McLaren-junior nyerte a Makaói Nagydíjat, drámai Mercedes-siker a GT-ben (videó!)
https://formula.hu/parc-ferme/38687
Természetesen magyar szempontból a legfontosabb esemény a TCR World Tour idényzárója volt a hétvégén Makaóban, ahol Michelisz Norbert újra bajnoki címet szerzett, de a túraautósok versenyein kívül is számos versenyt rendeztek a híres-hírhedt utcai pályán. A csúcsot a formulaautósok jelentették, viszont idén már nem F3-as, hanem Formula Regional Világkupát rendeztek, az FIA indoklása szerint azért, mert az utánpótlás-ranglétra átalakulásával így jobban össze tudják gyűjteni a világ minden tájáról az adott szint legjobbjait.
A vasárnapi futamot – a szombati kaotikus kvalifikációs verseny megnyerése után – az az Ugo Ugochukwu húzta be, aki a McLaren juniorprogramjának a tagja: a 17 éves amerikainak, aki jövőre már az FIA Formula-3-ban fog szerepelni a Premával egy viszonylag szürkébb Formula Regional-szezon ellenére, több biztonsági autós újraindítást is túl kellett élnie a sok balesetet és egy piros zászlót is hozó viadalon. Mögötte a már idén is F3-ban vitézkedő Oliver Goethe és Noel León ért be dobogós pozícióban.
Makaóban rendeztek FIA GT Világkupát is, amelynek vasárnapi főversenyén az esőben három gyártó is esélyes volt a győzelemre. Raffaelle Marciello harmadik makaói sikeréért küzdött a BMW-ben, de a Ferrarival idén Le Mans-t nyerő Antonio Fuoco a hajrára közeledve megelőzte őt – nem sokkal később azonban a Lisszabon-kanyarban azonban összeakadtak és a bukótérbe kerültek, így az egy másik kontaktért büntetett Maro Engel örökölte meg az elsőséget a Mercedesszel – amely márka így már 2019 óta veretlen a távol-keleti helyszínen. A dobogóra Augusto Farfus és Sheldon van der Linde állhatott még fel a BMW-vel.
FUOCO TAKING THE LEAD but wait until the end...
— FIA (@fia) November 17, 2024
Both Marciello and Fuoco missed the Lisboa corner and Maro Engel is now in first position! What a race!
Tune in now for the final lap of the FIA GT World Cup on the FIA YouTube channel. #FIA #MacauGP #FIAGTWorldCup pic.twitter.com/Ao1yajuCAt
Ami pedig a legendás utcai motorversenyt illeti: azt végül a vasárnap reggeli szakadó eső miatt egy az egyben törölni kellett, így a szombati időmérőn elért elsősége révén hirdették ki győztesnek Davey Toddot.
Úgy néz ki, végképp eldőlt Robin Raikkönen sorsa
https://formula.hu/parc-ferme/22941
A CRG Kart révén ugyanis már szponzora is akad az apuka Instagram-bejegyzésének tanúsága alapján.
Melyik volt az eddigi 12 F1-es verseny legnagyobb előzése?
https://formula.hu/parc-ferme/22940
Az F1 közösségi csatornáján egy tízes listát gyűjtöttek össze nekünk.
Jó estét, jó szurkolást! - Ma lenne 75 éves Knézy Jenő
https://formula.hu/parc-ferme/22942
Az 1944-ben ezen a napon születő idősebb Knézy Jenő annak idején még 1971-ben került a Magyar Televízió sportosztályára. Karrierje során rengeteg sportágat közvetített, ebbe egy ideig beletartozott a Formula-1 is - ő is részese volt kommentátorként például a legelső, 1986-os Magyar Nagydíjnak.
Egy részlet az ominózus 1986-os mogyoródi futam közvetítéséből:
Kép forrása: FORTEPAN
Tényleg megsemmisítő a verés, amit Verstappen mért Gaslyra
https://formula.hu/parc-ferme/22938
Az F1 Twitterén számosították is a csapattársak helyzetét, aminek ugye, mint tudjuk, az lett a vége, hogy Gaslyt lefokozták a Toro Rossóhoz.
