DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. december 23. hétfő
Egyéb

A Ford GT műszerfala a jövőt mutatja

A repülőgépek és versenyautók üvegfelületű cockpitjéhez hasonlóan a vadonatúj Ford GT-ben is egy digitális műszer-kijelző uralja az autó műszerfalát, amely gyorsan és egyszerűen közvetíti az információkat, automatikusan igazodva az öt különleges üzemmódhoz.

Az innovatív, 10 colos műszer-kijelző hatalmas előrelépést jelent az eredeti Ford GT-ben alkalmazott megoldás helyett; abban az autóban még egy sor általános rendeltetésű analóg műszer, kapcsoló és gomb uralta a műszerfalat.

“A nagy teljesítmény kiaknázásához kulcsfontosságú, hogy a vezető tökéletesen összpontosíthasson,” magyarázta el Jamal Hameedi, a Ford Performance főmérnöke. “Ezért a GT-hez egy letisztult digitális műszer-kijelzőt terveztünk, ami a kiválasztott üzemmódtól függően mindig azokat az adatokat mutatja, amelyek hasznosak és fontosak az autó vezetőjének.”

A Ford mérnökei és dizájnerei által megalkotott legmodernebb, 10 colos digitális műszer együttes személyre szabható, elegáns, és az egyes üzemmódokhoz tartozó adatok kiválasztásával lehetővé teszi, hogy a vezető a megfelelő információk alapján gyorsan és hatékonyan hozhasson fontos döntéseket, tökéletesen kiaknázva a Ford GT képességeit.

A járműadatok jövőjének átformálása

A Ford GT program különleges lehetőséget kínált a kijelzők újragondolására, még plasztikusabban megmutatva, milyen lehet majd egy kommunikáló autó, és előrevetítve a Ford-modellek jövőjét.

A képernyő elrendezését annak alapján határozták meg a mérnökök, hogy melyek a legfontosabb járműadatok, mikor van rájuk szükség, és hogyan jeleníthetők meg úgy, hogy a járművezető a lehető legpraktikusabban dolgozhassa fel az információkat.

A dizájnerek célja egy nagy felbontású kijelző megalkotása volt, ami tökéletesen illik a kabin letisztult, céltudatos formavilágához. Az adatok éles kontúrú, erős kontrasztú grafikával jelennek meg.

Az első ötletek kipróbálásához a Le Mans győztesét, Scott Maxwellt meghívták a Ford GT szimulációs laboratóriumba, hogy mondja el a véleményét. Maxwell azt javasolta, hogy változtassák meg a fordulatszámmérőt, mert így a periférikus látással jobban követhető, hogy mikor pörög el az EcoBoost® V6-os motor a vörös mezőbe. Az is a versenypilóta ötlete volt, hogy a teljesítménnyel kapcsolatos információk milyen fontossági sorrendben jelenjenek meg.

Minden egyes pixel legyen tökéletes!

Amikor a tervezési folyamat eljutott a prototípusok fázisába, a Ford Peformance team olyan beszállítókat keresett, akik hasznos segítséget nyújthattak egy csúcstechnológiás kijelző elkészítésében.

A Ford dizájnerei és mérnökei szorosan együttműködtek a Pektron céggel (az elektronikus tervezés, a fejlesztés, kivitelezés és gyártás területén), valamint a Conjure munkatársaival (a grafika kidolgozásában), hogy munkájuk végeredménye egy olyan kijelző legyen, amelyen gondosan kimunkált animációkkal, könnyen leolvasható betűtípussal jelennek meg az adatok, méghozzá olyan színekkel és kontrasztokkal, amelyek a legkevésbé zavarják a vezetőt.

Az öt üzemmód egyszerűen kiválasztható a volánra szerelt gombokkal, így az autós a tekintetét mindig az úton tarthatja, és egy pillanatra sem kell elengednie a kormánykereket.

Minden üzemmódhoz másféle információ-csoport tartozik, attól függően, hogy az adott szituációban melyek a legfontosabb adatok – így a képernyő is ennek megfelelően rendeződik át.

