DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. július 11. szombat

Le Mans: Cadillac-vezetés és Toyota-kiesés az első időmérőn

Alex Lynn 3:22,847-es köre révén a #12-es Cadillac volt a leggyorsabb a Le Mans-i 24 órás első, szerdai időmérőjén, amelyen a Hypercar-kategóriában a legjobb tizenöt egység közé kerülés volt a cél. És bizony volt nagynevű búcsúzó már az első nap során is, meglepetésre ugyanis csupán a 17. helyen végzett a #7-es Toyota legénysége (Nyck de Vries, Mike Conway és Kamui Kobayashi). Rajtuk kívül a #99-es Proton Porsche, valamint a két-két Peugeot és Aston Martin esett el a csütörtöki folytatástól. Az élen egyébként változatos a kép, hiszen a leggyorsabb Cadillac mögött a #15-ös BMW (Dries Vanthoor), az #51-es Ferrari (Antonio Giovinazzi) és a #6-os Porsche (Kevin Estre sorakozott).

Az LMP2-es géposztályban – amely csak Le Mans-ban csatlakozik a WEC mezőnyéhez – az AO by TF #199-es egysége zárta az élen az első kvalifikációt, míg a legnagyobb nevű kieső az André Lotterert és Jamie Chadwicket is a soraiban tudó #18-as IDEC Sport volt. Az LMGT3-ban a Valentino Rossi nevével fémjelzett #46-os Team WRT BMW húzta be az első időmérőt Ahmad Al Harthy körével, érdekességképp pedig meg lehet jegyezni, hogy kiesett viszont a női egység, azaz az Iron Dames – ahol Michelle Gatting már a tesztnap során megsérült.

Folytatás csütörtökön 20 órától a további két szakaszból álló Hyperpole-edzésekkel (illetve előtte ma este és holnap délután még két szabadedzéssel). A verseny maga szombaton 16 órakor startol, és szokásainknak megfelelően folyamatos élő szöveges közvetítés formájában tudósítunk majd róla!

A Hypercar kategória első időmérőjének sorrendje:

1. 12 Cadillac Hertz Team Jota A. Lynn, N. Nato, W. Stevens
2. 15 BMW M Team WRT D. Vanthoor, K. Magnussen, R. Marciello
3. 51 Ferrari AF Corse A. Pier Guidi, J. Calado, A. Giovinazzi
4. 6 Porsche Penske L. Vanthoor, K. Estre, M. Campbell
5. 38 Cadillac Hertz Team Jota E. Bamber, S. Bourdais, J. Button
6. 50 Ferrari AF Corse A. Fuoco, M. Molina, N. Nielsen
7. 5 Porsche Penske J. Andlauer, M. Christensen, M. Jaminet
8. 20 BMW M Team WRT R. Rast, R. Frijns, S. Van der Linde
9. 311 Cadillac Whelan J. Aitken, F. Drugovich, F. Vesti
10. 36 Alpine Endurance Team J. Gounon, F. Makowiecki, M. Schumacher
11. 8 Toyota Gazoo Racing S. Buemi, B. Hartley, R. Hirakawa
12. 83 AF Corse Y. Ye, P. Hanson, R. Kubica
13. 101 Cadillac Wayne Taylor Racing J. Taylor, R. Taylor, F. Albuquerque
14. 4 Porsche Penske F. Nasr, N. Tandy, P. Wehrlein
15. 35 Alpine Endurance Team P. Chatin, F. Habsburg, C. Milesi
Nem jutott be a Hyperpole 1-be:  
16. 009 Aston Martin Thor Team A. Riberas, M. Sorensen, R. De Angelis
17. 7 Toyota Gazoo Racing M. Conway, N. De Vries, K. Kobayashi
18. 94 Peugeot Totalenergies S. Vandoorne, M. Jakobsen, L. Duval
19. 93 Peugeot Totalenergies J. Vergne, P. Di Resta, M. Jensen
20. 99 Proton Competition N. Jani, N. Pino, N. Varrone
21. 007 Aston Martin Thor Team H. Tincknell, T. Gamble, R. Gunn

wec-lynn-cadillac-lemans-1

fotó: DPPI/WEC Media

Ezzel a körrel volt pole-ban tavaly Hamilton

A Brit Nagydíj 2018-as pole-köre ezen a linken, vagy a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!

