Formula-E: Első Vandoorne-pole az esős Hong Kong-i időmérőn
https://formula.hu/parc-ferme/21368
A McLaren ex-F1-es pilótája csapata, a HWA és saját első pole-pozícióját kaparintotta meg - de a Mercedesnek jövőre helyet készítő gárda másik pilótája sem panaszkodhatott, Gary Paffett negyedik helyről várhatja a rajtot. Közéjük Oliver Rowland (Nissan), valamint Andr Lotterer (Techeetah) ékelődött be, a legjobb hatost a mexikói győztes Lucas di Grassi (Audi Abt) és Edoardo Mortara (Venturi) egészítette ki.
Az olasz egyébként harmadik helyre lőtte be autóját, ám időbüntetést kapott piros zászló alatti gyorshajtásért. A kényszerszünetet a címvédő Jean-Eric Vergne (Techeetah) okozta, aki ugyan bejutott a top 6-ba, ám elvették legjobb körét az incdens miatt, így csak a 18. pozícióból kezdheti meg a Hong Kong ePrix-t.
A listavezetők számára nem jött össze a kvalifikáció: az éllovas Jerome d'Ambrosio csapattársával, Pascal Wehrleinnal (Mahindra) utolsó pár, előre fusst lesz kénytelen játszani a mezőny végéről, de Antonio Felix da Costa (Andretti BMW) legjobbja is csak a 20. helyre volt elég.
Az időmérő edzés végeredménye:
| 1 | 5 |
|
|
1'11.580 | |||
| 2 | 22 |
|
|
1'11.903 | 0.323 | ||
| 3 | 36 |
|
|
1'12.868 | 1.288 | ||
| 4 | 17 |
|
|
1'13.033 | 1.453 | ||
| 5 | 11 |
|
Rossz lehetett az első F1-es szezonban: ezen a napon már véget is ért az idényhttps://formula.hu/parc-ferme/11193
És épp Monzában, az Olasz Nagydíjon: három versenyző, Fangio, Fagioli és Farina is bajnoki esélyes volt 1950-ben, mindannyian az Alfa Romeo pilótái. Egy ideig úgy tűnt, Ascari révén megszülethet az első Ferrari-győzelem, de motorhibája után az egymással csatázó Fangio és Farina találta magát az élen. Fangio alatt két autó is megadta magát, így Farina nyerte a futamot és a bajnoki címet. Részletesebben itt olvashattok róla, alább az egykori felvételekből készült összefoglaló. Meg is van az első rajtbüntetéshttps://formula.hu/parc-ferme/11194
A harmadik szabadedzésen kicsúszó Romain Grosjean kapja: miután a francia autójában ki kellett cserélni a sebességváltót (állítása szerint a váltó beragadása okozta megforgását is), így a szabályok értelmében az utolsó tréning érdemi részét kihagyó francia öthelyes rajtbüntetést kap. Az FIA azt is megerősítette, hogy Daniel Ricciardo motorjának több komponensét kicserélték – de az ausztrálnak nem kell aggódnia, még csak a negyedik egységeknél tart.
A nap idézete: kik látogatják a NASCAR-futamokat?https://formula.hu/parc-ferme/11186
"Ahogy az egyik Brickyard 400-on tett látogatásomból kikövetkeztettem, a versenyzés rajongói két kategóriába oszthatók: tetovált, félmeztelen, mocskos szájú részegek és a férjeik." /Steve Rushin, a Sports Illustrated újságírója/ Kedves NASCAR-rajongók, no offense, csak megláttuk és megtetszett, nem a szerkesztőség értékítéletét közvetíti az idézet. Még mielőtt... Itt az első F1-es sörreklámhttps://formula.hu/parc-ferme/11192
A Heineken idén csatlakozott a Formula-1-hez a bajnokság támogatójaként, az Olasz Nagydíj mögé pedig névadó szponzorként álltak be. A monzai célegyenesben szerveztek egy jótékonysági focimeccset, és ezen a hétvégén mutatták be első, retrójellegű F1-es reklámfilmjüket is. Egy igazi kuriózum: felvételek az egyetlen Belgrádi Nagydíjrólhttps://formula.hu/parc-ferme/11187
A második világháború előtti utolsó Grand Prix-t, a Belgrádi Nagydíjat ma 77 éve, voltaképpen már két nappal a háború kitörése után futották. Ez volt az egyetlen Grand Prix a mai Szerbia területén: Michelisz a pole-pozícióból indul – csak nem a főversenyenhttps://formula.hu/parc-ferme/11191
A Q1-ben még második leggyorsabb magyar versenyző a Q2-ben a fordított rajtrácsos pole-pozícióra ment rá, és a 10. hellyel meg is szerezte azt – így a holnap fél 8-kor kezdődő nyitófutamon ő foglalhatja el a rajtelső helyet csapattársa, Rob Huff előtt. Lopez, Muller, Monteiro, Bennani és Chilton jutottak a Q3-ba, köztük dől el a pole-pozíció. Micheliszt csak a világbajnok tudta megverni a Q1-benhttps://formula.hu/parc-ferme/11190
A WTCC japán időmérőjének első felvonásában magasabb sebességi fokozatra kapcsoltak a gyári Citroenek és Hondák, de a szabadedzések meglepetésembere, Girolami is ott van a továbbjutó 12 versenyző közül. A Zengő két pilótája, Ficza és Nagy a 17-18. helyre kvalifikált, mindketten Tom Coronel elől indulnak.
Ez történt a WTCC szabadedzésein: Meglepetés az élenhttps://formula.hu/parc-ferme/11189
Esteban Guerrieri Argentínában mutatott produkciójához tudnánk hasonlítani, ami a WTCC két szombat hajnali szabadedzésén történt: csakhogy Japánban nem ő, hanem Volvóhoz beugró honfitársa, Nestor Girolami remekelt, és húzta be mindkét tréninget, az elsőt Nick Catsburg Ladája, a másodikat Tom Chilton Citroenje előtt. A Hondák nem kezdtek túl jól Motegiben, legjobb eredményük 8. és 7. hely volt. Michelisz Norbert a legjobb 10-en kívül zárt mindkét tréningen. Ráadásul autója pont úgy néz ki, mint a meglepően jól teljesítő japán szabadkártyásé, Ryo Michigamié.
Az edzések eredménye:
Nem is hinnéd, ki húzza a fejére a James Hunt-dizájnt ezen a hétvégénhttps://formula.hu/parc-ferme/11182
Egykoron Kimi Raikkönennek volt szokása, hogy kedvenc F1-es világbajnokának sisakfestésével tűnt fel ilyen-olyan eseményeken, legemlékezetesebb esetben a 2012-es Monacói Nagydíjon. Most egy másik pilóta, egy korábbi F1-es brit ölti magára a legendás sisak mintázatát, mégpedig Max Chilton, aki így veselkedik neki az IndyCar hétvégi, Watkins Glenben sorra kerülő hétvégéjének - ezzel adózva Hunt emlékének, aki 1976-ban és 1977-ben is megnyerte a Kelet-USA Nagydíjat ezen a pályán a McLarennel. Érdekes, hogy míg Raikkönen négy éve meghagyta a James Hunt nevet a sisak oldalán, Chilton a sajátjával helyettesítette azt - furcsán is néz ki, meg kell hagyni.
Amikor az F1-es aero még gyerekcipőben járt, egy ilyen őrült megoldás is születetthttps://formula.hu/parc-ferme/11184
A Tyrrell 1983-ban bemutatta a hátsó háromszögszárnyat. Hogy is mondjuk, nem volt hosszú életű.
Két világbajnok is kihagyja sérülés miatt a mexikói WEC-fordulóthttps://formula.hu/parc-ferme/11188
A gerincsérülése miatt a Nürburgringen is a kispadra kényszerülő Benoit Treluyer mellett a csütörtöki teszten óriásit bukó Anthony Davidson sem lesz ott a szombati WEC-futamon. Így a #7-es Audit és az #5-ös Toyotát is csak két pilóta vezeti majd Lotterer és Fässler, illetve Buemi és Nakajima személyében.
Ki az olaszok kedvenc pilótája? Arrafelé ez már csak így megy...https://formula.hu/parc-ferme/11183
Egy végtelenül nyers monzai falfirka még emlékezteti az arra járókat arra, hogy egykoron Alonso volt a helyi hős, ám most már Vettel az.
Junior csak jövőre tér vissza, Jeff Gordon még négyszer autóba ül idénhttps://formula.hu/parc-ferme/11185
Agyrázkódása következtében, mely legalább a negyedik volt karrierje során, idén már nem térhet vissza a NASCAR Sprint Cup küzdelmeibe Dale Earnhardt Jr., akit július eleje óta kellett helyettesíteni a Hendrick Motorsports 88-as számú autójában. A legendás Megfélemlítő fia elmondása szerint egészségét és karrierjét kockáztatná a korai visszatéréssel. A hátralévő 12 futam közül négyszer, a soron következő darlingtoni és richmond állomásokon, valamint Doverben és Ridgeway-baen a legendás Jeff Gordon, míg a többi versenyen Alex Bowman foglalhatja el helyét.
