DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 28. vasárnap

Ijesztő pillanatok után Kyle Busch szinte üzemanyag nélkül nyert Talladegán

A tekintélyes múltra visszatekintő Talladega Superspeeswayen folytatódott a NASCAR Cup Series, ahol Denny Hamlin és Aric Almirola várták az első sorból a zöld jelzést. Az aszfaltcsík elég híres arról, hogy egy apróbb hiba után is óriásit lehet bukni, a nagyobb balesetek pedig most sem maradtak el, ugyanakkor a mezőny sokáig tiszta versenyt futott. A verseny első felében alig volt szükség a sárga zászlóra, igaz amikor Chase Briscoe csúszott be keresztbe a pitroad irányába, az sokaknak esélyt adott. Ennek a sárgának köszönhetően tört előre például a Hendrick Motorsports gárdája a mezőny hátsó részéből, így az első szakaszt végül a 29. helyről induló Chase Elliott nyerte meg, aki a második etapot is elvihette volna, ám ott a leintésnél Almirola az utolsó pillanatokban előzte meg őt.

A végjátékhoz közeledve aztán a 23XI Racing és a Joe Gibbs Racing Toyotái tűntek az egyik legnagyobb esélyesnek, mellettük pedig a Forddal versenyzők különítménye alkotott egy hosszú sort Harrison Burton vezetésével, aki első győzelméért hajtott. Burton álmai aztán a mögötte autózó Noah Gragson lökése miatt törtek össze, ezt a balesetet viszont még további három követte a folytatásban. Öt kör volt még hátra, amikor Joey Logano és Corey LaJoie összeütköztek, így a hosszabbítás következhetett, ami a lehető legrosszabb hír volt az élmezőny jelentős részének. Sokan már ekkor is nagyon kevés üzemanyaggal rendelkeztek, így a például a versenyt ekkor vezető Ryan Blaney, vagy a 17. helyről induló Kyle Busch is kockáztatott azzal, hogy nem jöttek ki tankolni a legvégén, főként úgy, hogy kétszeri hosszabbításra volt szükség, de mégis nekik lett igazuk.

Az első próbálkozásánál ugyanis egy rémisztő baleset borzolta a kedélyeket. Ross Chastain merészen tört volna előre, amikor bement két autó közé, így viszont csak Gragson és a mögöttük érkező Kyle Larson versenyét tette tönkre. Utóbbi ráadásul hálát mondhat az égieknek, hogy megúszta az esetet, mivel visszasodródott a pályára, Ryan Preece pedig akkora erővel csapódott bele, hogy a bukókeret is meghajlott az 5-ös számú versenygépben. Ezek után következhetett a második hosszabbítás, ahol ismét jött egy baleset Bubba Wallace hibája után, ez viszont már a fehér zászló után történt, vagyis a verseny végét, egyúttal Busch győzelmét is jelentette. Mögötte Blaney lett a második, a 10. pozícióból induló Chris Buescher a harmadik, Chase Briscoe pedig a korábbi bakija ellenére is negyedik helyen zárt.  

Minden szögből: Így centizte ki a Mercedesszel Gutierrez Goodwoodban

A legendás goodwoodi fesztivál idén elmaradt, helyette egy Goodwood Speedweek elnevezésű, nézők nélküli eseményt tartottak, melyen Esteban Gutierrez meghajtotta a 2017-es W08-at. Bár az eseményre októberben került sor, a Mercedes most megmutatott egy újabb, négy fedélzeti kamera képéből összevágott felvételt. A videó leglátványosabb pillanata 1:28-nál látható, amikor Gutierrez tényleg centiméterekre fordult a vonalvezetés utolsó sikánjának falától.

Russell nyakerősítő edzését még nézni is megterhelő

Igazából két legyet ütnek vele egy csapásra, hiszen George Russell nyaka és az edzője karja is egyaránt erősödik:

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

George Russell (@georgerussell63) által megosztott bejegyzés

Már most variálhatnak a MotoGP 2021-es menetrendjén

Az általában megbízható The-Race.com szakoldal úgy tudja, a koronavírus-járvány miatt valószínűleg némileg máris hozzá kell nyúlni a gyorsaságimotoros-vb nemrég bejelentett előzetes 2021-es versenynaptárához. Az első esemény, ami veszélyben lehet, a februári sepangi teszt, amely egyre kevésbé tűnik megvalósíthatónak a szigorítások miatt. A kieső gyakorlást így az évadnyitó helyszínén, Katarban pótolhatják, ahol amúgy is ugyancsak rendeznének egy háromnapos tesztet a MotoGP-mezőny számára.

Ezt követően pedig az áprilisi Amerikai Nagydíj lehet hasonló okokból veszélyben, hiszen az USA-t továbbra is keményen sújtja a pandémia. Márpedig ha az austini fordulót le kell fújni, valószínűleg az azt egy héttel megelőző Argentin GP is hasonló sorsra jut, mivel egyetlen futamért nem éri meg a csapatok komplett felszerelését átszállítani az amerikai kontinensre. Az esetleg kieső fordulók pótlására viszont két forgatókönyv is elképzelhető: egyfelől akár duplázhatnak Katarban, másfelől beugróként ismét lehetőséget kaphat a hétvégi évadnyitón mindenki tetszését elnyerő Portimao. Utóbbi áprilisi szereplése logisztikailag is logikus lenne, hiszen utána a spanyolországi Jerezbe utazna a mezőny.

Az európai állomásokat vélhetően probléma nélkül meg lehet majd tartani (hacsak nem súlyosbodik nagyon a járvány), ahogy remélhetőleg az őszi távol-keleti viadalok idejére már normalizálódik a helyzet. Így az egyetlen további kérdőjel Brno kapcsán van még, ahol a The-Race.com értesülései szerint komoly vita alakult ki arról, hogy a pálya, a verseny promótere vagy a helyi kormány állja az aszfalt felújításának költségeit. Márpedig a fejlesztéseket feltételként kötötték ki a versenyrendezéshez, így ha ez nem valósul meg, nem lesz jövőre Cseh Nagydíj – a helyére az oroszországi Igora Drive ugorhatna be, amely nincs is messze az azt megelőző versenynek otthont adó Kymi Ringtől.

Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

motogp-austin-start

Először tartanak éjszakai versenyt a Formula-E-ben

A városi pályákon versenyző elektromos széria egészen hetedik szezonjáig várt első villanyfényes futamával. A 2020/21-es évad harmadik és negyedik fordulóját képező Diriyah ePrix lesz a mérföldkő a helyi idő szerint este 8 órakor startoló futamokkal. A szaúd-arábiai verseny 2018-ban tízéves szerződéssel csatlakozott a Formula-E-hez, és már korábban tervben volt, hogy először tartanak éjszakai futamot.

A Formula-E 2020/21-es versenynaptára – amelynek minden futamát 2021-ben rendezik – jelenleg alakulóban van. Csupán az első két helyszínt erősítették meg: január 16-17-én Chilében, Santiagóban, február 26-27-én pedig Szaúd-Arábiában, Rijádban tartanak két-két versenyt.

Hat éve már, hogy Maldonado felöklelte Gutierrezt - videó

A 2014-es Bahreini Nagydíjon borította tetőre Esteban Gutierrezt Pastor Maldonado - minden szögből megnézhető a meglehetősen látványosan, de szerencsére baj nélkül lezajló esemény. A videó ezen a linken, vagy a Youtube-ra átkattintva megtekinthető!

A korábbi F1-es szerint az IndyCar nagyon feküdne Magnussennek

A Haasnál kitelt az ideje és jelen állás szerint 2021-ben nem fog a Formula-1-ben versenyezni Kevin Magnussen, de van, aki szerint nem kell aggódnia, mert az IndyCar tárt karokkal várja majd. Marcus Ericsson szintén kiszorult az F1-ből két évvel ezelőtt, azóta pedig Amerikában versenyez - ő beszélt Magnussen helyzetéről a dán BT-nek.

"Kevin hasonló helyzetben van, mint én voltam az F1-es karrierem végén: nehéz megmutatni, hogy mit tudunk, ha a csapat egyáltalán nem jó. Az IndyCarban többet jelent a pilóta, nyilván itt is vannak gazdagabb csapatok, de több múlik a versenyzőn, ez engem nagyon motivált. Ami Kevint illeti: korábban is érdeklődött egyéb szériák iránt és olyan agresszíven vezet, amivel szerintem feküdne neki az IndyCar."

magesz_1

fotó: dppi

A Mercedes már most talált megoldást az FIA egyik jövő évi szabályára

A következő szezonra módosítani kell a Formula-1-es autók diffúzorait annak érdekében, hogy az FIA szerint nagyjából tíz százalékkal csökkenjen a leszorítóerő. Az olasz Motorsport viszont úgy tudja, hogy James Allison vezetésével a Mercedes már most ki is küszöbölte ezt a problémát és ezt a tíz százalékot tulajdonképpen eltüntette a jövő évi autó tervezésekor. A portál szerint az új alkatrészek parádés eredményeket hoztak a szélcsatornában és ezek alapján ugyanolyan leszorítóerővel kezdhetik meg a 2021-es idényt, mint amilyennel most rendelkeznek - nem jó hír ez a riválisok számára...

ajjajj

fotó: dppi

Magyar versenyző is kipróbálta az elektromos ralikrosszt

A hazánkban jól ismert német Volland Racing is csatlakozik az elektromos ralikrosszhoz, ennek jegyében pedig a csapat két versenyzője, Jurij Belevszkij és Marton Gergely Greinbachban kipróbálta a STARD által fejlesztett, Projekt E-ben szereplő Ford Fiesta ERX-et.

„Arra számítottam, hogy sokkal nehezebb lesz a vezethetőség a tömege miatt, de a súlyt szinte csak fékezés közben lehet érezni. Nagyon könnyű vezetni, az azonnali erő pedig őrület” – jellemezte a magyar versenyző az autót. Marton Gergely etapjáról egy fedélzeti kamerás felvételt is közzétettek.

126175667_3350130155112574_2282411568323172483_o

A DAS-nak nem így kellene működnie

Hajmeresztő pillanatokat élt át a múlt hétvégi Makaói Nagydíj túraautós kategóriájában Cheang Kin Sang, aki az időmérő edzés alatt nagy sebességgel haladva arra lett figyelmes, hogy a Mini Cooper S kormánya egyszerűen a kezében maradt. A makaói nemzetiségű pilóta nem pánikolt be, a gázt óvatosan elvéve a kiálló csonkkal kormányozta tovább az autót, amíg egy hosszabb egyenes szakaszhoz nem ért. A versenyzőt a másnapi futamon egy kör hátránnyal a 12. pozícióban értékelték.

Előretört a KTM, mélyben a Honda – így zárult a csapatok és a gyártók versenye a MotoGP-ben

A MotoGP-ben az egyéni vb-cím mellett két titulust osztanak még ki: a csapatokét és a gyártókat. Előbbiben a versenyzők összes eredménye számít, így nem meglepő, hogy Joan Mir és Alex Rins révén a motorosok között első és harmadik helyen végző Suzuki zárt az élen (először), megelőzve az egyúttal legjobb privát Petronas SRT Yamahát. Szembetűnő a KTM fejlődése, a gyári csapatuk a harmadik helyen végzett, miközben a címvédő Repsol Honda mindössze a két sereghajtót tudta felülmúlni Marc Marquez nélkül.

A csapatok világbajnokságának végeredménye:

1. Team Suzuki Ecstar 310 p.
2. Petronas Yamaha SRT 248 p.
3. Red Bull KTM Factory Racing 222 p.
4. Ducati Team 213 p.
5. Pramac Racing 183 p.
6. Monster Energy Yamaha 178 p.
7. Red Bull KTM Tech3 152 p.
8. LCR Honda 148 p.
9. Repsol Honda 101 p.
10. Esponsorama Ducati 87 p.
11. Aprilia Racing Team Gresini 54 p.

suzuki-csapatvb-motogp

A gyártók között csak az adott márka legjobb motorosának eredménye számít minden nagydíjon. Kellett ugyan a Yamahától a szelepügy miatt levont 50 pont is, de a Ducati 2007 után tudta újfent elhódítani az első helyet ebben az értékelésben. A hangvillások így is másodikak lettek, de nagyon szoros volt a versenyfutás a Suzukival és a KTM-mel, miközben a Honda messze lemaradva tőlük ötödik lett, mindössze az Apriliát megelőzve.

A gyártók világbajnokságának végeredménye:

1. Ducati 221 p.
2. Yamaha 204 p.
3. Suzuki 202 p.
4. KTM 200 p.
5. Honda 144 p.
6. Aprilia 51 p.

ducati-gyartoi-vb

Idilli karácsonyi reklámban szerepel a Raikkönen család

Kimi Raikkönen kisfia levelet ír a Mikulásnak, kislánya és felesége ajándékot csomagol, aztán elmennek együtt szánkózni – a Jégember és családja a főszereplője a Gugguu divatcég (akivel Minttu Raikkönen már korábban is működött együtt) ünnepi reklámklipjének:

Hamilton az apjával teniszezve ünnepelte hetedik vb-címét

„Apám és én nem vagyunk túl jók teniszben, de igyekszünk javulni” – írta az alábbi poszthoz Lewis Hamilton. „Mindig nyeséssel szoktam őt legyőzni, és mindig bedőlt neki, de mostanra megtanulta, és ma végre legyőzött… Mindig kérdezik tőlem, hogyan fogok ünnepelni. Van egy életünk, amit ünnepelhetünk, és úgy ünneplek, hogy a családommal töltöm az időt.”

A videót elnézve azért aligha lesz Federerék kihívója a Hamilton-família – bár Roscoe-nak még lehetnek vonalbírói ambíciói…

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Lewis Hamilton (@lewishamilton) által megosztott bejegyzés

Videó: Marquez sérülésétől Mir vb-címéig – ez volt a MotoGP 2020-as szezonja

Sokáig emlékezetes idényt láthattunk idén a gyorsaságimotoros-vb királykategóriájában, amelynek már meg is érkezett a hivatalos összefoglaló klipje:

Goodwoodban egy helyre gyűlt egy rajtrácsnyi izgalmas McLaren

F1-es, utcai és Can-Ames McLaren is pályára gördült a Goodwood SpeedWeek névre keresztelt eseményen, amit idén először rendeztek Nagy-Britanniában, az európai autóversenyzés őshazájában. Szebbnél szebb példányok mozgásban.

Alonso továbbra is két végén égeti a gyertyát

A Renault elkötelezett jövőbeli pilótájaként, és segítőjeként Fernando Alonso egy elfoglalt embernek számít, de nem róla lenne szó, ha nem vállalna be még egy-két mellékprojektet a főállása mellé. Most például egy új gokartcsapat elindítását vállalta magára, ami jövő hétvégén az Adriára látogat.

Videó: ez volt a 67. Makaói Nagydíj

A koronavírus-világjárvány miatt a megszokottól jelentősen eltérő képet mutattak az idei Makaói Nagydíj különböző kategóriái. Formula-4-ben a nemzetközi mezőny helyett kizárólag makaói, kínai és hongkongi versenyzők neveztek a viadalra, akik közül Charles Leong Hon Chio nyerte a 12 körös futamot.

Ez a pilótanő is home office-ba költözött a járvány elől

Kijárási korlátozások, társas érintkezés kerülése... az emberiség nagy része a világjárvány miatt bevezetett korlátozásokat nyögi. Közéjük tartozik Louise Cook brit raliversenyző is, aki jobb híján a szimulátorát kihasználva most a saját otthonában rendez versenyeket. Íme ezek közül az egyik a Dirt Rally 2.0-ban.

Leclerc kipróbálta, milyen a kamera másik oldalán lenni

Charles Leclerc hétvégén az olaszországi Imolában tartózkodik, ahol öccse a Regionális Formula Európa-bajnokság aktuális fordulóját teljesíti. Az alkalmat kihasználva a Ferrari pilótája helikopterre szállt, hogy felülről is megnézze az egyik futamot. Tapasztalatai alapján a kamera másik oldalán is jól teljesítene. Mit gondolsz?

Izgalmas idényzárók után spanyol és olasz vb-cím a Moto3-ban és a Moto2-ben

Mindkét kisebb kategóriában a vasárnapi szezonzáró Portugál Nagydíjon dőlt el a világbajnoki elsőség sorsa. A Moto3-ban még három versenyzőnek volt esélye erre Albert Arenas, Ai Ogura és Tony Arbolino révén, s egészen az utolsó körig izgalmas volt a küzdelem, de végül a mindössze 12. helyen befutó Arenas megőrzött néhány pontot az előnyéből, így az Aspar Team motorosa nyerte a világbajnokságot. A portimaói futamon a mezőny végéről az ötödik helyig felzárkózó úgy lett négypontos lemaradással ezüstérmes, hogy egy versenyt kénytelen volt kihagyni amiatt, mert karanténba kellett vonulnia, miután koronavírus-fertőzöttel került kapcsolatba egy repülőgépen, míg Ogura úgy lett vb-harmadik (Arbolinóval azonos pontszámmal), hogy nemhogy futamot nem nyert 2020-ban, hanem egyetlen kör végén sem vezetett az egész idény során.

A Moto2-ben nem kevesebb, mint négy motoros volt még matematikailag harcban a címért, s Luca Marini és Sam Lowes reális esélyekkel is rendelkezett a Portugál GP bizonyos pontjain. Enea Bastianini azonban okos motorozással, az ötödik helyen beérve megnyerte a világbajnokságot, így vb-címmel a zsebében lép fel jövőre a MotoGP-be. Marini zárt a második (ő lesz jövőre Bastianini társa az Esponsorama Ducatinál), Lowes pedig a harmadik helyen a vb-összetettben – a brit úgy lett bronzérmes, hogy a márciusi katari nyitányt sérülés miatt kihagyta, múlt héten pedig megint nagyot bukott és két törött csonttal versenyzett Portimaóban.

A versenyt egyébként Remy Gardner, a korábbi világbajnok legenda Wayne Gardner fia nyerte, első győzelmét szerezve, míg a Moto3-ban Raul Fernandez diadalmaskodott.

arenas-2

Ezek voltak az F1 pilótáinak legfájdalmasabb pillanatai

Egy nagyszerű összeállítást készítettek az F1 Youtube-oldalára, amiben összefoglalták, az aktuális mezőny versenyzőinek melyek voltak a legszívfájdítóbb pillanatok a sorozatban. A videó átkattintás után indul el.