Raikkönen az 1950-es Alfa Romeóval bemutatózik a hétvégén

Sok más töltelék-tevékenység mellett arra sem nagyon lehetett rávenni Kimi Raikkönent karrierje során, hogy történelmi F1-es autókkal bemutatózzon, ám ezen a hétvégén kivételt tesz. Vasárnap, a pilótaparádé kezdetekor a finn azzal az Alfa Romeo 158 "Alfetta" modellel fog megtenni egy kört Silverstone-ban, amely ugyanezen a helyszínen megnyerte az F1 legelső világbajnoki futamát 1950-ben Giuseppe Farina irányítása alatt. Az autó már megérkezett a paddockba, és Raikkönen is megkezdte az ismerkedést vele.

 

Bemutatjuk a történelem legfurcsább F1-es figuráit

A Formula–1-ben nem csupán a siker, hanem a megmaradás kulcsa is a pénz: csak annak van keresnivalója ebben a sportban, akinek rengeteg kijutott belőle. Ha pedig adott egy impozáns bankszámla, senki sem fog egy vállalkozó szellemű autóőrült útjába állni. A rajtrács csapatait ideig-óráig éltető, kevésbé ismert különc figurákat mutatunk be az Autósport és Formula Magazin legújabb számában.

ic8hv2srdcban2isx0rq_lg

Ricciardo megkérdezte Norristól, hogy szőrösödik-e már ott lent

Pedig ártalmatlan helyzetnek indult az egész, hiszen a pilóták éppen az arcszőrzetük sűrűségéről elmélkedtek a Brit Nagydíj csütörtöki sajtótájékoztatóján, amikor Daniel Ricciardo félhangosan odavetette a 19 éves Lando Norrisnak a fent említett kérdést. A fiatal britben csak pár másodperccel később, már a következő újságírói kérdés közben ülepedett le a poén, ekkor viszont asztalra borulós röhögőgörcsöt kapott.

"Nem gondoltam, hogy ez ilyen vicces volt!" - mentegetőzött Ricciardo.

Ne maradj le, íme a pénteki motorsport-program

Szokász szerint a szabadedzések domiálnak a versenyhétvége első napján, de jó pár kategória megkezdi már a munkát.

A pénteki program:

9:35-10:20 Formula-3, szabadedzés

11:00-12:30 Formula-1, első szabadedzés (M4 Sport)

12:55-13:40 Formula-2, szabadedzés

13:00-13:30 TCR Europe, első szabadedzés

15:00-16:30 Formula-1, második szabadedzés (M4 Sport)

16:55-17:25 Formula-2, időmérő

17:20-17:50 TCR Europe, második szabadedzés

17:50-18:20 Formula-3, időmérő

19:30-20:20 Superbike, első szabadedzés

00:00-00:50 Superbike, második szabadedzés

A hétvége teljes programja ezen a linken megtekinthető!

pf5_11

fotó: dppi

Ti melyik versenyautóból csinálnátok jacuzzit?

Nem hétköznapi, de kétségtelenül ötletes megoldás: egy S1600-os Renault Clio raliautó újrahasznosítása.

jacu2

jacu3

Akarsz a magyar ralibajnoknál dolgozni?

