DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 13. szombat

Marquez évtizedes körrekordot döntött meg, Bagnaia elesett

Két héttel a thaiföldi nyitány után az egy év kihagyást követően visszatérő Termas de Rio Hondóban versenyez a hétvégén a MotoGP, amely számára két edzés volt a menü pénteken. Marc Marquez pedig ott folytatta, ahol Buriramban abbahagyta: mindkét gyakorláson a leggyorsabb volt, a Q2-es helyekről döntő délutáni tréningen futott 1:37,295-ös ráadásul új körrekord: a spanyol saját 11 éves csúcsát adta át a múltnak – igaz, elsőként Marco Bezzecchi javította meg azt az Apriliával. Az olasz végül amúgy csak negyedik lett, Fabio di Giannantonio és Alex Marquez férkőzött még be elé, azaz három Ducati zárt az élen.

Az első négyest a másik három márka egy-egy képviselője követte a sorban a KTM-es Brad Binder, a yamahás Alex Rins és a hondás Johann Zarco révén, sőt előbbi kettő csapattársa, Fabio Quartararo és Pedro Acosta jött utánuk – annak ellenére, hogy a franciának eleinte műszaki gondjai voltak, míg a spanyol a leintés után elesett. Francesco Bagnaia viszont még az utolsó percekben bukott, de végül így is megúszta, hogy ismét kicsússzon pénteken a top 10-ből, épp a tizedik helyen kvalifikálta magát a másnapi időmérő második szakaszába.

A péntek délutáni edzés eredménye (a top 10 bejutott a Q2-be):

1. Marc Márquez Ducati 1'37.295  
2. Fabio di Giannantonio VR46 Ducati 1'37.430 0.135
3. Álex Márquez Gresini Ducati 1'37.496 0.201
4. Marco Bezzecchi Aprilia 1'37.510 0.215
5. Brad Binder KTM 1'37.546 0.251
6. Alex Rins Yamaha 1'37.591 0.296
7. Johann Zarco LCR Honda 1'37.685 0.390
8. Fabio Quartararo Yamaha 1'37.818 0.523
9. Pedro Acosta KTM 1'37.827 0.532
10. Francesco Bagnaia Ducati 1'37.834 0.539
11. Ai Ogura Trackhouse Aprilia 1'37.855 0.560
12. Franco Morbidelli VR46 Ducati 1'37.931 0.636
13. Joan Mir Honda 1'37.975 0.680
14. Jack Miller Pramac Yamaha 1'38.058 0.763
15. Luca Marini Honda 1'38.136 0.841
16. Maverick Viñales Tech3 KTM 1'38.315 1.020
17. Fermín Aldeguer Gresini Ducati 1'38.347 1.052
18. Miguel Oliveira Pramac Yamaha 1'38.649 1.354
19. Somkiat Chantra LCR Honda 1'38.651 1.356
20. Raúl Fernández Trackhouse Aprilia 1'38.746 1.451
21. Enea Bastianini Tech3 KTM 1'38.785 1.490
22. Lorenzo Savadori Aprilia 1'39.076 1.781

motogp-marquez-termas-day1

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

A gumiknak is köszönhette Hamilton a második helyet

Kiadta a Pirelli a szokásos verseny utáni infografikáját a gumitaktika alakulásáról – 35 kerékcsere volt Imolában, beleértve a piros zászló alatt elvégzetteket is.

A nedves futam elején az intermediate abroncsok domináltak (négyen, köztük Gasly megpróbáltak teljes esőgumin rajtolni, de ez rossz választásnak bizonyult), száraz abroncsokra Vettel váltott először, a mezőny többsége azonban Verstappen nyomán kapta meg a slickeket a 27. és 28. körben, a két Haast leszámítva a tartósabb közepes keveréket, abban bízva, hogy ezzel kihúzzák a kockás zászlóig.

