DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 27. szombat

Olyan szorossá válik majd az F1, mint az IndyCar?

Max Verstappen és a Red Bull minden idők (egyik) legdominánsabb szezonját futotta 2023-ban a Formula-1-ben: a csapat a 22 futamból 21-et, a holland pilóta pedig 19-et nyert meg. Mögötte/mögöttük azonban igen változatosan alakult a küzdelem, ráadásul az üldöző csapatok között igen szoros időkülönbségeket láthattunk egyes kvalifikációkon. Mindezek alapján érzi úgy Zak Brown, a McLaren elnök-vezérigazgatója, hogy az F1 rövidesen hasonlóan kiélezetté válhat, mint az IndyCar:

„Ha megnézzük az időeredményeket, még a tabella kilencedik és tizedik helyezett csapata is fenyegetést jelent a Q3-ra. A bajnokságot illetően valószínűleg maradnak ugyanazok a szereplők, de úgy vélem, a Formula-1-ben szorosabbá fog válni a versengés” – idézi Brownt a Motorsport.com. „Szerintem jobban olyan lesz, mint az IndyCar, ahol sok versenyző nyerhet bármikor és ritkán fordul elő, hogy valaki meglóg a bajnoki címmel. Ha Max elcsúszott volna egy banánhéjon, a bajnokság egészen más képet festett volna az alapján, hányan állhattak dobogóra, hányan végeztek második helyeken. Arra számítok, hogy közeledni fogunk egymáshoz, ez pedig remek lesz a sportnak, hogy nem lesz ilyen szintű dominancia és hét-nyolc pilóta nyerhet majd mindegyik hétvégén. Lenyűgöző lenne ez a sport számára, és szerintem ebbe az irányba haladunk.”

A McLaren-vezér azért hozzátette: azt nem tudja, mennyire fogják tudni ledolgozni majd a Red Bull előnyét, hiszen nem tudhatják, mennyire korán kezdtek bele a 2024-es autójuk fejlesztésébe, de azt is megjegyezte, hogy az élcsapatoknak voltak azért olyan villanásai idén, amelyek alapján valójában annyira azért nincsenek rettenetesen messze az energiaitalosoktól.

f1-verstappen-norris-alonso-hamilton

Nem tudta megelőzni, úgyhogy inkább utazott a hátán

Rendhagyó baleset a brit Formula-3 Brands Hatch-i hétvégéjének második futamán, ahol a nyitókörben az első helyért folyó csata vége az lett, hogy Ayrton Simmons felugratott Bart Horsten autójának hátuljára, és noha egy ideig közösen utaztak, a végeredmény mindkettőjük számára kiesés lett. A győzelmet Zak O'Sullivan húzta be.

Egyik vasárnapi betétfutam sem úszta meg úttorlasz nélkül a rajtot

Vasárnap a Porsche-szuperkupa és a Formula Regional egy-egy versenye szolgáltatta a felvezetést a Formula-1 Monacói Nagydíjához, és mindkettőnek első körében piros zászlót megkívánó kalamajka történt. 

A Porsche-szuperkupában a rajt utáni tolakodások közepette Jean-Baptiste Simmenauer autója állt keresztbe a Casino-térnél, útakadályt képezve a mögötte érkezők előtt. A versenyt végül Larry ten Voorde nyerte.

 

A Formula Regional mezőnye már a Casinóig sem jutott el, az 1-es kanyart követően lépte át az egy négyzetméterre jutó versenyautók száma a biztonságos mértéket, aminek következtében Nicola Marinangeli autója fejtetőre is állt. A baleseteket mindenki épségben megúszta. Ezt a futamot a barbadosi Zane Maloney nyerte.

Extreme-E: Button kiszáll az autóból, Vilmos herceg pedig be...

Talán mindenki megnyugvására mondhatjuk, hogy ez a ki- és beszállás nem ugyanazt az ülést érinti, bár való igaz, hogy két figyelemfelkeltő hír is érkezett gyors egymásutánban az extrém körülmények között versenyző, szezonnyitóját már Szaúd-Arábiában letudó új sorozat háza tájáról.

A csapatvezető-versenyző Jenson Button bejelentette, hogy nem fog autóba ülni a sorozat jövő hétvégén zajló szenegáli fordulóján. A döntést azzal indokolja, hogy lehetőség nyílt egy igazi ralikrosszos nagyágyú, Kevin Hansen megszerzésére erre az egy versenyre, így ő lesz Mikaela Ahlin-Kottulinsky csapattársa a JBXE-nél. Az ezen a hétvégén a csapatvezetői feladatokra koncentráló Button hozzátette, egyszeri lehetőségként számol Hansen érkezésével - akinek testvére, Timmy Hansen szintén tagja a mezőnynek -, és a következő, grönlandi fordulón már visszavenné az ülését.

Eközben egy promóciós esemény keretében, Skóciában, a knockhilli versenypályán kipróbálta az Extreme-E versenygépét a brit trónörökös, Vilmos herceg. Az uralkodói sarjnak az első futamon dobogós Catie Munnings volt segítségére, az esemény pedig annak kapcsán jött létre, hogy hamarosan Glasgow-ban tartják az ENSZ klímakonferenciáját. 

E2A3LMEX0AAmXLZ

E2A3IqiXoAgBy0D

E2A3P6nWUAASOzp

 

Hülkenberg ezzel a videóval üzen azoknak, akik szerint idén semmi dolga

Százezernyi szimulációt futtat le egy csapat minden versenyhétvége előtt, a legjobbnak tűnő beállításokat pedig aztán a gyárban alkalmazott versenyző nyüstöli órákon, napokon át a szimulátorban. Nico Hülkenberget, az Aston Martin tartalékversenyzőjét idén talán ritkábban láthatjuk a pályákon, de annál több munkát végez a háttérben.

Öt ilyen jófej versenyzőt is csak a McLaren tud összehívni

F1-es és IndyCar-pilótái számára hozott össze csoportos hívást a McLaren, ami azért is különleges, mert mindegyikük fontos hétvégét teljesít: az F1-esknek a Monacói Nagydíjon, az indycarosoknak az Indy 500 időmérőjén kell helytállniuk. Mi több, Lando Norris, Daniel Ricciardo, Juan Pablo Montoya, Felix Rosenqvist és Pato O'Ward egyikénél sem lehet tudni, mikor beszél komolyan!

Hamilton: Járjatok esőtáncot a kedvemért!

Fél másodperc különbség volt a Mercedes két autója között a szombati kvalifikáción, ami pedig meglepőbb, hogy Lewis Hamilton kárára. A hetedik rajtpozícióból startoló brit úgy nyilatkozott, a győzelem elérhetetlen, de azért mégiscsak bízik benne, hogy kaotikus körülmények a kezére fognak játszani: követőit a közösségi médiában arra buzdította, hogy fohászkodjanak esőért.

„A kudarc sosem kellemes érzés, de lehetőséget ad rá, hogy gyarapodjunk általa. Sok okból kifolyólag küszködtünk ezen a hétvégén, de együtt nyerünk és együtt veszítünk. A holnapi nap nehéz lesz, ezért ha van időtök, járjatok egy kis esőtáncot a kedvemért. Nyíljon meg az ég!” – írta Hamilton.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Lewis Hamilton (@lewishamilton) által megosztott bejegyzés

Megvizsgálta a sebességváltót a Ferrari: Még nem nyugodhat Leclerc

Charles Leclerc időmérője pole-pozícióval és balesettel zárult, utóbbi pedig felvetette a kérdést, megtarthatja-e előbbit: ha ugyanis a sebességváltó megsérült és ki kell cserélni, a monacói öt rajthelyes büntetésre számíthat. Szombat késő délután a Ferrari elvégezte az első vizsgálatot, amely kedvező, ám nem végleges eredménnyel zárult.

„Charles Leclerc autója sebességváltójának kezdeti átvizsgálása nem fedett fel semmiféle súlyos károsodást. Holnap további ellenőrzést végzünk, melyet követően döntést hozunk, ez a váltó használható-e a futamon” – mondja a csapat közleménye. Mattia Binotto egy interjúban elmondta: ha problémát találnak, nem fognak kockáztatni azzal, hogy a büntetés elkerülése érdekében nem cserélnek, abban bízva, hogy az egység kibírja.

Furcsán véget érő időmérő: A szombati események összefoglalója

A sikeres szabadedzések után az időmérőn is nagyot alkotott a Ferrari, és másfél év szünet után Charles Leclerc visszatért a pole-pozícióba – sikerének azonban keserű mellékízt adott balesete a Q3 végén. A harmadik szabadedzésen Mick Schumacher törte össze a Haast, ennek rövid összefoglalója is megtalálható alább. (A videók a YouTube-ra átkattintva indíthatók el.)

Mit keres egy bob a Monacói Nagydíjon?

A pirosra festett, 1988-as évjáratú sporteszköznek több köze van a Formula-1-hez, mint gondolnánk: a verseny házigazdája, II. Albert herceg korábban, trónra lépése előtt ugyanis a monacói bobcsapat tagja volt, 1988-tól 2002-ig ötször is szerepelt a téli olimpián párosban és négyesben. Albert herceg sportolói előéletéről érdemes tudni, hogy 1985-ben a Párizs-Dakaron is indult, valamint feketeöves judós.

Megvolt az év első bokszutca-látogatása

A pandémiás szigorítások miatt újságírók a tavalyi szezon kezdete óta nem mehettek a pitlane-re, Monacóban viszont már nem csak a paddock nyitott, hanem - részben - ez a terület is. A sajtó munkatársai a szalagkorlát mögött mozogva kaphatnak bepillantást a bokszutcai munkába - jelentette a helyszínről a Formula.hu tudósítója, Mészáros Sándor

Így törte össze Schumacher a harmadik szabadedzésen (videó)

Az anyagi kár jelentős a Haasnál, miután Mick Schumacher az FP3 utolsó perceiben egy szokatlan balesetben lebontotta az autó baloldalát a Casino kanyarnál. A tréning másik balesetezője Nicholas Latifi volt az Uszodánál.

A Haas röviddel az edzést követően bejelentette, Schumacher nem fog részt venni a délutáni kvalifikáción.

Kizárták a Formula-2 futamgyőztesét

A szombat reggeli második versenyt követően a versenyfelügyelők diszkvalifikálták az újoncként második futamgyőzelmét szerző Liam Lawsont, miután megállapították, hogy a Hitech autóján a rajtnál nem az előírt gázadás-térképet használták, megszegve a technikai szabályzat 3.6.5 pontját.

Ennek megfelelően a futam minden helyezettje nyert egy helyet: Dan Ticktum örökölte az első, Oscar Piastri a második, Jüri Vips a harmadik pozíciót. Robert Svarcman is örülhet a hírnek: a tizedik helyre került, ami azt jelenti, hogy így már megkaphatta a leggyorsabb körért járó két pluszpontot.

Kollégánk épp telefonjába mélyedt, mikor hátulról megveregette vállát Nicholas Latifi

A Formula.hu Monacói Nagydíjon tartózkodó újságírója, Mészáros Sándor az alábbi rövid beszámolót küldte szombat reggel:

Egy kis időjárás, egy kis sztorizás. A helyzet már teljesen jó, a nap sugarai is előbújtak. Az F2-es futam után értem a paddock felé vezető bejárathoz, de épp le volt zárva, mert hordták ki az autókat és a csapatok felszereléseit. Épp mailt írva a telefonomba voltam merülve, amikor hátulról valaki megveregette a vállamat. Nicholas Latifi volt az, aki azzal indított: „Mondtam neked, hogy ma találkozunk!” Itt van Nickyvel a barátnője, a szépséges lengyel Sandra Dziwiszek is, akivel én magam most találkoztam először. Az időjárás megvitatása mellett természetesen jutott idő arra is, hogy Sandrának megtanítsam: Polak-Wegier dwa bratanki, azaz lengyel-magyar, két jóbarát! Lájkolta!

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Mészáros Sándor (@mesandor) által megosztott bejegyzés

Már négy éve történt: Túl fiatalon ment el Nicky Hayden

2017-ben ezen a napon tragikus hír rázta meg a motorversenyzés világát. A pályafutását Honda és Ducati márkákkal teljesítő, 2006-os MotoGP-világbajnok Nicky Hayden öt nappal olaszországi kerékpárbalesete után életét veszítette a kórházban. A „Kentucky Kölyök” mindössze 35 éves volt.

A mellékelt kép az egyik ikonikus fotó Haydenről: az amerikait elöntötték az érzelmek, mikor 25 évesen, Valenciában megszerezte a világbajnoki címet.

A Williams még jövőre is megtartaná Russellt, hátha...

A Williams vezérigazgatóját, Jost Capitót kérdezték arról a Monacói Nagydíj sajtótájékoztatóján, hogy vajon jövőre is George Russell lesz-e az egyik versenyzőjük, vagy elviszi a Mercedes. Capito egy nevetéssel válaszolt: "Ne is kérdezzetek ilyet tőlem! George évek óta a Mercedesé és nem hiszem, hogy elengednék őt..." - mondta, de aztán kicsit kibontva árnyalta a véleményét. "Meglátjuk, van még időnk tárgyani, egyelőre nem beszéltünk erről. Mi nyilvánk szerződnénk vele több évre, mert fantasztikus munkát végez. A kapcsolatunk jó és szerintem illene is a Williams jövőjébe. Ha ő is hisz ebben a jövőben, akkor lehet esély a megtartására" - hangzott el a sajtótájékoztatón, melyen a Formula.hu is jelen volt.

rus

fotó: dppi

Videó: így kell támadni egy pole-pozícióért

Az első monacói F2-es futam legszebb előzését a verseny legutolsó kanyarjában mutatták be azért a pozícióért, amely talán a legtöbbet éri az első futamon: Marcus Armstrong egy rendkívül kemény manőverrel tette odébb és előzte meg Jehan Daruvalát a tizedik helyért, egyúttal a második futam pole-pozíciójáért, az indiainak így csupán a 11. rajtkocka jut. Nagyon nem mindegy...

 

Mire lehet elég a Ferrari? Így mozog az autó Sainz alatt Hamilton Mercedeséhez képest - videó

A csütörtöki szabadedzések sztárja mindenképpen a Ferrari volt Monacóban, parádés időket futott Carlos Sainz és Charles Leclerc, úgyhogy mindenki azt találgatja, hogy az időmérőn és a versenyen mire lehet majd elég a Scuderia. Ennek kiderítéséhez itt egy összehasonlító videó Sainz és Lewis Hamilton nagyon hasonló gumikon futott köreiről:

F1-es időmérő, F2-es és Superbike-futam - ez a szombati menetrend

Mutatjuk a szombati programot a tv-közvetítésekkel együtt.

Szombat

8:20-9:10 Formula-2, futam (M4 Sport)

12:00-13:00 Formula-1, harmadik szabadedzés (M4 Sport)

14:00 Superbike, első futam (Eurosport 1)

15:00-16:00 Formula-1, időmérő (M4 Sport)

17:15-18:20 Formula-2, harmadik futam (20:40-től M4 Sport)

16_3

fotó: dppi

Tíz ikonikus pillanat a Williams 750 nagydíjáról – egy Magyar Nagydíj is bekerült

A Williams történetének 750. versenyét teljesíti Monte-Carlóban. Ennek apropóján készült el az alábbi tízes válogatás, amelybe még az első Magyar Nagydíj is bekerült Villeneuve, Mansell és Hill világbajnoki címe vagy a közelebbi múltból Maldonado győzelme és Massa pole-pozíciója mellett. (A videó a YouTube-ra átkattintva indul el.)

Tsunoda kihozta a sodrából Helmut Markót

Az AlphaTauri japánja az egyedüli F1-es pilóta, aki most először versenyez Monacóban. Elkövette a legnagyobb hibát, melyet zöldfülű itt elkövethet: a második szabadedzés közben a 15-16-os kanyarban elvesztette az autó irányítását, a falnak ütközött, így az értékes edzésidő többségét elveszítette.

A japán kisebbítette a baleset jelentőségét. „Nem ez a legrosszabb eshetőség, nem a világ vége” – mondta pénteken a riportereknek, kiemelve, hogy így legalább a szombati napra két szett lágy abroncsa maradt. A Red Bull-csapatok tanácsadója, Helmut Marko azonban már nem vette az esetet félvállról.

„Ezerszer is elmondtuk neki, egy dolog számít Monacóban, menni kell, menni kell, menni kell. Most már tényleg fegyelmet kellene tanulnia” – nyilatkozta nyilvános dorgálásnak beillően Marko, aki nem is olyan rég még a jövő világbajnokának kiáltotta ki Tsunodát, azóta viszont nem először feddte meg balesetei miatt.