Londont és Miamit követően idén február 2-án és 3-án Szaúd-Arábia fővárosában, Rijádban rendezik meg az eseményt, amely ezúttal is az országok pilótapárosai által megvívott Nemzetek Kupájából, valamint az egyéni versenyből, a tényleges Bajnokok Tornájából áll majd. A csoportok sorsolását mindkét megmérettetésre megejtették már, alább pedig meg is tekinthetők.
Ahogy az mindig lenni szokott, az esemény nagy hangsúlyt fordít a házigazda ország vagy régió versenyzőire, így ezúttal az arab világból érkezők képviseltetik magukat szokatlanul magas létszámban. Ott lesz például köztük a szaúd-arábiai Yazeed Al-Rajhi is, aki pár éve a Dakar Ralik állandó indulója, és gyakran a legjobb helyezések alakulásába is beleszól.
A pár éve már kihagyhatatlan szimulátorosokon kívül sok ismerős, a tornán évről évre feltűnő nevet is láthatunk a nevezők között, és ott lesz a tavalyi egyéni bajnok, az első nekifutásra győzni tudó Juan Pablo Montoya is. Akik viszont ezúttal hiánycikknek számítanak a mezőnyben, azok az aktív F1-es pilóták. Míg egy évvel ezelőtt Sebastian Vettel, Pascal Wehrlein, Felipe Massa és – az F1-ből épp akkor kiszálló – Jenson Button is jelen volt, addig idén Montoya mellett csak a 2014-es egyéni ROC-bajnok, David Coulthard az, akik valaha is versenyeztek a Formula-1-ben.
A Ferrari német pilótája tavaly azzal vonta magára a figyelmet, hogy a Nemzetek Kupáján egyedül nyerte meg Németország számára (és először Michael Schumacher nélkül), miután Wehrleint előző napi balesete miatt az orvosok eltanácsolták a vezetéstől. Vettel azonban most, 2007 óta csupán másodszor nem iratkozott fel a résztvevők közé, noha német csapat ezúttal is lesz, a WEC és a DTM friss bajnoka, Timo Bernhard és Rene Rast képviseletében.
A fiatalságot pedig a tavalyi F3-as Európa-bajnokság első két helyezettje, Lando Norris és Joel Eriksson képviselik. És nem lesz hiány friss bajnokokban sem, hiszen az F3, a WEC, a DTM, az IndyCar és a WRC 2017-es győztese is elutazik Rijádba. A Formula-E címvédője, Lucas di Grassi is meghívást kapott, ő viszont kénytelen volt azt visszautasítani, mivel az elektromos sorozat szintén versenyez ezen a hétvégén, méghozzá Chilében.
Ki gondolta volna, hogy egyszer eljön majd egy olyan hétvége a motorsportban, amikor Szaúd-Arábia és Chile lesz az események két fő gócpontja!
A nemzetek kupájának csoportbeosztása:
Mint látható, egy csoportba került az arab régió három csapata, ezzel gondoskodva róla, hogy egyikük biztosan eljusson az elődöntőig. A három csoportelső mellett az A és a B csoportban erősebben szereplő második helyezett léphet majd fel a legjobb négy közé.
A csoport
Németország (Timo Bernhard és René Rast)
Latin-Amerika (Juan Pablo Montoya és Helio Castroneves)
Mexikó (Memo Rojas és Abraham Calderon)
USA (Ryan Hunter-Reay és Josef Newgarden)
B csoport
Észak-Európa (Tom Kristensen és Petter Solberg)
Nagy-Britannia (David Coulthard és Lando Norris)
Svédország (Johan Kristoffersson és Joel Eriksson)
Sim Racing All Stars (Rudy van Buren és az eROC győztese)
C csoport
Szaúd-Arábia (Yazeed Al-Rajhi és a szaúdi ROC Factor győztese)
Egyesült Arab Emírségek (Khaled Al-Qubaisi és Khalid Al-Qassimi)
Libanon (Karl Massaad és Mansour Chebli)
A Bajnokok Tornájának csoportbeosztása
Egyelőre minden csoportba három pilótát sorsoltak, a negyedik tag kiléte külön selejtezőkön fog eldőlni, azok résztvevőinek egy részét pedig az Arab-félsziget pilótái számára kiírt minibajnokság legjobbjai adják majd.
A csoport
Juan-Pablo Montoya
Helio Castroneves
Ryan Hunter-Reay
A Memo Rojas és Abraham Calderon közötti selejtező győztese
B csoport
Tom Kristensen
David Coulthard
Timo Bernhard
A Rudy van Buren és az eROC nyertese közötti selejtező győztese
C csoport
Johan Kristoffersson
René Rast
Lando Norris
A Joel Eriksson és a ROC Factor leggyorsabb libanoni versenyzője közötti selejtező győztese
D csoport
Josef Newgarden
Petter Solberg
Yazeed Al-Rajhi
A ROC Factor leggyorsabb emírségekbeli és szaúdi versenyzője közötti selejtező győztese