A 33. körben, a piros zászló alatt sokan gumit cseréltek: Verstappen és Hamilton újabb közepest kapott, Norris azonban lágyat. A McLaren dobogósa elmondta, a puha keverék előnyt jelentett számára 10-15 körig, de aztán elkopott – ez is közrejátszott abban, hogy három körrel a vége előtt a gumielőnyben levő Hamilton meg tudta előzni. A csapattárs Ricciardo, valamint Perez (aki ekkor még a dobogóért harcolt Norrisszal és Leclerc-rel) ugyancsak a lágy gumira voksolt a végén.

Nyomasztó fotókon Bottas rommá tört autója

Szerencsére személyi sérülés nélkül, ám jelentős anyagi kárral zárult az Emilia-Romagna-i Nagydíj legnagyobb balesete, amely során Valtteri Bottas és George Russell 300 km/óra feletti tempónál ütközött egymásnak. A Mercedes csapata utólag három fotót tett közzé a garázsából, amelyek jól tükrözik a Bottas garázsfelében uralkodó hangulatot. A finn pilótának eleve nehéz versenyhétvégéje volt: mindössze a nyolcadik rajthelyet szerezte meg, a versenyen pedig képtelen volt felvenni az élmezőny tempóját, és egy Williams próbálta őt megelőzni a csattanás pillanatában.

DIalKke

rTRJcE8

7xKzARY

Videón Russell és Bottas imolai ütközése

Nagyjából az Emilia-Romagna-i Nagydíj féltávjánál jártunk, amikor George Russell épp előzni készült Valtteri Bottast, ennek azonban ütközés és dupla autótörés lett a vége. Íme, a Williams britjének fedélzeti kamerájából, valamint a mögöttük érkező Kimi Raikkönen onboardjából a baleset, amely miatt a piros zászló is előkerült:

Vettel: Majd akkor oltatom be magam, ha rám kerül a sor

A Formula-1-nek még a bahreini tesztek során ajánlotta fel a helyi kormányzat, hogy beoltják a teljes paddockot, ám akkor azt az F1 visszautasította – igaz, néhány pilóta és csapat önállóan elfogadta ezt. Többek között Carlos Sainzról és Sergio Perezről derült ki ez, míg Max Verstappen már a tesztre is beoltva érkezett. Sebastian Vettel viszont a másik véglethez tartozik: a német semmiképpen sem akarja „átugrani a sort”.

„Felajánlották nekünk, hogy megkapjuk az oltást Bahreinben, de szándékosan elálltam ettől, mert még nem én jövök a sorban” – idézi az Aston Martin pilótáját a PlanetF1.com szakoldal. „Kérdéses, hogy más profitál-e az általam fel nem használt vakcinából, de számomra elvi kérdés. Sok ember szeretné megkapni az oltást, sokan várakoznak. A fiatalabbak kevésbé vannak veszélyben, mint az idősebbek, szóval be fogom oltatni magam, de csak akkor, amikor én jövök a sorban.”

Hasonlóan vélekedik Toto Wolff, a Mercedes csapatvezetője is, aki még szintén vár az első adag vakcinájára: „Angliában elég jól halad az oltási kampány, és elég sok csapattagunk megkapta már a vakcináját, mert rákerült a sor. Úgy vélem, amíg nem kerülök ki a sort, addig ez rendben van. Én ezért döntöttem úgy, hogy várok, amíg én következek a sorban.”

vettel-imola-dppi

Kilenc éve nem láthattunk ennyire szoros időmérőt, mint Imolában

Nemcsak érzésre tűnt roppant kiélezettnek az Emilia-Romagna-i Nagydíj kvalifikációja, hanem a számok is ezt igazolják: az első három helyezett egy tizeden belül volt, de ami ennél is szokatlanabb, hogy még a nyolcadik helyezett lemaradása is kevesebb volt, mint fél másodperc. Egészen a 2012-es Malajziai Nagydíjig kell visszamennünk, hogy ilyen szoros időmérőt találjunk az első nyolc között: ott 445 ezred választotta el egymástól a pole-pozíciós Lewis Hamiltont (McLaren) és a nyolcadik Nico Rosberget (Mercedes).

