Tizenöt sárga, valamint egy piros zászló után történelmet írtak a NASCAR leghosszabb futamán
https://formula.hu/parc-ferme/35698
Ryan Blaney győzött a Cup Series idei leghosszabb, 600 mérföldes futamán a Charlotte Motor Speedwayen. A 29 éves pilóta 400 körből 163 alkalommal állt az élen. Ha valaki csak erre pillantana rá a NASCAR koronaékszerének számító, Coca-Cola 600 nevű versenyével kapcsolatban, akkor maximum annyi lenne furcsa, hogy hétfőn rendezték, ám a történet korántsem csak ennyiből áll. A versenyt hagyományosan ugyanazon a napon rendezték volna meg, amikor az F1-es Monacói Nagydíj, valamint az Indy 500 is lebonyolításra kerül, erre azonban nem volt lehetőség a rengeteg csapadék miatt, így csak hétfőn indulhatott meg a száguldás. A nyitó szakaszt az élről rajtoló William Byron nyerte, míg a másodikat már Chris Buscher, de mire ideáig eljutottunk elég sok idő eltelt. Ennek legfőbb oka megint az égi áldás volt, ami rendesen eláztatta a pályát, ám később az eső már nem zavart be, helyette történt sok más, ami témát ad még a következő napokra.
A kivételes hosszúsága miatt nem három, hanem négy szakaszra lebontott futamon ugyanis rengeteg balesetet történt, főként a végjátékban, de még a másodikban volt látható a legrémisztőbb eset. Ekkor Denny Hamlin frontálisan csapódott a falba, miután összeért Chase Elliott autójával, és vélhetően nem véletlenül. Hamlin eléggé a falhoz szorította ellenfelét, a 2020-as bajnok pedig előbb az autója jobb oldalát intézte el, majd a felvételek alapján szándékosan ment neki a Joe Gibbs Racing pilótájának, hatalmas ütközést okozva ezzel. Elliott nem ismerte el felelősségét, így az esetet még vizsgálni fogják, bőven benne van, hogy eltiltják a NASCAR egyik legnépszerűbb pilótáját.
A folytatásban sem nyugodtak le aztán kedélyek, ahogy haladtunk előre, egyre több incidens miatt kellett tehát meglengetni a sárga zászlót, összesen tizenöt alkalommal. A harmadik szakaszt már Blaney nyerte, ekkor kezdett kirajzolódni, hogy rajta kívül Byron, Kyle Busch, Tyler Reddick, esetleg Kyle Larson vagy Brad Keselowski lesznek esélyesek a győzelemre. Utóbbi kettő aztán belekeveredett valamibe, ráadásul az utolsó körökre Blaney már a sárgák ellenére is megállíthatatlannak bizonyult. Győzelmével a Team Penske duplázott, hiszen az Indy 500 után a Coca-Cola 600 trófeája is náluk landolt egyazon esztendőben, ami történetük során először fordult elő. Említésre méltó még, hogy a futamon jelen volt a részidősként visszatérő Jimmie Johnson is, ám a hétszeres bajnoknak ezúttal sem volt szerencséje. Bár a futam elején nagyszerű tempóval kezdett el felzárkózni a mezőny végéről, kétszer is ütközött, így a versenyt annak ellenére sem tudta befejezni, hogy a szerelői még a piros zászló előtt helyrehozták az autóját.
Ez történt a ralikrossz-vb és Eb legutóbbi versenyén
https://formula.hu/parc-ferme/21928
Barcelonában Szabó Krisztián elődöntőbe jutott a királykategóriában, Marton Gergely dobogós helyezést ért el az elsőkerék-hajtású autók között. Már hétvégén folytatás mindkét magyar pilóta számára, egy ikonikus helyszínen, a Spa-Francorchamps pályán.
Időutazás a Mercedesszel az 1939-es Tripoli Nagydíjra
https://formula.hu/parc-ferme/21943
Ilyen régi felvételt ritkán láthatunk az autósport hőskorából, mint amit most a Mercedes megosztott a világgal. Még jóval a Formula-1 megszületése, sőt pár hónappal a második világháború előtt a kor egyik ikonikus versenyén, a Tripoli Nagydíjon gyűlt össze az autósport krémje. A Mercedes a megváltozott szabályok miatt új autót épített, a W165-ös modell azonban végül csupán ezen az egy versenyen állt rajthoz. Ezt viszont meg is nyerte, méghozzá Hermann Lang és Rudolf Caracciola kettős diadalával.
Bőven volt dráma és meglepetés Barcelonában az elmúlt években
https://formula.hu/parc-ferme/21942
Bár a katalán versenypályát az unalmasabb helyszínek között tartják számon – és a hírek szerint 2020-ban el is veszti a helyét a holland Zandvoorttal szemben –, bőven hozott sokkoló és meglepő fordulatokat a Spanyol Nagydíj, gondoljunk a Hamilton-Rosberg balesetre, Hakkinen és Hamilton késői kiesésére, vagy Maldonado egyetlen futamgyőzelmére.
(A videó a YouTube-ra átkattintás után indul.)
Raikkönen motorozással, Hamilton a Met gálán hangolódott Barcelonára
https://formula.hu/parc-ferme/21941
Lewis Hamilton elegánsan, Kimi Raikkönen kevésbé elegánsan hangolódott a hétvégi Spanyol Nagydíjra:
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy évvel ezelőtt ez ért pole-pozíciót Barcelonában
https://formula.hu/parc-ferme/21936
Hangolódjunk a hétvégi Formula-1-es Spanyol Nagydíjra: Lewis Hamilton 2018-as pole-köre megtekinthető a Youtube-on.
Hamilton a hétvégén újabb listán léphet fel Schumacher mögé
https://formula.hu/parc-ferme/21939
Méghozzá a Spanyolországban aratott F1-es győzelmeket tekintve, ahol Michael Schumacher egyelőre messze a többiek előtt jár a maga hat sikerével - ha Lewis Hamilton nyerni tudna az előttünk álló hétvégén, akkor négy elsőséggel fellépne a második helyre.

Ken Block tesztelte új szörnyetegét - videó
https://formula.hu/parc-ferme/21938
A "Cossie" becenévre hallgató Ford Escort Cosworth, valamint az amerikai fenegyerek akcióban Új-Zélandon:
Videó: így kell futamot nyerni a 16. helyről
https://formula.hu/parc-ferme/21937
René Rast teljes onboardja a hétvégi hockenheimi DTM-futamról, amit a 16. helyről rajtolva nyert meg - benne mindennel, érdemes végignézni:
Szerintetek valódi ez a csodálatos kép, vagy csak egy montázs?
https://formula.hu/parc-ferme/21940
WRC-futamon készült az alábbi fotó, amely egészen gyönyörűre sikerült - de vajon tényleg valódi, vagy csak igényes "utómunka", mondjuk rászerkesztett helikopterrel, esetleg villámmal? Ha minden úgy van, ahogy ez a kép "mondja", akkor viszont esélyes az év fotója címre is!

Amikor a Ferrari pilótái baleseteznek, az autó kormánya próbálja nyugtatni őket
https://formula.hu/parc-ferme/21935
Twitteren vették észre, hogy az Azerbajdzsáni Nagydíj időmérője során a 8-as kanyarban falnak ütköző Charles Leclerc Ferrarijának kormányán megjelent a "stay positive" (maradj pozitív) felirat, ami a piros zászló alatti deltaidőhöz képest segít eligazodni, de akár egy módszer is lehetne a pilóta lelkiállapotának kezelésére...


Nagy Dani: Minden adott, hogy bajnokesélyesek legyünk
https://formula.hu/parc-ferme/21927
A TCR Europe-ba második szezonjára visszatérő fiatal pilóta sokáig vezette a második futamot, de dobogójával is elégedett.
A Formula-E kiűzésével kampányol a párizsi polgármesterjelölt
https://formula.hu/parc-ferme/21934
Amennyit könnyít az elektromos sorozat életén, hogy utcai pályákon versenyez, a másik oldalról ugyanennyi extra nehézséggel is szembesül emiatt: bár a versenypályák így a meglévő utak révén már adottak, a helyszínül szolgáló nagyvárosokban olykor a politikai színtér ütközőzónájává is válik a sorozat. Több futam is megváltozott politikai érdekek, vagy az épp frissen megválasztott városvezetés miatt dőlt dugába, akik érvényben lévő szerződéseket is semmissé tudtak tenni: így nem valósult meg például soha a brüsszeli, vagy került ki a naptárból egyetlen év után a montreali forduló. Most Párizs van veszélyben, a 2020-as helyhatósági választásokra készülő polgármesterjelölt, Benjamin Griveaux ugyanis több helyi lapnak és tévének adott interjújában kiemelt figyelmet fordított az Invalidusok terére már négy éve ellátogató Formula-E szerinte kártékony hatására. Bár több adatot és tényt is pontatlanul idézett (például a környezetvédelem szempontjából abszurditásnak nevezte, hogy minden évben leaszfaltozzák a tér macskaköveit a pálya miatt, pedig az teljes mértékben újrahasznosítható), végül feltette a legfőbb kérdést:
"Nincs így is elég forgalmi dugó Párizsban? A Formula-E autói 270 lóerősek [valójában 335] és 230 km/órás a csúcssebességük [valójában 280 km/óra]. Hogyan áll ez összhangban a párizsiak elvárásaival, amikor csúcsidőben a közutakon 16 km/óra az átlagsebesség?"
A francia helyhatósági választásokat 2020-ban tartják, a felmérések szerint pedig az Emmanuel Macron pártjához, az En Marche-hoz tartozó Griveaux a legfőbb kihívója a jelenleg Párizst irányító szocialista Anne Hidalgónak. A város egyébként nemrég megszavazta, hogy 2022-ig házigazdája maradjon az FE-nek.

Kilenc évig nevelte, majd szélnek eresztette pilótáját a McLaren
https://formula.hu/parc-ferme/21933
2010 januárjában, még gokartos korában került a McLaren kötelékébe a holland Nyck de Vries, akiből a következő F1-es sztárt akarta faragni a csapat. A terv azonban az elmúlt években egyre távolabb került a megvalósulástól, Lando Norris üstökösként berobbanva ugrotta át de Vriest a McLaren kegyeltjeinek rangsorában, a holland feladatköre pedig egyre inkább csökkent a csapatban. F1-es tesztlehetőséget sohasem kapott, és az utóbbi időben már főként a szimulátorban dolgozott.
A most 24 éves de Vries eredménylajstroma nem gyenge, de talán hiányzik belőle az az extra, amire a McLaren számított: bajnoki címet legutóbb a Formula Renault 2.0-ban nyert 2014-ben, azóta a WSR-ben 3., a GP3-ban 6., az elmúl két szezonban pedig az F2-ben 7. és 4. volt - tavaly mindhárom előtte végzőnek összejött az F1-es feljutás. Idén az ART színeiben harmadik szezonját is megkezdte a Formula-2-ben, két hétvége után a 4. helyen áll a tabellán, plusz tavaly óta a WEC-nek is tagja a Racing Team Nederland LMP2-es csapatában.
A holland De Telegraaf idézi a pilóta szavait, aki megerősítette a wokingiaktól való távozását, miközben célja továbbra sem változott: "Az előző hét F2-es bajnok mind feljutott az F1-be. Nem akarok arrogánsnak hangzani, de Norris és [Alexander] Albon sem voltak jobbak nálam: Norris egy futamot nyert tavaly, Albon négyet, én pedig hármat."

Raikkönen 30 méteren át tartó versenye
https://formula.hu/parc-ferme/21932
A 2003-as Spanyol Nagydíj nem alakult szerencsésen a McLaren fiatal finnje számára.
Lights out, and... #SpanishGP #F1 pic.twitter.com/6Eo1F1882K
— Formula 1 (@F1) 2019. május 6.
A fedélzeti kamera buktatta le a motorról lopó pályabírót
https://formula.hu/parc-ferme/21931
A MotoGP Spanyol Nagydíjának hétvégéje a királykategória versenyének leintését követően hozta el a legérdekesebb pillanatokat: amikor a második helyen befutó Alex Rins a levezető körében leszállt a motorjáról, hogy ünnepeljen a közönséggel, az egyik pályabíró elhatározta, hogy szerez magának egy ereklyét a Suzukiról, és amikor a spanyol már nem figyelt, letekerte a fékfolyadék tankjának a fedelét, majd zavartan zsebre vágta azt. A jelek szerint azonban nem tudta, hogy a motorok elején és hátulján is található egy kamera, amelyek így tettének minden mozdulatát rögzítették, s a Motorsport információi szerint a felvételeket látva a pálya vezetői fel is szólították őt arra, hogy juttassa vissza az elemet a Suzukinak.
Van azért abban valami hátborzongató, amikor egy versenyautó magától elmegy egy körre
https://formula.hu/parc-ferme/21930
A Roborace nemrég a spanyolországi Monteblancón járt, amit kísérleti szezonja első eseményének, versenyének nevezett meg. Itt egy gyakorlás során készült az alábbi videó, amely fedélzeti kamerából mutatja be, ahogyan az önvezető versenyautó átveszi az irányítást, miután a pilóta kiszállt belőle.
A sorozat pár napja bejelentette, hogy Magyarországon is rendezni fog egy eseményt az év során.
Hétfői motiváció kondizáshoz Carlos Sainztól
https://formula.hu/parc-ferme/21929
Pár másodpercre bepillanthatunk a McLaren spanyol pilótájának edzésébe.
AFM Motorsporthíradó, májusi adás
https://formula.hu/parc-ferme/21926
Tartalom:
- Stúdióvendégünk az egyik legismertebb hazai túraautó-versenyző, Nagy Dániel
- Tudósítás a gyorsasági szakág hungaroringi szezonnyitójáról
- Duplázók versenye: Beszámoló a ralikrossz-ob máriapócsi megmérettetéséről
- Magyarok az élmezőnyben: Spanyolországban folytatódtak a WRX és az ERX idei összecsapásai
Senna és Ratzenberger előtt fog tisztelegni a Spanyol Nagydíj győztese
https://formula.hu/parc-ferme/21925
Roland Ratzenberger és Ayrton Senna halálának 25. évfordulója kapcsán a spanyol verseny szervezői úgy döntöttek, megvalósítják azt a tisztelgést, amelyre 1994-ben a háromszoros világbajnok tragédiája miatt sosem került sor. Köztudott, hogy Senna balesete után Williamsében egy osztrák zászlót találtak: a brazil ezzel ünnepelte volna a futamgyőzelmet Imolában, az előző nap elhunyt Ratzenbergerre emlékezve.
Barcelonában egy különleges, félig brazil, félig osztrák zászlót terveztek, amelyet a pályán több helyszínen kiállítanak, valamint a dobogós ünneplés során a futamgyőztes is felmutatja. Ezzel tisztelegnek az 1994-es fekete hétvége áldozatai, Senna és a kevesebbet említett Ratzenberger előtt.
Senna emlékezete más formában is megjelenik a Spanyol Nagydíjon: kiállítják a Paul Oz által megalkotott, életnagyságú bronzszobrot, további a futam előtti előadás műsorában, valamint a hétvége során élőben dolgozó graffitiművészek festményeiben is helyet kap a brazil legenda.

Ilyen izgalmak vannak egy gyerekeknek szóló futóbicikli-versenyen
https://formula.hu/parc-ferme/21923