DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. július 6. hétfő

IndyCar: Palou remek stratégiával húzta be a szezonnyitót

A MotoGP és a WEC mellett az IndyCar is a hétvégén futotta az idei első versenyét. St. Petersburg utcáin Scott McLaughlin startolhatott a pole-ból, ám hiába vezetett sokáig a Team Penske versenyzője, a hajrában egyértelművé vált, hogy Alex Palouék taktikája bizonyult nyerőnek: a címvédő spanyol és néhány társa a lágyabb abroncsokon kezdett, amelyeket azonnal le is cserélt a Will Power, Nolan Siegel és Louis Foster első körös ütközése utáni sárga jelzés hatálya alatt.

indycar-palou-stpete

Palou az utolsó bokszkiállások során vágott Scott Dixon elé, így került az élre, a végjátékban pedig hiába rántotta össze az élbolyt a lekörözés előtt álló Sting Ray Robb, a Chip Ganassi háromszoros bajnoka maga mögött tartotta a Dixonon átlépő Josef Newgardent, így karrierje során először győzött az évadnyitón. Dixon az utolsó körben visszaelőzte Newgardent, így kettős sikernek örülhetett a Ganassi, míg McLaughlinnak be kellett érnie a negyedik hellyel. A verseny elején az Andretti/Cadillac F1-es ülésére is esélyes Colton Herta is jól állt, de gondjai adódtak a bokszutcában, így a top 10-ből kicsúszott.

A St. Petersburg-i futam bővebb videós összefoglalója:

A futam végeredménye:

1. Alex Palou Chip Ganassi  
2. Scott Dixon Chip Ganassi 2.8669
3. Josef Newgarden Team Penske 6.2044
4. Scott McLaughlin Team Penske 8.6878
5. Kyle Kirkwood Andretti 10.9709
6. Marcus Ericsson Andretti 23.0835
7. Felix Rosenqvist Meyer Shank Racing 24.2895
8. Christian Lundgaard Arrow McLaren 32.2045
9. Rinus VeeKay Dale Coyne Racing 38.9443
10. Alexander Rossi Ed Carpenter Racing 42.3385
11. Patricio O'Ward Arrow McLaren 42.7293
12. Graham Rahal RLL Racing 48.4992
13. David Malukas A. J. Foyt Enterprised 49.1500
14. Santino Ferrucci A. J. Foyt Enterprised 49.5216
15. Christian Rasmussen Ed Carpenter Racing 52.3835
16. Colton Herta Andretti 52.7048
17. Conor Daly Juncos Hollinger Racing 59.6324
18. Kyffin Simpson Chip Ganassi 1'00.1701
19. Callum Ilott Prema 1'01.2309
20. Robert Svarcman Prema 1'02.3754
21. Sting Ray Robb Juncos Hollinger Racing 1 kör /10.4063
22. Devlin Defrancesco RLL Racing 1 kör /28.1306
23. Jacob Abel Dale Coyne Racing 1 kör /56.7221
24. Marcus Armstrong Meyer Shank Racing Kiesett
25. Nolan Siegel Arrow McLaren Kiesett
26. Will Power Team Penske Kiesett
27. Louis Foster RLL Racing Kiesett

Nem meglepő: Hamilton és Vettel az utcák királya

Az F1 Twitterén összegyűjtötték, kik azok a versenyzők a jelenlegi mezőnyből, akik a legtöbb kört töltötték az élen a 2019-es versenynaptár utcai versenypályáin.

Az első két helyen nincs különösebb meglepetés, az élen Lewis Hamiltont találjuk 1139 körrel, a második Sebastian Vettel 825-tel. A dobogó harmadik fokán Kimi Raikkönen lemaradása már tetemes, a finn neve mellett 254 élen töltött kör áll. Még Robert Kubica is előkelő helyen szerepel.