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

400. versenyhétvégéjén van jelen Raikkönen fizioterapeutája

Jubilál Mark Arnall, Kimi Raikkönen fiziója (személyi edző, gyógytornász, masszőr, asszisztens egy személyben), akinek az imolai 400. Formula-1-es versenye. Arnall a finnekre szakosodott, hiszen 1997-ben kezdett a McLarennél a rövidesen kétszeres világbajnokká váló Mika Hakkinen oldalán. A versenyző visszavonulása után a helyére érkező Kimi Raikkönen örökölte meg őt, a páros pedig azóta elválaszthatatlan, a fizioterapeuta minden csapatához követte a 2007-es világbajnokot, így az Alfa Romeóhoz is.

Hamilton vigasztalta a csalódott Norrist

Nem volt lehangoltabb versenyző az imolai időmérő után Lando Norrisnál: a brit karrierje eddigi legjobbját jelentő harmadik lett volna a rajtrácson azzal a köridővel, amelyet a pályahatár megsértése miatt elvettek. „Nagyon csalódott vagyok, nagyon dühös vagyok magamra. Azon a körön, amelyen nem szabadott volna rontanom, elkövettem egy hibát, ezzel pedig mindent elcsesztem” – nyilatkozta a riportereknek Norris, majd a közösségi médiában folytatta az önostorozást, az alábbi képet posztolva.

„Így érzem magam most, centikre a harmadik helytől. Az én hibám volt, elmértem magam és a kört törölték. Sajnálok mindenkit a McLarennél, ezt elkáztam, ennél jobbat érdemeltetek ma” – írta a fotóhoz Norris, aki megmaradt köre alapján a hetedik rajtkockából indulhat. Valószínűleg ő sem számított rá, hogy Lewis Hamilton fog a kép alá kommentelni:

„Senki sem szólhat le, amiért mindent beleadtál. Lenyűgöző kör volt, nagyszerű látni, hogy te és a csapat ragyogtok. Lépj tovább, versenyezzünk!” – üzente sportszerű gesztusként a hétszeres világbajnok fiatal honfitársának.

Reggeli helyzetjelentés Imolából

Süt a nap, esőnek egyelőre nincs nyoma, a paddock kissé álmoskás, a versenyzők közül Lance Stroll – aki tegnap háborgott amiatt, hogy pályaelhagyás miatt bukta a legjobb eredményét a Q3-ban – az Aston Martin motorhome-jának tetőteraszán töretlen lelkesedéssel tréningezik – jelentette a helyszínről a Formula.hu tudósítója.

MotoGP: Videón Jorge Martin óriási bukása

Martint feji, valamint a jobb karján és bokáján történt zúzódások miatt kórházba szállították, így nem folytathatja a portimaói hétvégét. A MotoGP újonca a Portugál Nagydíj helyszínének hetes kanyarjában vesztette el irányítását Ducatija felett.

 

Eljött a versenyek napja: a vasárnapi program

Íme, a mai menetrend a tv-közvetítésekkel együtt:

12:20 Moto3, futam (Aréna4)
14:00 MotoGP, futam (Aréan4)
15:00 Formula-1, futam (M4 Sport)
15:30 Moto2, futam (Aréna4)
21:40 IndyCar, futam

McLaren a pole-ban, Grosjean hetedik rajtkockában az IndyCar-szezonnyitón

A Barber Motorsports Parkban hétvégén elindult az IndyCar 2021-es szezonja, egy szoros időmérővel. Két csoportra bontott Q1 után 12-en versenyeztek a Q2-ben, a felük jutott be a Q3-ba. Majdnem sikerült ez a sorozatban debütáló Romain Grosjeannak, aki végül hetedik helyezéssel éppen kiesett a Q2-ben, így a Dale Coyne Racing franciája ebből a rajtkockából indulhat vasárnap, magyar idő szerint 21:40-kor.

