DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2026. június 27. szombat

F3: Colapinto nyert, még hatan versenyben a címért

Az olasz forduló a Formula-3-as bajnokság utolsó állomása és a sprintverseny előtt heten is esélyesek voltak a bajnoki címre: Victor Martins, Isack Hadjar (aki az időmérőn balesetet szenvedett az utolsó kanyarban), Roman Stanek, Oliver Bearman, Zane Maloney, Arthur Leclerc és Jak Crawford. A fordított rajtrácsnak köszönhetően az első sorból Franco Colapinto indult Caio Collet mellől, aki a legutóbbi fordulóban nyerte meg a holland sprinfutamot. A bajnokesélyesek közül Crawford az ötödik, Bearman a hetedik, Leclerc a nyolcadik, Martins a kilencedik, Stanek a tizedik, Maloney a tizenegyedik, Hadjar pedig a tizenötödik helyről rajtolhatott.

A mezőny eleje változás nélkül elrajtolt, Leclerc és Martins azonban összeért, így a tabella éllovasa a kavicságyba kényszerült és visszacsúszott, míg Hadjar kiegyenesítette a második sikánt, de ő nem vesztett pozíciót. A negyedik körben a biztonsági autó a pályára látogatott, ugyanis Zak O'Sullivan csúszott ki a célegyenes végén. A nyolcadik körig folytatták a visszafogott száguldást a versenyzők, ekkor az esélyesek közül csupán Bearman, Crawford és Maloney állt a pontszerzők között. Az újraindítást követően Colapinto és Collet is megtartotta helyét, őket Jonny Edgar és Josep María Martí követte. Az ezt követő körökben Bearman és Martí csatázott a negyedik helyért, amiből végül a Prema versenyzője jött ki győztesen, miután utóbbi hibázott a 2-es Lesmo kanyart követően, így elment még mellette Crawford, Maloney és az Art versenyzője, Grégoire Saucy is. Hadjar balszerencséje közben folytatódott, ugyanis ki kellett állnia a bokszba új első szárnyért. Közben Bearman folytatta menetelését, kihasználva Edgar és Collet csatáját, egyszerre mindkettejüket megelőzve megszerezte a második helyet. Csapattársa, Arthur Leclerc is jó versenyt futott az első körös incidenst követően, folyamatosan jött előre a verseny során, ahogy tette ezt a másik érintett, Martins is, végül mindketten pontot szereztek.

A kockás zászló végül az első rajthelyről induló Colapintót intette le győztesként, akit az utolsó kanyarban is még támadott Bearman, de be kellett érnie a második pozícióval. A dobogó harmadik helyére Collet állhatott, a negyedik Maloney lett. Ötödikként Edgar, hatodikként Saucy futott be. A futam előtti esélyesek szerezték meg a hetedik, nyolcadik, illetve tizedik helyet is Crawford, Leclerc és Martins sorrendben. A kilencedik Martí lett, aki első pontjait szerezte a Formula-3-ban. Hatan maradtak versenyben a bajnoki címért, Martins 127 ponttal vezet, mögötte Hadjar és Bearman áll 121 és 114 egységgel. Matematikailag még esélyes lehet a végső győzelemre Maloney (109), Stanek (109) és Leclerc (104) is, hiszen a holnapi versenyen még 26 pont szerezhető. Vasárnap a pole-ban álló Alexander Smolyar mögül 5 bajnokesélyes indul, így izgalmas lesz a bajnoki finálé, a hatodik Hadjar pedig a tizenötödik helyről várja majd a rajtot.

 

Nem tudta megelőzni, úgyhogy inkább utazott a hátán

Rendhagyó baleset a brit Formula-3 Brands Hatch-i hétvégéjének második futamán, ahol a nyitókörben az első helyért folyó csata vége az lett, hogy Ayrton Simmons felugratott Bart Horsten autójának hátuljára, és noha egy ideig közösen utaztak, a végeredmény mindkettőjük számára kiesés lett. A győzelmet Zak O'Sullivan húzta be.

Egyik vasárnapi betétfutam sem úszta meg úttorlasz nélkül a rajtot

Vasárnap a Porsche-szuperkupa és a Formula Regional egy-egy versenye szolgáltatta a felvezetést a Formula-1 Monacói Nagydíjához, és mindkettőnek első körében piros zászlót megkívánó kalamajka történt. 

A Porsche-szuperkupában a rajt utáni tolakodások közepette Jean-Baptiste Simmenauer autója állt keresztbe a Casino-térnél, útakadályt képezve a mögötte érkezők előtt. A versenyt végül Larry ten Voorde nyerte.

 

A Formula Regional mezőnye már a Casinóig sem jutott el, az 1-es kanyart követően lépte át az egy négyzetméterre jutó versenyautók száma a biztonságos mértéket, aminek következtében Nicola Marinangeli autója fejtetőre is állt. A baleseteket mindenki épségben megúszta. Ezt a futamot a barbadosi Zane Maloney nyerte.

Extreme-E: Button kiszáll az autóból, Vilmos herceg pedig be...

Talán mindenki megnyugvására mondhatjuk, hogy ez a ki- és beszállás nem ugyanazt az ülést érinti, bár való igaz, hogy két figyelemfelkeltő hír is érkezett gyors egymásutánban az extrém körülmények között versenyző, szezonnyitóját már Szaúd-Arábiában letudó új sorozat háza tájáról.

A csapatvezető-versenyző Jenson Button bejelentette, hogy nem fog autóba ülni a sorozat jövő hétvégén zajló szenegáli fordulóján. A döntést azzal indokolja, hogy lehetőség nyílt egy igazi ralikrosszos nagyágyú, Kevin Hansen megszerzésére erre az egy versenyre, így ő lesz Mikaela Ahlin-Kottulinsky csapattársa a JBXE-nél. Az ezen a hétvégén a csapatvezetői feladatokra koncentráló Button hozzátette, egyszeri lehetőségként számol Hansen érkezésével - akinek testvére, Timmy Hansen szintén tagja a mezőnynek -, és a következő, grönlandi fordulón már visszavenné az ülését.

Eközben egy promóciós esemény keretében, Skóciában, a knockhilli versenypályán kipróbálta az Extreme-E versenygépét a brit trónörökös, Vilmos herceg. Az uralkodói sarjnak az első futamon dobogós Catie Munnings volt segítségére, az esemény pedig annak kapcsán jött létre, hogy hamarosan Glasgow-ban tartják az ENSZ klímakonferenciáját. 

E2A3LMEX0AAmXLZ

E2A3IqiXoAgBy0D

E2A3P6nWUAASOzp

 

Hülkenberg ezzel a videóval üzen azoknak, akik szerint idén semmi dolga

Százezernyi szimulációt futtat le egy csapat minden versenyhétvége előtt, a legjobbnak tűnő beállításokat pedig aztán a gyárban alkalmazott versenyző nyüstöli órákon, napokon át a szimulátorban. Nico Hülkenberget, az Aston Martin tartalékversenyzőjét idén talán ritkábban láthatjuk a pályákon, de annál több munkát végez a háttérben.

Öt ilyen jófej versenyzőt is csak a McLaren tud összehívni

F1-es és IndyCar-pilótái számára hozott össze csoportos hívást a McLaren, ami azért is különleges, mert mindegyikük fontos hétvégét teljesít: az F1-esknek a Monacói Nagydíjon, az indycarosoknak az Indy 500 időmérőjén kell helytállniuk. Mi több, Lando Norris, Daniel Ricciardo, Juan Pablo Montoya, Felix Rosenqvist és Pato O'Ward egyikénél sem lehet tudni, mikor beszél komolyan!

Hamilton: Járjatok esőtáncot a kedvemért!

Fél másodperc különbség volt a Mercedes két autója között a szombati kvalifikáción, ami pedig meglepőbb, hogy Lewis Hamilton kárára. A hetedik rajtpozícióból startoló brit úgy nyilatkozott, a győzelem elérhetetlen, de azért mégiscsak bízik benne, hogy kaotikus körülmények a kezére fognak játszani: követőit a közösségi médiában arra buzdította, hogy fohászkodjanak esőért.

„A kudarc sosem kellemes érzés, de lehetőséget ad rá, hogy gyarapodjunk általa. Sok okból kifolyólag küszködtünk ezen a hétvégén, de együtt nyerünk és együtt veszítünk. A holnapi nap nehéz lesz, ezért ha van időtök, járjatok egy kis esőtáncot a kedvemért. Nyíljon meg az ég!” – írta Hamilton.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Lewis Hamilton (@lewishamilton) által megosztott bejegyzés

Megvizsgálta a sebességváltót a Ferrari: Még nem nyugodhat Leclerc

Charles Leclerc időmérője pole-pozícióval és balesettel zárult, utóbbi pedig felvetette a kérdést, megtarthatja-e előbbit: ha ugyanis a sebességváltó megsérült és ki kell cserélni, a monacói öt rajthelyes büntetésre számíthat. Szombat késő délután a Ferrari elvégezte az első vizsgálatot, amely kedvező, ám nem végleges eredménnyel zárult.

„Charles Leclerc autója sebességváltójának kezdeti átvizsgálása nem fedett fel semmiféle súlyos károsodást. Holnap további ellenőrzést végzünk, melyet követően döntést hozunk, ez a váltó használható-e a futamon” – mondja a csapat közleménye. Mattia Binotto egy interjúban elmondta: ha problémát találnak, nem fognak kockáztatni azzal, hogy a büntetés elkerülése érdekében nem cserélnek, abban bízva, hogy az egység kibírja.

Furcsán véget érő időmérő: A szombati események összefoglalója

A sikeres szabadedzések után az időmérőn is nagyot alkotott a Ferrari, és másfél év szünet után Charles Leclerc visszatért a pole-pozícióba – sikerének azonban keserű mellékízt adott balesete a Q3 végén. A harmadik szabadedzésen Mick Schumacher törte össze a Haast, ennek rövid összefoglalója is megtalálható alább. (A videók a YouTube-ra átkattintva indíthatók el.)

Mit keres egy bob a Monacói Nagydíjon?

A pirosra festett, 1988-as évjáratú sporteszköznek több köze van a Formula-1-hez, mint gondolnánk: a verseny házigazdája, II. Albert herceg korábban, trónra lépése előtt ugyanis a monacói bobcsapat tagja volt, 1988-tól 2002-ig ötször is szerepelt a téli olimpián párosban és négyesben. Albert herceg sportolói előéletéről érdemes tudni, hogy 1985-ben a Párizs-Dakaron is indult, valamint feketeöves judós.

Megvolt az év első bokszutca-látogatása

A pandémiás szigorítások miatt újságírók a tavalyi szezon kezdete óta nem mehettek a pitlane-re, Monacóban viszont már nem csak a paddock nyitott, hanem - részben - ez a terület is. A sajtó munkatársai a szalagkorlát mögött mozogva kaphatnak bepillantást a bokszutcai munkába - jelentette a helyszínről a Formula.hu tudósítója, Mészáros Sándor

Így törte össze Schumacher a harmadik szabadedzésen (videó)

Az anyagi kár jelentős a Haasnál, miután Mick Schumacher az FP3 utolsó perceiben egy szokatlan balesetben lebontotta az autó baloldalát a Casino kanyarnál. A tréning másik balesetezője Nicholas Latifi volt az Uszodánál.

A Haas röviddel az edzést követően bejelentette, Schumacher nem fog részt venni a délutáni kvalifikáción.

Kizárták a Formula-2 futamgyőztesét

A szombat reggeli második versenyt követően a versenyfelügyelők diszkvalifikálták az újoncként második futamgyőzelmét szerző Liam Lawsont, miután megállapították, hogy a Hitech autóján a rajtnál nem az előírt gázadás-térképet használták, megszegve a technikai szabályzat 3.6.5 pontját.

Ennek megfelelően a futam minden helyezettje nyert egy helyet: Dan Ticktum örökölte az első, Oscar Piastri a második, Jüri Vips a harmadik pozíciót. Robert Svarcman is örülhet a hírnek: a tizedik helyre került, ami azt jelenti, hogy így már megkaphatta a leggyorsabb körért járó két pluszpontot.

Kollégánk épp telefonjába mélyedt, mikor hátulról megveregette vállát Nicholas Latifi

A Formula.hu Monacói Nagydíjon tartózkodó újságírója, Mészáros Sándor az alábbi rövid beszámolót küldte szombat reggel:

Egy kis időjárás, egy kis sztorizás. A helyzet már teljesen jó, a nap sugarai is előbújtak. Az F2-es futam után értem a paddock felé vezető bejárathoz, de épp le volt zárva, mert hordták ki az autókat és a csapatok felszereléseit. Épp mailt írva a telefonomba voltam merülve, amikor hátulról valaki megveregette a vállamat. Nicholas Latifi volt az, aki azzal indított: „Mondtam neked, hogy ma találkozunk!” Itt van Nickyvel a barátnője, a szépséges lengyel Sandra Dziwiszek is, akivel én magam most találkoztam először. Az időjárás megvitatása mellett természetesen jutott idő arra is, hogy Sandrának megtanítsam: Polak-Wegier dwa bratanki, azaz lengyel-magyar, két jóbarát! Lájkolta!

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Mészáros Sándor (@mesandor) által megosztott bejegyzés

Már négy éve történt: Túl fiatalon ment el Nicky Hayden

2017-ben ezen a napon tragikus hír rázta meg a motorversenyzés világát. A pályafutását Honda és Ducati márkákkal teljesítő, 2006-os MotoGP-világbajnok Nicky Hayden öt nappal olaszországi kerékpárbalesete után életét veszítette a kórházban. A „Kentucky Kölyök” mindössze 35 éves volt.