A teljes lista:

 

Közeledik az idei Le Mans - mutatjuk, hogy mi történt tavaly

Két hét múlva, június 15-én kezdődik és (értelemszerűen) 16-án vasárnap ér véget az idei Le Mans-i 24 órás verseny - erre hangolódva idézzük fel, hogy mi is történt tavaly. Hoztunk egy összefoglalót, de az egész futam visszanézhető, ha valakinek sok ideje van:

Amikor Leclerc nyakába csimpaszkodva készít képet egy rajongó

Bár a Formula-1 mindig is zárt közege észrevehetően kinyitotta magát a közönség előtt már a tíz évvel ezelőtti állapotokhoz képest is, a versenypályák paddockját, a bokszutca mögötti részt továbbra is megőrzik exkluzív menekülőhelynek, ahol a pilóták többnyire zavartalanul mozoghatnak, készülhetnek a versenyhétvégék során. A csapattagok mellett leginkább a média, valamint meghívott vendégek szerezhetnek ide belépési engedélyt, de persze így sem lehet teljesen elkerülni, hogy olyanok is bebocsátást nyerjenek, akik elsősorban rajongóként tetszelegnek, mintsem más szerepkörben. Így a versenyzők azért valamilyen mértékben itt is ki vannak téve némi letámadásnak, pedig a paddockban, ahol a dolgukat végzik és általában célirányosan közlekednek, nem olyan szívélyesen fogadják, ha egy fotó vagy aláírás miatt állítják meg őket. Ezt jól példázza az alábbi videó, amelyen a Ferrari motorhome-jába tartó Charles Leclerc unott arccal veszi tudomásul egy Verstappen-sapkás lány rámenősségét. 

Hamiltonnal való csatájára emlékezett vissza Alonso

A soron következő Kanadai Nagydíj apropóján a 2013-as futamra emlékezett meg Fernando Alonso, aki a "Kanada 2013, DRS-játék a bajnokkal, Lewis Hamiltonnal" szöveget írta a posztjához, és a V8-as motorok hangját is méltatta egy hashtaggel.

 

Hakkinen autóversenyzős videóklipben játszik szigorú csapatfőnököt

A sport körül ma is gyakran sürgő-forgó kétszeres világbajnok számtalan helyen felbukkant már élete során, de elmondása szerint zenés videóklipben eddig még nem. Most ezen a területen is megejtette debütálását: a finn JVG pop-rap együttes Frisbee című, fülbemászó dalának mozgóképesített változatában játssza a csapatfőnököt, aki a 60-as éveket idéző versenyautókban száguldó pilótáit figyeli.   

D74w2ksXkAIwz3e

Alonso már megint kapott egy búcsúvideót

Mostanság sűrűbben búcsúzkodik az autósport Fernando Alonsóról, mint annak idején korábbi csapattársától, Felipe Massától, aki kétszer próbált meg visszavonulni az F1-ből. Alonso felé fél év alatt már másodszor lengetik a könnyesre sírt ruhazsebkendőt a kollégái. Tavaly év végén a Formula-1-ből távozott, most pedig a Hosszútávú-világbajnokság mezőnyétől vesz érzelmes búcsút, egy hónappal ezelőtt ugyanis bejelentette, hogy a június közepi Le Mans-i 24 órást, a szuperszezon végét követően nem folytatja a versenyzést a WEC-ben. Toyotás csapattársai üzentek a spanyolnak az alábbi videóban, akinek jövőbeli karrierútja kifürkészhetetlen, így az sem kizárt, hogy később még visszatér a sorozatba.

"Figyelni fogjuk őt, amint más sorozatokban is történelmet ír" - vetítette előre az egyik forgatókönyvet Jose Maria Lopez.

Tegyük hozzá, Alonso közel két hete egy másik búcsút is megejtett, Indianapolisból viszont egészen eltérő érzelmek forgatagában vonult ki, miután nem sikerült kvalifikálnia a versenyre. Arra viszont jó esélye van, hogy két hét múlva a Le Mans-t másodszor is megnyerje, arra pedig még jobb, hogy a futam leintésével háromszoros világbajnokká váljon.

Hülkenberg be merte vállalni azt a választ, amire titkon minden pilóta vágyik

Mi pedig már így öt hónap után odaítéljük neki az Év nyilatkozata díjat. A Monacói Nagydíjat 13. helyen záró Nico Hülkenberg a versenyt követően megkapta az alábbi ártalmatlan kérdést:

"Nico, látszatra elég nehéz napod volt. Hogyan összegeznéd?"

És a válasz:

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

You're all of us on a Monday, @hulkhulkenberg

Szeretnél az autósportban dolgozni? Itt a tökéletes magyarországi belépőszint!

Nem egyszerű feladat mérnökként - vagy bármilyen poszton - bekerülni az autóversenyzés valamelyik csúcskategóriájába. Magyarok is vannak néhányan, akik F1-es csapattagnak nevezhetik magukat, ám egyikük sem rögtön ott, hanem jóval alacsonyabb szinteken lépett be a szakmába. Ennek az első lépésnek a megtételére ad most remek lehetőséget a magyar GFS Racing, amelynek az elsősorban magyar érdekeltségű Swift Cup Europe-ban és Lotus Cup Eastern Europe-ban van érdekeltsége. Ha valaki ezen a területen képzeli el a jövőjét, részletekért lépjen kapcsolatba az állást meghirdető csapattal az alábbi elérhetőségeken.

60977330_1124230567760846_7189547710431625216_n

Ennyi extrém helyen tartott már F1-es bemutatót a Red Bull

A bemutatócsapat következő állomása hétvégén Dél-Afrika, Fokváros, ennek apropóján a Red Bull Racing közzétett egy videót arról, milyen különleges helyszíneken járt már Formula-1-es versenygépe: sípálya, befagyott tó, a Golden Gate, a Monument Valley vagy a Himalája is szerepelt már a helyszínek között.

Budapesten látták Max Verstappent, járjatok nyitott szemmel!

Kollégánk biztos forrásból úgy értesült, hogy csütörtök este Budapestre érkezett Max Verstappen. Az esti órákban a Tokió nevű étteremben vacsoráztak, ahol az informátor kiszúrta, odament hozzá köszönni, rajongani, puhatolózni egy picit és annyit tudott meg, hogy „üzleti ügyben” érkeztek.

Járjatok nyitott szemmel, hátha ti is találkoztok vele!

Indy 500-as győzelméről nosztalgiázik a Mercedes

25 évvel ezelőtti Indianapolis 500-as sikerét idézte fel a Mercedes: a német gyártó a Team Penske számára készítette el a 3,43 literes, V8-as turbómotort, amely 1000 lóerő leadására volt képes. A győzelmet Al Unser Jr. szerezte.

Nem ez volt az egyetlen alkalom, hogy Mercedes-motorral nyertek Indy 500-at: 1914-ben az olasz Ralph DePalma a németek autójával győzött.

A Pirelli már most a Magyar Nagydíjjal foglalkozik

Két hónappal a Magyar Nagydíj előtt a Formula-1 gumiszállítója közzétette az augusztus 2-4. közötti versenyhétvégén elérhető gumikeverékeket. A kemény, közepes és lágy abroncs a hétvégén a C2, C3 és C4 keménységű gumi lesz, ugyanazok, melyeket a gumikat közepesen igénybe vevő versenyeken, Ausztráliában, Kínában és Azerbajdzsánban használt a mezőny, valamint Franciaországban, Ausztriában és Németországban fog.

A szabályok szerint a 13 szettből egy lágyat az időmérő Q3-as szakaszára, egy közepest és egy keményet a futamra kell félretenni a csapatoknak: a maradék 10 szettet saját maguk állítják össze. A Pirelli két héttel a versenyek előtt hozza nyilvánosságra, hogyan válogattak az istállók.

Élőben nézhetjük a teljes MotoGP-hétvégét

Ez a hétvége viszonylag csendesebb lesz az autó- és motorsportért rajongók számára, de a MotoGP mugellói eseményeit élőben követhetjük majd a tv-ben - mutatjuk a programot:

 

Péntek (május 31.)  

09:00 - 09:40 Moto3, 1. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

09:55 - 10:40 MotoGP, 1. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

10:55 - 11:35 Moto2, 1. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

13:15 - 13:55 Moto3, 2. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

14:10 - 14:55 MotoGP, 2. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

15:10 - 15:50 Moto2, 2. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

   

Szombat (június 1.)  

09:00 - 09:40 Moto3, 3. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

09:55 - 10:40 MotoGP, 3. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

10:55 - 11:35 Moto2, 3. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

12:35 - 13:15 Moto3, Időmérő (tv: Spíler1 TV, élő)

13:30 - 14:00 MotoGP, 4. szabadedzés (tv: Spíler1 TV, élő)

14:10 - 14:50 MotoGP, Időmérő (tv: Spíler1 TV, élő)

15:05 - 15:45 Moto2, Időmérő (tv: Spíler1 TV, élő)

   

Vasárnap (június 2.)  

