DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 11. csütörtök

FIA-státuszt kaphat jövőre a TCR World Tour

Tavaly év végén megszűnt a Túraautó-világkupa (WTCR), a helyére a túraautózás nemzetközi élsorozataként a TCR Világsorozat lépett, amely nem önálló futamokból áll, hanem különböző regionális szériák eseményeihez csapódik hozzá a World Tour állandó mezőnye. Idén összesen kilenc fordulót rendeznek/rendeztek: négyet Európában – ebből hármat a TCR Europe, egyet a TCR Italy „vendégeként” –, kettőt Dél-Amerikában, kettőt Ausztráliában, a most hétvégén esedékes szezonzárót pedig Makaóban. Marcello Lotti, a TCR promótere Bathurstben arról beszélt, hogy 2024-re átalakulhat a versenynaptár felépítése: a tervek szerint egyetlen európai fordulót rendeznének (a pletykák Olaszországról szólnak, így ha ez igaznak bizonyul, a Hungaroringre nem látogatnának el Michelisz Norberték). Viszont lenne állomása a Világsorozatnak Dél- mellett Észak-Amerikában is, emellett Marrakesh is visszatérhet, valamint egy újabb kínai futam is bekerülhet a menetrendbe a már megerősített két ausztrál forduló (Sydney és Bathurst) mellé.

Ennél is érdekesebb viszont, hogy Lotti elhintette, hogy jövőre újra FIA-státuszt kaphat a bajnokság. „Egyeztetünk az FIA-val arról, hogy meg tudunk-e állapodni a WRC [a TCR promótere – a szerk.] és az FIA között, hogy FIA TCR Világsorozat címet oszthassunk ki” – fogalmazott a sportvezető. Lotti hozzátette: az eredetileg idénre tervezett, de elhalasztott hibrid erőforrások bevezetését még tovább tolhatják, mivel elmondása szerint jobb, ha egyforma technikai feltételek mellett zajlanak a World Tour versenyei, így még nem állnak készen a bevezetésre.

Viszont jó hír, hogy Lotti szerint akár két új márka is megjelenhet a Világsorozat nemzetközi állandói indulói között. Jelenleg csak a Hyundai, a Lynk & Co, az Audi és egyetlen autóval a Honda képviselteti magát a teljes szezonban. A TouringCarTimes.com szaklap értesülései szerint a két jelölt az új autóval készülő Cupra, valamint a Toyota lehet. A mezőny létszáma kapcsán egyébként Lotti elmondta: rövid távon a 12, hosszabb távon pedig a 16 állandó induló elérése a cél (jelenleg 9 egész idényes versenyző szerepel a World Tourban).

tcr-bathurst

Videó: ez történt mostanában a McLarennél

Kijött a McLaren Unboxed sorozat legfrissebb epizódja, benne az utóbbi hetek fontosabb eseményeivel:

Újabb nagy név távozik a WTCR-ből

Egy világbajnokkal lesz szegényebb 2020-ban a túraautó-világkupa mezőnye, Rob Huff bejelentette távozását a sorozatból. Döntését azt követően hozta meg, hogy a mögötte álló Volkswagen úgy határozott, az idei évtől nem indít autót a szériában. A brit 15 évet versenyzett a túraautózás csúcsának számító WTCC-ben, majd WTCR-ben, ezalatt 350 futamot teljesített, szerzett egy vb-címet és 31 futamgyőzelmet. Figyelmét innentől saját versenycsapatára, a Teamwork Huff Motorsportra fordítja, amely idén a TCR Malajziában indít autót.

A pilótától Michelisz Norbi is elbúcsúzott.

Vettel jobban van, délután övé a terep

Jó hírünk van Sebastian Vettel rajongóinak: a német jobban van, így a barcelonai teszten ma délutánra átvette az autót csapattársától. Tegnap a Ferrari kénytelen volt Charles Leclerc-rel helyettesíteni a négyszeres világbajnokot, aki influenzaszerű tüneteket produkált, így nem tudta vállalni az első napot.

Videó: Ennyivel gyorsabb egy körön az idei Williams a tavalyinál

George Russell nagyon pozitívan nyilatkozott az FW43-ról, a tempó pedig alátámasztja az elmondottakat: az első tesztnapon 0,9 másodperccel volt gyorsabb, mint legutóbb a pályán, a tavalyi Spanyol Nagydíj időmérőjén.

(A videó a YouTube-ra átkattintás után indítható el.)

Előre-hátra mozgatja a kormányt Hamilton

A teszt nézői közül többen kiszúrták a fedélzeti felvételeken, hogy a Mercedes kormánya egy szokatlan mozgásra képes: Lewis Hamilton körein látszik, hogy az egyenes szakaszokon közelebb húzza magához, majd visszatolja eredeti helyére. Sőt, ha jobban megnézzük: a mozdulattal egyidejűleg a kerekek is közelednek egymáshoz, majd távolodnak. Közben a magyarul jelölésnek fordítható „marker” felirat villan fel a kijelzőn.

McLareni szigor: Kitiltottak mindenkit, aki Kínában járt

Drasztikus intézkedést vezetett be a Formula-1-es istálló: a csapathoz tartozó minden épületből – beleértve a barcelonai motorhome-ot – kitiltottak mindenkit, aki az előző két hétben Kínában tartózkodott, függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e negatív teszteredménnyel koronavírusra. A The Sunnak így fogalmazott a csapat szóvivője: „Senkinek, aki Kínából utazott az elmúlt 14 napban, nem engedélyezett, hogy McLaren Csoport által működtetett épületbe vagy más létesítménybe belépjen legfeljebb 14 napig.”

A megkötés többek között a Barcelonából tudósító kínai újságírókra és fotósokra is vonatkozik. A sajtó egyik képviselője elmondta a Sunnak, a McLaren telefonon értesítette a kitiltásról. Az újságíró az előző három hétben ki sem mozdult otthonról, hogy elkerüljön minden rizikót – bár a McLaren szigora hátrányosan érinti, megérti az intézkedést, és nem neheztel a csapatra.

Fotó: McLaren

Az első idei tesztnap hivatalos összefoglalója

(A videó a YouTube-ra átkattintás után indítható el.)

Interjú az F1-es safety car pilótájával

Sok szállal kötődik Budapesthez a Forma-1-es biztonsági autó pilótája, Bernd Mayländer, aki legutóbb a TOP50 gála díszvendégeként járt Magyarországon. A safety car sofőrje elmondta, milyen gondolatok villannak fel benne, amikor hirtelen kiküldik, és kérésünkre kedvenc versenypályáit, továbbá a világ legjobb versenyzőit is rangsorolta.

Fél óra F1-es gyönyör a szemeknek és füleknek a pályaszélről

A téli várakozás jutalma: már felkerültek a videómegosztóra az első tesztnapon, pálya szélén készült videók. Csak semmi felesleges szövegelés: dőljünk hátra, és élvezzük az összesen csaknem 30 percnyi látványt és hangot!

Videó: Óriási baleset után szálltak ki sértetlenül az autóból

A Svéd Ralin történt az alábbi baleset, amikor egy R2-es Ford Fiesta csapódott neki nagyjából mindennek, ami az útjába került - szerencsére egyik versenyzőnek sem lett tulajdonképpen semmi baja.

 

Nemcsak megtartja, plusz szerepet is ad női tesztpilótájának az Alfa Romeo

A barcelonai teszt első napján az Alfa Romeo Racing csoportképein Kimi Raikkönen, Antonio Giovinazzi és a tartalékpilóta Robert Kubica mellett egy hölgy is mosolygott: szerdán jelentették be, hogy a kolumbiai Tatiana Calderón sorban a negyedik szezonban is marad tesztpilótaként az istálló tagja, sőt csapatnagyköveti szerepet is kap mellé.

Frederic Vasseur csapatfőnök nyilatkozata szerint a 26 éves Calderon „egyre értékesebben” járul hozzá a csapat működéséhez, és „hibátlan volt minden alkalommal, ahányszor a pilótafülkébe ült”. Erre az elmúlt három évben évi egy-egy teszt erejéig került sor, 2019-ben a Paul Ricard pályán. Különbség az előző évekhez képest, hogy Calderón alfás teendői mellett nem az F1-es hétvégéken rendezett utánpótlássorozatokban (GP3, majd tavaly F2), hanem Japánban, a Super Formulában fog aktívan versenyezni.

Így áll az F1-es mezőny két órával a mai tesztnap vége előtt

Két óra van hátra az első tesztnapból, nézzük, mi történt az ebédszünet óta. A Mercedesnél Bottast váltó Hamilton faragta tovább csapattársa legjobb idejét, a mérce már 1:17,000 alatt van. A csapatok hihetetlenül megbízható autókkal érkeztek, délután a legnagyobb fennakadás a Renaultnál volt, ahol a pilótacsere során ment el 85 perc azzal, hogy átállították a technikát Ricciardo számára. A Mercedes, a Red Bull és a McLaren már most 120 megtett kör felett jár, de a Williams is presztízskérdést csinált a menetteljesítményből, ők 110 felett teljesítettek.

Élő szöveges közvetítésünket itt olvashatod.

teszt1allas16

Hamilton után Ricciardo is lila sisakkal állt elő

A Renault ausztrál pilótája az elhunyt Kobe Bryant előtt állít emléket a "Mamba Mentalitás" feliratú bukósisakjával. Ez nem a végleges festése, csak a teszten tervezi használni.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

T E S T helmet 2 0 2 0. Kobe tribute

Már itt is van egy igazi belsőkamerás kör Barcelonából

A meglehetősen erős tempóval nyitó Sergio Perezzel mehetünk körbe a teszt helyszínén:

 

Sárga lesz a Renault: a csapat megmutatta, hogy milyen az autó a valódi festéssel

Egyelőre feketében pompázik a Renault idei F1-es autója, a csapat azonban közzétett egy videót a filmforgatási napról, ahol látszik, hogy milyen lesz majd élesben:

 

 

Így áll két óra után az F1-es teszt első napja

Így állunk két óra után - láthatjuk az időket és a körszámokat is, technikai hibáról egyelőre senkitől nem érkezett hír, mindenki futja a maga programját gond nélkül.

Az örökranglistán a Mercedes csak a Williams után jön

Sikert sikerre halmoz az F1-ben idén tizedik jubileumára készülő Mercedes istállója, ám még az utóbbi évek végeláthatatlannak tűnő dominanciája sem volt elég arra, hogy a márka minden F1-es rekordot magáénak tudhasson. A legtöbb futamgyőzelem mutatójában például idén van először esélyük arra, hogy egyáltalán az első háromba beférjenek. Tizenhárom versenyt kellene nyerniük ahhoz, hogy az 1975 óta versenyző Williams eredményét idén túlszárnyalják. Így néz ki jelenleg a tabella, amelyen érdemes megnézni a győzelmi arányokat is:

Helyezés Csapat Futamgyőzelmek száma Győzelmi arány
1. Ferrari 238 24%
2. McLaren 182 21%
3. Williams 114 15%
4. Mercedes 102 49%
5. Lotus 81 13%

williams-1994-f11

Videó: a nézők is besegítettek a Svéd Rali győztesének

Még a Svéd Rali elején történt, hogy Sebastien Ogier kiütött az útra egy reklámtáblát, amit aztán lelkes nézők kemény munkával tüntettek el onnan, hogy a következőnek érkező Elfyn Evans előtt már semmi zavaró tényező ne legyen - ezzel talán ők is hozzájárultak a walesi klasszis futamgyőzelméhez: 

1,3 millió forintért kelt el Michelisz Norbert versenysisakja

Emlékeztek arra a jótékonysági licitre, amely Michelisz Norbert közösségi oldalán zajlott a WTCR-bajnok sisakjáért? Az AFM jelen volt, mikor a győztes átvette jutalmát.

Videó: így járatta be új autóját a Williams

A grove-iak is közzétették a lassan szokássá váló belsőkamerás felvételt az új autó megmozgatásáról: