakos gumiabroncsok minden esetben rosszabbul teljesítenek a nyári vagy téli gumikkal szemben” – fejtette ki a Delticom, Európa piacvezető online gumiabroncs és autófelszerelés kereskedésének megkeresésére Boncsér Sándor közlekedésbiztonsági-szakértő. „Az utóbbi években szemmel látható minőségjavulás tapasztalható az egész évben használható szettek piacán, így ezek a termékek egyre inkább észszerű vásárlási alternatívát jelentenek. Egy jó minőségű négyévszakos gumi teljes mértékben felveszi a versenyt egy alsó kategóriás téli vagy nyári évszakra fejlesztett abronccsal.”
Azon túl, hogy teljesítmény tekintetében ma már nincs jelentős eltérés a szezonális abroncsok javára, anyagi és kényelmi okokból is megfontolandó a négyévszakosok melletti döntés. Ez utóbbi ugyan minimálisan drágább a nyári és a téli típusokhoz képest, ám így is közel a költségek felét megspórolhatjuk pusztán azzal, hogy nem kell két külön szettre beruháznunk. Ezen felül megtakarítjuk az évi két gumicserére szánt összeget, a művelettel járó időt és kellemetlenségeket, illetve megoldódik az éppen használaton kívüli abroncsok tárolásának problematikája is.
Nem csak az anyagiak fontosak azonban, ha az ideális gumit keressük. Az üzemanyag-hatékonyság, a tapadási osztály és a külső gördülési zaj is mind-mind olyan tényezők, amelyeket érdemes mérlegelni a vásárlás során. Keretes írásunkban a Gumik.hu ezekről készített összefoglalóját tettük közzé.