The Bulls lock horns
— Formula 1 (@F1) August 18, 2019
How Verstappen and Gasly square up in their 12 races together at @redbullracing#F1 pic.twitter.com/QrpQlM5IzO
Továbbra is nagyon érzi Ferrucci, hogy kell megúszni veszélyes helyzeteket
https://formula.hu/parc-ferme/22939
Most éppen az IndyCar hétvégi poconói futamán nyert nyolc helyet annak köszönhetően, hogy kiválóan helyezkedett a Takuma Sato által előidézett ötös baleset mellett.
Look, I don’t like Ferrucci. But that was good driving pic.twitter.com/DOidTtbPzV
— Mattzel89 (@Mattzel89) August 18, 2019
Így borított mindent Takuma Sato az IndyCar hétvégi futamán
https://formula.hu/parc-ferme/22937
Mindezt az első körben, úgy, hogy volt még hátra 199... A japán felelőtlen megmozdulásának, ahogy jobbról elkezdett befelé húzni, áldozatul esett Alexander Rossi, Ryan Hunter-Reay, James Hinchcliffe és Felix Rosenqvist is.
Here's how drivers saw the Lap 1 incident at @PoconoRaceway. #ABCSupply500 // #INDYCAR pic.twitter.com/Kv4C25557p
— NTT IndyCar Series (@IndyCar) August 18, 2019
Bottas is célba ért saját duatlonján
https://formula.hu/parc-ferme/22936
Harmadszor rendezték meg a Valtteri Bottas Duatlont, melyen a Mercedes finn versenyzője is rész vett, és saját maga legjobb idejét teljesítette. "Ahogy öregszem, úgy válok egyre erősebbé!" - kommentálta saját teljesítményét Bottas.
A szezon eddigi legjobb csapatrádiói
https://formula.hu/parc-ferme/22935
Az F1 YouTube-csatornája összegyűjtötte nekünk az eddig eltelt tizenkét verseny legjobb rádióüzeneteit, benne Carlos Sainz éneklésével, Norris poénjaival, na meg persze Kimi Raikkönennel.
Az F1-ben ilyen kerékcserét nem látsz!
https://formula.hu/parc-ferme/22934
Alex Palou autóján hajtotta végre ezt az akrobatikus és egyben mesteri kerékcserét a szerelője a Super Formula bajnokságban. Erre a mutatványra kizárólag 10/10-es osztályzatot adhatunk!
The famous "acrobatic" pit stop seen in #SuperFormula performed here by Alex Palou's front tyre change effortlessly. 10 out of 10 for poise and agility
— Motorsport.com (@Motorsport) August 18, 2019
Full race replay is now available here: https://t.co/j9sFFAAmqC pic.twitter.com/hFj9Cyqysv
Stoffel Vandoorne, a szigszalag és a mobiltelefon esete
https://formula.hu/parc-ferme/22931
Szokták mondani, hogy ha valami hülyén néz ki, de működik, akkor nem hülyeség. Ez az elv vezérelhette Stoffel Vandoorne-t is, mikor elment gokartozni és elfelejtett magával akciókamerát vinni. A belgával azonban nem lehetett kiszúrni, nézzétek csak, hogyan oldotta meg ezt a harmadik világbeli problémát:
DIY onboard camera
— Stoffel Vandoorne (@svandoorne) August 14, 2019
#Karting #Formulae #mercedes #mercedesbenzeqfe #ABBFormulaE pic.twitter.com/R3uRHNY2SJ
Mit is csinál egy mérnök a versenyhétvégén?
https://formula.hu/parc-ferme/22929
Valószínűleg mindenki hallotta már, hogy mennyi emberre van szükség ahhoz, hogy egy Formula-1-es autó a pályára gurulhasson. De mit is csinál egy mérnök, vagy egy szerelő egy egész versenyhétvége során? Nos, a Toro Rossónál a vezető versenymérnök, Jonathan Eddolls és az autó teljesítményéért felelős vezető, Guillaume Dezoteux magyarázzák el ebben a videóban, kinek mi is a dolga. A videó a Német és a Magyar Nagydíjon készült!
A Red Bull a bokszutca ura
https://formula.hu/parc-ferme/22928
A Red Bull és a Williams csapatai uralják a szezonban a leggyorsabb bokszkiállások tabelláját. Az energiaitalosok azzal büszkélkedhetnek, hogy a három leggyorsabb kerékcsere fűződik a nevükhöz, ráadásul a Német Nagydíjon a Verstappen autóján elvégzett 1,88 mp-es gyorsszerviz világrekorder a maga nemében. Érdekesség, hogy a Williams is ötször szerepel a listán, de mindannyiszor Robert Kubica autójával.

