A megfelelő abroncsválasztás főleg télen sok balesetnek is elejét veszi. Mini tesztünkből kiderül, ki mennyire szakértője az abroncsoknak. Lássuk!
Mire való a négyévszakos gumi?
A. Ahogy a neve is mutatja, minden évszakban lehet használni, tökéletes nagy hóban és meleg, nyári időben is.
B. Minden abroncs négyévszakos, csak van, aki speciálisan téli gumira cseréli a készletet, ezért most már nyári guminak szoktuk hívni.
C. Olyan gumi, amit minden évszakban használhatunk. Főleg annak ajánlott, aki keveset használja az autót, szélsőséges időben keveset vezet.
2. Honnan lehet megtudni a gumiabroncs gyártási évét?
A. Vásárlást igazoló számláról.
B. A gumiabroncs oldalán található jelölés mutatja.
C. Az autó szervizkönyvébe feljegyzik a gumisnál.
3. Miért kell ellenőrizni a guminyomást?
A. Megfelelő nyomáson üzemeltetve nő a gumiabroncsok élettartama, csökken a sérülés kockázata, és üzemanyagot takaríthatunk meg.
B. Így deríthető ki, hogy nem csökken-e a nyomás, vagyis nem kaptunk-e defektet vagy alattomos, lassú defektet.
C. Hidegben a guminyomás csökken, így kavicsok és por kerülhet a belső és a külső része közé.
Megoldás
A négyévszakos gumik esetében a C válasz a helyes. Ez a típusú abroncs nem helyettesíti a téli-nyári gumik használatát, csupán egy alternatívát kínál azoknak, akik nem szeretnének gumit cserélni, például azért, mert ritkán vagy kizárólag rövid távokra használják az autót.
Az autógumi gyártási évét és hónapját a gumiabroncs oldalán található számok jelölik. Nem kizárt, hogy máshol is megtaláljuk az adatot, de erre érdemes hagyatkozni, ha biztosra mennénk.
A guminyomás ellenőrzésével és megfelelő beállításával óvjuk a futóművet a sérülésektől, csökkentjük a fogyasztást és növeljük a gumi élettartamát. Természetesen a rendszeres mérés a defekt felderítésében is segíthet, de nem ez az elsődleges célja.
Az eredmény
Ha mind a három kérdésre sikerült helyesen válaszolni, azt jelenti, biztos ismeretekkel rendelkezel az autógumi vásárláshoz, nem okoz majd gondot a gumik biztonságos kezelése. Kevesebb találat esetén érdemes egy kicsit tájékozódni a témában, például az Olcsobbgumi.hu oldal tudástárán keresztül.
Sajnos a KRESZ és vezetéselméleti oktatás során még mindig aránytalanul kevés szó esik a gumik megfelelő használatáról, így sokszor még a gyakorlott vezetőket is érik meglepetések. Abroncs választás előtt jó, ha körbenézünk a piacon és megismerjük a saját járművünk igényeit. Ez sok kellemetlenségnek elejét veheti a későbbiekben. A jó gumiválasztás a biztonságos autózás egyik alapja.