A magyar ralibajnokság címvédője, Hadik András csapata keres autószerelőt:

hadik_5

Hat csapat bázisa csupán egy köpésnyire van a silverstone-i pályától

A legtöbb F1-es gárda számára hazai verseny a Brit Nagydíj, ezek többségétől pedig csak kőhajításnyira van a silverstone-i pálya. A Motorsportweek grafikáján jól látszik, hogy hat csapat székhelye is az úgynevezett Motorsport-völgyben található, melynek közepén fekszik Silverstone. Ezek az istállók a Mercedes (a brackley-i csapatközpont és brixworthi motorgyár egyaránt), a Red Bull, a Renault, a Racing Point, a Haas (az európai székhely), valamint Toro Rosso (aerodinamikai bázis és szélcsatorna).

Két csapat, a Williams és a McLaren a völgyön kívül rendezkedett be, de az út a térképen távolinak tűnő Wokingtól Silverstone-ig sem több, mint 130 kilométer.

A csapat neve Bull. Red Bull.

A Red Bull Racing fennállása során népszerűsített már Star Wars- és Superman-filmet is, annak apropóján pedig, hogy az idei Brit Nagydíjon megrendezik a hat versenyhétvégén szereplő James Bond-kiállítást, továbbá a 007-es filmek ikonikus autója az Aston Martin, a csapat névadó szponzora, a marketingesek nyélbe ütöttek egy kézenfekvő megállapodást az EON Productionsszel, a Bond-filmeket készítő céggel.

Ennek értelmében 007-es logók vándorolnak a két autóra, továbbá Max Verstappen RB15-ösére az 1967-es Goldfinger filmben szereplő Aston Martin DB5 rendszámtáblája kerül, míg Pierre Gasly versenygépét az 1987-es Halálos rémületben Aston Martin V8-ának táblája díszíti – ezek az egyelőre közzétett fotókon nem szerepelnek. A csapat boksza is James Bond-stílusú dekorációt kap a Formula-1 – most figyeljetek – 1007. versenyén.

A Haas elvesztette (?) főszponzorát, a Williams szerződést hosszabbított a magáéval

A Rich Energy szerdán azt közölte, hogy felbontja a szerződést a Haasszal, de a történet itt még nem biztos, hogy véget is ér, mert a Haas viszont azt közölte, hogy a cég egyelőre névadó szponzor és kész. Közben viszont a Rich-közleményben megemlített ("még ők is előttünk végeztek") Williams azt jelentette be, hogy szerződést hosszabbít jelenlegi főszponzorával, a ROKiT nevű céggel.

A ROKiT azt közölte, hogy nagy tervei vannak a Williamsre építve, a grove-iaknak pedig természetesen öröm, hogy több évre megállapodtak egy ilyen jelentős szponzorral. Az új szerződés értelmében nem három, hanem öt évig lesz a ROKiT a Williams fő támogatója.

rokit

fotó: dppi

Ricciardo taktikai okokból szeretne visszautazni 1714-be

"Melyik F1-es érába repülnél vissza, ha lenne egy időgéped?" - szól a jól ismert kérdés, amit minden Formula-1-es versenyző megkap időről időre. Természetesen Daniel Ricciardo az, aki erre sem az unalmas választ adta, amikor az Osztrák Nagydíj hétvégéjén szembesült a kérdéssel.

"1714-be, mert akkor még nem volt gond vele" - utalt az 1950-ben megszülető F1-re. Amikor valaki felhívta a figyelmét, hogy akkor még nemcsak az F1, de a napjainkban a futamokat gyakran egyhangúvá tevő Mercedes sem létezett, az ausztrál erre is rögtön rávágta: "Na tessék, probléma megoldva!"

00119011_689

Itt van Alonso összes versenyautója - papírból

Egy lelkes rajongó osztotta meg kezének munkáját Twitteren, amelynek elkészítésére több mint 500 órát áldozott. Papírból hajtogatva és összeragaszva ez itt az összes versenyautó, amivel a háromszoros világbajnok 1999, vagyis formulaautós karrierjének kezdete óta versenyzett - megspékelve néhány olyannal, amelyekkel csak tesztelt (vagy éppen nem kvalifikálta magát...).

Elütötték egy adománygyűjtésen, elveszítheti egyik lábát a korábbi F1-es pilóta

Szörnyű baleset történt a most 55 éves Martin Donnellyvel, aki 1990-ben a Lotusszal az F1-ben versenyzett, de az elmúlt években is többször feltűnt a paddockban a versenybírók segédjeként. Az északír exversenyző a múlt héten egy jótékonysági eseményen vett részt, amelynek keretében többedmagával mopeddel motorozott körbe Írországban, hogy rákos betegek számára gyűjtsön adományokat. Az utazás során Donnelly elesett, egy másik motoros pedig már nem tudta kikerülni és elütötte őt, ezáltal bal lába térd felett súlyosan sérült. Donnelly egy barátja indított gyűjtést a megsegítésére, elmondása szerint ugyanis valós lehetőség, hogy a roncsolódás és elfertőződés miatt amputálni kell majd az egykori pilóta lábát.

Donnelly F1-es karrierje során csodával határos módon egyszer már megúszta lába elveszítését. Az 1990-es jerezi Spanyol Nagydíj szabadedzésén bukott hatalmasat, kirepült az autójából, ám súlyos fej-, tüdő- és lábsérülései ellenére felépült, noha versenyzői karrierje véget ért. Ebben az évtizedben ejtette csak meg "visszatérését" néhány alkalmi részvétellel, például a BTCC-ben. 

40503952_1562657802386550_r

Elhozza-e a változást a Ferrarihoz Mattia Binotto személye?

Azért kapta meg a lehetőséget az elnökségtől a Ferrari F1-es csapatának vezetésére a svájci-olasz szakember, hogy visszavezesse a Scuderiát a csúcsra - de vajon képes lehet-e valóra váltani a vörös álmokat, vagy hamarosan újabb vezetőváltásra lesz szükség? Ezt taglaljuk az Autósport és Formula Magazin legújabb számában.

okli2paia4mpymaus64b_lg

Vettel, Leclerc és a Ferrari SF90 Stradale

Megint van egy új modellje a Ferrarinak, amit odaadtak két F1-es pilótájuknak, hogy játszadozzanak vele egy kicsit. A videó IDE kattintva indul.

D-voK04U0AAm0RL

Button a pályára viszi legjobb autóját, a Brawnt

Egy különleges bemutatókörrel is készültek a szervezők a Brit Nagydíjon: tíz évvel világbajnoki címe után Jenson Button csütörtökön a 2009-es Brawn GP GBP001-et járatja meg Silverstone-ban.

Elégette Verstappen trófeáját a Red Bull

Persze csak egy reklámvideóban: a Mobil1 reklámjában azt magyarázzák, hogy milyen hőfokra melegszik az autó és hogy mi történik Max Verstappen kedvenc trófeájával, ha ugyanilyen hőfokra hevítik.

 

Raikkönen motorozással hangol Silverstone-ra

A finn Jégember csak annyit írt lapozható Instagram-posztjához, hogy "Fun".

 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Fun.

Kimi Räikkönen (@kimimatiasraikkonen) által megosztott bejegyzés,

Így ment végig a pilóta nélküli autó Goodwoodban

A DevBot 2.0 "köre" a goodwoodi Sebességfesztiválon:

 

Ma délután valami rendkívüli dolgot jelentenek be az F1-ben

Legalábbis erre következtethetünk abból, hogy az F1-ben egyáltalán nem szokás szerdán, a soron következő helyszínen sajtótájékoztatót tartani. Márpedig most erre kerül sor: ma, szerdán 14:00-kor az F1 feje, Chase Carey, a silverstone-i pályát működtető BDRC vezetője, Josh Grant, illetve Stuart Pringle, Silverstone ügyvezetője jelent be valamit. Szerintetek mit? Persze adja magát, hogy a hosszú ideje tartó huzavona után a pálya mégis marad a versenynaptárban hosszabb távon...

00118012_636

fotó: dppi