Fotó: DHL
Elstartolt a Valtteri Bottas Duatlon
https://formula.hu/parc-ferme/22933
A finnországbeli Lahtiban elrajtolt a Valtteri Bottas duatlon, melyen maga a pilóta is minden évben részt vesz! Kövessetek bennünket az Instagramon is!
Herczig Norberték számára keserű véget ért a Barum Rali
https://formula.hu/parc-ferme/22932
A tegnapi napon olaj -és benzinnyomás-problémákkal küszködött a Herczig Norbert-Ferencz Ramón páros a Barum Ralin, és nemrég érkezett a hír, hogy a csapat szerelői sajnos nem tudnak időben úrrá lenni a problémán, így Norbiék számára véget is ért a verseny. Alább a MOL Racing Team hivatalos közleményét olvashatjátok:
Albon már 14 évesen is a Red Bullról és az F1-ről álmodott
https://formula.hu/parc-ferme/22924
Az F1 Twitter-csatornája bányászta elő az alábbi 2010-es videót, amelyben a néhány napja az energiaitalosok anyacsapatához előléptetett pilóta beszélt a Red Bull támogatását és F1-es vágyairól:
"They came to me, and obviously I said yes please!"
— Formula 1 (@F1) August 12, 2019
Manners maketh man... @alex_albon charmed @redbullracing with his polite persona and ferocious speed back in 2010
= @yjajournalists pic.twitter.com/jyV9pCGEbm
Szomszéd Lali és Kiss Norbi fát ültettek Kápolnán
https://formula.hu/parc-ferme/22930
Az ígéret szép szó... Egy győzelem két fa elültetését jelentette fejenként. Kiss Norbi és Szomszéd Lali a kápolnai Macskaárvaház Alapítványnál segédkezett.
Lábtöréssel megúszta a horrorrepülést a brit motoros
https://formula.hu/parc-ferme/22926
Óriási bukást produkált a Brit Superbike Bajnokságban szereplő Luke Mossey a Cadwell Parkban: a motor hatalmas tempónál dobta le őt magáról. Hihetetlen, de egy kisebb hajszáltöréssel és néhány hétnyi pihenéssel megúszta az incidenst – íme, a borzalmas baleset felvétele:
That was a big one! @LukeMossey12 sustained a hairline fracture in his leg after this crash during the test at @CadwellPark yesterday evening but he is back spectating today! Captured by @OMGRacingUK pic.twitter.com/TyOvU1tFe4
— Bennetts British Superbike Championship (@OfficialBSB) August 16, 2019
Sárgák a nevetéstől – Ricciardo és Hülkenberg páratlan párosa
https://formula.hu/parc-ferme/22925
A Renault ausztrál és német pilótájával a Magyar Nagydíj előtt volt alkalmunk leülni beszélgetni – a legérdekesebb részletekért keresd az Autósport és Formula Magazin néhány napja megjelent legfrissebb számát!

Eső miatt törölték a poconói időmérőt
https://formula.hu/parc-ferme/22927
Nem voltak kegyesek az égiek szombaton az IndyCar mezőnyéhez a Pocono Racewayen: mivel a mentőhelikopter nem tudott időben megérkezni a felhők és az eső miatt, végül törölték a kvalifikációt. Ez azt jelenti, hogy a bajnokság állása szerint sorakoznak majd fel a pilóták vasárnap: Joseph Newgardené a pole-pozíció, mellőle a futam tavalyi győztese, Alexander Rossi indulhat, majd jön az Indy 500 győztese, Simon Pagenaud, megelőzve Scott Dixont, Will Powert és Ryan Hunter-Reay-t.

Hamilton meghajtotta Fangio legendás Mercedesét Silverstone-ban
https://formula.hu/parc-ferme/22923
Egyik ötszörös világbajnok a másik ötszörös világbajnok autójában: Lewis Hamilton még májusban vitte pályára a legendás W196-ost, amellyel Juan Manuel Fangio 1954-ben és 1955-ben tudott diadalmaskodni, a Mercedes pedig most egy rövid videót is közzétett erről: