DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. július 2. csütörtök

Formula-E: Di Grassi az élen, erősen kezdett az Andretti

Az új, harmadik generációs autók első időmérőjét tartották Mexikóvárosban a Formula-E szezonnyitó versenyhétvégéjén. A tavalyról megszokott formátum szerint két csoportra osztották a mezőnyt a kvalifikáció első szakaszában, amely után az első négy-négy pilóta az egyenes kieséses szakasz során döntötte el, ki indulhat pole-pozícióból az esti futamon.

Már az első néhány kör után kiderült, hogy a forgalom megszokott módon komoly fejfájást fog okozni a csapatoknak. Az A csoport rögtön hatalmas meglepetéssel kezdődött, ugyanis az első szabadedzést megnyerő Jean-Eric Vergne csupán a hatodik helyen végzett, a szintén kieső ötödik Antonio Felix da Costa mögött. Az Andretti némete, André Lotterer magabiztosan ment tovább első helyen, mögötte Sebastien Buemi, Lucas di Grassi és az eddig csupán minimális tapasztalattal rendelkező Sacha Fenestraz jutottak tovább.

A DS Penske aztán a B csoportban sem tudott javítani, a tavalyi bajnok Stoffel Vandoorne csak a hetedik helyen végzett. Csapattársától eltérően a McLaren pilótája, Jake Hughes magabiztos teljesítménnyel jutott tovább harmadik helyen, a negyedik Pascal Wehrlein előtt. Az első helyen ismét az Andretti végzett Jake Dennisszel, megelőzve a második Dan Ticktumot.

 

A negyeddöntőkből mindkét Andretti-pilóta továbbmenetelt a döntő felé, rajtuk kívül Hughes és a mahindrás Lucas di Grassi bizonyultak gyorsabbnak ellenfelüknél. Az elődöntőben folytatódhatott volna az amerikai csapat jó sorozata, azonban Lotterer egy apró hibából kifolyólag sok időt vesztett, ezzel szabad utat adva Di Grassinak a döntőbe, míg Dennis szoros csatában ejtette ki Hughest.

A döntőben Dennis esélyesebbként kezdte meg körét, viszont hasonlóan csapattársához, ő is hibázott egy sorsdöntő pillanatban első szárnyának sérülése miatt, így Lucas di Grassi simán szerezte meg a szezon első pole-pozícióját. Mögötte Jake Dennis, Jake Hughes, André Lotterer és Dan Ticktum egészítette ki az első ötöt, majd Wehrlein, Buemi, Fenestraz, Da Costa és Evans kezdi meg az esti futamot az első tíz helyen.

Mintha kicsit zavarta volna Daniel Ricciardót a mellette lévő riporter

Daniel Ricciardo épp a Ziggo Sportnak adott interjút, miután számára befejeződött a hazai verseny, az Ausztrál Nagydíj, mire mellettük egy másik riporter kicsit hangosan kezdett bele a maga monológjába. Daniel Ricciardót ez a jelek szerint rendesen kizökkentette, de a Renault-s humoránál volt, és eleresztett egy rendkívül őszinte félmondatot, félhangosan, kicsit magának, kicsit az őt interjúvolónak: „Koncentrálni se tudok, fogd már be a pofádat...”

 

Videó: Baumgartner Zsolt Michelisz Norbert autója ellen Melbourne-ben

Érdekes „összecsapásra” került sor az Ausztrál Nagydíj helyszínén: az utcai Hyundai i30, ugyanennek az autónak a TCR-változata – amely modellel többek között Michelisz Norbert is versenyez a WTCR-ben – és a Minardi kétüléses F1-es versenyautója „versengett” egymással egy körön az Albert Parkban, utóbbit pedig szokás szerint hazánk egyetlen Formula-1-es pilótája és pontszerzője, Baumgartner Zsolt vezette.

 

Olvasónk rárakta a Barátok közt főcímdalát az új F1-es intróra

Úgy tűnik, reneszánszukat élik az ilyesfajta mixek: nemrég a Pokémont vegyítették a tavalyi Formula-1-es főcímmel, most pedig a már több mint húsz éve futó magyar sorozat közismert főcímdalával vegyítette az új intrót olvasónk – mutatjuk a végeredményt:

 

Nézd meg itt az Ausztrál Nagydíj összefoglaló videóját!

A videó a "Megtekintés YouTube-on" opcióra kattintva érhető el.

Így előzte meg Verstappen Vettelt a harmadik helyért

Videón a holland dobogót érő manővere:

Nyolc óra eseményei hat percbe sűrítve: itt a sebringi összefoglaló

Nemcsak a Formula-1, hanem a WEC mezőnye is teljesítette első futamát 2019-ben, méghozzá a sebringi 1000 mérföldes viadalt – íme, a Fernando Alonsóék sikerével és szakadó esővel véget érő verseny hivatalos összefoglalója:

 

Bottas: Aki kételkedett benne, b****a meg!

Az Ausztrál Nagydíj győzteséből a tavalyi év rejtett feszültségei is felszabadulhattak a levezető körön, amikor a versenymérnöke azt mondta neki, hogy ez visszavágás volt a tavalyi évért. "Aki kételkedett benne, b****a meg!" - válaszolt nyersen a finn, majd Toto Wolff köszöntötte a pilótát: "Valtteri, ez visszatérés!"

Videón Ricciardo ijesztő incidense a rajtnál

Az Ausztrál Nagydíjat szerencsére megúsztuk baleset nélkül, de nem sokon múlt, hogy már az első métereken összetört autókat lássunk: 

A videó a képre kattintva tekinthető meg!

Így alakultak a gumistratégiák az Ausztrál Nagydíjon

A leghosszabb első etapot Pierre Gasly, a leghosszabb másodikat Kimi Raikkönen teljesítette - noha a finn korai kiállása kényszerű volt, végül négy ponttal gazdagodott.

Ki nyerte Rosberg és Massa gokartversenyét?

2016 Formula-1-es világbajnoka újabb vloggal jelentkezett, ezúttal egy monacói beltéri elektromos gokartversenyről, amelyen többek között ő és egykori F1-es riválisa is részt vett. A videóból kiderül, ki bizonyult gyorsabbnak, kinek a gatyája szakadt el a nagy erőlködésben, és milyen is Le Mans-i rajttal megkezdeni egy gokartfutamot:

 

Ma 13 órakor AFM Motorsporthíradó a FIX TV-n!

Az időpont és csatorna: március 17., 13 óra, FIX TV

A műsorban szerepet kap az F1, megszólal Gyulay Zsolt és Ábrahám Károly, a stúdióvendég pedig az AMTS főszervezője, Nokta Balázs lesz.

Magyar sportbíró segít az Ausztrál Nagydíjon

Több honfitársunk mellett Hetyey Júlia sportbíróként dolgozik ezen a hétvégén a melbourne-i Albert Parkban:

Két keréken érkezett az F1 két főkolomposa a nyitányra

Kollégáink jelentik a helyszínről:

Verőfényes napsütésben, tomboló rajongók sorfala között, négy helyett egyelőre két keréken érkezett az évadnyitó Ausztrál Nagydíj helyszínére, a melbourne-i Albert Parkba az F1 jelenlegi két fenegyereke, Lewis Hamilton és Sebastian Vettel. Az idény első összecsapására hangoló két pilóta ezen a hétvégén is imádja a kétkerekű közlekedési alkalmatosságokat: a Mercedes versenyzőjénél tavaly is számos alkalommal láthattuk kedvenc elektromos rollerét, amelyet ide is magával hozott, míg a Ferrari pilótája – a hétvége folyamán nem először – egy országúti bringával érkezett.

A képre kattintva galéria nyílik!

Hallottátok már az F1 főcímzenéjét zongorán?

Hát most meghallgathatjátok.

 

Hol szedte össze azt a hét tizedet Vettel Hamiltonhoz képest?

Az F1 összehasonlító videója a pole-pozíciós brit és a harmadik helyre kvalifikáló német Q3-as köréről (a videó a YouTube-ra átkattintva indul!):

 

Ezzel a körrel szerezte meg a pole-t Hamilton

Mindenki dőljön hátra és élvezze! Volt benne hiba?

Írd fel a naptárba: Vasárnap AFM Motorsporthíradó a FIX TV-n

Az időpont és csatorna: március 17., 13 óra, FIX TV

A műsorban szerepet kap az F1, megszólal Gyulay Zsolt és Ábrahám Károly, a stúdióvendég pedig az AMTS főszervezője, Nokta Balázs lesz.

Két fontos szponzor érkezését az Ausztrál Nagydíjra tartogatták a csapatok

Az új szponzorok többnyire a csapatok év eleji autóbemutatóin tűnnek fel, az Alfa Romeo és McLaren azonban Melbourne-re tartogatott egy-egy nagy horderejű bejelentést. A svájci istálló autójára az üzemanyagpartner Shell matricái kerültek fel: ez a Ferrarival való kapcsolat további erősödését jelzi. A McLaren pedig a Coca-Colát szerződtette az egész évre: az ikonikus italmárka néhány versenyen már tavaly feltűnt az autón, első F1-es szponzorációjaként.

Vettel a bajusza miatt lassult volna le?

Az időmérő edzés után az egyik riporter furcsa kérdést szegezett Vettelnek, mondván a feleségének meggyőződés, hogy azért került a Mercedesek mögé a német, mert a barcelonai tesztek óta bajuszt növesztett, ami plusz súlyt jelent. Vettel jót nevetett, de lányos zavarában csak annyit tudott mondani, hogy szerinte ez nem emiatt történt.

Az FIA tavalyi díjátadó gáláján egyébként már láthattuk a bajuszos Vettelt, aki így leginkább Nigel Mansellre hasonlít.

 

Kubica-defekt, Vettel-hiba, Mercedes-robbantás: Az időmérő legfontosabb pillanatai

A szombati kvalifikáció hivatalos összefoglaló videója az F1 YouTube-járól:

 

A rend kedvéért a harmadik szabadedzés összefoglalóját is idetesszük: