DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2024. november 10. vasárnap

Melyik volt az F1 történetének leghidegebb futama?

Az új pálya mellett várhatóan az alacsony hőmérsékletek jelentik majd a fő kihívást a Formula-1-es mezőny számára a hétvégén debütáló Las Vegas-i Nagydíjon. Olyannyira a várható hűvös dominálja az ezzel kapcsolatos megszólalásokat, hogy még Ross Brawn is elismerte, hogy nem számoltak az éjszakai hideggel. Az előrejelzések szerint akár egy számjegyű Celsius-fokokat is láthatunk majd az F1-es események alatt, amelyek helyi idő szerint este és éjszaka kerülnek sorra: az időmérő például éjfélkor, a futam este 10-kor startol (ez itthon másnap reggeli időpontokat jelent).

Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy az F1 történetének leghidegebb versenye a statisztikák szerint az 1978-as Kanadai Nagydíj volt: az akkor szezonzáró montreali futamot októberben rendezték, méghozzá 5 fok körüli hőmérsékletben. A dobogósokra dzsekit is kellett adnia, annyira komoly volt a zimankó – nem csoda, hogy Kanada azóta is rendre nyár eleji dátummal szerepel a naptárban, és annak potenciális átalakítása kapcsán is mindig az időjárást nevezik meg a monteali forduló áthelyezésének fő korlátjaként. 2020-ban egyébként a koronavírus-járványos beugró helyszíneken, a Nürburgringen és Isztambulban is 10 fok körüli értékeket jegyeztek (előbbit október, utóbbit november közepén rendezték).

f1-1978-kanada

Dupla dráma Milwaukee-ban, Power közelített Paloura

A hétvégén 2015 óta először látogatott a legendás egymérföldes oválpályára, a Milwaukee Mile-ra az IndyCar mezőnye, amely rögtön dupla fordulót teljesített a helyszínen. A szombati versenyen Pato O’Ward idén harmadszor győzött – igaz, ebből az egyiket megörökölte a szezonnyitós Penske-kizárások után – az Arrow McLarennel, miután maga mögött tartotta Will Powert. Aki így sem lehetett teljesen elégedetlen, hiszen mivel Alex Palou ötödik lett, minimálisan közelített az éllovas spanyolra a bajnoki összetettben.

 

A vasárnapi második futam aztán rögtön drámával indult, Palounak ugyanis a felvezető körön műszaki gondjai adódtak, és csak hosszú körök után tudott beszállni a versenybe. Amely ezen kívül is kaotikusan indult, hiszen a visszafújt startnál Linus Lundqvist belement Marcus Armstrongba, aki pedig Josef Newgardent találta el, aki egyből ki is esett. De Power sem úszta meg, egy újraindítás után ugyanis hibázott és megcsúszott, és körhátrányba került.

A győzelmet így Scott McLaughlin húzta be, aki idén másodszor nyert oválpályán, megelőzve Scott Dixont, aki második helyével és karrierje 142. pódiumával a dobogós örökranglista élére állt. Power végül 10. lett, Palout pedig a 19. helyen értékelték, ezzel 33 pontra csökkent közöttük a távolság a nashville-i szezonzáró előtt – és matematikai esélye még McLaughlinnak is maradt a bajnoki címre a kereken 50 pontos lemaradásával.

„Akarta ezt a kontaktot” – Bagnaia az Alex Marquezzel történt ütközésről

A MotoGP Aragóniai Nagydíja Marc Marquez első ducatis győzelme mellett az Alex Marquez és Francesco Bagnaia között történt ütközésről és a kettős bukásáról marad emlékezetes. A felek azok után értek össze, hogy a spanyol besokallt az egyik kanyarban, az olasz pedig kívülről igyekezett megelőzni őt, a gresinis azonban nekiment. A felügyelők vizsgálták az incidenst, de egyiküket sem büntették: az indoklás szerint a stewardok elfogadták a versenyzők azon érvelését, hogy befolyásolta a lehetőségeiket a kontakt elkerülésére, hogy roppant poros volt az aragóniai aszfalt az ideális íven kívül.

A verseny utáni nyilatkozatokban ugyanakkor Bagnaia nem fogta vissza magát Alex Marquez kapcsán: „Szélesre futott, én pedig jóval nagyobb tempóval voltam előtte. Nem zártam az ívet, úgy mentem be a kanyarba, mert tudtam, hogy ott van. De a sebességem elég volt ahhoz, hogy gond nélkül megelőzzem. Amint bementem a kanyarba, hallottam, hogy megnyitja a gázt. Szóval el akarta érni ezt a kontaktot. Meg akartam nézni az adatokat, és 40-60 százalékban nyitva hagyta a gázt, amíg el nem esett. Ez nagyon veszélyes, ha valaki ilyesmit csinál” – idézi a The Race a Ducati versenyzőjét, aki a nullázással 23 pontos hátrányba került a vb-összetettben Jorge Martinnal szemben. Alex Marquez eközben úgy vélekedett, hogy nem látta Bagnaiát – amit az olasz kétlett –, és ha valaki tehetett volna a baleset elkerüléséért, az a címvédő, hiszen ő tudta, hogy ott van.

motogp-bagnaia-crash-aragon

Ha imádod a MotoGP-t és nem szeretnél semmiről lemaradni, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Ilyen még nem volt: 20. alkalommal győzött a Ferrari Monzában!

Különleges rekordot ért el a Ferrari, hiszen a maranellóiak lettek az első csapat az F1 történetében, akik 20 alkalommal tudtak F1-es futamot nyerni ugyanazon a pályán, ráadásul épp Monzában érték el ezt a történelmi sikert. A hazai győzelmeket Ascari (2), Phil Hill (2), Surtees, Scarfiotti, Regazzoni (2), Scheckter, Berger, Schumacher (5), Barrichello (2), Alonso és Leclerc (2) szállította az olaszoknak.

leclerc-monza-hoda

Nincs egyetlen másik csapat sem, akik 15-nél többször nyertek volna valamelyik helyszínen, Monacóban a McLarennek, Silverstone-ban a Ferrarinak van ennyi sikere. Csak a wokingiak és a maranellóiak tudtak legalább tízszer nyerni egy pályán, rajtuk kívül a Williamsé és a Mercedesé a legmagasabb szám kilenc hockenheimi, illetve silverstone-i sikerükkel.

Egyébként van egy nagydíj, ahol ennél is többször nyert a Scuderia, méghozzá a Német Nagydíjon, csakhogy ezek a győzelmek 11-9-1 arányban megoszlanak a Hockenheim, Nürburgring és az AVUS között.

A hétvége további statisztikai érdekességeivel a következő napokban jelentkezünk a Formula+ rovatban!

„Szürreális és érzelmes” – Hamilton az Antonelli-bejelentésről

Az F1-es Olasz Nagydíj szombat reggelén vált hivatalossá, hogy a 18 éves újonc Andrea Kimi Antonelli ülhet majd a Mercedesbe 2025-ben Lewis Hamilton ferraris átigazolása után. Az Ezüst Nyilakat 12 szezon után elhagyó hétszeres világbajnok elismerte: érdekes volt megélnie azt, hogy valaki elfoglalja a helyét, még ha ezzel tisztában is volt.

„Már régóta tudom, szóval… De tudtam, hogy ma reggel fogják bejelenteni, és határozottan szürreális volt, amikor felkeltem. Egyszerűen csak az, hogy hivatalosan megerősítették, hogy kié lesz az ülésem, amelyet olyan sokáig én foglaltam el. Rendkívül érzelmes volt a ma reggel. De nagyon örülök Kiminek és a csapatnak. Tudom, hogy Kimi remek munkát fog végezni” – tette hozzá a Formula.hu jelenlétében Hamilton, aki már csütörtökön is dicsérte Antonellit, s ezt szombaton újfent megtette: „Nagyszerű kölyök, jó család veszi körbe, és rendben van a feje. Nagyon tehetséges. Remekül fog teljesíteni, izgatott vagyok miatta.”

f1-hamilton-mercedes-monza

Vowles tisztázta, hogyan értette azt, hogy Mick Schumacher „nem különleges”

James Vowles pénteken egy sajtóbeszélgetésen magyarázta el, miért Franco Colapintót választották a menesztett Logan Sargeant helyére, nem pedig Mick Schumachert (vagy Liam Lawsont). A Williams F1-es főnöke ekkor ejtette el azt a megjegyzést, hogy szerinte Schumacher „csak jó, de nem különleges” lett volna, amely miatt még a németet tartalék- és tesztpilótaként foglalkoztató Mercedes vezére, Toto Wolff is kissé odaszúrt egykori alkalmazottjának. Vowles ugyanakkor az F1 TV-nek nyilatkozva igyekezett tisztázni, hogyan értette mindezt:

„Olvastam utána a szalagcímeket. Ami a leginkább átment, hogy Mick kapcsán használtam a ’különleges’ kifejezést. Szeretném ezt tisztázni. Mindenekelőtt nem azért vagyok itt, hogy leszóljam Micket. Mick egy világbajnok csapatnál szerepel, akik tartalékversenyzőnek választották őt, aminek jó oka van. Ez azért van, mert ő egy nagyon erős jelölt.”

„A ’különleges’ szót az olyan többszörös világbajnokok kontextusában használtam, mint Ayrton Senna vagy Lewis Hamilton. Egyértelmű, hogy ostoba dolog volt ez az összehasonlítás. Mondom, hol tart Mick: kemény időszakon volt túl, kivételes fejlődést ért el, és egy nagyon erős csapat van körülötte. A döntésünk azon múlt, hogy a saját akadémiánkkal és versenyzőinkkel akartunk menni” – hangsúlyozta a csapatfőnök, aki hozzátette: nem Schumacher kérte meg erre a nyilatkozatra, ő akarta tisztázni a dolgokat, mert rosszul ment át az üzenete.

f1-mick-schumacher-mercedes

„Apró hiba volt, ami sokba került” – Colapinto a Q2-re is látott esélyt

Teljesítette karrierje első F1-es időmérőjét szombaton a Williamsnél Logan Sargeantot váltó Franco Colapinto. Az argentin újonc nem is vallott szégyent, hiszen 18. lett, megelőzve a Stake duóját, tempó tekintetében pedig elfogadható távolságban volt a Q3-ig jutó csapattársához, Alexander Albonhoz képest. Colapinto azért azt bánta, hogy az első szakasz utolsó körében rontott a Lesmo-kanyarban, megnyalva a sóderágyat is, mert szerinte anélkül a Q2 elérhető lett volna:

„Éreztem egy kis alulkormányzottságot. Eléggé a határon voltam abban a körben, és elúszott két kerék abban a kanyarban, és már nem tudtam összeszedni. Úgyhogy egy apró hiba volt, ami sokba került nekem, talán a Q2-be jutás esélye múlt rajta. Egy tizeden múlt, szóval kár érte, de ez is része ennek, és szerintem rövidesen sokkal erősebb leszek” – idézi a williamses szavait a RacingNews365.com portál.

Colapinto azt is elárulta, milyen elsődleges céllal vág neki vasárnap délután a Formula-1-es Olasz Nagydíjnak: „Kemény lesz. Igyekszem a lehető legtöbbet tanulni, hogy jobban megértsem a gumikat. Úgy gondolom, ez a legfontosabb. Aztán meglátjuk, hogyan alakul.”

f1-colapinto-williams-monza

Rosberg: Russell ülése veszélyben van

A 2016-ban a Mercedesszel világbajnoki címet szerző Nico Rosberg arról beszélt a Sky Sportsnak, hogy George Russell egyáltalán nem érezheti magát biztonságban, ugyanis Toto Wolff minden bizonnyal újra meg fogja próbálni Max Verstappen leigazolását, és ha sikerrel jár, egyáltalán nem biztos, hogy a ma bejelentett szupertehetséget, Andrea Kimi Antonellit fogják félreállítani.

„Russell egyáltalán nincs biztonságban, mert Toto még mindig akarja Maxot, és 2026-ra újra megpróbálja, hiszen a feladni nem szerepel Toto szótárában” – kezdte Rosberg, majd így folytatta: „Ha Max mégis elérhetővé válik, és szerintem ez lehetséges, akkor jövőre jöhet a szétlövés George és Kimi között.”

„Nagy nyomás nehezedik George-ra, mert igazából mindent elveszíthet. Nem könnyű a helyzet. Csapaton belül neki kellene előrébb lennie, mert Kimi 18 éves, teljesen újonc, és hatalmas nyomás alatt van.”

antonelli-wolff-russell

Fontos szponzor távozik a Ferraritól

Az idei szezon végén újra búcsút int egymásnak a Ferrari és a Santander – jelentette be az olasz gyártó. A spanyol bank 2010-től 2017-ig volt a Scuderia támogatója, majd 2022-ben kötöttek egy új hároméves szerződést, ami 2024 végén lejár.

A közlemény szerint ezt most nem újítják meg, így egy régi, jelentős szponzor köszön el a maranellóiaktól – amely egyébként nemcsak az F1-es, de a WEC-projektet is támogatta.

ferrari

fotó: Scuderia Ferrari HP

Jön az F1-es időmérő, lesz MotoGP, WEC és IndyCar is: a szombati program

Jön az F1, a WEC és az IndyCar időmérője, a MotoGP-ben, az F2-ben és az F3-ban már sprintfutamot rendeznek, de nézhetünk ERC-t is: íme a nap programja.

Szombat

0:10-1:40 WEC, második szabadedzés

9:05 ERC, második versenynap (RallyTV, előfizetés után online)

9:30 Formula-3, sprintfutam (M4 Sport)

10:10-10:40 MotoGP, második szabadedzés (Aréna4)

10:50-11:30 MotoGP, időmérő (Aréna4)

12:30-13:30 Formula-1, harmadik szabadedzés (M4 Sport)

14:15 Formula-2, sprintfutam (M4 Sport)

15:00 MotoGP, sprintfutam (Match4)

16:00-17:00 Formula-1, időmérő (M4 Sport)

18:00-19:00 WEC, harmadik szabadedzés

19:20-20:30 NASCAR Cup Series, időmérő

20:15-21:15 IndyCar, időmérő

22:00-23:10 WEC, időmérők

24:00 IndyCar, első futam

Ferrari2

fotó: Scuderia Ferrari HP

„Mick Schumacher nem különleges” – így reagált rá Toto Wolff

A Mercedes csapatfőnöke szinte beajánlotta az istálló tartalékversenyzőjét, Mick Schumachert James Vowlesnak, mikor arról beszélt, örülnének, ha a németet választaná a Williams Logan Sargeant helyére, akinek akkor még csak rebesgették a menesztését. Vowles nem csupán mellőzte Schumachert Franco Colapinto választásával, de Monzában még ki is nyilvánított egy nem éppen elismerő véleményt az egykori Haas-versenyzőről: „Mick nem lett volna különleges, csak jó” – fogalmazott.

„Mint köztudott, régóta ismerem James-t, aki éles eszű, megállja a helyét a csapatfőnöki szerepben” – reagált Vowles kijelentése a pénteki csapatfőnöki sajtótájékoztatón a Formula.hu jelenlétében Toto Wolff. „Azt gondolom róla, hogy meg fogja válogatni a szavait.”

„Mick olyasvalaki, aki szinte mindent megnyert, az F4-et, F3-at, F2-t. Feltételezem, hogy a Haas környezetében azon a ponton megroppant. Mi pedig nem láttuk ezt. De minden csapatnak a maga döntéseit kell meghoznia. A csapat legjobb érdekének kell diktálnia, és aztán el kell dönteni, hogy kommunikáljanak a versenyzőikről a médiában. Mindenkinek ahhoz kell tartania magát, ami szerinte helyes” – fogalmazta meg körültekintően válaszát Wolff.

A Colapinto-hatás: már jött is egy nagy argentin szponzor a Williamshez

A Williams F1-es csapata az Olasz Nagydíj első két szabadedzése között jelentette be, hogy megállapodást kötött az argentin Mercado Libre nevű céggel, amely így a grove-iakon keresztül száll be a száguldó cirkuszba.

A Latin-Amerikában több mint 100 millió felhasználóval rendelkező vállalat érkezése aligha véletlen: a héten jelentették be, hogy Franco Colapinto révén argentin versenyző kap lehetőséget a Williamsnél a szezonból hátralévő kilenc versenyhétvégén.

Emellett tegnap egy másik, kisebb argentin céggel, a Globanttal is megállapodott a Williams, a csapat tehát Colapinto szerződtetésével azonnal megjelent az argentin piacon.

Colapinto12

MotoGP: Marquezé a péntek Aragonban, a Balaton Park bekerülhet a 2025-ös naptárba?

Két edzéssel vette kezdetét pénteken a MotoGP aragóniai fordulója. A nap egyértelműen Marc Marquezről szólt, aki mindkét alkalommal behúzta az első helyet, a tétre menő délutáni tréningen ráadásul 1:45,801-es új pályarekordot is felállított. A Gresini Ducati Aragonban rendre erős spanyolja mögött az Aprilia duója következett Aleix Espargaróval és Maverick Vinalesszel.

A két vb-aspiráns közül az ötpontos hátrányban lévő Jorge Martin a negyedik, az éllovas Francesco Bagnaia a hatodik időt futotta. Közéjük Alex Marquez fért be, míg a top 10-es és ezáltal a holnapi Q2-es mezőnyt Franco Morbidelli mellett és a két Trackhouse Aprilia mellett meglepetésre az LCR Hondát erősítő Johann Zarco tette teljessé. Q1-es szereplésre kényszerül viszont az összes KTM, valamint Enea Bastianini a gyári Ducatival.

motogp-marquez-aragon

A nap magyar szempontból lényeges fejleménye, hogy a Balaton Park Circuit és a Magyar Nagydíj bekerülhet jövőre a MotoGP versenynaptárába. A lap úgy tudja, a jövő hónapban jelenthetik be a helyi hatóságok és a Dorna mindezt. A Balaton Park már idén is tartalékhelyszín volt, de a törlések ellenére sem került be a menetrendbe, a Superbike-vb ottani fordulóját pedig le kellett fújni, mivel a szükséges munkálatokkal/átalakításokkal nem készültek el időre – további részletek és hírek a Formula MotoGP Facebook-csoportunkban

A péntek délutáni edzés végeredménye (a top 10 bejutott a Q2-be):

1. Marc Márquez Gresini Ducati 1'45.801  
2. Aleix Espargaró Aprilia 1'46.073 0.272
3. Maverick Viñales Aprilia 1'46.117 0.316
4. Jorge Martín Pramac Ducati 1'46.379 0.578
5. Álex Márquez Gresini Ducati 1'46.406 0.605
6. Francesco Bagnaia Ducati 1'46.591 0.790
7. Franco Morbidelli Pramac Ducati 1'46.705 0.904
8. Johann Zarco LCR Honda 1'46.732 0.931
9. Raúl Fernández Trackhouse Aprilia 1'46.840 1.039
10. Miguel Oliveira Trackhouse Aprilia 1'46.855 1.054
11. Brad Binder KTM 1'46.884 1.083
12. Pedro Acosta Gas Gas Tech3 1'46.932 1.131
13. Fabio di Giannantonio VR46 Ducati 1'46.946 1.145
14. Marco Bezzecchi VR46 Ducati 1'47.029 1.228
15. Enea Bastianini Ducati 1'47.031 1.230
16. Jack Miller KTM 1'47.269 1.468
17. Luca Marini Repsol Honda 1'47.280 1.479
18. Augusto Fernández Gas Gas Tech3 1'47.302 1.501
19. Alex Rins Yamaha 1'47.400 1.599
20. Fabio Quartararo Yamaha 1'47.401 1.600
21. Joan Mir Repsol Honda 1'47.664 1.863
22. Takaaki Nakagami LCR Honda 1'48.441 2.640

„Szerencse is kellhet hozzá” – Hamilton Norris vb-esélyéről

Lando Norris domináns hollandiai győzelme óta nagy kérdés a Formula-1-es berkekben, hogy vajon lehet-e még esélye a McLaren britjének ledolgoznia a Max Verstappennel szembeni 70 pontos hátrányát és harcba szállni a vb-címért. Maga Norris úgy fogalmazott Zandvoort után, hogy „ostobaság” jelenleg a végső sikerre gondolnia, viszont Verstappen pedig arról beszélt már Monzában a csütörtöki sajtónapon, hogy természetesen szeretne nyerni, de jelenleg az autó teljesítménye miatt „nem a saját kezében van” a címvédés sorsa.

Az eszmecserébe pedig az F1-es Olasz Nagydíj sajtótájékoztatóján a mezőny legeredményesebb pilótáját, Lewis Hamiltont is bevonták: „Még sok pont szerezhető, szóval szerintem határozottan nem lehetetlen. Maxnak talán már csak második helyen kell végeznie minden futamon, míg neki minden egyes versenyt meg kellene nyernie, és még lehet, hogy az sem lenne elég. Szóval akkor némi szerencsére is szükség lenne hozzá, úgy gondolom” – vélekedett Hamilton, aki viszont a McLaren konstruktőri diadaláért kifejezetten szorít, amelyre szerinte reális esély van: „Nagyon-nagyon izgalmas ez, hiszen nyilván ott voltam, amikor utoljára megnyertük a konstruktőrit. Nyilván elvették tőlünk, de az éves teljesítmény alapján mi nyertük” – utalt akkori csapatának kizárására a 2007-es kémbotrány kapcsán.

f1-hamilton-norris-verstappen

Újra a padlólemezekkel kísérletezik a monzai F1-es edzésen a Mercedes

Még a nyári szünetet megelőző Formula-1-es Belga Nagydíjon vetett be egy új padlólemezt a Mercedes, amelyet azonban Spában a kétséges pénteki eredmények után mégsem használtak. Zandvoortban viszont újra felkerült a W15-ösre a fejlesztés, a Holland Nagydíjon pedig csak negyedik erőként zárt a csapat, amely előtte négyből három versenyt megnyert – közte a belgiumit is. James Allison, a Mercedes F1-es technikai igazgatója elismerte: egyelőre nem tudják, hogy problémás-e az újításuk, mivel a várt leszorítóerőt ki tudják mutatni mérésekkel, de elképzelhetőnek tartják, hogy megbontotta az autó egyensúlyát.

Mindenesetre a Mercedes a hétvégi Olasz Nagydíj első szabadedzésén – amelyen Andrea Kimi Antonelli debütál majd George Russell autójában – összehasonlító teszteket igyekszik majd végezni a régi és az új specifikációval, hogy megállapítsák, hogy a padlólemez tehetett-e a hollandiai küszködésről.

Russellnek egyébként meggyőződése, hogy nem vagy legalábbis nem teljesen: szerinte ha egy gyenge hétvége egybeesik egy fejlesztés bevetésével, akkor az emberek könnyen arra mutogatnak, pedig valójában amúgy is ingadozhat egy alakulat teljesítménye. „Biztos vagyok benne, hogy a padlólemez a várakozásoknak megfelelően működik, és szerintem a zandvoorti problémáink nem annak voltak betudhatók. De most újabb lehetőségünk van ezt felmérni, és talán valami másra jutunk Monza után” – mondta el az Autosport által idézett brit.

f1-russell-mercedes

Közleményben reagált a dolgozók tervezett tiltakozására az Alpine

Mint arról korábban beszámoltunk, tüntetést szerveznek a Formula-1-es Olasz Nagydíj hétvégéjére az Alpine felháborodott alkalmazottai: a franciaországi központban a motorprojekten dolgozó Renault-alkalmazottak nehezen veszik ugyanis tudomásul, hogy a cégvezetés azt tervezi, hogy bezárja az F1-es motorprogramot. Az Alpine a RacingNews365.com szaklapnak eljuttatott közleményben reagált minderre, hangsúlyozva, hogy folytatják az érintettekkel a párbeszédet, és még nincs végleges döntés a fentiekről:

„Tudomásunk van róla, hogy néhány tevékenységet szerveznek erre a hétvégére a Viryben dolgozók. A kommunikációjuk alapján úgy tudjuk, ezek békés tiltakozások lesznek, és nem fogják érinteni a csapat működését. Az átalakítási projekt kiértékelése még folyamatban van, és egyelőre még nem hozott döntést az Alpine vezetősége. A párbeszéd, amely már akkor megkezdődött, amikor a projektet prezentáltuk a Viryben dolgozók képviselőinek, fontos az Alpine vezetősége számára, és a következő hetekben folytatódni is fognak.”

f1-alpine-holland

Az F3-as bajnokesélyről mond le Colapinto üléséért az argentin utódja

Azzal, hogy a Williamstől menesztett Logan Sargeant helyén Franco Colapinto bemutatkozhat a Formula-1-ben, felszabadult a Formula-2-ben is egy ülés, az MP Motorsport #12-es számú autója, amellyel az argentin az egyéni bajnokság hatodik helyén állt.

Csütörtökön bejelentették, hogy a megüresedett ülést a 19 éves német pilóta, Oliver Goethe foglalja el, aki a Formula-3-ból, a Campostól lép fel a magasabb kategóriába. A váltás különlegessége, hogy míg az F2-ből négy helyszín is maradt, az F3 véget ért Monzában, a bajnoki cím hét esélyese között pedig a német is szerepelt.

Igaz, az esély matematikai jellegű volt, hiszen az Imolában futamot nyerő Goethe csak hetedik helyen áll a bajnokságban, lemaradása 35 egység, miközben az olasz hétvégén 39 pont szerezhető maximálisan – dupla győzelemmel, pole-pozícióval, leggyorsabb körökkel együtt. A Red Bull juniorcsapatba tartozó Goethe esélye így csak minimális lett volna, azzal a kitétellel, hogy a négy fő esélyesnek katasztrofális hétvégéje van: de a nullánál nagyobb.

A német, akit Colapintóhoz hasonlóan a Bullet Sport Management cég menedzsel, azzal indokolta a váltást, hogy jövőre az F2-ben akar szerepelni, így pedig értékes tapasztalatot szerez – mellékesen hozzátette, korábban még szimulátorban sem vezetett F2-es autót.

A safety car szenvedett balesetet a Parabolicában az Olasz Nagydíj csütörtöki napján

A hagyományos pályafeltérképezés mindig a versenyhétvégék csütörtöki napjára esik a biztonsági autó esetében, ilyenkor a pilóta is felmérheti, hogy mi lehet majd az ideális tempó, illetve a különböző rendszerek működését is ellenőrizhetik. Monzában azonban szokatlan baleset szakította félbe a próbát: a safety car lesodródott az új aszfaltról a Parabolica kanyarban, és a külső gumifalba csapódott.

Szerencsére sem Bernd Maylander, sem az utasa nem sérült meg, az orvosi autó pedig nem sokkal később már folytathatta a felkészülést.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Kym Illman F1 (@kymillman) által megosztott bejegyzés

Tüntetést szerveznek a dühös Renault-alkalmazottak az F1-es Olasz Nagydíjra

Tüntetést szerveznek a monzai F1-es hétvégére az Alpine felháborodott alkalmazottai. A franciaországi központban a motorprojekten dolgozó Renault-alkalmazottak nehezen veszik tudomásul, hogy a cégvezetés bezárja az F1-es motorprogramot, aminek nemrég nyílt levélben is hangot adtak. Most pedig tüntetést szerveznek a monzai hétvégére: a francia L'Equipe-nek eljuttatott közlemény szerint nagyjából száz alkalmazott érkezik a helyszínre, akik két csoportra oszlanak meg, és speciális pólókban, zászlókkal felszerelkezve tüntetnek majd azért, hogy legyen francia motor az F1-ben.

f1-zandvoort-saturday-68

fotó: Ollé Iván

A Ferrari is leigazolhatta volna Antonellit?

A hétvégi Formula-1-es Olasz Nagydíj pénteki első szabadedzésén Lewis Hamilton autójában mutatkozik be Andrea Kimi Antonelli, aki vélhetően 2025-ben át is veszi a Ferrarihoz távozó hétszeres világbajnok ülését – sőt, a várakozások szerint ezt Monzában meg is erősítheti a Mercedes. A 18. életévét a napokban betöltő olaszt generációja egyik legnagyobb tehetségének tartják, amit igazol is az előző évek eredménysora a juniorszériákban, így nem véletlen, hogy a Mercedes már jó ideje a pártfogásába vette őt.

Ám mint azt a Red Bull F1-es tanácsadója, Helmut Marko most elárulta: akár egy másik élgárda is megszerezhette volna magának Antonellit a gokartos évei alatt/után. „A Tony Kartnál versenyzett. A Tony Kartnak a múltban együttműködése volt a Ferrarival, és persze mi is figyeltük őt valamennyire, de nem szerezhetjük meg az összes pilótát, különösen ha még annyira fiatalok. És nyilván a Ferrari végül nem igazolta le Antonellit, még ha övék is lett volna az első választás, így végül a Mercedes írt alá vele. Aztán most majd meglátjuk. Eddig jól teljesített, de meglátjuk, mire megy a Formula-1-ben” – nyilatkozta az Inside Line podcast adásában Marko, aki hozzátette: túl sok információja ugyan nincs most Antonelliről, de úgy érzi, Max Verstappennel annak idején bizonyították, hogy ha gyors és érett a fiatal versenyzője egy csapatnak, akkor érdemes megadni neki az esélyt az F1-ben.

antonelli-prema

Hét éve nem történt olyan, mint most Sargeanttal

Érdekes statisztikára világított rá a Racingnews365.com: utoljára 2017-ben váltottak le egy F1-es pilótát szezon közben úgy, hogy az illető nem a Red Bull valamelyik csapatánál versenyzett. Hét évvel ezelőtt a Renault döntött a csere mellett, Jolyon Palmer F1-es karrierje ért véget év közben, de itt is megjelent a Red Bull: az energiaitalosoktól szerezte meg Enstone Carlos Sainzot Palmer helyére.

f1-zandvoort-saturday-5

fotó: Ollé Iván