A hat továbbjutó Q2-es idő között mindössze két tizedmásodperc volt a szórás, és a végső szétlövés is szorosan alakult, 0,069 másodperc döntött a McLaren versenyzője, Patricio O’Ward javára az andrettis Alexander Rossival szemben. Alex Palou kiváló harmadik rajthellyel kezdett a Penskénél, Will Power, Scott Dixon és Marcus Ericsson szerepelt még a Q3-ban – tehát egy régi ismerős indul közvetlenül Grosjean elől Alabamában. Az időmérő eredményei itt elérhetők.

Nehéz napja volt Tsunodának és még büntetést is kapott

A bokszutcai sebességkorlátozás túllépéséért pénzbírságra ítélték Yuki Tsunodát. Az AlphaTauri pilótája a szombat délelőtti, harmadik szabadedzésen a megengedett 80 km/órás tempót 2,4 km/órával túllépte, ezért a csapatának 300 eurós büntetést kell befizetnie. Az összeg nem fogja földhöz vágni a japánt, aki most inkább azon aggódik, hogy vasárnapra menetkész autót kapjon vissza a szerelőitől.

A japán mellett volt egy másik büntetett is. Lance Stroll az időmérőn lépte túl a megengedett sebességet 5,1 km/órával, amit a felügyelők 600 eurós büntetéssel "jutalmaztak".

EzKmmmeVgAEqXCw

Magyar emléktábla Imolában? Naná!

A magyar F1-es operatőrlegenda, Szabó-Biczók Szilárd 18 évvel ezelőtt ezen a napon, április 17-én lépett első ízben a paddock aszfaltjára, ráadásul Imolában. Alig vette fel a kamerát és nyomta le a REC gombot, másodperceken belül Juan Pablo Montoya az orra előtt összetűzésbe került az osztrákok operatőrével, Michael Panhoferrel. Ahogyan mondani szokás, a többi már történelem: a felvétel bejárta az egész világot és a mai napig sokan visszanézik, Szilárd a paddock állandó lakója lett és szerkesztőségünknek is közeli barátjává vált. A formula.hu tudósítója a különös évforduló apropóján sebtében „emléktáblát” fabrikált, amit ma délelőtt a helyszínen fel is avatott. Mondanunk sem kell, az ünnepelt a hasát fogta a nevetéstől, így kijelenthetjük: nemcsak a 2003-as április 17-e, hanem az idei is emlékezetes marad számára.
IMG_20210417_132840

Videó: Kisebb bodicsek Hamilton és Verstappen között

Lewis Hamilton szerezte meg a pole-pozíciót az Emilia-Romagna-i Nagydíj időmérő edzésén, Max Verstappen pedig nem kizárólag a világbajnoki éllovassal, de még csapattársával, Sergio Perezzel szemben is alulmaradt, így csak a harmadik helyről indulhat majd a vasárnapi versenyen. A kvalifikációt követő interjúk alatt lehetett látni, hogy a holland nem boldog a kialakult eredmény miatt, majd elsétálva Davide Valsecchi mikrofonjától, volt egy kisebb testi kontakt közte és Lewis Hamilton között. Mindenki azt lát bele az esetbe, amit akar, mindenestre talán nem volt véletlen, hogy még a paddockban sem hagytak helyet egymásnak.

Videó: A körömlerágós imolai időmérő összefoglalója

Öt versenyző vívott elképesztő csatát a szezon második pole-pozíciójáért, ezúttal pedig a Mercedes nyerte a szombati napot. Vajon vasárnap fordul a kocka, mint három héttel ezelőtt, vagy Lewis Hamilton győzelemre tudja váltani az első rajthelyet?

Kimi, mit gondolsz Antonióról? Tetszik a haja!

Egy Alfa Romeo által szervezett sajtóértekezleten a rajongók kérdezhettek a pilótáktól, egy hölgy pedig arra volt kíváncsi, miként tekintenek egymásra a csapattársak. Giovinazzi kifejtette, mennyire jó, hogy kezdeti éveiben egy olyan pilóta ül a garázs túloldalán lévő autóban, mint Kimi Raikkönen, aki egy világbajnok, a mezőny legtapasztaltabb versenyzője és nem utolsó sorban még világbajnok is. Ő számára egy mentor. Miután az olasz kiöntötte a lelkét, Raikkönen csak ennyit mondott: "Tetszik a frizurád" - mire össznépi röhögőgörcsben tört ki a videoértekezlet minden résztvevője.