A mellékelt kép az egyik ikonikus fotó Haydenről: az amerikait elöntötték az érzelmek, mikor 25 évesen, Valenciában megszerezte a világbajnoki címet.

A Williams még jövőre is megtartaná Russellt, hátha...

A Williams vezérigazgatóját, Jost Capitót kérdezték arról a Monacói Nagydíj sajtótájékoztatóján, hogy vajon jövőre is George Russell lesz-e az egyik versenyzőjük, vagy elviszi a Mercedes. Capito egy nevetéssel válaszolt: "Ne is kérdezzetek ilyet tőlem! George évek óta a Mercedesé és nem hiszem, hogy elengednék őt..." - mondta, de aztán kicsit kibontva árnyalta a véleményét. "Meglátjuk, van még időnk tárgyani, egyelőre nem beszéltünk erről. Mi nyilvánk szerződnénk vele több évre, mert fantasztikus munkát végez. A kapcsolatunk jó és szerintem illene is a Williams jövőjébe. Ha ő is hisz ebben a jövőben, akkor lehet esély a megtartására" - hangzott el a sajtótájékoztatón, melyen a Formula.hu is jelen volt.

rus

fotó: dppi

Videó: így kell támadni egy pole-pozícióért

Az első monacói F2-es futam legszebb előzését a verseny legutolsó kanyarjában mutatták be azért a pozícióért, amely talán a legtöbbet éri az első futamon: Marcus Armstrong egy rendkívül kemény manőverrel tette odébb és előzte meg Jehan Daruvalát a tizedik helyért, egyúttal a második futam pole-pozíciójáért, az indiainak így csupán a 11. rajtkocka jut. Nagyon nem mindegy...

 

Mire lehet elég a Ferrari? Így mozog az autó Sainz alatt Hamilton Mercedeséhez képest - videó

A csütörtöki szabadedzések sztárja mindenképpen a Ferrari volt Monacóban, parádés időket futott Carlos Sainz és Charles Leclerc, úgyhogy mindenki azt találgatja, hogy az időmérőn és a versenyen mire lehet majd elég a Scuderia. Ennek kiderítéséhez itt egy összehasonlító videó Sainz és Lewis Hamilton nagyon hasonló gumikon futott köreiről:

F1-es időmérő, F2-es és Superbike-futam - ez a szombati menetrend

Mutatjuk a szombati programot a tv-közvetítésekkel együtt.

Szombat

8:20-9:10 Formula-2, futam (M4 Sport)

12:00-13:00 Formula-1, harmadik szabadedzés (M4 Sport)

14:00 Superbike, első futam (Eurosport 1)

15:00-16:00 Formula-1, időmérő (M4 Sport)

17:15-18:20 Formula-2, harmadik futam (20:40-től M4 Sport)

16_3

fotó: dppi

Tíz ikonikus pillanat a Williams 750 nagydíjáról – egy Magyar Nagydíj is bekerült

A Williams történetének 750. versenyét teljesíti Monte-Carlóban. Ennek apropóján készült el az alábbi tízes válogatás, amelybe még az első Magyar Nagydíj is bekerült Villeneuve, Mansell és Hill világbajnoki címe vagy a közelebbi múltból Maldonado győzelme és Massa pole-pozíciója mellett. (A videó a YouTube-ra átkattintva indul el.)

Tsunoda kihozta a sodrából Helmut Markót

Az AlphaTauri japánja az egyedüli F1-es pilóta, aki most először versenyez Monacóban. Elkövette a legnagyobb hibát, melyet zöldfülű itt elkövethet: a második szabadedzés közben a 15-16-os kanyarban elvesztette az autó irányítását, a falnak ütközött, így az értékes edzésidő többségét elveszítette.

A japán kisebbítette a baleset jelentőségét. „Nem ez a legrosszabb eshetőség, nem a világ vége” – mondta pénteken a riportereknek, kiemelve, hogy így legalább a szombati napra két szett lágy abroncsa maradt. A Red Bull-csapatok tanácsadója, Helmut Marko azonban már nem vette az esetet félvállról.

„Ezerszer is elmondtuk neki, egy dolog számít Monacóban, menni kell, menni kell, menni kell. Most már tényleg fegyelmet kellene tanulnia” – nyilatkozta nyilvános dorgálásnak beillően Marko, aki nem is olyan rég még a jövő világbajnokának kiáltotta ki Tsunodát, azóta viszont nem először feddte meg balesetei miatt.