DIGITÁLIS MAGAZIN Pontállások Versenynaptárak
2025. december 29. hétfő

Bent a Pace Car - a visszatérő Silvestro alkotott

Megtörtént a verseny első komolyabb incidense, Simona de Silvestro tett taccsra James Jakes autóját - ám pár körös szerelést követően Jakes vissza tudott térni.

 

 

 

 

 

 

 

Hivatalos: a Dakaron folytatja a MotoGP-futamgyőztes

Már hónapok óta eldőlt, hogy Danilo Petruccinak nem maradt helye a Tech3 KTM-nél a Moto2-ből érkező Remy Gardner, Raul Fernandez duó miatt, s egyúttal a MotoGP-ben sem talált magának máshol ülést. Jó ideje arról szóltak a hírek, hogy a királykategóriában két versenyt nyerő olasz némi meglepetésre terepralira válthat, méghozzá továbbra is két keréken, szerdán pedig ez hivatalossá is vált, miután a KTM bejelentette, hogy Petrucci ott lesz a 2022-es Dakar-felállásukban.

A 31 éves motoros nemrég egy terepralis teszten már részt is vett, a KTM pedig kiemelte, hogy a soraikba tartozó korábbi győztesek, Toby Price és Matthias Walkner is segítenek majd a hétvégén utolsó MotoGP-futamára készülő Petruccinak. „Ez egy valóra vált álom számomra. Szeretnék köszönetet mondani a KTM-nek ezért a lehetőségért. A fő célom, hogy élvezzem és befejezzem a versenyt. Remélem, a következő hónapok edzései elegendők lesznek, de nyilvánvaló, hogy kemény viadal vár rám” – fogalmazott Petrucci.

petrucci-ktm-dakar

Már rendelhető szerkesztőségünk újdonsága, a 2022-es lapozható MotoGP-s falinaptár, benne látványos fotókkal és a jövő évi futamok időpontjaival! Ha pedig nem szeretnél semmiről lemaradni, ami MotoGP, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

Ez állt a Mercedes szenvedésének hátterében – a Minidrivers lerántja a leplet

A Mexikóvárosi Nagydíj után sem maradhatott el a versenyeket viccesen feldolgozó sorozat videója. Egy másik szemszögből nézhetjük meg, mi történt az első kanyarban, vagy épp hogyan is lett Valtteri Bottasé a leggyorsabb kör.

Egy év végi díjat már most bezsebelt a Red Bull

Miközben az egyéni és a konstruktőri világbajnok még jócskán nyitott a Formula-1-ben, egy kiírást már most megnyert a Red Bull. Nem meglepő módon az energiaitalosok egyik erősségének számító gyors bokszkiállásokról van szó, hiszen Mexikó után behozhatatlan előnyre tettek szert a DHL által szponzorált Leggyorsabb Kerékcsere Díj értékelésében. A Red Bull összesen tíz alkalommal bizonyult idén a legjobbnak e tekintetben, ennek köszönhetően 198 ponttal előzik a második helyen álló Mercedest (25 egység jár a leggyorsabb cserét produkáló csapatnak, 18 a második leggyorsabbnak, stb.). A Mexikóvárosi Nagydíjon egyébként a Williams „nyert”, ők állnak a harmadik helyen – íme, a legutóbbi futam leggyorsabb kerékcseréi:

Szívesen tennél a magyar autósportért? Vár az MNASZ!

A Magyar Nemzeti Autósport Szövetség álláshirdetést tett közzé - főállású ügyintézőt keresnek adminisztrációs feladatokra, kapcsolattartásra, biztosítási ügyintézésre és az MNASZ Titkárságának napi feladataiban való részvételre. Elvárás, hogy a jelentkező magabiztosan használja az irodai, ügyviteli szoftvereket hálózati környezetben, hogy legyen legalább egy középiskolai érettségije, jól tudjon kommunikálni és precízen végezze a munkáját - az autósportban való jártasság és a nyelvtudás előnyt jelent.

A munkakört január 3-tól lehet betölteni Budapesten - jelentkezni fényképes önéletrajz és motivációs levél megküldésével lehet. A jelentkezéseket Herczeg Lajos főtitkárnak címezve, az mnasz@mnasz.hu e-mail címre kell megküldeni. 

rh_mnasz_logo_n

A magyar és az Európa-bajnokot is felavatták Nyíregyházán

Nyíregyházi központtal rendezték meg október utolsó hétvégéjén a III. Rally Hungaryt, amely a magyar bajnokság utolsó fordulója mellett az Európa-bajnokság aktuális futamának is helyt adott. Az AFM beszámolója az eseményről:

Így dolgoznak a gátlók egy WRX-autóban - videó

Az EKS tette közzé az alábbi felvételt:

 

Az FIA is állítja: időben el fog készülni a szaúdi pálya

Már csak hetek választanak el minket attól, hogy megrendezzék az első Szaúd-arábiai Nagydíjat a Formula-1-ben, de a nemrég közzétett felvételek alapján még javában zajlik a munka az épülő pályán. Emiatt fel is merültek aggályok, hogy elkészül-e a helyszín december első hétvégéjéig, amikor a szezon utolsó előtti fordulóját rendeznénk Dzsiddában: előbb a nagydíj ügyvezetője igazgatója, most pedig az FIA részéről Michael Masi igyekezett mindenkit megnyugtatni.

„Néhány hete jártam ott, és nyilván rengeteg munka zajlik. De az FIA és az F1 is naponta kapja a fejleményeket, hogy hogyan állnak, és nagyon-nagyon gyorsan haladnak. Sok még a munka, ezt nem lehet tagadni, szerintem ezt mindenki elismeri. De így is biztos vagyok benne, hogy a versenyt problémák nélkül meg fogják rendezni” – idézi a RaceFans.net szaklap Masit, aki a dél-koreai futamot is felhozta példának, ahol alig egy héttel az első F1-es verseny előtt kapta meg az engedélyt a pálya.

szaudi-palya-video

Sainz, a sorozatsztár: A nagy pénzrablásban szerepel a Ferrari F1-es pilótája

Olyan fotók láttak napvilágot, amelyeken Carlos Sainz, a Ferrari F1-es pilótája az óriási sikert hozó sorozatban, a La Casa de Papelben szerepel. Az eredetileg spanyol széria neve magyarul A nagy pénzrablás és a Netflixen lehet nézni - a hamarosan érkező záró epizódokban lesz látható a hispán versenyző.

 

Videó: Így játszott egymással a leggyorsabb körért Bottas és Verstappen

A Formula-1-es Mexikóvárosi Nagydíj hajrájának egyik érdekessége volt, hogy a rajtbalesete után top 10-en kívül autózó Valtteri Bottast kihívta a Mercedes friss szett lágy abroncsért, hogy azon a leggyorsabb kört megfutva elvegyék Max Verstappentől a bónuszpontot. Csakhogy a finn éppen a holland környékén tért vissza a pályára, akit így el kellett engednie. A Red Bull-os azonban visszalassított, hogy Bottas ne tudja megfutni a leggyorsabb kört, majd újra kék zászlós közelségbe került hozzá. Emiatt a Mercedes aztán másodszor is a bokszba hívta a pilótáját, aki végül az utolsó körben csente el az extra pontot a vb-éllovastól.

Minderről Verstappen és a két érintett csapatfőnök már nyilatkozott, most pedig a tv-közvetítésből nagyrészt kimaradt jeleneteket is visszanézhetjük – a videó IDE vagy a képre kattintva indul:

bot-ver-fl-video

Lando Norris még dobolni is tud

A McLaren tehetsége igazán sokoldalú, a versenyzés mellett ugyanis elég sokat láthattuk szimulátorozni is, saját versenyeit pedig elég gyakran streamelte a Twitch nevű platformon. Legutóbb épp wokingiak jótékonysági versenye miatt került a középpontba a fiatal brit pilóta, de olykor a színes sisakdizájnok miatt is rá irányul a figyelem. Ezúttal viszont kiderült, hogy a zene is közel állhat hozzá, miután egy olyan videó került ki az Instagramra, melyen Lando éppen a dobtudását csillogtatja meg.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Formula One Planet (@f1planet) által megosztott bejegyzés

Magyar Európa-bajnok és vb-dobogós: Visszanézhető a novemberi Autósport és Formula Magazin

Különösen tartalmas lett a Spíler TV-n futó AFM legújabb kiadása, hiszen számos magyar sikerről beszámolhattunk: Kiss Norbert harmadszor megnyerte a kamion Európa-bajnokságot, Szabó Krisztián a magyar ralikrossz első világbajnoki dobogós eredményét szerezte meg, Hadik András pedig dobogóra állt a Rally Hungaryn, egyben megszerezte a magyar bajnoki címet.

Tartalom:

- Harmadszor rendezték meg a Rally Hungaryt.

- Először dobogón magyar versenyző a ralikrossz-világbajnokságon.

- Vendégünk Kiss Norbert, immár háromszoros Európa-bajnok.

- Bemutatjuk a Mercedes fő kockáját.

Forgalom, gumik, rossz helyen lévő versenyzők – a rádió fő témái Mexikóvárosban

Meghozta az F1 a legfrissebb válogatást a hétvége rádióüzeneteiből. Sebastian Vettel a csapatváltását magyarázza, Charles Leclerc elveszik a Ferrari utasításai között, a Red Bullnak és a Mercedesnek pedig mindennel meggyűlik a baja, legfőképpen egymással.

A videó a képre kattintva indul.

Toyota 1-2, drámai GT-ütközés – ez történt a bahreini 8 óráson

Ha esetleg a hétvégén nem fért bele a WEC idényzárója, amelyen a Toyota kettős győzelmet aratott, a GTE Pro kategóriában viszont egy vitatott incidenssel dőlt el az első hely sorsa, akkor itt pótolhatod a lényeget:

 

A Porsche és a Ferrari ügye egyébként még nem zárult le teljesen: előbbi márka fellebbezett a stewardok ítélete ellen, a felügyelők azonban ezt elutasították, így a Porsche a Nemzetközi Fellebbviteli Bírósághoz fordul. Mindenesetre a két alakulat pilótái között az interjúknál is volt némi összezördülés:

 

Verstappen még idén utolérheti Hakkinent, Raikkönent vagy akár Hillt, esetleg Rosberget is

A Red Bull holland szupersztárja pályafutása 19. futamgyőzelmét aratta Mexikóban, ezzel az örökranglista 17. helyén áll. Mivel az autója talán a mezőny leggyorsabbja, ő maga pedig elképesztő szezont fut, a hátralévő négy versenyen tovább javíthatja ezt a számot: Mika Hakkinen 20, Kimi Raikkönen 21 győzelmet aratott eddig, utóbbi pedig már a lista 15. helyén áll. Verstappennek van esélye őket utolérni, vagy akár meg is előzni, szélsőséges esetben pedig a 22 győzelmes Damon Hill, vagy a 23-mal álló Nico Rosberg és Nelson Piquet is "veszélyben" lehet.

00121038_132

fotó: dppi

Dupla F4-es bajnokot és brazil gokartos tehetséget igazolt akadémiájára a Ferrari

Újabb két fiatal versenyzővel gazdagodott a Ferrari versenyzői akadémiája: Oliver Bearman (a képen) és Rafael Camara egyaránt az októberi, Maranellóban rendezett döntő válogatón nyújtott teljesítményével érdemelte ki a lehetőséget a Scuderia közleménye szerint. Bearman igazi Formula-4-es nagyágyú volt idén: a német és az olasz bajnokságot is megnyerte a 16 éves brit – előbbiben hat, utóbbiban tizenegy győzelmet aratott –, ráadásul hazája sorozatában is behúzott egy futamot. Camara eközben ugyan három nappal idősebb, mint Bearman, de még gokartban villog: megnyerte az olaszországi Adrián a WSK Champions Cupot és a WSK Super Master Cupot, Belgiumban pedig Európa-bajnoki versenyt nyert tavasszal. A közlemény kiemel még egy 2006-os születésű finn tehetséget is, a szintén még gokartos Tuuka Taponent, akinek a fejlődését figyelemmel fogják követni.

bearman-ferrari-junior

Bukó világbajnok, harc a dobogóért, Ducati-mámor – az Algarve-i GP legjobb pillanatai

Megérkezett a szokásos válogatás az aktuális MotoGP-futam legemlékezetesebb momentumaiból, benne Fabio Quartararo frusztráló versenyével, Joan Mir remeklésével, valamint a Ducati gyártói vb-címével – a videó IDE vagy a képre kattintva nézhető:

motogp-algarve-video

Már rendelhető szerkesztőségünk újdonsága, a 2022-es lapozható MotoGP-s falinaptár, benne látványos fotókkal és a jövő évi futamok időpontjaival! Ha pedig nem szeretnél semmiről lemaradni, ami MotoGP, akkor csatlakozz a Formula MotoGP Facebook-csoportunkhoz, ahol még több hírről és információról számolunk be a MotoGP és egyéb motoros bajnokságok kapcsán!

 

Tavaly rasszista beszólásért kapott eltiltást, most a NASCAR bajnoka lett

Kyle Larson lett a NASCAR Cup Series 2021-es bajnoka, miután vasárnap megnyerte a Phoenix Racewayen rendezett szezonzárót, idei tizedik győzelmét aratva. Larson már az alapszakaszban is a legjobbnak bizonyult, a rájátszásban pedig négy elsőséggel biztosította be az összetett győzelmét.

A 28 éves pilóta sikere azért különleges, mert tavaly tavasszal a koronavírus-járvány miatti karanténidőszakban óriási botrányt robbantott ki azzal, hogy egy online verseny során „négernek” nevezte a spotterét, amely miatt el is tiltották a valódi versenyzéstől. Larson idén a Hendrick Motorsports színeiben térhetett vissza a NASCAR-ba. Az alábbiakban a döntő verseny videós összefoglalója.

Tsunodát befogták pakolni az AlphaTaurinál - videó

Mondjuk nem így a leghatékonyabb, de sebaj...

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Scuderia AlphaTauri (@alphataurif1) által megosztott bejegyzés

 

Hatalmas bulit csinált Kygo a futam után

A Heineken és az F1 kapcsolata 2016-ig nyúlik vissza, azóta ugyanis a sörmárka büszkén támogatja a sportágat, ez pedig többek között olyan programokban nyilvánul meg, mint amit a Mexikóvárosi Nagydíj leintése után is látni lehetett. Nem először fordul elő, hogy egy népszerű nemzetközi DJ fellép valamelyik versenyt követően, 2018-ban szintén Mexikóban Armin van Buuren felelt a hangulatért, idén pedig Zandvoortban Tiësto szórakoztatta a közönséget. Ezúttal Kygo volt a meghívott sztárfellépő, aki a futamot is leinthette a kockás zászlóval, a díjátadó után pedig nagyszerű hangulatot varázsolt a helyszínen tartózkodó szurkolóknak.

Versenymérnökeik estek áldozatául Sainz és Leclerc legújabb kihívásának

A Ferrari idén versenyhétvégéről versenyhétvégére különböző feladatokat ad pilótáinak, a pályán kívül is versenyeztetve őket egymással. Carlos Sainz és Charles Leclerc igencsak élvezik ezeket a kihívásokat, de a mostani különösen a kedvükre tett. A feladat ugyanis, ha már Mexikóban jártak, nem sokkal Halottak napja után, az arcfestés volt, a szenvedő felek pedig a versenymérnökeik. A két versenyző már az elején a legrosszabbra készítette a Ferrari-tagokat, Sainz meg is lepődött, hogy mondhattak erre a kollégáik igent. Végül egész jól sült el a dolog, Leclerc kifejezetten nyugtató tevékenységnek találta a festegetést, és kijelentette versenymérnökének, másnap újra megcsinálják ezt. A győztes kilétét ezúttal egyelőre homály fedi, a Ferrari Instagram-sztorijában lehet ugyanis szavazni a két pilóta munkájára.