Giovinazzi haja egyébként visszatérő humorforrás az Alfa Romeo csapatán belül, hiszen egy korábbi videóban is elmondta már Kubica és Raikkönen, hogy ha egy dolgot kívánhatnának 2021-re, az az lenne, hogy az olasz menjen el a fodrászhoz.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

 

Előkerült a videó Perez és Ocon ütközéséről

A pénteki első szabadedzésen egy rejtélyes ütközés történt Sergio Perez és Esteban Ocon között. „Nem volt rádiókapcsolatunk, így azt hiszem, egyszerűen csak félreértettük egymást" - mondta a nap végén Perez. Ocon is úgy vélte, hogy véletlen baleset történt, és ami a legfontosabb, hogy a versenyfelügyelők is így gondolják, így mindketten megúszták büntetés nélkül a bizarr esetet.

Most végre előkerült egy videó is az ütközésről, ami alátámasztja a pilóták álláspontját, az audiovizuális dokumentum a Formula-1 Instagram-oldalán vált elérhetővé.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

FORMULA 1® (@f1) által megosztott bejegyzés

 

Exkluzív: Barcelonában biztosan nem lesznek nézők

Ezekben a percekben tudta meg a Formula.hu Imolában, hogy az F1-es szezon negyedik versenyhétvégéjén, Spanyolországban egészen biztosan nem lesznek nézők. Az ezt megelőző hétvégén, Portugáliában egyelőre kérdéses a helyzet. Portimao május 2-án, Barcelona május 9-án rendez F1-es futamot. A hírről hamarosan hivatalos bejelentés érkezik.

barc20201

Fotó: DPPI

Így vált közszemlévé Verstappen lerobbant autója

Az F1 nézői számára komikus, a Red Bull istállója számára azonban inkább aggasztó jelenetsor játszódott le az Emilia-Romagna-i Nagydíj pénteki második szabadedzése során. A történet ott kezdődött, hogy Max Verstappen alatt az első percekben meghibásodott az autó, így a pilóta kénytelen volt leparkolni egy pályabírói poszt mellett. Szerencséjére erre a célegyenesben, a paddockhoz meglehetősen közel talált helyet, így minden esély megvolt rá, hogy ő és az autó is hamar visszaér az istállóhoz. Nem lett ekkora mázlijuk, ugyanis az RB16B szállítására alkalmas teherjármű nem hajthatott be a paddockba, a bokszutcába pedig pláne nem, így a pályabírók kénytelenek voltak egy jóval hosszabb útvonalat választani a garázsok felé. A Red Bull pechére ráadásul le sem takarták az autót, így bárki alaposan megvizsgálhatta - és le is fotózhatta -, aki a közelben járt, az F1TV pedig az egész utat élőben közvetítette online. Ebből íme egy rövidebb részlet.

1g3zrYv

Végre a teljes monacói kört fogja használni a Formula-E – két apró csavarral

A Formula-E többször is ellátogatott már Monacóba, ám az eddigi alkalmak során az F1-esnél jóval rövidebb nyomvonalat használtak, amelyből olyan ikonikus pontjai maradtak ki a pályának, mint a Casino-kanyar, a visszafordító vagy épp az alagút. Nos, az idei májusi kiírás során viszont végre a teljes vonalvezetésen fognak száguldani az elektromos autók – illetve csak majdnem pontosan ugyanazon, mint amit a Formula-1-es nagydíjak során megszokhattunk, az 1-es kanyarnál, a Sainte Devote-nál ugyanis lesz egy apró eltérés, valamint az alagút utáni sikánt is átalakítják kissé, ezáltal összesen 5 méterrel lesz rövidebb a pálya a két héttel később rendezendő F1-es futam során látotthoz képest.

fe-monaco-nyomvonal-1