Massa rali-stílusra váltott: ezt kellene csinálnia az F1 után?https://formula.hu/parc-ferme/11181
Az Olasz Nagydíj kezdete előtt a Williams pilótapárosa egy másik, kevéssé ismert pályára is ellátogatott. A Circuito Tazio Nuvolari Milanótól délre fekszik, Felipe Massa és Valtteri Bottas pedig egy Lancia és a Mercedes raliautót próbálhattak ki itt - a körülményekhez igazodva olykor kissé lehajtva az aszfaltról a fűre. Ha a videó elején átugorjuk a meghívott, s a videót készítő sajtós örömködését, akkor még vezetni is láthatjuk egy kicsit a pilótákat! Nagy balesetek évfordulója: Rajtkáosz 4 éve, derékba tört pályafutás 15 évehttps://formula.hu/parc-ferme/11180
Két csúnya spái eset is szeptember 2-án történt. 2012-ben Romain Grosjean idézett elő komoly rajtbalesetet, és csak a szerencsén múlt, hogy nem történt sérülés. Erről itt olvashattok bővebben korábbi Retro-cikkünkben.
Luciano Burti kevésbé volt szerencsés, neki a 2001-es Belga Nagydíj volt utolsó versenye – de elnézve a képsorokat, hálás lehet, hogy megúszta agyrázkódással és kisebb sérülésekkel. Mai Retrónk idézte fel ezt a versenyt. Vettelnek már ez is előrelépés: "Az emberek mégsem utálnak annyira"https://formula.hu/parc-ferme/11179
Ferrari-pilótaként Monzában versenyezni mindenki számára utánozhatatlan élmény, úgy pedig különösen, ha a dobogóról nézheti az őt éltető emberfolyamot. Sebastian Vettelnek tavaly adódott ez meg első alkalommal, amikor a második helyen intették le Lewis Hamilton mögött. Az ezen a hétvégén is hasonlóra készülő német most sajátos módon idézte fel az egy évvel ezelőtti emlékeket. "Miután tavaly megtapasztalhattam, hogy milyen érzés vörös szerelésben a dobogón állni itt, rájöttem, hogy az emberek mégsem utánlak engem annyira, mint azt hittem, amikor még a Red Bullnál versenyeztem!" Drágám, a Toro Rosso kölykei összementek 1:32-es méretarányra!https://formula.hu/parc-ferme/11178
Legalábbis ezt próbálja velünk elhitetni a csapat az alábbi videóban, amelyben virtuálisan egy monzai játék-sinpályára helyezte Danyiil Kvjatot és Carlos Sainzt, akik így mondanak érdekes dolgokat a pályáról, na meg esznek pizzát. Jön az Audi gyári csapata – csak nem abba a sorozatba, ahova régóta várjákhttps://formula.hu/parc-ferme/11176
Az Abt csapat révén az Audi már most szerepet vállal a Formula-E-ben, a jövő ősszel induló 2017/18-as szezon során azonban program teljes mértékben gyárivá válik, a márka, melynek négy karikája már a következő idényben is az eddigieknél nagyobb méretben fog megjelenni Lucas di Grassi és Daniel Abt autóján, az elektromos hajtáslánc fejlesztésében szintén részt vesz. A Formula-1-gyel gyakran kapcsolatba hozott márkának ez lesz harmadik nagy gyári programja a WEC és DTM után. Di Grassi, a 2015/16-os szezon ezüstérmese már korábban elmondta, az Abt csapatnak gyári támogatásra van szüksége, hogy eséllyel harcolhasson a Renault vagy DS ellen.
Hiányzott a halo az elmúlt héten? Csigavér!https://formula.hu/parc-ferme/11177
A monzai szabadedzésen sem kell nélkülöznünk a megosztó fejvédő eszköz látványát. Miután múlt héten, az első spái tréningen négyen is kipróbálták, köztük a Mercedes, Monzában délelőtt a McLarenre szerelik fel, mégpedig Jenson Button autójára. A csapat fel is töltött néhány képet az utolsó simításokról.
Sexy and they know it - nekünk ők tetszettek a legjobban az elmúlt hétenhttps://formula.hu/parc-ferme/11175
Jó szokásunkhoz híven ismét egy galériába gyűjtöttük az elmúlt hét legcsinosabb lányait - egy-két pikánsabb tartalom is megjelenik a gyűjteményben, szóval kénytelenek vagyunk megkérni, hogy ha még nem múltál el 18 éves, akkor lehetőség szerint ne kattints ide vagy az alábbi képre: |
