08:40 - 09:00 Moto3, Warm up (tv: Spíler1 TV, élő)

09:10 - 09:30 Moto2, Warm up (tv: Spíler1 TV, élő)

09:40 - 10:00 MotoGP, Warm up (tv: Spíler1 TV, élő)

11:00 Moto3, Futam (tv: Spíler1 TV, élő)

12:20 Moto2, Futam (tv: Spíler1 TV, élő)

14:00 MotoGP, Futam (tv: Spíler1 TV, élő)

 

motogp_10

fotó: dppi

F1-es erősorrend: Csökkent Verstappen előnye

Az idei szezonban folyamatos erősorrendet vezet a Formula-1 hivatalos weboldala, amelynek lényege, hogy a pilóták egyéni teljesítményét pontozzák minden futamon. Öt szakértő értékel mindenkit egy 1-10-ig terjedő skálán, vagyis egy hétvége folyamán a maximálisan megszerezhető pont 50 és az egyes hétvégéken begyűjtött pontszámok átlaga alapján frissül a lista - Monacóban Lewis Hamiltont látták a legjobbnak, ő 49 egységet kapott, de az összetettben továbbra hs a Bahrein óta vezető Max Verstappen áll az élen.

A lista első tíz helyezettje:

1. Max Verstappen 45,3 átlagpont
2. Lewis Hamilton 44,7
3. Valtteri Bottas 43
4. Alex Albon 40,5
5. Carlos Sainz 40
6. Sergio Perez 38,7
7. George Russell 38,5
8. Danyiil Kvjat 38,2
9-10. Lando Norris és Charles Leclerc 38-38

mver

fotó: dppi

Így mozgott Leclerc a jótékonysági futballmérkőzésen

Hétfőn rendeztek jótékonysági (a meccs célja a rákbetegeknek való gyűjtés volt) futballmérkőzést Olaszországban, ahol klasszis labdarúgók mellett Sebastian Vettel és Charles Leclerc is pályára lépett - íme a monacói néhány megmozdulása:

Közmunkára ítélték az ERC-címvédőt

Súlyos vétséget követett el a hétvégi Liepaja Ralin az Európa-bajnoki címvédő Alexej Lukjanuk, hiszen az orosz pilóta előbb 125 km/h-s sebességgel haladt közúton 50 km/h-s sebességhatár mellett, majd 168,5 km/h-t mértek nála ott, ahol 90 km/h lett volna a maximum - a gyorsaságikat összekötő etapokon a versenyzőknek is be kell tartani a közúti szabályokat, a GPS-rendszer viszont természetesen rögzítette a kihágásokat.

Lukjanukot a futamról nem zárták ki, viszont ötezer eurós bírságot kellett befizetnie két napon belül, valamint tíz nap közmunkára ítélték, amit a közúti biztonság jegyében kell elvégeznie és amit majd az FIA fog meghatározni. Emellett ráadásul felfüggesztetten elveszik a Liepaja Ralin elért második helyen megszerzett pontjait, ha a szezon során még egyszer hasonló probléma fordul vele elő.

A pilóta úgy magyarázta a gyorshajtást, hogy gondjaik voltak a fékekkel, tizenöt percet szereltek két szakasz között, majd sietniük kellett, hogy odaérjenek a következő rajtjába, nem nagyon volt forgalom, nem veszélyeztettek senkit.

luk

Raikkönen és Giovinazzi a vízen is összemérte tudását

Az Alfa Romeo pilótái élvezték a mókát:

Simon Pagenaud a szó legszorosabb értelmében bevette Indianapolist

Övé volt ugyanis a belső pályán rendezett Indy GP is, majd megnyerte a szezon legfőbb megmérettetését, az Indy 500-at is. Ráadásul mindkettőt egy igencsak bevállalós előzéssel, mindkettőt a legvégén.

 

Óriásit mentettek az IndyCar nevelőszériájában

Ami a nagyoknak az Indy 500, az IndyCar nevelőszériájában, az Indy Lightsban a Freedom 100 nevű verseny. Az ifik fő attrakcióján egy óriási (és iszonyatosan szerencsés) mentést is láthattunk Robert Megennistől.

 

Jean Todt, az FIA elnöke látogatást tesz a zalaegerszegi tesztpályán

Az esemény kapcsán Palkovics László innovációs és technológiai miniszterrel közösen sajtótájékoztatót tartanak.

Időpont: 2019. május 30. (csütörtök) 14.45 óra