Az egyes üzemmódokban a képernyő a következőképpen jeleníti meg az információkat:

GT_normal



- A Normal üzemmódban az adatok célszerű, praktikus elrendezésben láthatók. A grafikus megjelenítés egyszerű: a középen elhelyezett nagyméretű sebességmérő jobb oldalán a sebességfokozat-kijelző, baloldalt felül pedig az üzemanyagszint és a hűtőfolyadék hőmérséklete olvasható le. A hokiütő formájú fordulatszámmérő alacsonyabb tartományai kissé tömörítve jelennek meg, mivel ez a rész nem igazán érdekes a vezető számára. A műszeren a 3.000-7.000 1/perc közötti fordulatszám-tartomány a domináns; ez jelenik meg leglátványosabban a kijelző felső részén

GT_wet

- A Vizes út üzemmódban a képernyőn nagyjából ugyanolyan elrendezésben jelennek meg az adatok, mint a Normal beállításban, ám a grafika kékre vált, ezzel is utalva a ‘nedves padló’ táblákra. A sebességmérő alatt megjelenő grafika is a nedves aszfalt csillogását idézi, emlékeztetve a vezetőt a kiválasztott üzemmódra

GT_sport

- A Sport üzemmód fontosságuk szerint rendezi az információkat. A leghangsúlyosabb adat a középen megjelenített fokozatválasztás, amitől jobbra, kisebb méretben látható a sebesség. A grafika színe agresszív narancssárgára vált; a legtöbb tesztvezető számára ez az ajánlott beállítás

GT_track

- A Versenypálya üzemmódban a kijelző fekete hátteréből élesen tűnnek elő a szöveges és grafikus információk; a vörös színű grafikai elemeket a szem könnyebben megtalálja a száguldó autó képernyőjén. A kiválasztott sebességfokozat és a motor fordulatszáma jól látható, nagyméretű számokkal jelenik meg, jobboldalt alul pedig egymás alatt sorakoznak a hűtőfolyadék hőmérsékletét, az olajnyomást, az olajhőmérsékletet, az üzemanyagszintet és a még megtehető távolságot mutató adatok; e két utóbbi közül az elsőt százalékban, a másodikat pedig pontos értékkel jelzi a rendszer

GT_vmax

- A V-Max üzemmód kiválasztásával egy egészen másféle, célirányosabb és letisztultabb kiosztást lát a vezető. A kifejezetten a végsebesség elérésére optimalizált beállításban a nagyméretű, középen megjelenített sebességmérő dominál, a fordulatszámmérő pedig vékony csíkként jelenik meg, hogy a lehető legkevésbé vonja el a figyelmet. A hűtőfolyadék hőmérséklete, az olajnyomás, az olaj hőmérséklete és a turbónyomás mértéke jobboldalt olvasható le, az üzemanyag szintje pedig baloldalt fent látható

“Rengeteg időt töltöttünk azzal, hogy mindent tökéletesen rendezzünk el,” mondta Nick Terzes, a Ford GT vezető mérnöke. “Az eredmény egyszerűnek tűnhet, ám éppen az ilyen letisztult tökéletesség megvalósítása jelent komoly kihívást.”

Joey Hand, aki a Ford GT volánja mögött aratott győzelmet Le Mansban, nagyon élvezte a különféle üzemmódokhoz tartozó kijelző-változatokat, amikor nemrégiben ellátogatott a Las Vegas Motor Speedway pályára. “Ez a műszer pontosan azt mutatja, amit látni akarok – és pontosan akkor, amikor szükségem van rá,” nyilatkozta. “A srácok remek munkát végeztek!”

A jövő műszerfala

Nem a GT az egyetlen Ford-modell, amelyben megjelenik majd a digitális műszer-technológia. Ez az innováció a jövőben más Fordokban is feltűnik – újabb példaként arra, hogy a Ford egyre magasabbra helyezi a lécet, állandóan tökéletesítve autóit.

 

Ha ismerőseid figyelmébe ajánlanád a cikket, megteheted az alábbi gombokkal: